Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4617 replies to this topic

#4555
nick446

nick446

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2019
Va salut,

Las aici un review cu experienta mea cu saltele. Am incercat pana acum diverse saltele, dar cele relevante sunt: mobexpert (cea mai ieftina din magazi, a fost 2.000 ron cu tot cu pat acum> 5 ani), timflex, ikea, dormeo, vai.ro (winner) .

Ca tech specs proprii, am aproape 40 ani, 100 kg, 1.90m, si toata viata am avut probleme cu spatele - drept urmare o saltea buna conteaza mult pentru mine.

Dupa dezamagiri de la mobexpert si timflex (care totusi au paturi nota 10 si continui sa cumpar), am trecut la saltele Dormeo de care am fost foarte multumit. Mai specific, am luat o Prima Fresh II de 2 pers (180x200 cred) si am cam decis ca asta-i salteaua go-to pt mine.

Dupa aprox 2 ani cu salteaua asta, mi-am aranjat un apartament nou si, cum un apt nou inseamna pat nou, inseamna deseori o saltea noua, am inceput shopping-ul de saltele. Pretul Prima Fresh 2 la Dormeo crescuse cu peste 50%, ajunsese undeva la >2.500 RON si livrare cand da Domnu', asadar am cautat alternative. In final, am cumparat o saltea de la Dormeo (twin) si o saltea de la vai.ro (single) in urma multor recomandari de aici de pe forum. Am avut nevoie de 2 saltele pt ca sforaitul meu, ma trimite deseori in alta camera, sau cum Lady Crawley din Downton Abbey zice "smart people sleep in separate rooms".

Dupa aprox 60 zile de utilizare, am returnat salteaua de la Dormeo, si am mai cumparat una de la vai.ro . Imi scapa acum preturile exacte, dar parca am iesit cu aprox 600 ron mai ieftin cu miscarea asta. Totodata, atentie, cam greu am returnat salteaua de la Dormeo din cauza lui Fan Curier. Eram la limita cu zilele de retur si nu au vrut sa trimita Fan duba pt dimensiunea asta la timp, asa ca am imprumutat un Logan MCV de la un prieten ca sa grabesc procesul. (Nota 10 pentru Dormeo totusi, ca au acceptat salteaua dupa vreo 59 zile utilizare sau care era limita, si au returnat intreaga suma).

Acum sunt la peste 1 an de utilizare a ambelor saltele. A mea, cea solo, a fost cam forjata ca am avut si o operatie in urma careia am stat la pat vreo 2 sapt, si am fost foarte ok. De mentionat, ca asta, cea solo a avut o spuma nemteasca noua, maro, care e cam ca si spuma de memorie, doar ca respira mai bine si isi revine mai repede din deformarea produsa de corp. Acuma, sincer sa fiu, am luat tehnologia maro pt ca mi-am luat rolls royce-ul saltelelor, dar diferenta de calitate a somnului nu este proportionala cu pretul, deci un strat de Memory Foam ar fi fost arhisuficient. In cele din urma a fost o fitza care mie mi-a prins bine.

Va scriu pt ca acum sunt la a 3-a saltea achizitionata de la vai.ro . Pentru ca,

Uneori adorm in pat cu copii mei (<5 ani) care au primit - cu patul original, drept saltea, un burete de 12 cm. I joke you not, cand ma intorceam de pe o parte pe alta, treceam cu cotul prin saltea si dadeam de lemnul de sub. Daca adormeam cu copii, eram varza a 2-a zi cu spatele. Acuma, cu noua saltea de la vai (m-am dus iara all-in cu buretele maro care a dublat pretul fata de spuma de memorie simpla, adica de la 1.200 la 2.400 ron), chiar n-am stres sa adorm cu ele (atata ca nu incap pe lungime, dar aia e). Dar hai sa va zic. Eu cu spuma asta shmechera, am iesit la pret la fel ca ceva stadard Dormeo, deci... as zice ca ... interesant.

Suna exagerat, dar in curand fac pat separat pt unu din copii, si o sa iau tot de la vai.ro. SI va zic de ce:
  • daca luam raportul pret calitate, cele de la Vai ies de multe ori cu >50% mai ieftine decat Dormeo sau nush ce brand Adibas mai gasiti
  • Dl de la Vai va ajuta prin experienta lui, sa alegeti salteaua potrivita pt Dvs.
  • pt dl de la Vai, saltele sunt mai mult decat un job, sunt o pasiune.
Prima saltea (vai) are vreo 24 cm si cea a fetelor are 12cm. Avand in vedere multele kg ce le am, nu m-am asteptat ca cea de 12kg sa se comporte asa de bine. Desi dl. Vai mi-a recomandat ferm sa o facem de 14cm pt durabilitate si comfort, (dar nu incapea cum trebuie in patutzul fetelor).

Ah, sa nu uit. Domnul poate sta si jumatate de ora la telefon sa va explice ce aveti nevoie. Pe langa asta, am stabilit cu dansul ca, dupa ce cresc copii, sa mai adaugam niste straturi pt comfort la saltelele exitentes. Deci saltelele oferite de dl Vai, sunt customizabile si pe viitor, la un pret mai mic decat saltelele de comert. So, interesul meu este ca voi totzi sa cumparati, astfel incat eu sa-mi pot modifica cu dansul saltele peste vreo 10 ani.


P.S: luati pernele cu puf adevarat de la ikea. sunt cele mai bune perne care le-am incercat.
p.S2: Dormeo au avut la un moment dat covoare de spuma de memorie. copii mei sunt innebuniti dupa ele.

#4556
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
S-a ajuns sa se faca promovarea saltelelor de la teleshopping (Dormeo).

#4557
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postnick446, on 27 martie 2023 - 01:52, said:

tehnologia maro pt ca mi-am luat rolls royce-ul saltelelor

Va scriu pt ca acum sunt la a 3-a saltea achizitionata de la vai.ro .

P.S: luati pernele cu puf adevarat de la ikea. sunt cele mai bune perne care le-am incercat.

Rar gasesti asemenea reclama din prima postare ! Pe mine ''tehnologia MARO'' ma duce cu gandul in alta parte Posted Image !
Iar sa iei ''Rolls de la...vai'' , suna absolut fantastic Posted Image ! Incearca si un ''Boeing'' cu latex !
Cand o sa incerci perne de la Tempur , mai vorbim !

Edited by Alltrack, 27 March 2023 - 08:24.


#4558
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
@nick446
La ce perne cu puf faci referire?

#4559
giximan

giximan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2007
Salutare,

Am dormit la Ibis Politehnica. Au o saltea grozava. Am citit ca e special facuta pentru Ibis si e prezenta in mai toate hotelurile lor. Dimineata n-am apucat sa vad prea bine ce saltea e. Am vazut doar sigla de la Serta. Stiti cumva ce saltea e? Era cu toper incorporat.
Caut sa schimb salteaua actuala.
Am stat anul trecut mai multe nopti la un hotel mic si cochet din Olimp. Aveau saltele de la turcii de la Istikbal. Grozava. Tot ce am reusit sa aflu e ca au o divizie speciala pentru hoteluri...si cam atat. Am si o poza daca-o poate identifica cineva...
Multumesc!

Edited by giximan, 05 April 2023 - 21:45.


#4560
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Voi cum măriți fermitatea unei saltele? Cum o faceți mai tare dacă e prea moale?

Am o saltea de la emag "Saltea ortopedica BEST SLEEP Waves, 160x200x25cm, spuma poliuretanica cu memorie 4 cm, 7 zone de confort, hipoalergenica, reversibila, fermitate medie" pe care as vrea să o fac mai fermă pentru că dorm mai mult pe spate. Aș lua ceva doar de 90x190cm. Aș prefera totuși un topper și nu să înlocuiesc salteaua. Aș lua ceva pe arcuri pentru că am dormit pe alea și a fost mai bine.

Lumea se plânge în recenzii că e prea tare dar mie mi se pare că se lasă prea mult.

Cred că o soluție mai bună (fără saltea) ar fi fost o placa de PAL și un topper de fermitate medie.

#4561
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@mihhai
Eu zic ca te complici inutil. Pentru ca daca vei pune un topper oricum te vei afunda cu totul in saltea. O solutie ar fi sa pui peste saltea un placaj mai gros+un topper. Personal as schimba salteaua si am tot recomandat ca in loc de 1 singura saltea pentru dimensiunea patului sa fie luate 2 saltele cu fermitati diferite, functie de preferintele celor care dorm in patul respectiv. Cele cu arcuri impachetate mi se par cele mai potrivite.

#4562
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Salut!
Are cineva aceasta saltea https://www.ikea.com...bleu-40450680/? Aveti pareri despre ea? Pana acum am avut saltele din spuma, iar actuala luata de la previ, https://www.saltelep...-argint_42.html cumparata in 10.2020, a inceput sa faca gauri in zona lombara, in ambele jumatati chiar daca o intorc de la 1 capat la altul iar partea cealalata este prea ferma - Pe mijloc se simte muntele iar pe margini valea, ca sa spun asa.

Am fost azi in ikea sa o probam si ni s-a parut foarte ok. In vacanta petrecuta in luna iulie in Creta am nimerit la cazare niste saltele de la ikea (2*90cm) ce au fost foarte confortabile, par ca cea din link (nu m-am uitat la model - dar dupa culoarea husei si a celor de prin camera, stiu ca era de la ikea), am reusit sa ma odihnesc mai bine ca acasa, in patul meu.

#4563
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011

View Posttitoo, on 21 iulie 2023 - 08:20, said:

@mihhai
Eu zic ca te complici inutil.

Update - Am întors-o și acum chiar e ok.

#4564
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmihhay, on 13 august 2023 - 22:49, said:

Update - Am întors-o și acum chiar e ok.

Sa inteleg ca are fete cu fermitati diferite ?

#4565
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

View Posttitoo, on 01 februarie 2023 - 09:23, said:

@arrrianda
Nu e pentru cat timp, e vorba despre cat rezista. Cand face gropi si nu-si mai revine la forma initiala o schimbi. Pentru protejarea saltelei cumperi o husa, care poate fi spalata .
Ai nevoie de o saltea extra ferma, tinand cont de  problemele cu spatele. Daca ai Jysk in localitatea unde locuiesti iti recomand sa o incerci pe aceasta https://jysk.ro/dorm...s-s50-dreamzone . Sau oricum ar fi mergi intr-un magazin unde ai posibilitatea sa testezi diverse saltele, nu cumpara strict dupa descriere, ca multi specifica "saltea ortopedica" si e doar marketing.

Ai salteaua respectiva? se incinge vara?

#4566
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postomaigadlolz, on 14 august 2023 - 08:44, said:


Ai salteaua respectiva? se incinge vara?

Normal ca o am, eu nu scriu niciodata daca nu am produsul respectiv. Nu te incingi in ea, stratul ala din nuca de cocos ajuta la o ventilare optima, fata de cele din burete astea cu arcuri sunt excelente si din acest punct de vedere.

#4567
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

View Posttitoo, on 14 august 2023 - 09:20, said:

Normal ca o am, eu nu scriu niciodata daca nu am produsul respectiv. Nu te incingi in ea, stratul ala din nuca de cocos ajuta la o ventilare optima, fata de cele din burete astea cu arcuri sunt excelente si din acest punct de vedere.

Cum sta cu deformarea, sau mai bine zis cum se comporta in timp?

#4568
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
O am de aproape 2 ani, am 104kg, nu s-a deformat deloc.

#4569
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011

View Posttitoo, on 14 august 2023 - 08:09, said:

Sa inteleg ca are fete cu fermitati diferite ?

Nu stiu exact cum e ca nu are fisa tehnica sau cv de genul dar simt ca zona lombosacrala nu se mai lipeste chiar asa de buretele din saltea si ca are putina sustinere ca si cum ar fi o saltea cu arcuri. Deocamdata ramane dar o sa caut alte optiuni pentru viitor.

#4570
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

 titoo, on 14 august 2023 - 09:55, said:

O am de aproape 2 ani, am 104kg, nu s-a deformat deloc.

Multumesc pt recomandare. Din pacate nu au dimensiuni apropiate de ce imi trebuie mie (120x200 sau macar 90x120). M-am mai uitat pe la alte modele si nu prea seamana ca si compozitie.

#4571
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011
Salut!

Ajunși la noul apartament, suntem în aceeași dilemă ca și restul persoanelor din cele peste 250 pagini.

Am fost astăzi cu soția, și am probat o mulțime de saltele de la ABC Mobila, și la mobexpert.

La mobexpert au avut o singură saltea Diamond hard, am testat-o ,dar scârțâia ca naiba, nu mai apare pe site, domnișoara de la magazin, a spus că se va înlocui cu ”COMFORT PLUS”

1 - https://mobexpert.ro...ogaAjcIEALw_wcB

Mi s-a părut foarte ok salteaua comfort plus, însă mai sunt două care ne-au plăcut mult, și anume:

Din păcate nu găsesc mai multe detalii tehnice, ambele păreau foarte calitative ca și materiale, strat moale de spumă, și personal, la cele 100 kg ale mele, nu se lăsau marginile.

2 Saltea BABYLON- https://www.mobilaab...160x200-cm.html

3. Saltea Magnesia - https://www.mobilaab...160x200-cm.html

Ce părere aveți? La preț sunt asemănătoare, ne-a mai plăcut S120 de la Jysk, dar este la preț astronomic acum.

#4572
Saluta

Saluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.09.2010
Buna ziua, dupa ce am citit zeci de pagini, cer si eu un sfat, convinsa fiind ca sunt aici multi oameni mai experimentati decat mine. Trebuie sa schimb urgent salteaua (pana acum am dormit pe o saltea de la Jysk Gold nu-stiu-cat, ceva din gama lor mai de sus, dar ma trezesc cu dureri, inainte de ea una cu miez din spuma f f tare (50 densitate parca) si 10 cm de spuma cu memorie - mare greseala, pe fata cu suma cu memorie ma afundam si contractam, pe fata tare era cam tare si se afunda din cauza faptului ca statea pe ceva prea moale). Mentionez ca saltelele au fost puse pe blat de pal, insa sunt dispusa sa iau si somiera, daca e cazul.
De ani de zile ma jur pe saltele de spuma pentru durerile de spate, insa sunt deschisa sa incerc si ceva cu arcuri. Salterra sunt cu adevarat bune sau este mult marketing?
Mentionez ca salteaua trebuie sa aiba 140 latime, voi dormi singura pe ea si am 60kg + (ocazional + copil de 20 kg in prezent). Dorm cel mai bine pe o parte, insa ma trezesc de multe ori pe spate - complet blocata.
Am dormit la un hotel din Sinaia pe o saltea de spuma de la Casa di Angeli, producator Horeca din Sibiu (dar nu numai Horeca), insa parca sunt sceptica sa cumpar fara sa pot testa in showroom (da, am testat, dar a trecut o vreme si nici nu stiu ce model era). A mai luat cineva de la ei?
AM mai citit de vai.ro pe acest dorum si aproape m-ati convins, dar ma tem totusi sa iau fara sa incerc. Au politica de returnare? Cred ca asta ar fi un criteriu important, sa pot returna salteaua daca totusi nu este ce am nevoie.
Recent am cumparat una de pe emag (nu ma lasa sa postez link, un burete ordinar) pt un pat folosit rar de o persoana, am dormit de doua ori pe ea si culmea e ca ma trezesc mai bine decat pe salteaua mea. Este ferma mai degraba decat medie, insa fara nici un strat care sa atenueze presiunea la solduri, plus ca sunt multe recenzii care zic ca in timp face groapa. Asa ca de data asta vreau ceva care sa se comporte mai bine in timp.
Bugetul este destul de flexibil, durerile sunt atat de mari (2 hernii, efort fizic zilnic) ca sunt dispusa sa merg cu bugetul pana pe la 5000 lei, desi nu imi doresc neaparat sa cheltui asa mult.
In mintea mea as vrea un miez tare (spuma tare sau poate arcuri totusi?) si un strat mic de ceva confortabil (spuma cu memorie?) - 3 cm poate, experienta cu 10 cm a fost dezastruoasa. Pe de alta parte dorm ocazional pe un topper de spuma de memorie de 10 cm de la Jysk instalat pe parchet si nu pot sa zic ca ma trezesc deosebit de bine. Ma afund prea tare, parca nici nu protejeaza soldurile.
Va sunt recunoscatoare pentru orice sfat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate