Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

E posibil ca dupa ce te berberesti pe cap sa creasca parul mai des ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
your_neighbor

your_neighbor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.12.2011
De multe ori, de la o multime de oameni am auzit ca daca te frizezi scurt, scurt, ori chiar te razi pe cap atunci parul va creste mai departe mai des, ba chiar daca erai cu par ondulat poti fi cu par drept deja. Astazi vorbind cu un prieten a spus ca intentioneaza sa se rada pe cap ca sai creasca parul mai des. Eu lam contrazis deoarece in opinia mea e absurd. Eu cred ca daca iti e dat genetic sa fii cu parul des - des va fi, daca nu - nu. La urma urmei parul nu este copac sau planta in jungla care necesita soare si cine a dovedit sa creasca primul a crescut, restul nu. Ajutatima va rog: e corect sau nu si argumentati de ce.

Attached Files

  • Attached File  par.jpg   69.44K   44 downloads

Edited by adadoi, 13 December 2011 - 08:18.


#2
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Sigur NU iti mai cade dar de indesit...

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu se indeseste ci doar firul creste mai gros.

#4
alin_78

alin_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 07.12.2011
Nu stiu cum e in cazul altora insa iti spun cazul meu : eu de vreo 10-12 ani ma rad pe cap in timpul primaverii si al verii si tot de atat timp iarna cand i-mi las parul sa zicem mai lung tot asa creste.

Edited by adadoi, 13 December 2011 - 08:19.


#5
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
ONTOPIC: Nu iti va creste mai des (e determinat genetic) ci doar mai gros.

Edited by adadoi, 13 December 2011 - 08:19.
citare mesaj șters


#6
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

View PostSuperMelon, on 12th December 2011, 18:44, said:

ONTOPIC: Nu iti va creste mai des (e determinat genetic) ci doar mai gros.
:thumbup:



Pt nedumerit:

NU iti mai creste!

Edited by adadoi, 13 December 2011 - 08:20.
citare mesaj editat


#7
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Nu-ti creste mai des, si cred ca nici mai gros.

Dar cu siguranta, cel putin cateva luni, iti cade mult mai putin. Astfel ca senzatia perceputa poate fi ca s-a indesit, pentru ca daca nu l-ai fi ras ti-ar fi cazut o cantitate mai mare pana ajungea la dimensiunea de X cm, deci firele mai lungi ar fi fost mai rare.
Din nefericire, dupa cateva luni (din observatiile mele, vreo 6) isi reintra in normal. Varianta optima mi se pare sa te razi cam de 2 ori pe an. Mai des de atat insemnand mai bine.

#8
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Nu inteleg logica asta cu "creste firul de par mai gros".
Bine, si eu am observat in timp ca firele din barba par mai groase si mai dure dar nu inteleg cum se poate ingrosa firul de par prin simpla sa taiere. Nu il indepartezi ca la epilare, il tai doar; radacina ramane. Prin urmare, radacina ar trebui sa ramana la fel, nu?

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View PostSuperMelon, on 12th December 2011, 18:44, said:

...ci doar mai gros.
Și cu ce anume face aparatul de ras sau lama ca firul de păr să fie mai gros ? Îți întărește cu ceva rădăcina părului, îți schimbă cu ceva moștenirea genetică ?

Asta e o legendă urbană scoasă de ăia care se rad și-n alte părți decît capul ori fața, pentru că părul scurt e mai țepos. Dar dacă l-ar lăsa să crească la fel de lung ca înainte ar vedea că e la fel de moale.

Cînd te razi în cap, dai ocazia tuturor firelor de păr (inclusiv cele rupte) să crească simultan. De aici senzația că părul e mai des. Dar după ce firele de păr vor începe din nou să se rupă, părul va ajunge la fel ca înainte (de rar).

Dacă vrei păr des, vezi mai întîi de ce ți se rup firele de păr. Dacă e de la alimentație sau alte lipsuri din organism, mai ai șanse de tratare. Dacă e din cauze genetice, nu poți decît să te resemnezi, oricum chelia e la modă acuma.

#10
Chupacabracretz

Chupacabracretz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 02.12.2006
Nu se intampla nimic. Are doar un efect estetic.

#11
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
Daca parul s-a fi indesit, n-as mai fi avut chelie :D

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Cand te nasti, te nasti cu toti foliculii si toti neuronii si eventual ii mai pierzi pe parcurs.

#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Radacina parului ras se adanceste. Eu asa am observat la mine.
Oricine poate sa testeze smulgand 2 fire de par: primul la 1 cm deasupra linei perciunilor, adica 1 fir de par din cap si unul la 1 cm mai jos de linia perciunilor, respectiv de pe fata
Ma refer la cineva care s-a barbierit suficient la viata lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate