Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prometheus (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#37
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
Dupa ce am citit explicatiile oferite de borreddog am mai prins cat de cat ideea din film.
Cred ca e un film pentru cei pasionati de seria Alien.

Eu sunt pasionat de SF, dar nu de genul asta de SF.
Am vazut filmul fara sa am prea mult in minte "Alien", nefiind nici un film de referinta pentru mine.
Si poate din aceasta cauza mi s-a parut cam o pierdere de timp, in afara de efectele speciale.
Dar citind explicatiile, realizez ca filmul vrea sa construiasca o baza pentru o trilogie sau ceva similar prin care sa se apropie cu subiectul sau de Alien.

Dupa ce am vazut filmul, imi puneam o intrebare:
In film e vorba de istorie straveche legata cu tehnologii avansate, chiar biotehnologii.
Un serial care abordeaza cumva o istorie similara este Stargate Universe (mai putin poate biotehnologiile).
Ma intrebam - de ce au mai facut Prometheus daca Stargate Universe a fost declarat un esec si dat la gunoi fara nici o posibilitate de continuare?
Din ce am inteles la inchiderea Stargate Universe, publicul american nu gusta chestiile prea incalcite si mai ales filozofice (sau filozifico/teologice). Lui (publicului american) sa-i dai aventura, efecte speciale, chestii de genul asta... si atat.
Intr-un fel gasesc astfel si raspunsul la intrebarea mea. Se prefera chestii chiar murdare (cu biotehnologii ciudate sau scarboase chiar) decat teorii despre stramosi evoluati mental si foarte organizati, si in care nu prea e loc de mizerie si lichid (mucus) dinala cu continut biotehnologic.

Eu totusi prefer chestiile mentale si organizate, dar... fiecare cu gusturile lui.

#38
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Ieri am fost si eu eu la cinema sa vad filmul... mie unul mi-a placut, intr-adevar are destul de putine in comun cu filmul Alien, dar asta probabil din cauza ca vor mai urma vreo 2 parti. Spre deosebire de Alien care e un film SF de actiune 100%  Prometheus vrea sa a bordeze o latura mai filosofica sa spun asa.
Promovarea ideii ca suntem o rasa creata in urma unui experiment genetic nu este originala dar mi-a placut paralelismul intre treaba asta si nenea androidul ala. Chestii tari au mau fost:
Spoiler

Mi-au placut discutiile astea, neintrand in detalii cu mucus si alte chestii, polemicile din filmul asta sunt interesante, abia astept continuarea!

Edited by Engineer_xxl, 14 June 2012 - 11:26.


#39
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
chiar aseara am revazut alien 1
si acea nava gasita pe planeta unde au aterizat era fix ca asta din prometheus
in plus l-am vazut si pe nenea trompa asta...din care iesise un alien(era spart la burta)

Attached Files



#40
BLUE-LION

BLUE-LION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.06.2012

View PostEngineer_xxl, on 14th June 2012, 12:25, said:

Prometheus vrea sa a bordeze o latura mai filosofica sa spun asa.
De unde pânã unde au tras concluzia cã Alien meritã o continuare inteligenta!? Un monstru al dracu de rãul mânca pe toatã lumea ºi cam atâta.
Terminator - Film stupid cu scenariu simplu: Au fãcut ãºtia serial + seria aia de filme paralelã: Prea inteligentã pentru filmele originale: Prea multã vorba cã plãnuiesc aia, cã bla, bla, bla: Împuºca naiba un android ºi arme XXXL nene.
Pe sistemul filmelor Zombies: Numãrul conteazã.
Nu am vãzut Prometheus din cauzã cã nu au scos variante bune ºi nu o vãd bine pe charlize theron.

#41
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
jesus... de ce te mai uiti la filme daca toate-s rahaturi? (in afara faptului ca o vezi pe charlize theron)

#42
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View PostBLUE-LION, on 14th June 2012, 12:03, said:

De unde pânã unde au tras concluzia cã Alien meritã o continuare inteligenta!? Un monstru al dracu de rãul mânca pe toatã lumea ºi cam atâta.

Omule Prometheus nu este o continuare ci se vrea a fi un fel de explicatie la existenta acelui monstru "inteligent", cu acid in loc de sange... un fel de arma perfecta care te duce cu gandul clar ca ar fi o creatie de laborator.

@bilibistrocizel e normal ca nava aia sa fie exact la fel ca in Alien pt ca extraterestrii/inginerii aia au creat specia noastra si pe acel Alien, care se pare ca ar fi fost menit sa ne kilareasca specia noastra... iar in Prometheus tanti Shaw pleaca pe urmele la astia sa-i intrebe de ce vor sa distruga imenirea  :naughty:  sau poate sa-i intrebe ce mai fac interesant...

#43
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostEngineer_xxl, on 14th June 2012, 14:12, said:

Omule Prometheus nu este o continuare ci se vrea a fi un fel de explicatie la existenta acelui monstru "inteligent", cu acid in loc de sange... un fel de arma perfecta care te duce cu gandul clar ca ar fi o creatie de laborator.

@bilibistrocizel e normal ca nava aia sa fie exact la fel ca in Alien pt ca extraterestrii/inginerii aia au creat specia noastra si pe acel Alien, care se pare ca ar fi fost menit sa ne kilareasca specia noastra... iar in Prometheus tanti Shaw pleaca pe urmele la astia sa-i intrebe de ce vor sa distruga imenirea  :naughty:  sau poate sa-i intrebe ce mai fac interesant...
dar pana la urma alien ia ginit si pe ei(inginerii) ca nenea trompa era spart la burta...

#44
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostEngineer_xxl, on 14th June 2012, 15:12, said:

tanti Shaw pleaca pe urmele la astia sa-i intrebe de ce vor sa distruga imenirea

Si prevad un raspuns de genu "iete ca sa te mieri tu Paraschevo"

#45
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Io tot n-am inteles de ce vor astia sa distruga omenirea.

Adica tocmai ti-ai facut o jucarie, acuma vrei sa o strici?

#46
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
cred ca promovarea filmului a fost gandita de asa maniera sa ii faca curiosi pe cei interesati. nu ti se da mura-n gura tot. daca te intereseaza sa afli, au facut un fel de "treasure hunt".

cautand pe net si pe site-ul filmului, gasesti tot felul de balarii dar care nu sunt puse la intamplare. de exemplu, am gasit niste schite facute de Shaw...chipurile cand studia pesterile...ba chiar ti se dau niste locatii, una dintre ele fiind Toro Muerto din Peru...

intr-adevar trebuie sa-ti trezeasca un pic interesul...si cel putin te gandesti de doua ori inainte de a-l asemana pe Ridley Scott cu Gigi Becali care nu mai transfera jucatori mai scunzi ca el.

Attached Files



#47
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010

View Postbilibistrocizel, on 14th June 2012, 14:18, said:

dar pana la urma alien ia ginit si pe ei(inginerii) ca nenea trompa era spart la burta...

Cam asta e si una din ideile filmului: astia s-au tot jucat de-a D-zeu pana propriile lor creatii le-a venit de hac... Pe planeta asta nu era decat un fel de avanpost/laborator, nicidecum planeta inginerilor... aici "produsul" lor i*a kilarit mai pe toti...

View PostLordRaptor, on 14th June 2012, 14:41, said:

Io tot n-am inteles de ce vor astia sa distruga omenirea.

Adica tocmai ti-ai facut o jucarie, acuma vrei sa o strici?

In principal cam asta vrea sa afle Shaw acum ca a plecat in cautarea lor...

View Postborreddog, on 14th June 2012, 15:00, said:

cred ca promovarea filmului a fost gandita de asa maniera sa ii faca curiosi pe cei interesati. nu ti se da mura-n gura tot. daca te intereseaza sa afli, au facut un fel de "treasure hunt".

cautand pe net si pe site-ul filmului, gasesti tot felul de balarii dar care nu sunt puse la intamplare. de exemplu, am gasit niste schite facute de Shaw...chipurile cand studia pesterile...ba chiar ti se dau niste locatii, una dintre ele fiind Toro Muerto din Peru...

intr-adevar trebuie sa-ti trezeasca un pic interesul...si cel putin te gandesti de doua ori inainte de a-l asemana pe Ridley Scott cu Gigi Becali care nu mai transfera jucatori mai scunzi ca el.

Interesant, de altfel la fel si mica legenda de pe pagina anterioara.

Thx

Mie nu-mi este foarte clar de ce inginerii astia au lasat pamantenilor acea "invitatie" cu locatia... adica sa fie ceva de genu: cand veti avea tehnologia calatoriei interstelare sunteti periculos si tre sa muriti? Sau un binevoitor a lasat cu glas de moarte: Ba acolo nu va duceti ca e moarte pt voi, dar pamantenii s-au uitat doar la poze nu si la instructiuni  :naughty:

Edited by Engineer_xxl, 14 June 2012 - 15:12.


#48
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Mie nu-mi este foarte clar de ce inginerii astia au lasat pamantenilor acea "invitatie" cu locatia.

Daca e sa pleci de la ideea ca extraterila aia vor sa ne omoare, io n-am inteles de ce indica o chestie care de fapt este o baza a lor.
Adica e ca si cand eu i-as spune inamicului (sau aluia pe care vreau sa-l distrug) "arsenalul meu se afla ascuns sub pamant, in locatia X".

Doesn't make a lot of sense, now does it?

Edited by LordRaptor, 14 June 2012 - 15:15.


#49
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostLordRaptor, on 14th June 2012, 15:41, said:

Io tot n-am inteles de ce vor astia sa distruga omenirea.

Adica tocmai ti-ai facut o jucarie, acuma vrei sa o strici?
deaia e SF...

#50
BLUE-LION

BLUE-LION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.06.2012

View Postvladc, on 14th June 2012, 13:35, said:

jesus... de ce te mai uiti la filme daca toate-s rahaturi? (in afara faptului ca o vezi pe charlize theron)

1.Plictiseala.
2.Am vazut multe filme de buget care m-au surprins mai mult ca alea facute cu bugete imense: Asa ca raman deschis catre orice film, dupa ce il vad spun daca merita Vs. nu.

View PostEngineer_xxl, on 14th June 2012, 15:12, said:

Omule Prometheus nu este o continuare ci se vrea a fi un fel de explicatie la existenta acelui monstru "inteligent", cu acid in loc de sange... un fel de arma perfecta care te duce cu gandul clar ca ar fi o creatie de laborator.

@bilibistrocizel e normal ca nava aia sa fie exact la fel ca in Alien pt ca extraterestrii/inginerii aia au creat specia noastra si pe acel Alien, care se pare ca ar fi fost menit sa ne kilareasca specia noastra... iar in Prometheus tanti Shaw pleaca pe urmele la astia sa-i intrebe de ce vor sa distruga imenirea  :naughty:  sau poate sa-i intrebe ce mai fac interesant...
Un prost a facut o rasa desteapta!? A...

View Postbilibistrocizel, on 14th June 2012, 15:18, said:

dar pana la urma alien ia ginit si pe ei(inginerii) ca nenea trompa era spart la burta...
Ironia tot timpul omoara.

View PostLordRaptor, on 14th June 2012, 15:41, said:

Io tot n-am inteles de ce vor astia sa distruga omenirea.

Adica tocmai ti-ai facut o jucarie, acuma vrei sa o strici?
Eu bagam alien doar asa pentru FUN: Sa vezi cum ii alearga aia cu limba scoasa pe strada.

Edited by BLUE-LION, 15 June 2012 - 10:47.


#51
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
L-am vazut , 34 lei beletu la imax  :confuzzled:  .. pacat ca am muncit pentru banii aia .. cand am zis ca o sa fie apa de ploaie nu m-am inselat . Acum probabil urmeza inca 2-3 parti , care de care mai de kkt .

#52
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
in legatura cu plot-ul, practic vor sa zica, ca stramosi nostri au fost la randul lor "ocupati" de altii(aline-ul care iese in ultima secvente din engineer) si de asta au vrut sa ne omoare?
oricum nu-i nu stiu ce, cel putin si sa fie asa scenariu ii slabut. Anu asta slabe filme oricum, parca va ca si Dark Knight no s afie nu stiu ce.

#53
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
o maaaaaaaaaare porcarie

#54
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
hai ca a fost tare faza aia...unde o opera pe tanti sa-i scoata puiu de alien din ea,dupa ce a cusut-o nu mai avea nimic :roflmao: :roflmao:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate