Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#937
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

View Postacquadigio, on 5th December 2011, 14:40, said:

@sorin2505: am si eu perna asta de la IKEA, insa varianta mai moale. M-am cam saturat de ea. Prea mult timp nu pot s-o folosesc. Tot mai bune sunt pernele umplute cu pene de gasca.

Nici pe mine nu ma incanta...  :(
Cred ca o sa trec inapoi la "gasca" mea clasica.

#938
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
Salutare.
Am citit tot ce s-a scris aici dar tot nu sunt lamurit.

In primul rand sa zic configuratia patului: este un pat din Pal 160x200, sub el are spatii de depozitare iar salteaua sta pe 2 placi din pal normal maroniu.

Salteaua este un Domusflex MGL, cu urmatoarele caracteristici:

-structura de poliuretan cu densitatea  de 33kg/mc;
-un strat de feltru  cu densitatea de 1600gr/mp, pe fiecare parte .
-un strat de LATEX - cauciuc natural – cu grosimea de 20mm pe fiecare parte;
-pentru fata de iarna- un strat de bumbac cu densitatea de 800gr/mp , strat de lana cu densitatea de 200 gr/mp.                          
-pentru  fata de vara - un strat de in mixt + un strat de bumbac;
-materialul de acoperireal saltelei este de tip PURO COTTONE, bumbac 100%(68 fire/cmp, 480gr/ml)
-aceste materiale sunt tratate impotriva microorganismelor;
-materialul de acoperire este de tip bumbac 100%  
-fixarea componentelor se face prin matlasare cu un  model special
-Materialele sunt tratate impotriva microorganismelor.


Salteaua o am cam de 3-4 ani. Initial am dormit cu ea direct pe parchet inainte de a-mi face patul la comanda. Problema e ca am dormit cateva nopti pe fata de iarna, pe care am transpirat f tare. Ulterior am intors-o pe fata de vara, dar probabil nu am aerisit-o bine si a prins un usor miros de mucegai pe fata de iarna.

Dupa ce am mutat-o pe pat, pe cele 2 placi de pal care sunt pe post de somiera, nu prea am mai folosit fata de iarna, doar am rotit-o periodic la 180 grade sau am mai schimbat locurile cu prietena. Eu am 105kg, ea cam 60.

Problemele sunt 2:
- mucegaiul - s-a dezvoltat in continuare, acum sub saltea am un miros destul de puternic de mucegai, nu prea mai am curaj sa folosesc fata de iarna.
- Salteaua a fost foarte comportabila pana acum cateva luni cand am inceput sa constientizez ca ma trezesc stand intr-un fel de covata. In sensul ca materialul se lasa destul de mult si nu mai sustine corpul suficient de bine. Prin urmare dimineata am dureri lombare destul de puternice.

Urmeaza sa achizitionez in curand o noua saltea, si automat sa schimb cele 2 placi de pal pe care a stat fata care are miros de mucegai. Voi pune alte 2 placi de pal si voi da gauri in ele. Ma gandesc daca are rost sa pun peste cele 2 placi si niste somiere din lemn drept necurbat de la Ikea? Poate se va imbunatati aerisirea? http://www.ikea.com/...ducts/05590700/

Acum, cu salteaua, trebuie sa ma hotarasc ce model voi alege.
Ca idee imi place f mult cum sunt prezentate modelele de aici:
http://www.saltele-p...mory-delux.html - se poate configura duritatea schimband ordinea straturilor din saltea

http://www.saltele-p...ve-premium.html - imi surade ideea de zone de elasticitate M/F



Problema mea majora este daca voi scapa de mucegai punand acele 2 somiere sub saltea si dand gauri in placile de pal.
Si... daca iau din nou o saltea din spuma... ma voi trezi din nou ca dorm intr-o gaura in 3ani?

Multumesc anticipat.

#939
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

View Postacquadigio, on 5th December 2011, 11:40, said:

@mircea812: Unde ai durerile, in ce zona a spatelui?
Eu am o saltea Sirena, care e sora mai mica a saltelei Bahama Memory, pe care o ai tu. Placa de baza este Ultraflex. La Bahama, in plus, e stratuld e spuma cu memorie. Eu de la inceput nu m-am simtit bine pe Sirena si am incercat tot felul de combinatii. In cele din urma am pus un topper de la IKEA si e ceva mai bine, insa durerile de spate inca sunt prezente. La mine e posibil sa fie de la prea mult stat pe scaun.
    @ LL13G      "ok, ai sunat sa le spui ca salteaua nu mai e la fel?"

Nu. Am umblat la somiera ...am rigidizat suportii de lemn din reglaje. Sa vad cum se comporta.

@ acquadigio

Durerile sunt in zona de jos a coloanei (ma rog nu pe coloana ci in stanga si in dreapta ei). M-am gandit si eu la "un sfert de saltea "de la ikea dar cred ca doar ma peticesc.

Perna am din puf (adica , cu mai mult puf decat pene!) de gasca de la ikea si dorm excelent pe ea. Am avut mai acum vreo doi ani o experienta cu o perna ortopedica si mi-a ajuns.

Ma bucur ca au inceput sa apara si pareri despre saltele dupa o folosinta mai indelungata. Inainte sa-mi iau aceasta saltea ma oprisem asupra unor saltele Bellona cu arcuri impachetate, dar o aduceau la comanda si dura vreo 2 luni! Nu stiu ...o sa vad ce mai vand aia.

#940
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postamotida, on 28th November 2011, 18:01, said:

Doar pentru cei care pur si simplu din motive financiare nu isi pot permite sub nicio forma inspre a opta spre o saltea mai calitativa, spun urmatoarele:
Am vazut o saltea pe http://www.siestabed...a-lux-foam.html , care la un pret de 650 lei ofera o saltea 160/200. Habar n-am cum ar putea fi, daca e ok cum te simti pe ea dar, observ caracteristica tehnica a poliuretanului din care este facuta, adica de 45 kg/mc ceea ce este un indicator ok, garantie de 7 ani.
Eu zic ca n-ar fi rau ca cineva de pe-aici s-o probeze, sa ne spuna si cam cum se simte....Hai, va astept sa-mi spuneti...

eu am tot incercat sa gasesc una prin bucuresti, dar se pare ca sunt greu de gasit..  sunt disponibile insa la fabrica din fetesti  :w00t:
eu inclin catre ea pt ca nu am acum bani de saltele si in loc sa suplimentez bugetul l-am cam micsorat, alternativa mea fiind rose de la mobexpert insa care m-ar indoi mai mult decat vreau acum (da, e 660 vs 1500 lei, mai mult decat dublu cea de la mbx)

View Postxcuseme, on 6th December 2011, 16:49, said:

nu prea te pot ajuta, dar am un sfat: arunca tot pe ce vezi ca e mucegai, curata bine ce e pe langa, se scap greu de el, mucegaiul se inmulteste prin spori asa ca e recomandat (pt pereti cel putin) sa nu se dea peste el cu o carpa ci sa fie pulverizata solutia peste..

#941
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

View PostLL13G, on 6th December 2011, 23:16, said:

alternativa mea fiind rose de la mobexpert insa care m-ar indoi mai mult decat vreau acum (da, e 660 vs 1500 lei, mai mult decat dublu cea de la mbx)

Care varianta ti-a placut mai mult, moale, medie, sau tare ?

#942
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostSorin2505, on 6th December 2011, 22:37, said:

Care varianta ti-a placut mai mult, moale, medie, sau tare ?
mi-au spus ca sunt 2 variante si nu am perceput diferenta intre ele in conditiile in care simt cand somiera are duritati diferite sub saltele, imi place mai mult combi de fapt, e mai ok, dar nu am in niciun caz bani de asa ceva.. :/

#943
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postxcuseme, on 6th December 2011, 16:49, said:

1- mucegaiul - s-a dezvoltat in continuare, acum sub saltea am un miros destul de puternic de mucegai, nu prea mai am curaj sa folosesc fata de iarna.
2- Salteaua a fost foarte comportabila pana acum cateva luni cand am inceput sa constientizez ca ma trezesc stand intr-un fel de covata. In sensul ca materialul se lasa destul de mult si nu mai sustine corpul suficient de bine. Prin urmare dimineata am dureri lombare destul de puternice.

1-Inteleg ca stati cu mucegaiul ala de foarte mult timp si faptul ca se afla (vizibil) doar pe partea inferioara nu inseamna ca nu a avut si are efecte negative pentru sanatatea voastra.
2-Mda...nucleul de poliuretan a cedat. Greutatea ta (105kg), dar inainte de toate respectivul poliuretan de densitate medie (33) de calitate insa mediocra a facut ca acesta sa cedeze mult prea repede. Multi poate v-ati intrebat: de ce oare o saltea din poliuretan o poti gasi si la 150 de euro, si la 300-400-600 euro, dar si la 1000 sau mai mult de euro... Si poate si mai multi ati tras repede concluzia ca doar se plateste "firma"... Nu este chiar asa.
Poliuretanii folositi in industria de mobila sunt de zeci si sute de feluri...sunt unii poliuretani produsi cu o tehnologie mai buna, altii produsi cu tehnologie mai putin buna. Asa cum am mai spus si in alte randuri, nu doar o anumita densitate face ca un poliuretan sa fie unul bun sau unul rau. Mai exista inca alti factori (calitatea tehnologiei folosite, reactia la presiune, elasticitatea, identare deformare sarcina), factori care din pacate doar cei ce fac saltele (cu un know how serios) ii cunosc, nu si omul de rand, poate nici "nea Dorel" care si-a facut omu' fabrica de saltele si care cumpara placile de poliuretani doar gata taiate de la o anumita firma producatoare de fel de fel de poliuretani folositi in mai multe industrii, fara cunostinte serioase, cumparand doar pe principiul sa fie ieftin ca sa poata sa produca ieftin... Doar firmele mari si serioase de saltele aleg poliuretanii cu adevarata cunostinta de cauza, cu respect pentru clienti, doar firmele mari aloca mari resurse in laboratoare speciale inspre a inventa si produce materiale din ce in ce mai calitative.
Ca o concluzie, trebuie sa stiti ca, daca vedeti de exemplu doua saltele din poliuretan a doua diferite firme, cei doi poliuretani avand o densitate similara, nu inseamna ca cei doi poliuretani sunt si identici !!!
Imi veti spune poate ca oricum, nici daca ai cumpara ceva mai scump, tot nu vei afla respectivii factori, deci nu te prea poti proteja... Asa-i, mai mult ca sigur nu-i vei afla, dar, cu cat cumperi un produs mai scump de la o firma serioasa in domeniu, cu atat riscul de a cumpara ceva slab calitativ este din ce in ce mai redus. Firmele serioase nu-si permit sa foloseasca materiale proaste deoarece in timp asta le poate aduce pierdere reala... renumele calitatii proaste aduce intotdeauna pierderea clientilor in timp...
Indiferent de ce domeniu am vorbi, calitatea inalta intotdeauna s-a vandut bine si a fost respectata ca atare.
.........
Apropo, nu exista nicio deformare vizibila?

View Postxcuseme, on 6th December 2011, 16:49, said:

Urmeaza sa achizitionez in curand o noua saltea, si automat sa schimb cele 2 placi de pal pe care a stat fata care are miros de mucegai. Voi pune alte 2 placi de pal si voi da gauri in ele. Ma gandesc daca are rost sa pun peste cele 2 placi si niste somiere din lemn drept necurbat de la Ikea? Poate se va imbunatati aerisirea?

Ideal ar fi ca sa scoti placile alea de pal (fara sa mai pui altele in loc), sa montezi lamelele alea cumva cumparand de-acolo si chestiile alea pe care se monteaza sipcile alea (cel mai bine insa o somiera cu lamele elastice- daca doresti ca in viitor sa achizitionezi tot saltele de acest gen) iar spatiul de depozitare sa nu-l mai folosesti deloc, desigur asigurandu-te ca dedesubt aerul are pe unde sa circule in voie (sa existe pe unde sa intre aer).

View Postxcuseme, on 6th December 2011, 16:49, said:

trebuie sa ma hotarasc ce model voi alege.
http://www.saltele-p...mory-delux.html - se poate configura duritatea schimband ordinea straturilor din saltea

Faza cu configurarea duritatii ce o spun aia acolo e doar o maaaare aiureala!
Am mai spus-o in acest topic: Stratul de vascoza nu trebuie folosit niciodata ca baza inferioara!!! Poate face deformari ireversibile, se strica, se "duce" foarte repede.

View Postxcuseme, on 6th December 2011, 16:49, said:

http://www.saltele-p...ve-premium.html - imi surade ideea de zone de elasticitate M/F

Dar vreau eu sa te-ntreb: daca nu ti-a rezistat un poliuretan mediu de 33, ce incredere sa ai intr-un poliuretan de 22 (care, apropo, am mai spus-o si pe asta, ma auto-citez: "-Spuma de densitate joasa se refera la concentratia de poliuretan din material. Acest tip de spuma este recomandat de obicei pentru elemente cu utilizare mai putin frecventa cum ar fi perne, chiar si saltele cu utilizare extrem de rara, dar si pentru anumite perne de mobilier (perne de spate ale canapelelor, ale fotoliilor de ex). Spumele de densitate redusa au un rating de cca 1,3 lbs (20,8 kg/m3).")

#944
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
@xcuseme acum ca ti-a spus si amotida, scapa de mucegai,

stiu ca amotida vorbeste despre aerisire si sunt de acord cu ea, totusi am gandesc la salteaua din burete a parintilor care e luata de prin 70, a cedat pana la urma, in sensul ca e mai moale, dar nu a facut mucegai desi loc de aerisire nu pot spune ca are, ele au fost intoarse de 2 ori pe an si cam atat.

intrebare pt amotida: ce e mai ok, spuma sau buretele daca sunt facute cu simt de raspundere? (ma refer la rezistenta in timp) si nu ma refer la spuma de memorie.

eu sapt asta stiu ca voi cumpara una, fie ca e una ieftina fie ca sar la un entry level de la mbx, insa.. inclin sa evit mbx

#945
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View PostLL13G, on 7th December 2011, 15:31, said:

ce e mai ok, spuma sau buretele?

Pai nu se pune problema asa...
Si buretele (chiar si ala cu care se spala vasele sau ala pe care-l pui pe la geamuri sau usi sa nu-ti intre frigul) e tot o spuma poliuretanica de fapt...
Doar ca spumele poliuretanice (carora lejer li se poate atribui tot denumirea mai "populara" de burete) folosite in industria saltelelor sunt special concepute pentru aceasta folosire...alta densitate, alta elasticitate, alta rezilienta, chiar si alte componente chimice precum desigur si alte tehnologii de productie(fata de buretii ce au alte intrebuintari) etc, etc...

#946
SorinXp

SorinXp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2006
Cumparati de unde doriti si de care doriti cu o singura exceptie : NU DE LA MOBSHOP.
Respectul fata de client lipseste total, dupa 1luna si jumatate nu au livrat o saltea in conditiile in care eu o platisem integral. In tot acest timp nu au dat un telefon sa ma anunte ce si cum, tot eu sunam... dupa o reclamatie la OPC lucrurile au inceput sa se miste si am retras banii, dupa care am cumparat din alta parte.
La un alt magazin de langa, persoana de acolo mi-a zis ca lunar sunt 2-3 persoane care patesc asa ceva...
Deci e ca la loto... daca e sa aveti probleme nu stiu ce se va intampla cu garantia...
Asta e parerea mea in urma experientei cu ei.

#947
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Daca este vreun iesean care citeste pe-aici si cauta in ultimul timp saltele mai serioase:
Intamplator citeam adineaori un ziar online din Iasi si vad o reclama a unui magazin ce vinde mobilier care face acum pe toata luna decembrie mari reduceri si zice ca au preturi de -50%, -60 si -70%! Magazinul respectiv vinde dupa cate vad si saltele Lineaflex; ei bine, cateva dintre saltelele din gamele mai superioare ale Lineaflex poate ca ar merita atentie daca ar fi adevarate reducerile alea...( oare chiar asa o fi sau or fi avand reduceri doar la vreo cateva produse de mobilier de pe stock?!)
Magazinul respectiv are pagina de net: http://www.mondoaccademia.ro/
Deci, daca este vreun iesean interesat...go for it!

#948
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005
offtopic!

View PostLL13G, on 7th December 2011, 16:31, said:

stiu ca amotida vorbeste despre aerisire si sunt de acord cu ea, totusi...
e de sex masculin 'coane!  :thumbup:
tre'sa fii de acord cu el...

#949
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postmetodicutz, on 9th December 2011, 00:09, said:

tre'sa fii de acord cu el...

Poate ca omu' se referea la "aerisire"; adica, zicea ca ''sunt de acord cu ea"(cu aerisirea, nu cu mine :) ) ; tot offtopic

Edited by amotida, 09 December 2011 - 01:25.


#950
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postamotida, on 9th December 2011, 01:19, said:

Poate ca omu' se referea la "aerisire"; adica, zicea ca ''sunt de acord cu ea"(cu aerisirea, nu cu mine :) ) ; tot offtopic

da, ma refeream la aerisire, nu la domnul toma :OK:

Edited by LL13G, 09 December 2011 - 13:55.


#951
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am saltea relaxa ortopedic de 22 cm si sunt foarte multumit. Are vreo 3 ani poate si mai mult si inca nu s-a facut copaie. La anu' daca se va lasa imi iau alta. Nu am curaj sa dau 3-4 mii de lei pe o saltea despre care nu stiu cat tine. Am avut o experienta neplacuta cu o saltea scumpa din Italia sau Spania care s-a lasat cam intr- un an si jumatate. La un pat de 160cm e mai bine sa cumparati doua saltele de 80cm. Iar ca perne, tot clasica perna de puf e cea mai buna cu conditia sa fie bine umpluta, sa n-ajunga intr-o saptamana de grosimea unei perne de scaun(mi s-a intamplat si asa ceva)

#952
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Va salut

Poate scrie  pe aici dar eu nu am gasit o recomandare de somiera. Daca am somiera cu lamele elastice pot pune orice tip de saltea?
Ce tip de somiera  e recomandata si de unde se pot cumpara?

#953
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
Raspund cam greu, nu am primit mailuri de notificare cum ca ar fi posturi noi aici, m-am uitat eu accidental si am vazut ca ati scris :)

View Postamotida, on 7th December 2011, 14:48, said:

1-Inteleg ca stati cu mucegaiul ala de foarte mult timp si faptul ca se afla (vizibil) doar pe partea inferioara nu inseamna ca nu a avut si are efecte negative pentru sanatatea voastra.

Mucegaiul nu este vizibil, doar mirosul se simte. Fata afectata a saltelei arata ca noua, mucegaiul e undeva in straturile din interior.
Dupa cum spuneam vina cred ca este 80% a mea si 20% lipsa ventilatiei.
Initial cand am cumparat-o nu aveam pat facut pentru ea, asa ca am dormit cu salteaua direct pe parchet, ca japonezu :)
Am folosit initial fata de iarna, pe care am transpirat f tare la inceput, nu eram acomodat cu salteaua.
Dupa aia am intors-o pe fata de vara, fara sa o aerisesc.
Probabil umezeala din fata de iarna a determinat aparitia mucegaiului, iar ulterior lipsa aerisirii din cauza ca sta doar pe Pal a intretinut si dezvoltat acel mucegai.
Am mai avut probleme noaptea cand ma trezeam leoarca de transpiratie... pana la urma am reusit sa reglez temperatura termostatului la centrala a.i. sa am un somn cat de cat confortabil fara umezeli de genul asta.
Pe timpul zilei patul sta fara plapuma pe el, deci cumva se aeriseste zic eu. De multe ori las chiar si un geam oscilobatat, chiar daca este iarna.

View Postamotida, on 7th December 2011, 14:48, said:

2-Mda...nucleul de poliuretan a cedat. Greutatea ta (105kg), dar inainte de toate respectivul poliuretan de densitate medie (33) de calitate insa mediocra a facut ca acesta sa cedeze mult prea repede. Multi poate v-ati intrebat: de ce oare o saltea din poliuretan o poti gasi si la 150 de euro, si la 300-400-600 euro, dar si la 1000 sau mai mult de euro... Si poate si mai multi ati tras repede concluzia ca doar se plateste "firma"... Nu este chiar asa.
Poliuretanii folositi in industria de mobila sunt de zeci si sute de feluri...sunt unii poliuretani produsi cu o tehnologie mai buna, altii produsi cu tehnologie mai putin buna. Asa cum am mai spus si in alte randuri, nu doar o anumita densitate face ca un poliuretan sa fie unul bun sau unul rau. Mai exista inca alti factori (calitatea tehnologiei folosite, reactia la presiune, elasticitatea, identare deformare sarcina), factori care din pacate doar cei ce fac saltele (cu un know how serios) ii cunosc, nu si omul de rand, poate nici "nea Dorel" care si-a facut omu' fabrica de saltele si care cumpara placile de poliuretani doar gata taiate de la o anumita firma producatoare de fel de fel de poliuretani folositi in mai multe industrii, fara cunostinte serioase, cumparand doar pe principiul sa fie ieftin ca sa poata sa produca ieftin... Doar firmele mari si serioase de saltele aleg poliuretanii cu adevarata cunostinta de cauza, cu respect pentru clienti, doar firmele mari aloca mari resurse in laboratoare speciale inspre a inventa si produce materiale din ce in ce mai calitative.
Ca o concluzie, trebuie sa stiti ca, daca vedeti de exemplu doua saltele din poliuretan a doua diferite firme, cei doi poliuretani avand o densitate similara, nu inseamna ca cei doi poliuretani sunt si identici !!!
Imi veti spune poate ca oricum, nici daca ai cumpara ceva mai scump, tot nu vei afla respectivii factori, deci nu te prea poti proteja... Asa-i, mai mult ca sigur nu-i vei afla, dar, cu cat cumperi un produs mai scump de la o firma serioasa in domeniu, cu atat riscul de a cumpara ceva slab calitativ este din ce in ce mai redus. Firmele serioase nu-si permit sa foloseasca materiale proaste deoarece in timp asta le poate aduce pierdere reala... renumele calitatii proaste aduce intotdeauna pierderea clientilor in timp...
Indiferent de ce domeniu am vorbi, calitatea inalta intotdeauna s-a vandut bine si a fost respectata ca atare.
.........
Apropo, nu exista nicio deformare vizibila?

Salteaua nu a  fost chiar ieftina, a costat cam 1500Ron acum 4 ani. Acelasi model de saltea in ziua de azi este cam 1700-1800 RON. Domusflex vad ca nu mai au preturile pe site, va trebui sa merg la ei.
Deformarea nu e vizibila. Eu dorm in special pe-o parte, si pe spate, ma foiesc destul de mult. Seara cand ma bag in pat nu simt nimic in neregula, dar dimineata ma trezesc cu dureri de coloana in zona lombara si cand incep sa ma mut pe saltea simt ca ma ridic dintr-o gaura. Se lasa cam 3-5cm in zona in care am stat peste noapte, mai ales in zona fundului, evident :D. Pana seara cand ma bag din nou in pat, isi revine si nu simt nimic in neregula.

Salteaua este destul de grea, eu o manevrez destul de greu la cele 105kg ale mele cand o mai rotesc 180 grade.
Probabil ca ai dreptate, poliuretanul din care e facuta are calitate proasta.

Acum ce sa zic.. o fi de vina si mucegaiul din ea.. poate a afectat buretele ala. Nu-ti imagina ca am pete negre pe saltea, e doar mirosul care se simte destul de bine cand ridic salteaua si bag nasul sub ea.


View Postamotida, on 7th December 2011, 14:48, said:

Ideal ar fi ca sa scoti placile alea de pal (fara sa mai pui altele in loc), sa montezi lamelele alea cumva cumparand de-acolo si chestiile alea pe care se monteaza sipcile alea (cel mai bine insa o somiera cu lamele elastice- daca doresti ca in viitor sa achizitionezi tot saltele de acest gen) iar spatiul de depozitare sa nu-l mai folosesti deloc, desigur asigurandu-te ca dedesubt aerul are pe unde sa circule in voie (sa existe pe unde sa intre aer).

Intentionez sa dau gauri de aerisire in peretii laterali ai patului, pe toate laturile.
Placile de pal pe care sta salteaua le voi schimba cu unele noi, dar le voi da gauri de aerisire. Peste ele intentionez sa pun acele somiere de la ikea din scanduri drepte. Cumva salteaua trebuie sa se aeriseasca.
Ma mai gandeam acum ca in cazul saltelelor din spuma... transpiratia de peste noapte intra in ele si probabil ajunge incet-incet pe partea cealalta a saltelei. Care daca nu e aerisita, evident apar probleme


View Postamotida, on 7th December 2011, 14:48, said:

Dar vreau eu sa te-ntreb: daca nu ti-a rezistat un poliuretan mediu de 33, ce incredere sa ai intr-un poliuretan de 22 (care, apropo, am mai spus-o si pe asta, ma auto-citez: "-Spuma de densitate joasa se refera la concentratia de poliuretan din material. Acest tip de spuma este recomandat de obicei pentru elemente cu utilizare mai putin frecventa cum ar fi perne, chiar si saltele cu utilizare extrem de rara, dar si pentru anumite perne de mobilier (perne de spate ale canapelelor, ale fotoliilor de ex). Spumele de densitate redusa au un rating de cca 1,3 lbs (20,8 kg/m3).")

Asta ma gandeam si eu.
Am fost si m-am uitat la Mobexpert (sunt din Iasi, avem un mare showroom al lor aici). Nu am stat pe saltele sa le simt in adevaratul sens al cuvantului, era si f cald acolo si deja nu mai aveam rabdare.
Ce m-a frapat insa, ei dau la toate saltelele garantie de 2ani. Mi se pare sincer extrem de putin.
In cazul asta risc de ex sa dau 2000+ de RON pe un Natupalm, care sa fie extrem de confortabila la inceput dar in 2-3 ani sa ajunga sa imi provoace aceleasi probleme, evident neacoperite de garantia expirata.

In principiu m-am hotarat sa incerc sa gasesc o saltea super ortopedica (cat mai rigida) pe baza de arcuri inpachetate (pocket-spring) si eventual sa aiba un strat de latex de-ala moale la suprafata.
Ma gandesc ca in cazul in care mai transpir pe saltea, arcurile alea nu favorizeaza asa mult existenta umezelii in interiorul saltelei.

#954
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
mi-e ca partea cu garantia e cam degeaba daca e data pe deformari vizibile. trebuie cumva masurat faptul ca si-a schimbat proprietatile si mi se pare greu de demonstrat (desi nu m-am gandit cum prea mult) asa ca si daca ar spune 1000 de ani cred ca ar fi aceeasi chestie. si tempur tot 2 ani garantie au.

nu stiu ce sa spun despre mucegaiurile din straturile din mijloc .. am mai scris, parintii mei au tinut saltelel de burete fara aerisire in somiera si nu au avut pb cu mucegaiul, ele doar au devenit mai moi in timp.. atat.. sunt prea subtiri si eu simt somiera pe saltelele lor. au fost intoarse de 2 ori pe an..
orice ai face scapa de cea cu mucegai, daca e la interior nu cred ca ai cum sa o recuperezi (salteaua)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate