Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Alternative la PFA cu norma, in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003
Salutari,
Stiu ca mai exista un topic in care, pe langa alte lucruri, s-a discutat putin si despre alternativele pentru PFA cu norma de venit in domeniul IT (care nu mai exista din ianuarie 2012).
As vrea totusi sa venim cu idei, cu calcule, si cu motive pentru care o varianta e mai buna decat cealalta.

Pentru a face calculele mai usoare (rotunde) o sa consider un venit lunar de 10.000 ron (ceea ce realizeau pana acum destul de putine PFA-uri IT)
Pana acum ( <= anul 2011) situatia era cam asa:

norma de venit era ~22000 ron / an => ~1840 ron / luna (am aproximat pentru ca normele sunt diferite pe judete si sectoare).
Cheltuieli:
impozit 16%: ~300 ron / luna
sanatate:      ~101 ron / luna
pensii:           220 ron / luna
---------------------------------
Total:  621 ron / luna.
Asta inseamna ca se platea la stat un procent de 6,21%.

Incepand cu anul 2012, la real, calculele ar fi cam asa:

Impozit 16%: 1600 ron / luna
Sanatate:        550 ron / luna
pensii:            220 ron / luna
---------------------------------------
Total: 2370 ron / luna
Asta inseamna ca se plateste la stat un procent de 23,7%. O crestere a fiscalitatii cu 17.5%
Nu am inclus aici eventualele deduceri, pentru ca nu stiu exact care sunt acelea. Poate ne ajuta cineva cu ce se poate deduce, dar lunar, nu ocazional. Adica daca o sa-mi cumpar un laptop nou, probabil ca se deduce, dar ala nu-l cumpar in fiecare luna.

Posibile solutii:
1) Emigrarea (citat de pe un alt site) - nu e o solutie chiar la indemana oricui
2) Offshore Cipru
3) Microintreprindere.

Costurile pentru offshore in Cipru nu le stiu foarte bine, dar erau undeva pe la 10000 ron infiintare, vre-o 300 ron/luna taxe fixe si 10% din profit. Aici neintrand costurile de contabilitate (pe care nu le stiu) si cheltuielile cu un cont bancar in alta tara.
Teoretic, exceptand taxa de infiintare destul de mare, se ajunge cu siguranta la o impozitare mai mica de 23,7% cat e pentru un PFA "la real".

Costurile pentru microintreprindere ar fi cam asa:
- infiintare ~1000 ron
- contabilitate ~300 ron / luna
- cheltuieli pentru angajatul obligatoriu (2 ore/zi) = ~170 ron
- 3% din venituri = 300 RON
- 16% pe dividente = ~1450 ron / luna (calculate la o valoare de 9000 ron. Sigur nu se vor scoate dividente de 10000 ron)
- 5.5% pentru sanatate pe dividente = 495 ron / luna (calculate deasemenea la 9000 ron dividente)
--------------------------------------------
Total: 2715 ron / luna.
Asta inseamna ca se da la stat 27.15%
Asta in cazul cel mai nefericit in care se scot toti banii pe dividente. Dar, din cate stiu eu, pe micro se pot pune aproape toate facturile, de la supermarket, de la orice, ale tale si ale prietenilor. Astfel incat sa nu ajungi niciodata sa scoti dividente. (Decand in eventualitatea un necesitati acute). Daca e posibil sa se cheltuiasca banii din micro, fara a scoate niciodata dividente (DE CERCETAT) atunci fiscalitatea poate scadea pana 7.7% (nerealizabil d.p.m.d.v.)
Ca si microintreprindere mai exista si riscul controalelor care deobicei se lasa cu spaga. Si mai exista eterna alergatura dupa facturi pentru a nu scoate dividente.

Mai exista si posibilitatea 4) Angajat cu carte de munca. Dar evident darile catre stat cresc undeva pe la 40%, sau chiar peste, deci nu prea merita luat in calcul.

Ceva impresii ? Alternative ? Corecturi la calculele mele de mai sus ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand calculele pe care le faci tu aici sunt facute deja in prima pagina a celuilalt topic: http://forum.softped...t...826219&st=0

in al doilea rand, un venit lunar de 10.000 lei inseamna 120.000 lei pe an, deci depasesti pragul minim (35k euro la cursul din ziua aderarii la UE) si esti obligat sa te declari platitor de TVA, TVA pe care tu nu-l iei pe nicaieri in calcule

#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

Quote

Posibile solutii:
1) Emigrarea (citat de pe un alt site) - nu e o solutie chiar la indemana oricui
crezi ca in alte state impozitarea este mai mica? in usa este cam 69% iar dupa astfel de intrebari pe forumuri acolo ai mari sanse sa te caute fiscul special.

Quote

2) Offshore Cipru

am auzit ca in elvetia e mai bine

Quote

3) Microintreprindere.

Costurile pentru microintreprindere ar fi cam asa:
- infiintare ~1000 ron
- contabilitate ~300 ron / luna
- cheltuieli pentru angajatul obligatoriu (2 ore/zi) = ~170 ron
- 3% din venituri = 300 RON
- 16% pe dividente = ~1450 ron / luna (calculate la o valoare de 9000 ron. Sigur nu se vor scoate dividente de 10000 ron)
- 5.5% pentru sanatate pe dividente = 495 ron / luna (calculate deasemenea la 9000 ron dividente)
Ceva impresii ? Alternative ? Corecturi la calculele mele de mai sus ?

dupa ce am citit toate astea am o intrebare. cand vei iesi la pensie cam cat crezi ca va fi ea?

#4
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Poststarpom, on 13th December 2011, 15:39, said:

crezi ca in alte state impozitarea este mai mica? in usa este cam 69% iar dupa astfel de intrebari pe forumuri acolo ai mari sanse sa te caute fiscul special.


am auzit ca in elvetia e mai bine



dupa ce am citit toate astea am o intrebare. cand vei iesi la pensie cam cat crezi ca va fi ea?
Raspunsul e simplu.
Cand voi iesi la pensie nu va mai fi nimeni sa-mi plateasca pensia.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Tot PFA in sistem real si pensie minima e solutia...

View PostThe@ngel, on 13th December 2011, 14:53, said:

Dar, din cate stiu eu, pe micro se pot pune aproape toate facturile, de la supermarket, de la orice, ale tale si ale prietenilor.
Fals.

View PostThe@ngel, on 13th December 2011, 14:53, said:

Daca e posibil sa se cheltuiasca banii din micro, fara a scoate niciodata dividente
PFA la norma cu reparatii calculatoare si tragi aici toti banii.

Edited by neagu_laurentiu, 13 December 2011 - 16:10.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 13th December 2011, 16:05, said:

.........Fals........

din ce stiu eu, pe firma poti avea o gramada de cheltuieli nedeductibile. deci cam poti pune orice factura, doar ca platesti impozit pe suma respectiva

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Si ce ai rezolvat ? Vorbim doar de cheltuieli deductibile care te ajuta la impozitul pe dividende.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postneagu_laurentiu, on 13th December 2011, 18:12, said:

Si ce ai rezolvat ? Vorbim doar de cheltuieli deductibile care te ajuta la impozitul pe dividende.

Quote

Din punct de vedere fiscal, cheltuielile se impart in deductibile, nedeductibile si cu deductibilitate limitata. Cunoasterea semnificatiei fiscale a acestor notiuni este esentiala pentru intelegerea corecta a sensului si continutului indicatorilor: profit contabil brut, profit impozabil, impozit pe profit, profit contabil net si dividende.
La calculul profitului impozabil (adica a profitului asupra caruia se calculeaza impozitul) sunt admise numai cheltuielile deductibile, cele nedeductibile fiind date la o parte din cheltuielile totale.
Cheltuielile nedeductibile sunt acele cheltuieli care sunt admise prin lege (Codul fiscal) pentru a fi scazute din cheltuielile totale, in scopul determinarii cheltuielilor deductibile, singurele care sunt admise la scaderea din veniturile impozabile pentru determinarea profitului impozabil.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu ce sunt fiecare. Numai ca nedeductibilele nu te ajuta la impozit. Doar ca sa nu ai in casa bani, atit. Asa ca nu rezolvi problema de fond.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 13th December 2011, 17:12, said:

Si ce ai rezolvat ? Vorbim doar de cheltuieli deductibile care te ajuta la impozitul pe dividende.


scapi de contributia la sanatate din dividende. vorbim totusi de 5.5%, e ceva...

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Aia rezulta din faptul ca esti angajat. Eu intelesesem ca sunt avantaje prin faptul ca faci cheltuieli nedeductibile. Inseama ca am interpretat eu altfel postul initial.

#12
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostThe@ngel, on 13th December 2011, 14:53, said:

- 5.5% pentru sanatate pe dividente = 495 ron / luna (calculate deasemenea la 9000 ron dividente)
Doar daca nu esti undeva angajat cu 2 ore.

View PostThe@ngel, on 13th December 2011, 14:53, said:

Dar, din cate stiu eu, pe micro se pot pune aproape toate facturile, de la supermarket, de la orice, ale tale si ale prietenilor. Astfel incat sa nu ajungi niciodata sa scoti dividente.
Foarte fals. Daca decontezi cheltuieli neeligibile (care nu sunt necesare activitatii firmei), nu numai ca ti se scot la un control, dar pe langa taxele datorate (TVA, impozit dividende, etc) o sa ti se calculeze si penalitati de intarziere (daca ai controlul dupa 4 ani, atunci o sa platesti 4 ani de penalitati pentru sumele neplatite). Basca amenda pe legea contabilitatii si daca-i superi rau poate si dosar penal.

Solutia lui @neagu_laurentiu cu PFA e mult mai eleganta.

#13
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View PostAstor, on 13th December 2011, 21:47, said:

Doar daca nu esti undeva angajat cu 2 ore.

Multumesc pentru informatie. Asta chiar nu o stiam, si schimba mult calculele.

View PostAstor, on 13th December 2011, 21:47, said:

Foarte fals. Daca decontezi cheltuieli neeligibile (care nu sunt necesare activitatii firmei), nu numai ca ti se scot la un control, dar pe langa taxele datorate (TVA, impozit dividende, etc) o sa ti se calculeze si penalitati de intarziere (daca ai controlul dupa 4 ani, atunci o sa platesti 4 ani de penalitati pentru sumele neplatite). Basca amenda pe legea contabilitatii si daca-i superi rau poate si dosar penal.
Stie cineva ce cheltuieli lunare se sunt considerate eligibile pentru un micro care se ocupa de programare ?
Banuiesc ca poti sa iti inchiriezi apartamentul, astfel sa platesti 12% pe persoana fizica in loc de 16% pe dividente.
Banuiesc ca poti sa decontezi benzina.
Dar chestiilea astea sunt minore.

View PostAstor, on 13th December 2011, 21:47, said:

Solutia lui @neagu_laurentiu cu PFA e mult mai eleganta.
E greu sa facturezi lunar ~10000 ron o firma pentru ca repari calculatoarele. Daca la aceeasi firma sunt 3 pfa-uri de genul asta, e si mai greu.
Dar daca tot suntem aici, ce-ti trebuie (diploma) ca sa poti face PFA pe reparatii de calculatoare ?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ai in link capitolul cheltuieli din Codul fiscal si acolo spune care si cum: http://static.anaf.r...m#_Toc304299669
Pai nu facturezi la firma de unde iei banii reparatiile, ci la asta noua tot a ta. Cat timp legal nu se prevede nimic, baga mare.

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Legea Societatilor Comerciale

Quote

Art. 272

(1) Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care:
1. dobandeste, in contul societatii, actiuni ale altor societati la un pret pe care il stie vadit superior valorii lor efective sau vinde, pe seama societatii, actiuni pe care aceasta le detine, la preturi despre care are cunostinta ca sunt vadit inferioare valorii lor efective, in scopul obtinerii, pentru el sau pentru alte persoane, a unui folos in paguba societatii;
2. foloseste, cu rea-credinta, bunuri sau creditul de care se bucura societatea, intr-un scop contrar intereselor acesteia sau in folosul lui propriu ori pentru a favoriza o alta societate in care are interese direct sau indirect;
3. se imprumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, de la societatea pe care o administreaza, de la o societate controlata de aceasta ori de la o societate care controleaza societatea pe care el o administreaza, suma imprumutata fiind superioara limitei prevazute la art. 144^4 alin. (3) lit. a), sau face ca una dintre aceste societati sa ii acorde vreo garantie pentru datorii proprii;
4. incalca dispozitiile art. 183.

(2) Nu constituie infractiune fapta prevazuta la alin. (1) pct. 2, daca a fost savarsita de administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii in cadrul unor operatiuni de trezorerie intre societate si alte societati controlate de aceasta sau care o controleaza, direct ori indirect.

(3) Nu constituie infractiune fapta prevazuta la alin. (1) pct. 3, daca este savarsita de catre o societate comerciala ce are calitatea de fondator, iar imprumutul este realizat de la una dintre societatile controlate ori care o controleaza pe aceasta, direct sau indirect.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAstor, on 13th December 2011, 21:47, said:

Doar daca nu esti undeva angajat cu 2 ore.
...........


nu inteleg de ce tot mentionati statutul de angajat atunci cand vorbim de contributia la sanatate. contributia la sanatate (5.5%) se plateste din toate veniturile: salarii, dividende, incasari pe PFA etc.

#17
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostThe@ngel, on 13th December 2011, 22:22, said:

Stie cineva ce cheltuieli lunare se sunt considerate eligibile pentru un micro care se ocupa de programare ?
Banuiesc ca poti sa iti inchiriezi apartamentul, astfel sa platesti 12% pe persoana fizica in loc de 16% pe dividente.
Banuiesc ca poti sa decontezi benzina.
Dar chestiilea astea sunt minore.
Exact, minore. Benzina nu, cel putin anul asta, la anul doar 50% dar oricum trebuie justificata, chirie, piese calculator si eventual consumabile, curent (mult mai scump pe PJ datorita taxelor TV) si cam atat. Ramane chiria sau un PFA adiacent.

View Post_Smiley_, on 14th December 2011, 07:45, said:

nu inteleg de ce tot mentionati statutul de angajat atunci cand vorbim de contributia la sanatate. contributia la sanatate (5.5%) se plateste din toate veniturile: salarii, dividende, incasari pe PFA etc.
De cand s-a schimbat legea?

Quote

Art. 11. - (1) Persoana asigurată are obligația plății contribuției sub forma unei cote de 6,5% aplicate asupra veniturilor realizate din cedarea folosinței bunurilor, veniturilor din dividende și dobânzi, numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la art. 51 alin. (2) lit. a)-d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea și funcționarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare.

Quote

Art. 51. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate cu excepția persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1).
(2) Contribuția lunară a persoanei asigurate se stabilește sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
a) veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit;

Edited by Astor, 14 December 2011 - 09:06.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAstor, on 14th December 2011, 09:05, said:

..........
De cand s-a schimbat legea?
de curand :)

legea 286/2010: http://www.legestart...-(MzY2NTg0).htm

Quote

Art. 8.
   (3) Pentru anul 2011, cotele de contributii pentru asigurarile de sanatate, prevazute de Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabilesc dupa cum urmeaza:    
a ) 5,2% pentru cota datorata de angajatori, prevazuta la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;    
b ) 10,7% pentru cota datorata de persoanele prevazute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare;    
c ) 5,5% pentru celelalte categorii de persoane care au obligatia platii contributiei direct sau cu plata din alte surse.

ps: art. 259 se refera la membrii misiunilor diplomatice acreditate in Romania, cetatenii straini si apatrizii care se afla temporar in tara, fara a solicita viza de lunga sedere si cetatenii romani cu domiciliul in strainatate care se afla temporar in tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate