Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Modă (dintr-un catalog "Spiegel" din 1982)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Pe acasă am un catalog gros, "Spiegel", american din 1982. O parte din el conține și modă (vreo 350 de pagini). Pun vreo 30 de pagini din el. Pe viitor vor mai urma.

Attached Files


Edited by djl, 22 December 2011 - 15:38.


#2
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
them ladies,make me cum a lot!

#3
MosNicolae

MosNicolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 21.11.2011
Tare catalogul, înainte se punea mai mult accent pe atitudine, acuma se pune mai mult accent pe piele la vedere.

#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008

View PostMosNicolae, on 22nd December 2011, 15:51, said:

Tare catalogul, înainte se punea mai mult accent pe atitudine, acuma se pune mai mult accent pe piele la vedere.

:roflmaofast: asa este

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
O să fie și ceva lenjerie intimă  :naughty: (din păcate nu știu dacă azi am să mai scanez din catalog, dar până sâmbătă (inclusiv) sper să mai pun din el, chiar dacă nu ajung la partea cu lejeria intimă).
Mie, sincer, moda anilor '80 nu mi se pare chiar așa de reușită, dar multe tipe din ziua de azi se îmbracă ca  :thumbdown: (bravo celor care se îmbracă normal și/sau cu bun gust!  :thumbup: ).

Edited by djl, 22 December 2011 - 17:07.


#6
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
cu exceptia penultimei poze, restul au  haine de kkt

#7
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Moda anilor 80-90 mi se pare ca a fost cea mai urata ever.

#8
BlackPassion

BlackPassion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 13.11.2011
Eu una n-as purta nimic din ce-i acolo.N-au nici un stil.

#9
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011
Ce idee buna ai avut! Ma bucur ca le-ai scanat.
Mie moda anilor '80 mi se pare chiar graitoare pentru perioada respectiva. Sa nu uitam ca atunci a aparut MTV-ul, si cu asta comercialul a luat amploare, sa nu uitam ca era perioada razboiului rece... Mi s-a parut o perioada a unei naivitati ca scut impotriva tuturor lucrurilor care se intimplau in politica si in societate (daca ne gindim doar la "Forever young" si versul "are they gonna drop the bomb on us?").
Anii '80 au incercat sa imbine space cowboy cu caveman, ambele ca variante de evadare. Da, de multe ori efectele erau hilare. Pentru ca pe atunci se invata doar. Va ginditi ca n-am fi avut moda de acum si toate flecustetele cu care ne mindrim acum daca nu era moda din anii '80?
O sa le studiez pe fiecare in parte, deocamdata am aruncat doar o privire de ansamblu.

Edited by Catifea, 24 December 2011 - 01:13.


#10
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
the horror...the horror...the horror...

numa cagula mai lipseste si s-a rezolvat cu "pielea la vedere". cagula care ar fi fost o idee excelenta, avind in vedere coafurile :scared:

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Unele haine mi se par cam nașpa, dar coafurile nu. Și mai îmi place ceva: că nu au un machiaj ostentativ!
Văd că numai Catifea a fost interesată. Mai are oare rost să pun poze?  :rolleyes:

#12
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011
Stii cum se spune? Daca ceea ce faci tu a ajuns la inima fie si a unei singure persoane, inseamna ca a meritat. Nu ai facut in gol.
Bineinteles, acuma ramine ca tu sa decizi asta, daca pentru tine merita.

Ti-am promis ca iti spun care imi plac si acum voi face asta.
Imi place costumatia alba sport din a doua imagine, e haioasa, pare foarte comfortabila si are acel guler mare, care poate prinde bine la o sesiune de jogging dimineata pe racoare.
Ce poarta tipa din imaginea 4 iarasi imi place, ilustreaza chiar acea inclinatie spre o "salbaticie" studiata a anilor '80. Remember "Mad Max"?
Costumatia pe negru din imaginea 5 e eleganta si foarte draguta. Chiar finuta. Apoi cea cu salvari din imaginea 7 mi-a atras atentia, pentru combinatia de culori, dar si linia hainelor, fluida, da senzatia de matasos, de feminitate care scapa oricarei incercari de a fi "inhatata".
Ma intreb daca ceilalti useri nu au trecut foarte repede peste scanarile tale. Nu de alta, dar imaginea 9, deux piece-ul cu sacou tunica, este foarte actuala. Se poarta si acum acest stil de sacou/haina/paltonas, arata foarte "clever". Iar stilul acela de pantalonii 80s imi pare haios. Clever and fun.
Combinatia din imaginea 19 mie una imi spune country chic, ceea ce inseamna si o anumita eleganta, dar si acea inocenta stil countryside, plus o doza de jovialitate care ma prinde.
Costumul acela maroniu roscat cu palarie eleganta ma face sa ma gindesc ca anii '80 au fost perioada printesei Diana, a nuntii ei foarte fastuoase.

djl, mai scaneaza, daca mai ai chef. Iti voi spune ce cred.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
O să mai scanez și am să mai pun. Nu știu dacă în seara asta, dar până poimâne cu siguranță. :)

#14
Catifea

Catifea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 28.10.2011
Voi fi libera miine si poimiine, deci voi avea timp sa studiez si sper sa fiu si in forma, ca sa-ti pot lasa si citeva comentarii.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Mai vin ceva imagini (nu am pus paginile 42-45 pentru că erau imagini cu haine de blană).

Attached Files



#16
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
What the.... ? Zici ca e catalogul cu angajatele din primarie...

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ar vrea angajatele de primărie să arate așa de bine  :naughty:

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru cei curioși să studieze moda anilor '80, mai pun ceva dintr-un catalog "J.C. Penney" mid-summer 1981. Titlul topicului ar trebui schimbat în "Moda anilor '80".

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate