Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4615 replies to this topic

#37
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Am cumparat salteaua pana la urma de la Mobexpert.

SuperPLUS de 200x180, impreuna cu 2 somiere metalice de 190x90

Salteaua e cu un fel de burete la mijloc, invelita cu latex cam de 3-4 cm. Cert e ca nu are arcuri.  Deocamdata pare ok. Singura chestie care pot sa o comentez ref la ea e ca a venit ambalajul putin rupt si se murdarise putin salteaua

Insa despre somiere sunt NEmultumit

In primul rand si cel mai important - multe traverse de lemn au fost zgrumturoase si a trebuit sa le slefuiesc cu hartie abraziva. Pare a fi defect de fabricatie in procesul de lacuire, pentru ca are multe gauri in lac. Si presupun ca daca as fi lasat-o asa si dupa cateva luni se rupea materialul de la saltea, adio garantie, mi s-ar fi spus ca utilizare necorespunzatoare! Nu sunt multumit cum arata acum dupa slefuire, dar macar sper sa nu agate salteaua.

In al 2-lea rand constructia pare destul de firava, traversele flamband destul de mult sub greutate. Ramane de vazut daca se vor rupe sau nu, si daca vor fi sau nu inlocuite in garantie. probabil ca nu.

In afara de asta, mi-a lasat un gust amar faptul ca a trebuit sa platesc transportul la o comanda de ~1700 RON cu TVA inclus, cand majoritatea magazinelor mai mici au transport gratuit si la comenzi de 300-400 RON.

A, si sa nu uit - marea "promotie de primavara" e o mare abureala.  Ti se da un cec cu 5% din valoarea cumparata, DAR trebuie sa platesti transportul

Cu acest 5% poti cumpara decoratiuni interioare. Aici e smecheria - acestea sunt ABERANT de scumpe.  De exemplu un servetel de masa din material costa 40 RON. Adica 4 servetele - 160 RON. Un pahar ~25-35RON

Smecheria e urmatoarea: cumperi si tu 4 pahare, platesti ~40-50RON in plus fata de cat ai CEC-ul, si cu acei bani isi recupereaza ei toata "promotia". Practic, au bagat preturi de 4x la raionul resp, si cine e fraier si sare putin peste CEC, o incaseaza.

Dar nu uitati, platesti transportul de ~380 RON


Atasez poze cu traversele de lemn in timp ce le slefuiam

Attached File  somiera1.jpg   349.12K   957 downloads

Attached File  somiera3.jpg   250.86K   815 downloads

#38
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Are cineva preturile celor de la DomusFlex? Fiind a doua zi de Paste, singurul loc de informare ramane internetul.

Am gasit pe un site saltele super-ortopedice cu fata vara/iarna produse in Romania, 5 ani garantie, cu 450 RON (160x200), dar voiam sa compar un pic preturile. Daca cele Lineaflex sunt mult mai scumpe (cel putin dublu, nu inteleg diferenta in calitate), despre cele de la DomusFlex nu stiu nimic.

O sa caut si pe cele Prestige, se pare ca voi le-ati gasit peste tot...

#39
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
domusflex sunt putin sub preturile mobexpert. De exemplu una din latex, tot pe la ~20mil este (cand am intrebat eu)

Iti recomand sa treci pe la mobexpert pt ca au sectiuni in saltele, sa vezi si tu diferenta reala intre ele. Apoi te decizi de care cumperi (marca)

#40
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Saltea calumea de la DomusFlex (Roma) este 1000 ROn, cu transport gratuit. La Mobexpert aveau saltele ori mai proaste la aceeasi bani (din burete, fara arcuri) sau mult mai faine si mult mai scumpe , la 2000 RON.

Credeti ca merita diferenta de bani intre asta la 1000 RON si alea din Obor sau Ghencea la ~500 RON? Alea or avea suport lateral?

Trebuie sa ma hotarasca astazi...

#41
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
M-am hotarat! Am intrat pe www.salteleprevi.ro (nu fac reclama) si am descoperit ca astia produc aici toata gama de saltele care le-am gasit si la Lineaflex si la DomusFlex si la Mobexpert.

Am ales Modelul Pocket, care este similar cu Azalea de la Lineaflex si cu Diamond de la Mobexpert, incantat fiind de sistemul de arcuri independente. Pretul a fost mai mic decat jumatate decat al concurentei. Comparat cu Mobexpert, calitatea este identica.

Partea proasta a fost ca in Obor nu duc modelul asta, fiind mai scump decat alea standard, asa ca a trebuit sa merg pana la ei in Pipera sa vad salteaua si sa o testez.

Sper ca somnul sa fie mai usor si ca postul asta sa ajute pe altii in viitor!

#42
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Saltele bune dar nu ieftine sunt cele LINEAFLEX. Am cumparat eu anul trecut una, a durat 2 sapt. pt ca au adus-o din Italia dar sunt foarte multumit de ea.

#43
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
de saltelele de la Victoria Bucuresti ati auzit careva ceva???

#44
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 10.09.2004
Am un prieten care a cumparat saltea de aia de la televizor..Dormeo ortopedic...
E foarte multumit de ea...tipul s-a documentat extensiv inainte sa o cumpere..aia de la care au cump cica sunt o firma destul de mare cu vreo 20 de filiale in toata europa de est....
A dat vreo 5 mil pe ea si cica e din latex,nu cu arcuri si se doarme super pe ea...
Ma gandesc sa iau si eu una la fel....a mai luat careva sa imi dea niste review-uri?? :D

#45
raresm79

raresm79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.05.2006
Saltelele de latex sunt un vis, dar ma indoesc ca le poti cumpara la 5 milioane. preturile lor cam incep de pe la 200-300 euro.
eu insa m-as multumi cu una prestige. asta daca aflu unde pot sa le cumpar la cluj, pt ca nu am gasit inca, asa ca cine are o idee cine comercializeaza asa ceva la cj as fi recunoscator daca ar impartasi informatia cu mine

mersi mult

#46
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005
Va rog cine stie sa-mi raspunda si mie cat de repede se poate, Unde pot gasi saltele mai lungi de 2 m ??

Trebuie sa cumpar azi pentru bunicii mei ... nu mi-am dat seama ca ar fi o problema cu dimensiunile   :o

Multumesc

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
La orice fabrica de saltele, teoretic, dar sunt dimensiuni atipice, deci costa binisor in plus si astepti. In Bucuresti poti incerca la Elvila - face saltele la Relaxa. Domus Flex are atelier in Pipera. Google -> nr telefon -> suni si te informezi.

#48
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

 abancor, on Jul 21 2006, 12:48, said:

La orice fabrica de saltele, teoretic, dar sunt dimensiuni atipice, deci costa binisor in plus si astepti. In Bucuresti poti incerca la Elvila - face saltele la Relaxa. Domus Flex are atelier in Pipera. Google -> nr telefon -> suni si te informezi.

Multumesc abancor. Din pacate nu am timp deloc de cautat ... Oricum multumesc pt. promptitudinea cu care mi-ai raspuns.
Am lasat pt. ultima zi treaba asta cu cumparatul saltelei ca nu m-am gandit ca ar fi vreo problema cu dimensiunile... Dar uite ca m-am inselat. O sa trebuiasca sa cumpar una de 2 m si se descurca ei...

#49
Ramy

Ramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.11.2004
Suntem in cautare de saltele.
Am descoperit ca exista mai multe tipuri. Bugetul disponibil permite fie o saltea clasica de firma, fie ceva mai "modern", confortabil dar de la o firma mai putin cunoscuta.
De exemplu: saltea hidrolatex Dormeo 160x200 ~ 5,5 mil ,
                    saltea latex Ted 160x200 ~ 12mil,
                    saltea latex Lineaflex 648 euro
                    saltea cu arcuri impachetate individual Ted ~ 9,5 mil
                    saltea arcuri individuale Lineaflex 551 euro
                    saltea Lineaflex clasice intre 196-370 euro.
De care aveti? Despre care ati auzit? Care sunt mai bune? Astept parerile voastre.

#50
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Eu o sa imi iau una de la www.valentino-tessuti.com.
Sunt din Timisoara iar in Bucuresti vand prin Selgros doar polilatex plus si merinos. Le-am cerut si o oferta de pret pt. restul modelelor, dar se pare ca nu stiu atat de bine cu calculatorul.
Cam 600 RON 160x200x16 cea plus, cum intentionez (aia cu lana pe o parte nu imi inspira incredere si e mai scumpa). Au garantie 10 ani, is curios daca mi se ofera si o hartie in sensul asta.
Dupa multe cautari, sper ca o sa fie buna de ceva.

#51
boreas

boreas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.11.2005
Stie cineva ceva de saltelele ErDivan? Sunt OK?

#52
fanelaru

fanelaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.06.2003
In cautarile voastre ati intilnit saltele relaxa sau ortopedice de dimensiuni 180 x 80 si 185 x 80? Daca da, unde?
Din cit m-am mai uitat eu pe 2, 3 site-uri cu producatori de saltele, dimensiunile incep cu 190 x 80.

#53
gcaramaliu

gcaramaliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.01.2005
Spuneti-mi si mie pls unde se gasesc saltele SALTEX in Bucuresti. Am cautat pe internet, dar nu am gasit nici site, nici alte informatii, doar cateva situri amarate si neactualizate.
Merci

#54
picius

picius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2007

 CAlex, on Apr 27 2006, 17:02, said:

M-am hotarat! Am intrat pe www.salteleprevi.ro (nu fac reclama) si am descoperit ca astia produc aici toata gama de saltele care le-am gasit si la Lineaflex si la DomusFlex si la Mobexpert.

Am ales Modelul Pocket, care este similar cu Azalea de la Lineaflex si cu Diamond de la Mobexpert, incantat fiind de sistemul de arcuri independente. Pretul a fost mai mic decat jumatate decat al concurentei. Comparat cu Mobexpert, calitatea este identica.

Partea proasta a fost ca in Obor nu duc modelul asta, fiind mai scump decat alea standard, asa ca a trebuit sa merg pana la ei in Pipera sa vad salteaua si sa o testez.

Sper ca somnul sa fie mai usor si ca postul asta sa ajute pe altii in viitor!

merci pt tip, calex.
azi mi-am luat si io saltea de la previ (pocket, moale, nu ortopedica), din pipera. 885 ron. pare misto facuta. are garantie 2 ani. transport 30 ron, o livreaza azi sau maine. o sa revin cu comentarii dupa ce dorm pe ea  :rolleyes:

pana acu am avut un prestige care dupa cateva luni a inceput sa-mi bage arcuri in coaste, groaznic :(

Edited by picius, 30 January 2007 - 14:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate