Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cine a adaugat sau a sustras din Biblie ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
shandell

shandell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.10.2011
Ok. As vrea un raspuns obiectiv si argumentat. Stiu ca in Biblia ortodoxa exista anumite capitole care nu exista in Biblia tradusa de Cornilescu.

Intrebarea mea este: Cornilescu a sustras acele capitole care lipsesc, sau Sfintii Parinti sau mai stiu eu cine au adaugat ceva in plus in Biblia ortodoxa ? Pt ca dupa legile Bibliei, cine adauga sau sustrage din Biblie se face vinovat. Dupa cum stiu eu, acele capitole nu sunt de o importanta capitala, dar cineva ori a introdus in plus, ori a eliminat din continut.

Inca ceva: in topicul asta nu vreau sa ne legam de "cat de rea si mincinoasa e ortodoxia", sau cat de "prosti sunt neoprotestantii", etc. Doar discutam intrebarea mea.

Edited by shandell, 18 December 2011 - 22:53.


#2
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

 shandell, on 18th December 2011, 22:53, said:

Ok. As vrea un raspuns obiectiv si argumentat. Stiu ca in Biblia ortodoxa exista anumite capitole care nu exista in Biblia tradusa de Cornilescu.

Intrebarea mea este: Cornilescu a sustras acele capitole care lipsesc, sau Sfintii Parinti sau mai stiu eu cine au adaugat ceva in plus in Biblia ortodoxa ? Pt ca dupa legile Bibliei, cine adauga sau sustrage din Biblie se face vinovat. Dupa cum stiu eu, acele capitole nu sunt de o importanta capitala, dar cineva ori a introdus in plus, ori a eliminat din continut.

Inca ceva: in topicul asta nu vreau sa ne legam de "cat de rea si mincinoasa e ortodoxia", sau cat de "prosti sunt neoprotestantii", etc. Doar discutam intrebarea mea.


Mai putin important e cine

Mult mai important e de ce.
Raspunsul rapid si 100% correct --- controlul maselor

Asta e Biblia moderna...ca si Tora, Coranul, sunt doar metode de control ale maselor.


Crezi ca mamanc kkt?
Ai vazut cum se omoara oamenii pt niste moaste ?

Quod Erad Demonstrandum

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Din punctul meu de vedere, nedocumantat si zic eu, logic, nu este nevoie sa cenzurezi o aiureala.

#4
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 dreamseeker11us, on 18th December 2011, 23:02, said:

Mai putin important e cine

Mult mai important e de ce.
Raspunsul rapid si 100% correct --- controlul maselor

Asta e Biblia moderna...ca si Tora, Coranul, sunt doar metode de control ale maselor.


Crezi ca mamanc kkt?
Ai vazut cum se omoara oamenii pt niste moaste ?

Quod Erad Demonstrandum

inainte de toate, biblia este totusi o carte de istorie!!!

ceea ce este foarte interesant la ceea ce a fost pana la urma preselectat sa ramana in biblie sunt acele texte (cine stie cate or mai fi fost si au fost scoase pentru ca erau prea socante sau bateau la ochi) ce arata si descriu contacte cu civilizatii venite din afara terrei in carne si oase!

absolut toate organizatiile religioase ce au la baza biblia si celelalte carti de genul ei incearca prin orice mijloace sa ascunda aceste lucruri si sa le musamalizeze!

http://forum.softped...howtopic=245562

absolut toate organizatiile religioase nu au alt scop decat acela de a spala creierii, de a denatura adevarul si mai ales de a controla masele de oameni prin orice mijloace posibile!

toate organizatiile religioase s-au construit si functioneaza pe baza unor texte care de fapt descriu cu totul si totul alte lucruri decat ceea ni se arata.

Edited by spyderman, 18 December 2011 - 23:34.


#5
shandell

shandell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.10.2011
Ca Biblia este o inventie umana, menita sa explice intr-un mod pueril ceea ce nu cunoastem, banuiesc si eu, dupa propria logica. Dar eu eram curios cine si-a permis sa "umble" la Biblie.

Am cautat online si am gasit aceste capitole in Biblia ortodoxa. In versiunea Cornilescu ele lipsesc. Explicatia ?

Vechiul Testament

Cartea lui Tobit
Cartea Iuditei
Cartea lui Baruh
Epistola lui Ieremia
Cantarea celor trei tineri
Cartea a treia a lui Ezdra
Cartea intelepciunii lui Solomon
Cartea intelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Istoria Susanei
Istoria omorarii balaurului si a sfaramarii lui Bel
Cartea intai a Macabeilor
Cartea a doua a Macabeilor
Cartea a treia a Macabeilor
Rugaciunea regelui Manase

Edited by shandell, 18 December 2011 - 23:33.


#6
Auxentiu

Auxentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 10.11.2011

 shandell, on 18th December 2011, 23:31, said:


Acelea sunt cartile deuterocanonice. Sunt respinse de protestanti pentru ca... ei protesteaza.  :coolspeak:

Edited by Auxentiu, 18 December 2011 - 23:39.


#7
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 shandell, on 18th December 2011, 23:31, said:

Ca Biblia este o inventie umana, menita sa explice intr-un mod pueril ceea ce nu cunoastem, banuiesc si eu, dupa propria logica. Dar eu eram curios cine si-a permis sa "umble" la Biblie.

omule, s-a facut o preselectie a acestor texte! fiecare organizatie religioasa are la baza ei una din cartile pe care tu le-ai enumerat! fiecare si-a ales ce i-a placut.

Biblia este o inventie umana insa ea "s-ar putea" sa aibe la baza descrierea unor evenimente ce s-ar fi petrecut acum cateva mii de ani.

poti sa o iei ca pe o carte de istorie (incompleta) din care s-a extras si lasat ceea ce ne-a fost dat voie sa cunoastem. sunt multe lucruri care ne sunt inca ascunse pentru ca sunt prea socante!

#8
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011
Foarte frumos...

Edited by centrixx44, 18 December 2011 - 23:55.


#9
omiriams

omiriams

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.10.2011

 Auxentiu, on 18th December 2011, 23:38, said:

Acelea sunt cartile deuterocanonice, pastrate de ortodocsi intrucat erau cuprinse in Seputuaginta ce se folosea pe vremea lui Iisus Hristos. Sunt respinse de protestanti pentru ca... ei protesteaza. Sunt respinse de protestanti pentru ca... ei protesteaza.  :coolspeak:

Si trebuiau introduse in Biblie aceste carti deuterocanonice ? Sunt scrise de oameni,nu ? Pe cand in Biblie se specifica intradevar sa nu modifice nimeni cuvantul Lui Dumnezeu. Inseamna ca de atuncea a inceput magaria cu modificatul bibliei... Si ce sa vezi ? Ortodocsii le pastreaza, deci sunt faptasi.

Auxentiu,de ce ti-am modificat postul ca sa nu mai apara "pastrate de ortodocsi intrucat erau cuprinse in Seputuaginta ce se folosea pe vremea lui Iisus Hristos" ?

Edited by omiriams, 19 December 2011 - 00:07.


#10
Auxentiu

Auxentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 10.11.2011

 omiriams, on 18th December 2011, 23:59, said:

Inseamna ca de atuncea a inceput magaria cu modificatul bibliei... Si ce sa vezi ? Ortodocsii le pastreaza, deci sunt faptasi.

Pai... normal, ca voi nici nu erati pe vremea aia!   :coolspeak:

#11
omiriams

omiriams

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.10.2011

 Auxentiu, on 19th December 2011, 00:02, said:

Pai... normal, ca voi nici nu erati pe vremea aia!   :coolspeak:

Deci ai recunoscut ca ortodocsii sunt cei care au modificat Biblia in cazul asta. Ei mentin aceste adaugiri si in ziua de astazi. Se poate vedea cu ochiul liber ca isi adauga textele lor, ca sa incerce sa faca lumea sa creada ca fac parte din Biblie. Dar se cunoaste oricum cat de "onesti" sunt si ca sunt in stare sa te minta pe fata ca sa isi ascunda fatarnicia, minciunile si pacatele. Dar ei nu reusesc. Eu stiu care este adevarul, dar e foarte greu sa faci un fanatic crestin ortodox sa recunoasca. Iata ca acuma asta s-a intamplat. Pace. Pa.

Edited by omiriams, 19 December 2011 - 00:21.


#12
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 shandell, on 18th December 2011, 22:53, said:

Ok. As vrea un raspuns obiectiv si argumentat. Stiu ca in Biblia ortodoxa exista anumite capitole care nu exista in Biblia tradusa de Cornilescu.

Intrebarea mea este: Cornilescu a sustras acele capitole care lipsesc, sau Sfintii Parinti sau mai stiu eu cine au adaugat ceva in plus in Biblia ortodoxa ? Pt ca dupa legile Bibliei, cine adauga sau sustrage din Biblie se face vinovat. Dupa cum stiu eu, acele capitole nu sunt de o importanta capitala, dar cineva ori a introdus in plus, ori a eliminat din continut.

Inca ceva: in topicul asta nu vreau sa ne legam de "cat de rea si mincinoasa e ortodoxia", sau cat de "prosti sunt neoprotestantii", etc. Doar discutam intrebarea mea.
Asta e continuare la topicul :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=245562   :thumbup: :coolspeak:

#13
shandell

shandell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.10.2011

 whitewizard, on 19th December 2011, 00:19, said:

Asta e continuare la topicul :http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=245562   :thumbup: :coolspeak:

Nu. Eu nu vreau sa fac nici o legatura cu teorii ale conspiratiei legate de extraterestri.

Edited by shandell, 19 December 2011 - 00:23.


#14
Auxentiu

Auxentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 10.11.2011

 omiriams, on 19th December 2011, 00:16, said:


Cum era Septuaginta in vremea lui Hristos? Cu sau fara cartile deuterocanonice?  :console:

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 shandell, on 18th December 2011, 23:31, said:

Ca Biblia este o inventie umana, menita sa explice intr-un mod pueril ceea ce nu cunoastem, banuiesc si eu, dupa propria logica. Dar eu eram curios cine si-a permis sa "umble" la Biblie.

Am cautat online si am gasit aceste capitole in Biblia ortodoxa. In versiunea Cornilescu ele lipsesc. Explicatia ?

Vechiul Testament

Cartea lui Tobit
Cartea Iuditei
Cartea lui Baruh
Epistola lui Ieremia
Cantarea celor trei tineri
Cartea a treia a lui Ezdra
Cartea intelepciunii lui Solomon

Cartea intelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Istoria Susanei
Istoria omorarii balaurului si a sfaramarii lui Bel
Cartea intai a Macabeilor
Cartea a doua a Macabeilor
Cartea a treia a Macabeilor
Rugaciunea regelui Manase






Apocrifele nu se trec in scriptura  nici cele istorice.

Despre Cornilescu era un bun preot ortodox la momentul acela de folos acum pentru Oaste si protestanti insa nu este o traducere perfecta a Scripturi asa ca pune mana si citeste de la sursa ca sa nu te poata plimba uni si alti prin mijloace de amagire


este free sunt si instructiuni

Link

Scripture Analyzer 2 basic (version 2.1.5)




Domnul cu tine.

Edited by husand, 24 December 2011 - 00:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate