Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#4537
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010

View Posttitoo, on 30 ianuarie 2023 - 20:19, said:

Sa inteleg ca e integral din burete ? Dupa 2 luni de utilizare toate isi pastreaza structura. Acum ramane de vazut cum te vei simti la vara, ca cele din burete au grad infim de circulatie a aerului si te vei incinge in ea, cat despre fiabilitate, asteapta sa treaca macar 1-2 ani. Personal cred ca cele cu arcuri impachetate ofera cel mai bun confort.

Degeaba ai tu 1000000 de arcuri in saltea , daca peste acele arcuri producatorul vine cu un strat de burete cu celula inchisa ;
E aproape egal cu zero "avantajul " arcurilor daca peste ele e pus un strat care nu permite  " respirabilitatea " .
In general te incingi la la : HUSA ,
Calitatea ei conteaza enorm  ; predominant vei gasi huse sintetice cu denumiri pompoase , si care mai sunt si matlasate cu vatelina
si daca te mobilizezi si cauti chiar aici pe forum o sa gasesti multe povesti cu saltele care aveau husa plina de vatelina pe interior si buretele cu cativa cm mai mic , pentru ca salteaua ajungea  la dimensiuni cu ajutorul husei pline cu vatelina.

Dumneata ai dormit pe vreo saltea calitativa pana acum ?  ma refer la una realizata 100% din burete , dar facuta cu simtul raspunderii.
Sa stii ca o saltea scumpa nu este obligatoriu sa fie si o saltea buna , conteaza foarte mult cat de resposabila e firma producatoare

Intra pe vai.ro saltele citeste specificatiile tehnice , si apoi cauta pe alte site-uri  saltele in aceeasi gama de pret si vezi ce "minuni" gasesti .

Eu cred ca in domeniul asta, al saltelelor, majoritatea vand descrieri mirobolante in detrimentul calitatii.
Sunt foarte putini comercianti onesti, dar de la aia nu cumpara lumea pentru ca romanii isi doresc : " reduceri de pret fantastice " sau :   "descrieri care par extraordinare , fantastice, si din care nu inteleg mai nimic , dar li se pare ca suna SF ",
DAR care in esenta nu spun NIMIC util .

Edited by proagro, 31 January 2023 - 00:54.


#4538
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
Pai exista si saltele cu arcuri cu strat respirabil, la preturi decente. Ori un burete foarte gros nu vad cum ar putea asigura respirabilitatea unei saltele. Da, am dormit pe multe saltele, de diverse calitati si cea mai buna mi s-a parut a fi una din paie.

Il citez pe colegul "Buretele a venit cu un miros care aducea a stătut, a durat câteva săptămâni și mai apare și acum, foarte rar, aproape insesizabil." si intreb, oare mirosul ala cum a reusit sa se impregneze in saltea, cred ca tocmai datorita faptului ca e "prea respirabila" .

#4539
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Foarte probabil sa fie " mirosul de produs nou "   , cred ca orice produs de mobilier noul are un miros specific
Din ce imi amintesc , cand mi-am luat perna de la ikea , si aceasta a avut un miros specific , desi era o perna din materie prima naturala .

Colegul de mai sus a precizat ca are el un miros mai sensibil , deoarece tot el sustine ca sotia sa nu a perceput nici un miros .

Posteaza te rog un nume de saltea buna, cu arcuri, la un pret rezonabil, si care are in partea superioara un strat OK, husa ok  etc

Daca ma conving si eu ca ai identificat un produs bun cu un pret bun ,  pe viitor ma voi mobiliza si voi recomanda aici produsul propus de tine ; pentru asta sunt forumurile

Totusi pe partea de calitate saltele de la vai.ro stau foarte bine , eu am una din 2017 - 18  , nu mai retin exact si este foarte ok si azi , dar uite alte exemple de colegi care si-au expus parerea pe aici si care spun toti acelasi lucru  ( saltelele lor au peste 3-4 ani vechime ) :

https://forum.softpe...0#entry29430202
sau
https://forum.softpe...0#entry29480383

probabil mai sunt si altele dar pe astea le-am gasit in urma cu 2-3 pagini pe forumul asta
pe colegul cu 2 luni vechime nu-l punem la statistica pentru ca desi s-a declarat f multumit , o are de putin timp ,

Edited by proagro, 31 January 2023 - 03:01.


#4540
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Guys, voi pt cati ani va luati o saltea? Va intreb, pt ca nu stiu cum se face in general.
De ce intreb?
Am avut vertebrele tasate si la 24 de ani trebuia sa dorm pe tare. La recomandarea neurologului meu de atunci am aruncat salteaua (si tocurile, si gentile de umar🙈😂😂😂). In 2 ani aveam un spate perfect. 20 de ani+ 30 kile mai tarziu, bang, iarasi probleme. Ortopedul si neurologul: soc si uimire: cum nu ai saltea?! Neurologul: Sa iti iei una!
N-am, frate! Am un topper de 6 cm (pt ca 30 kg extra tre sa aiba suport pt umar, talie si sold).
Salteaua fii-mii e un Saltex superortopedica. Am schimbat-o dupa 5 ani, pt ca na, copilul se foieste, transpiră..Draci, asa am crezut ca e ok. Schimbat si topperul meu apoi am plecat sa imi iau tigari. Am vazut ca au disparut de la locul unde se lasa gunoaiele in 5 minute... 🙈🙈😂😂🙄
Si acum mi se zice sa imi iau o saltea. Am intrebat si eu: placa de lemn+ topper moale... nu egaleaza cu o ortopedica? Cica ar cam egala, dar medicul meu era indecis daca da sau nu. Deci nu știu cu mine.
Si pana la urma salteaua (cum e a copilului... la cat timp tre sa o schimb de fapt? 🙈🙄)


#4541
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
@arrrianda
Nu e pentru cat timp, e vorba despre cat rezista. Cand face gropi si nu-si mai revine la forma initiala o schimbi. Pentru protejarea saltelei cumperi o husa, care poate fi spalata .
Ai nevoie de o saltea extra ferma, tinand cont de  problemele cu spatele. Daca ai Jysk in localitatea unde locuiesti iti recomand sa o incerci pe aceasta https://jysk.ro/dorm...s-s50-dreamzone . Sau oricum ar fi mergi intr-un magazin unde ai posibilitatea sa testezi diverse saltele, nu cumpara strict dupa descriere, ca multi specifica "saltea ortopedica" si e doar marketing.

Edited by titoo, 01 February 2023 - 09:24.


#4542
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Salteaua se inlocuieste in functie de utilizare, uzura, deformari undeva la 4,5,6 ani. Se poate utiliza si mai mult timp daca e in stare buna.

#4543
arrriadna

arrriadna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.08.2018
Multumesc! Cand am achimbat-o pe a copilului nu avea groapa sau ceva. Cred ca d-aia a disparut. 🙄😂😂😂
O sa dau o tura pe la jysk, desi ma inteleg f bine cu "placa" mea, adică nu stiu daca exista ceva mai drept si ferm decat... blatul de lemn 🙈🙈🙈😂😂
Thx, parca am locuit pe alta planeta, jur!

#4544
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
Placa aia de lemn e buna daca dormi pe spate, o saltea buna ofera confort pentru ca daca dormi pe lateral, salteaua se adapteaza/muleaza pe sold si umar, astfel incat pozitia corpului sa ramana dreapta si in acest caz.
De aceea pentru cei care au probleme cu spatele sau sunt supraponderali e recomandat sa doarma pe o  saltea extra ferma ce are cat mai multe zone de confort.

Edited by titoo, 02 February 2023 - 11:26.


#4545
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Va salut. Am o saltea F95 achizitionata anul trecut de la Jysk si am folosit-o pana acum pe pertea cu fermitate medie. As dori sa o intorc pe fermitatea "Foarte tare", insa nu stiu daca mai beneficiez de "zonele de confort" si de stratul suplimentar de spuma cu memorie, sau mai stiu eu ce avantaje.
Voi cum le folositi pe cele cu doua fermitati, sau cum recomandati in cazul meu? Am probleme cu spatele(hernie de disc) dar acum am dormit destul de ok pe fermitatea medie, insa am senzatia ca ma afund cam tare in saltea.
Multumesc.

#4546
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
Pentru cei care au  probleme cu spatele se recomanda o saltea cat mai tare. Cel mai bine ar fi sa o intorci si sa vezi daca te simti mai bine, mai confortabil dupa ce te trezesti.

#4547
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 16.05.2007
daca dormi pe o parte ce faci cu o saltea tare?

#4548
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,081
  • Înscris: 19.03.2007
Inclusiv saltelele extra-ferme au zone de confort, folosesc una de mai aproximativ 2 ani, nu am probleme cu spatele, doar ceva kg in plus si vreau sa-ti spun ca pe asta dorm cel mai bine, indiferent de pozitia din timpul somnului, pur si simplu ma trezesc odihnit fara a simti vreun disconfort.

#4549
Cost2023

Cost2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2023
ceva recomandari pt o saltea ?
am gasit aceasta care e cam ce caut https://ortopedicus....cm-hotel-range/ dar nus tiu c ecalitate are si cat rezista in timp

merita sa merg pe una din astea suplimentand bugetul ?

https://www.ikea.com...natur-90478479/

sau asta
https://salterra.ro/...ltele-160x200cm

m-ar interesa in primul rand claitatea si apoi sa reziste in timp

daca are cineva una dina ceste saltele de ceva timp as vrea o pare

#4550
VasilePastrama

VasilePastrama

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2021

 balexis, on 16 decembrie 2022 - 02:23, said:

Salut,

Te inteleg cu durerea de cap, am patit-o Posted Image). Eu pana la urma am mers pe cea de la Previ, cu arcuri impachetate si latex, dar totul e subiectiv. Noi pe aia ne-am simtit cel mai bine impreuna, ca separat aveam alte preferinte, dar nu am avut bani de Salterra Posted Image

Dintre cele 3, ti-as recomanda si eu tot Ikea. Pentru ca m-am asezat pe ea si m-am simtit confortabil. La Askona m-am convis ca e mult marketing (tip Dormeo), dupa ce am fost sunati insistent de vanzatori de vreo 5 6 ori, cu promisiuni de extra reduceri sau cu "amenintari" ca va creste pretul. Iar la Ortopedicus, oamenii par foarte faini, dar cum ziceam, e greu sa iei o saltea fara sa o testezi. Daca ai posibilitatea, trage o fuga pana in Ikea, stai 5 minute pe cele 2 saltele alaturate si iti vei face o parere cat de cat (ceva cu adevarat obiectiv va fi dupa niste nopti dormite pe saltea).

Bafta la alegere, sper sa fie ceva care sa ti se potriveasca!

Salut, cum ti se pare salteaua de la Previ? Exista la ei pe site? Am fost de curand la ei în showroom sa văd o saltea de latex + arcuri dar nu o găsesc la ei pe site (și nici în altă parte). Pe etichetă scria Previ Coco Latex Side.

Mersi

#4551
SCR

SCR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2005
Buna ziua, sunt in cautarea unei saltele 1600x2000 preferabil cu arcuri impachetate , buget maxim 1800 lei .
Despre Saltea Arcuri Pocket King Latex 7 Zone de la Previ este cineva aici care o are si imi poate spune despre comportamentul ei in timp ?
Va multumesc pentru raspunsuri.

#4552
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Am vazut si probat modelul asta cand am fost la una din locatiile lor din Bucuresti si mi s-a parut foarte interesant. cum rezista in timp nu am aflat, ar fi interesant de aflat.

#4553
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.12.2014
Salutare, ce brand de saltele recomandați sau un model de saltea anume, 1.80 m x 2 m .

#4554
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Eu ti-as recomanda pentru dimensiunea 180x200 saltea de la vai.ro , dar mergi pe varianta saltea la comanda ;  Sunt foarte calitativi la materia prima folosita la saltele .
Pentru saltelele de la vai.ro gasesti in urma cu 2-3 pagini  cateva recenzii de la colegi care si-au luat saltele, si pana acum au fost multumiti.

Nu stiu daca e cineva de aici care sa iti poata recomanda un model anume , si acel model sa ti se potriveasca si tie  ; asa ca cel mai bine este sa iei legatura cu un consultant de la firma de saltele.
Daca esti din Bucuresti da o tura si pe ikea si mobexpert

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate