Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#235
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Ce vorbesti? Nu-i deloc mort calu' asta. Eu unul nu cred ca-l voi revedea, poate la tv, in viitor dar ia uite ce viu este:
http://www.boxoffice.../?id=hobbit.htm
824 mil. para :)

#236
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Si prequel-urile Star Wars au scos o carca de bani.

Tot un rahat raman.

#237
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Cat au putut sa lungeasca anumite scene...
Iar Gandalf nu vrea deloc sa-si foloseasca puterile. Sta cu curu' pe o tona de vraji si abia arunca cate una in situatii limita.
Filmul e destul de lung si din pacate plictisitor in multe momente.
Sa vedem ce va fi cand vor zgandari namila ce-si face siesta in muntele lor.

#238
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Posttyrael, on 07 ianuarie 2013 - 08:59, said:

Si-au batut joc de Gandalf.  Posted Image Poveste pentru copii, personajele aratau ca scoase din desene animate si o gramada de "glume" mai mult sau mai putin amuzante. II lipseste seriozitatea filmului, nu prea m-a captivat. Un plus insa pentru Golum, mi s-a parut destul de tragic gagiul, foarte expresiv. In rest, personajele nu prea aveau personalitate, nu prea aveau nimic uman in ele, ma refer la dwarfi. Si prea mult umor, care strica. Asteptam ceva mai serios.



Ai citit cartea?

#239
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Nu. Ce,si-n carte e caterinca ieftina?

#240
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttyrael, on 26 ianuarie 2013 - 01:02, said:

Nu. Ce,si-n carte e caterinca ieftina?
caterinca ieftina?

#241
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Nu l-am vazut la cinema, dar e placut ochiului. Imi plac astfel de filme. Pacat ca la sfarsit nu exista un punct culminant.

#242
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostGenjurooo, on 26 ianuarie 2013 - 20:13, said:

Nu l-am vazut la cinema, dar e placut ochiului. Imi plac astfel de filme. Pacat ca la sfarsit nu exista un punct culminant.
Nu exista pentru ca mai urmeaza inca doua parti...

#243
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Movie of the year, dupa parerea mea. A fost spectaculos...  :)

The Hobbit îmi reaminteste de Fratia Inelului, întâlnim acelasi pattern > începutul (care contrar opiniei multora, nu mi s-a parut deloc plictisitor) fixeaza actiunea, introduce personajele si miza. Bilbo, ca si Frodo, se trezeste subit într-o misiune importanta pe care nu a ales-o. În amândoua productii aventurierii se opresc în Rivendell, sunt confruntati cu goblinii din munti, au loc niste lupte etc, you get the idea!  :D

Galadriel mi s-a parut schimbata, jocul actoricesc nu a fost acelasi ca în LOTR. Tipa parea mai joviala, mai putin autoritara.

Finalul e cam dezamagitor, din nou, asemeni celui din primul film, deoarece pur si simplu te lasa înfometat dupa partea a 2-a! :D

The dawn will take you all! Posted Image
[ http://s9.postimage.org/cg5onuirz/Light.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcaroline_hi, on 18 decembrie 2012 - 20:32, said:

Vezi ca existat 3 mari batalii impotriva raului. In prima ala rau e Melkor, in ultima e Sauron si mi se pare ca si in a doua tot Sauron e ala rau si are loc batalia aia mare cu Isildur, care ii ia inelul lui Sauron, apoi inelul e pierdut si gasit de Smeagol.
In The Silmarillion e prezentata treaba cu Melkor, iar in LOTR a doua batalie cu Sauron, dar despre prima batalie cu Sauron nu stim foarte multe decat din cateva trimiteri  (asta din cate am citit eu din Silmarillion, LOTR si The Hobbit).
Ar avea material pt. înca câteva trilogii! :lol:

Spre ex. un film sau doua despre Razboiul din Nord, care se petrece concomitent cu evenimentele prezentate în trilogia lui Jackson:
As the war began, the Dwarves of Erebor refused to co-operate with Sauron in his hunt for the Ring. Therefore, Sauron sent an army of Easterlings to Dale. On March 17 they met the armies of the Dwarves and the Men of Dale. After three days of fighting, Men and Dwarves were overrun and sought refuge in Erebor.

On March 11 Lothlórien was first attacked from Dol Guldur. It was attacked two further times, on the 15 and the 22. When the Dark Lord had fallen, Celeborn led his army out of Lórien, and crossed the Anduin. Dol Guldur was captured and destroyed by Galadriel.

Sau un film despre revenirea la putere al stapânului Nazgulilor:
A millennium into the Third Age, the Witch-King reappeared in Angmar, a realm in the far North straddling the Misty Mountains. He quickly dominated Angmar, and turned to wage war against the three splinter kingdoms of Arnor (Arthedain, Rhudaur, and Cardolan);

The Witch-King returned to Mordor and led the Nazgûl in the siege of Minas Ithil. The city soon fell to the Nazgûl, and was known afterward as Minas Morgul, the Tower of Black Sorcery. Here the Witch-King made his stronghold, and he was called "the Lord of Morgul".

Spoiler


#244
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostKabana, on 26 ianuarie 2013 - 21:20, said:

panarama de film


Ia uite cine s-a intors pe SP! Ce mai face Sasha? :D

#245
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
S-au inventat PM-urile :D

#246
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDaniJ90, on 26 ianuarie 2013 - 15:22, said:

caterinca ieftina?

bine,caterinca scumpa. Ce mare kkt, nu s-a intamplat nimic tot filmul, iar sfarsitul e facut ca sa lase loc de continuare :lol: bai,cata inteligenta.

#247
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Posttyrael, on 29 ianuarie 2013 - 01:07, said:

bine,caterinca scumpa. Ce mare kkt, nu s-a intamplat nimic tot filmul, iar sfarsitul e facut ca sa lase loc de continuare Posted Image bai,cata inteligenta.



Nici in carte nu se intampla mare lucru, e mai mult o trecere in revista a unor categorii de personaje si mici activitati :D ale acestora.
Si, cu toate astea, filmul a reusit sa fie genul ala de productie care iese mai buna decat cartea.

#248
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
am avut ghinionu' sa trebuiasca sa onorez o invitatie la Imax si sa vizionez acest film cand am fost in Canada in vacanta. Filmul este impecabil dpdv al imaginii, mai ales vazut 3D (sau 4D sau care o mai fi acum tehnologia cea mai avansata) ...si cam atat. In rest nu pot sa spun decat ca este un film facut strict pt efecte speciale si pt a arata imagini spectaculoase care sa incante ochiu' maselor. Filmu' mi s-a parut atat de neinteresant incat a fost singura oara in viata mea cand am bagat niste reprize de somn la cinema (in conditiile in are sunt recunoscut printre cunoscuti ca un tip care nu poate sa doarma nicaieri in afara de pat, adica nici in masina, nici in avion, nici pe tren...). Oricum nu sunt un fan al filmelor fantasy si nu inteleg de nicio culoare de ce atatia oameni sunt innebuniti dupa ele, insa oricum ma asteptam sa existe un fir narativ cat de cat captivant la filmu' asta, mai ales ca seria aia cu stapanu' inelelor e atat de laudata de toata lumea (evident ca n-am vazut-o nici p-aia). Plictiseala totala... Cred ca s-ar fi putut rezuma la un film de 15-20 min in care sa ne dea pe spate cu imaginile si cu efectele speciale si dupa aia sa ne trimita acasa, as fi fost mai satisfacut.

#249
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Sa scoata odata Blu-Ray-ul! Cât mai e nevoie sa astept? Posted Image

View Postdmx85, on 31 ianuarie 2013 - 16:12, said:

(sau 4D sau care o mai fi acum tehnologia cea mai avansata)
'Ai de capu' nostru! :roflmao:

#250
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postdmx85, on 31 ianuarie 2013 - 16:12, said:

Oricum nu sunt un fan al filmelor fantasy si nu inteleg de nicio culoare de ce atatia oameni sunt innebuniti dupa ele, insa oricum ma asteptam sa existe un fir narativ cat de cat captivant la filmu' asta, mai ales ca seria aia cu stapanu' inelelor e atat de laudata de toata lumea (evident ca n-am vazut-o nici p-aia). Plictiseala totala...
Cred că mulţi sunt fanii filmelor de genul ăsta fiindcă prin intermediul poveştilor fantastice  reuşesc să iasă din banalul vieţii de zi cu zi. Ce modalitate mai bună există pentru a uita de rata de la bancă sau pentru a scăpa cîteva ore de viaţa de cartier şi oamenii din el? În schimb, dacă te aştepţi să găseşti aici artă, o să fii foarte dezamăgit. Mie filmul mi s-a părut în regulă pentru genul pe care îl reprezintă. Cum ar veni, ştiam ce mă duc să văd. Ce nu mi s-a părut ok a fost lungimea lui, cred că era  bine să ţină cu 30-45 de minute mai puţin. Sigur, înainte am citit cu mare greutate cartea. M-a plictisit de moarte. Probabil că pe la opt ani mi-ar fi dat satisfacţii intelectuale maxime, însă acum aşa ceva e imposibil.

View PostSophistiKat, on 01 martie 2013 - 16:16, said:

'Ai de capu' nostru!
E posibil să fi fost ironic.

Uitasem să spun că mi-a plăcut personajul Radagast, pe care nu-mi amintesc să-l fi găsit în carte. Simpatic :).

#251
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
A iesit deja bluray pentru fani.

#252
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
M-am uitat si eu la filmul asta si am tot asteptat sa inceapa pana s-a terminat. Trag nadejde ca partea a doua sa nu aiba un sfarsit la fel de neasteptat. Peisajele, chiar daca CGI, sunt bine facute spre deosebire de masca lui gandalf care curgea grav pe la colturi de am avut impresia ca ma uit la un film de groaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate