Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

‎1 Ioan 5;7 versetul controversat adaugat Scripturii,avem azi un crestinism falsificat ,aflat sub anatema ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#19
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 18:41, said:

Stimabile, fii bun si spune-mi care cult ma guverneaza pe mine.

un cult care crede in Trinitate, desi nu gasim acest termen niciunde folosit de vreun apostol, totusi, mare parte din culte ia de buna aceasta doctrina facuta de niste oameni care cred intr-un Dumnezeu format din 3 parti, mare blasfemie.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdancingcolors, on 23rd July 2012, 18:48, said:

un cult care crede in Trinitate, desi nu gasim acest termen niciunde folosit de vreun apostol, totusi, mare parte din culte ia de buna aceasta doctrina facuta de niste oameni care cred intr-un Dumnezeu format din 3 parti, mare blasfemie.
Eu nu cred intr-un Dumnezeu facut din 3 parti, stimabile. Nu stiu d eunde ai tu idei d-astea, ca din postarile mele nu.
Insa, daca numai Dumnezeu pedepseste pt pacat si numai Dumnezeu poate plati pt pacate, atunci "Dumnezeu care a platit pacatele" este Fiul, iar Cel care a aplicat pedeapsa este Tatal, insa sunt Unul si acelas dumnezeu, insa descris dpdv al actiunii Sale.
Greselile insa, nu stau acolo, acestea fiind greu de inteles pt cineva care propovaduieste o doctrina satanica a liberului arbitru.

#21
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 18:55, said:

insa sunt Unul si acelas dumnezeu, insa descris dpdv al actiunii Sale.


unde ai gasit asta in Scripturi? Tatal imparte acelasi Dumnezeu cu Fiul? asta e o blasfemie si un non sens, o erezie cumplita.

macar ai bunul simt sa arati unde ai gasit prostia asta ca Tatal si Fiul sunt acelasi Dumnezeu, in Scripturi (ceea ce ma indoiesc ca vei reusi) -- asta arata ca tu nu te bazezi pe Biblie ci pe invataturile unei religii facute de oameni, acesta este tristul adevar, Aurel...

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdancingcolors, on 23rd July 2012, 19:03, said:

unde ai gasit asta in Scripturi? Tatal imparte acelasi Dumnezeu cu Fiul? asta e o blasfemie si un non sens, o erezie cumplita.

macar ai bunul simt sa arati unde ai gasit prostia asta ca Tatal si Fiul sunt acelasi Dumnezeu, in Scripturi (ceea ce ma indoiesc ca vei reusi) -- asta arata ca tu nu te bazezi pe Biblie ci pe invataturile unei religii facute de oameni, acesta este tristul adevar, Aurel...
Stimabile, nu mai boteza fara sa vii macar cu un miel. Aurel?????

Ia d-aici proba:

Isaia 9

6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

Insa, ce, Scriptura e proba pt tine? Brosurica turnului e autoritatea ta.

#23
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 19:13, said:

Stimabile, nu mai boteza fara sa vii macar cu un miel. Aurel?????

Ia d-aici proba:

Isaia 9

6Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii.

Insa, ce, Scriptura e proba pt tine? Brosurica turnului e autoritatea ta.

tu ori esti prost, ori te prefaci !

te-am intrebat unde scrie in Biblie ca Tatal si Fiul formeaza/sunt acelasi Dumnezeu; ce verset ai adus aici? ai verset unde scrie ca Tatal si Fiul sunt acelasi Dumnezeu, asa cum suna invatatura cultului tau? nu! vezi-ti domne si de alte activitati!

imi pare rau, dar cu idioti ca tine nu are sens sa discut, este pierdere de vreme.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Simabile, se vede ca esti prost crescut si ca faci urat cand ti se arata ca Fiul este numit Dumnezeu si Tata. Probabil ca esti nebatut.

#25
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 19:19, said:

Simabile, se vede ca esti prost crescut si ca faci urat cand ti se arata ca Fiul este numit Dumnezeu si Tata. Probabil ca esti nebatut.


cu eretici ca tine care-si bat joc de Mantuitorul nostru, nu se merita discutat, totusi iti raspund pentru ultima oara, ca sa nu te crezi destept, Fiul este numit "parintele vesniciilor/ tata etern" deoarece a fost si este de la Inceput cu Tatal, insa nu putem spune ca Fiul este tatal tuturor, inclusiv tatal Tatalui, insa Tatal este tatal Fiului, ca de aia unu e Tata si altu' Fiu si asta nu are absolut nicio legatura cu ceea ce ai fost intrebat, daca exista dovezi biblice care sa arate ca Tatal si Fiul formeaza unul si acelasi, retine tampitule, acelasi Dumnezeu.

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Foaaarte crestinesc limbajul  :thumbup: .

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdancingcolors, on 23rd July 2012, 19:27, said:

cu eretici ca tine care-si bat joc de Mantuitorul nostru, nu se merita discutat, totusi iti raspund pentru ultima oara, ca sa nu te crezi destept, Fiul este numit "parintele vesniciilor/ tata etern" deoarece a fost si este de la Inceput cu Tatal, insa nu putem spune ca Fiul este tatal tuturor, inclusiv tatal Tatalui, insa Tatal este tatal Fiului, ca de aia unu e Tata si altu' Fiu si asta nu are absolut nicio legatura cu ceea ce ai fost intrebat, daca exista dovezi biblice care sa arate ca Tatal si Fiul formeaza unul si acelasi, retine tampitule, acelasi Dumnezeu.
Stimabile, una este sa ma faci eretic si alta sa ma faci prost sau idiot. Pot sa-ti dau o mama buna de bataie pe tema asta, daca esti obraznic, nu crezi? Sau s-au umflat muschii pe tine si esti zmardoi? Spune, ca am leac pt boala ta.

Insa concluzia cretina a bisericii tale ca Fiul este numit Parinte pt ca era cu Tatal de la inceput este o inventie. Versul spune clar ca pe Fiul il vom numi Tata. Tu il numesti Tata si Dumnezeu?

Edited by zexelica, 23 July 2012 - 18:38.


#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 19:37, said:

Stimabile, una este sa ma faci eretic si alta sa ma faci prost sau idiot. Pot sa-ti dau o mama buna de bataie pe tema asta, daca esti obraznic, nu crezi? Sau s-au umflat muschii pe tine si esti zmardoi? Spune, ca am leac pt boala ta.

Insa concluzia cretina a bisericii tale ca Fiul este numit Parinte pt ca era cu Tatal de la inceput este o inventie. Versul spune clar ca pe Fiul il vom numi Tata. Tu il numesti Tata si Dumnezeu?

Schisma din biserica primara a aparut din cauza acestor neintelegeri .Omul nu poate intelege pe deplin natura lui Dumnezeu oricat s-ar stradui ,fiecare isi da cu presupusul , asa ca imi dau si eu parerea despre cum poate fi Dumnezeu .Este un singur Dumnezeu dar care ,ca sa existe in mai multe dimensiuni se extinde sub forma duhului si al fiului ,dar nu sunt entitati separate .Tatal este prima dimensiune la care nu are acces nimeni ,Duhul sfant este forma prin care Dumnezeu se intersecteaza cu noi ,la fel cum Dumnezeu era in comuniune cu noi prin fiul in urma cu 2000 de ani .Ma rog asta e  teoria mea ,dar voi puteti veni cu altele .Citind scriptura (n-am cercetat foarte atent) am ajuns la o asemenea concluzie .
         Astept parerile altora .

Edited by pacopaco1967, 26 July 2012 - 15:09.


#29
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postpacopaco1967, on 26th July 2012, 16:08, said:

Schisma din biserica primara a aparut din cauza acestor neintelegeri .Omul nu poate intelege pe deplin natura lui Dumnezeu oricat s-ar stradui ,fiecare isi da cu presupusul , asa ca imi dau si eu parerea despre cum poate fi Dumnezeu .Este un singur Dumnezeu dar care ,ca sa existe in mai multe dimensiuni se extinde sub forma duhului si al fiului ,dar nu sunt entitati separate .Tatal este prima dimensiune la care nu are acces nimeni ,Duhul sfant este forma prin care Dumnezeu se intersecteaza cu noi ,la fel cum Dumnezeu era in comuniune cu noi prin fiul in urma cu 2000 de ani .Ma rog asta e  teoria mea ,dar voi puteti veni cu altele .Citind scriptura (n-am cercetat foarte atent) am ajuns la o asemenea concluzie .
         Astept parerile altora .


draga,
evident ca Tatal si Fiul sunt entitati separate, deoarece Fiul vorbeste cu Tatal, sta la dreapta Lui, mijloceste pentru crestini la El etc.

pentru toate acestea avem dovezi scripturale.

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 18:55, said:

Greselile insa, nu stau acolo, acestea fiind greu de inteles pt cineva care propovaduieste o doctrina satanica a liberului arbitru.

Pai si nu scrie biblia?

De aceea, fratilor, cautati cu atat mai mult sa va intariti chemarea si alegerea voastra; caci, daca faceti lucrul acesta, nu veti aluneca niciodata. (2Pet.1:10)

Scrie da ?

Insa a combate versuri din scriptura mai stiu pe cineva.


13. Oamenii acestia sunt niste apostoli mincinosi, niste lucratori inselatori, care se prefac in apostoli ai lui Hristos.

14. Si nu este de mirare, caci chiar Satana se preface intr-un inger de lumina.

15. Nu este mare lucru, dar, daca si slujitorii lui se prefac in slujitori ai neprihanirii. Sfarsitul lor va fi dupa faptele lor.

Si poate ca l-as strange de gat ,numai ca am porunca imediat;

- stai jos.


20. Daca va robeste cineva, daca va mananca cineva, daca pune cineva mana pe voi, daca va priveste cineva de sus, daca va bate cineva peste obraz, suferiti!

Edited by husand, 27 July 2012 - 07:54.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 26th July 2012, 16:08, said:

Schisma din biserica primara a aparut din cauza acestor neintelegeri .Omul nu poate intelege pe deplin natura lui Dumnezeu oricat s-ar stradui ,fiecare isi da cu presupusul , asa ca imi dau si eu parerea despre cum poate fi Dumnezeu .Este un singur Dumnezeu dar care ,ca sa existe in mai multe dimensiuni se extinde sub forma duhului si al fiului ,dar nu sunt entitati separate .Tatal este prima dimensiune la care nu are acces nimeni ,Duhul sfant este forma prin care Dumnezeu se intersecteaza cu noi ,la fel cum Dumnezeu era in comuniune cu noi prin fiul in urma cu 2000 de ani .Ma rog asta e  teoria mea ,dar voi puteti veni cu altele .Citind scriptura (n-am cercetat foarte atent) am ajuns la o asemenea concluzie .
         Astept parerile altora .
Stimabile, Dumnezeu ni se prezinta sub forma unor atribute: cel Atotputernic, Cel care este, Drept, Bland, Sfant, etc.
Fiul este tot un atribut. Fiu, in contextul Scripturii, inseamna si "nascut din morti".

Apocalipsa 1

5 și din partea lui Isus Hristos, martorul credincios, cel întîi născut din morți, Domnul împăraților pămîntului! A Lui, care ne iubește, care ne -a spălat de păcatele noastre cu sîngele Său,

Coloseni 1:18
El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întîi născut dintre cei morți, pentruca în toate lucrurile să aibă întîietatea.

Nasterea inseamna plata pacatelor, nu nastere fizica.

Faptele Apostolilor 13:33
Dumnezeu a împlinit -o pentru noi, copiii lor, înviind pe Isus; după cum este scris în psalmul al doilea: ,,Tu ești Fiul Meu, astăzi Te-am născut.``

Evrei 7

3 fără tată, fără mamă, fără spiță de neam, neavînd nici început al zilelor, nici sfîrșit al vieții, -dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, -rămîne preot în veac.

Deci se vede ca dpdv creationist nu are inceput al zilelor, atunci Fiu este exclusiv dpdv spiritual si este si normal.
Dumnezeu este singurul care poate plati pacatele=Hristos. Dumnezeu este singurul care pedepseste calcarea pacatelor=Tatal.
Inlocuind Tatal cu "Dumnezeu care pedepseste calcarea pacatelor" si Fiul cu "Dumnezeu care a platit pacatele" obtinem intelesul spiritual al Tatalui si Fiului.

Insa, toti care contesta Dumnezeirea Fiului, NICIUNUL NU AMINTESTE MACAR DE ASPECTUL SPIRITUAL. Asta dovedeste ca mintea lor este fireasca, nu au Duhul.

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 23rd July 2012, 19:37, said:

Insa concluzia cretina a bisericii tale ca Fiul este numit Parinte pt ca era cu Tatal de la inceput este o inventie. Versul spune clar ca pe Fiul il vom numi Tata. Tu il numesti Tata si Dumnezeu?

Nu are rost ca nu vrea a primi

Edited by husand, 27 July 2012 - 11:14.


#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdancingcolors, on 26th July 2012, 19:19, said:

draga,
evident ca Tatal si Fiul sunt entitati separate, deoarece Fiul vorbeste cu Tatal, sta la dreapta Lui, mijloceste pentru crestini la El etc.

pentru toate acestea avem dovezi scripturale.

  Daca este in scriptura totul ,atunci de ce nu respecta toti ce scrie acolo si se apuca sa dea tot felul de interpretari si infinteaza 1001 de secte si culte asa zise crestine ? Si eu sunt de acord cu tot ce scrie in scripturi ,dar cand vad cultele majoritare in ce fel se manifesta cand e vorba de Cuvantul lui Dumnezeu care este fiul ,toti il ignora .Pare stupefiant sa asisti astazi la o societate ignoranta ,aproximativ 1,5 miliarde de crestini catolici si ortodocsi sa nu citeasca scripturile .Prima interventie a fost sa va trezesc interesul cu privire la problema crestinismului : necredinta .Din pacate astazi observam o paganizare a crestinismului de o amploare nemaiintalnita , iar cele care vor si tin la Cuvantul lui Dumnezeu sunt deumite secte .As vrea sa dau inca un exemplu cam cum vad eu trinitatea divina :Dunarea la varsare se imparte in trei brate ,dar este un singur fluviu .

#34
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View Postpacopaco1967, on 27th July 2012, 13:09, said:

.As vrea sa dau inca un exemplu cam cum vad eu trinitatea divina :Dunarea la varsare se imparte in trei brate ,dar este un singur fluviu .

daca nu aveti argumente scripturale cu privire la dogma trinitatii, este inutil sa le aduceti din alte domenii (cum ar fi natura)

#35
DarioAndrei

DarioAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.07.2012

View Postady_maris, on 12th December 2011, 23:54, said:

‎1 Ioan 5;7 versetul controversat adaugat Scripturii,avem azi un crestinism falsificat ,aflat sub anatema ?

http://www.youtube.c...wsroMwSc#t=378s
Un alt verset falsificat de catre parintii bisercii trinitare aflate sub anatema a fost Matei 28;19.
În unele scrieri ramase de la Eusebiu, este citat versetul din Matei 28:19 cu o formulare complet diferita: „…în Numele Meu.” Acest indiciu ni-l ofera așa numitul „Aparat critic al Noului testament în limba greacă”, de la ediția 1 la 25, redactăt de Nestle și Aland. În această privință a modificării textului, observați ce spune și cartea ,,Provocarea” la pg. 63: „Dr.Karlheinz scrie: „Isus nu a cunoscut nici o trinitate. Porunca de a boteza în numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt, pusă în gura Celui înviat în Matei, este declarată, de cercetarea critică, în unanimitate, ca fiind o falsificare” …
.......Majoritatea covârșitoare a istoricilor bisericii pun această formulare pe seama părinților trinitarieni ai bisericii… În „Novum Testamentum Graece et Latine” de Nestle este redată într-o notă din josul paginii versiunea originală din Matei 28:19, așa cum a fost dată de unul din părinții bisericii, Eusebiu: „En to onomati mou” = „…în Numele Meu.” Aceiași observație este scrisă și în „Greek New Testament”, Second edition, 1954, London, Bible House.” Enciclopedia Catolică, Vol. 2, pag. 236, recunoaște că cuvintele utilizate la ceremonia de botez au fost schimbate de Biserica Catolică . Iar în Enciclopedia Britanică, Vol. 3, pag. 365, afirmă că botezul a fost schimbat din „Numele lui Isus”, în cuvintele „Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt” în secolul al-II-lea.

              Scribners Dictionary of the Bible, Vol. 1, pag. 241: „Formula originală a cuvintelor este în Numele lui Isus Cristos sau Domnului Isus. Botezul în Numele Tatălui, Fiului, și Duhului Sfânt a fost dezvoltat mai târziu”. Dicționarul Hasting’s al Bibliei (1898), vol. I, pag. 241: „numele original al cuvintelor a fost „în numele lui Isus Hristos” sau „Domnului Isus”. Botezul în numele Trinității a fost o schimbare ulterioară”. În limba română, doar traducerea Noul Testament, Traducerea Fidelă (o traducere ultra literală a textului grecesc cumpărată de liderii AZS din RO) – 2007 la nota de subsol, face referire la citatul în varianta lui Eusebiu, iar în text fraza: „botezându-i în numele Tatălui, și al Fiului, și al Sfântului Spirit”; este pusă în paranteze pătrate [] care semnifică: că cuvintele din text cuprinse între aceste paranteze nu se găsesc în manuscrisele cele mai vechi, ci doar în unele mai târzii decât acestea; deci sunt nesigure. Deoarece, citatele din Eusebiu sunt mai vechi față de orice manuscris grecesc existent a lui Matei 28:19, astfel este foarte posibil ca citatele sale să reprezinte textul original. Căci, dacă mergem pe principiu de critică textuală, care uneori apelază nu doar la manuscrisele Noului Testament, ci și la scrierile patristice, care conțin citate din Noul Testament, căci unele scrieri patristice fiind și din sec. II e.n.





1 Ioan 5:7 ai adevarat ca in cele mai veche manuscrise nu apare, si sigur ca a fost adaugat,lucrul acesta crestini il recunosc, dar Matei 28:19, ai o minciuna a lui anti-crestini,  noi avem vreo 5000 de manuscrise in present, si IN TOATE apare botezul in Numele Tatalui al Fiului si al Sfantului Duh,

Daca cineva stie spaniola aicia se poate informa despre cum sa poti apara textul Matei 28:19, sau al puteti traduce in romaneste dar nu stiu daca traduce correct

http://pastordanielb...-interpolacion/

Salutari

#36
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

View PostDarioAndrei, on 10th August 2012, 14:24, said:

1 Ioan 5:7 ai adevarat ca in cele mai veche manuscrise nu apare, si sigur ca a fost adaugat,


corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate