Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Filme Vechi Si Bune!

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
Care vi se par cele mai bune filme(dintre alea vechi)?
de asemenea, ma intereseaza filmele care aduc in prim-plan miscarea hippie a anilor60-70, aveti vreo recomandare?

Edited by andragony, 08 October 2005 - 11:47.


#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
www.imdb.com
imposibil sa nu gasesti ceva aici...

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ben hur, l-am vazut de 3-4 ori   -_-

Edited by zuppy, 08 October 2005 - 14:09.


#4
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
e in seria south park un episod in care vin hippie-istii si invadeaza orasul. mi se pare ca aduce in prim plan foarte bine miscarea aia... :)

Edited by narcis_epm, 10 October 2005 - 08:41.


#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
papillon

#6
geo_990

geo_990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 19.04.2003
google it "the best movie ever"

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mie imi plac comediile alea nebune vechi americane , britanice si frantuzesti cu o mie de rasturnari de situatie, asa cum am vazut recent pe un canal romanesc, cu un clovn ce sparge o banca, si reuseste sa iasa ca si ostatic din ea. Sau cele britanice facute in anii 60 cred cu un tip mic cu nas acvilin , si un tip cu inceput de chelie, au jucat intr-o multime de filme ce le-au dat in ultimul an pe national tv. Are idee cineva despre ce tipi vorbesc si cum se numesc filmele?

#8
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
unii ar trebui sa fie lipiti legati de anumite arii ale forumului si impuscati daca posteaza in alte zone; cum poti sa spui ca-ti place ceva dar in realitate nu stii despre ce vorbesti?

de pilda eu: am vazut o masina rosie, avea patru roti si un inceput de decojire a vopselei pe portiera stanga (jos). Oricum, la spate avea o chestie ca un spoiler, dar mai inalta, semana cu o coada de aeroplan sau submarin. Fugea cu cel putin multe mph de manca norii, dar avea si jenti din alea care se invart in sens invers cand dai cu spatele si beculete mov pe dedesubt. Are idee cineva despre ce masina si despre ce tip de cauciucuri vorbesc?

#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View PostBitch_in_Red, on Nov 8 2005, 18:03, said:

unii ar trebui sa fie lipiti legati de anumite arii ale forumului si impuscati daca posteaza in alte zone; cum poti sa spui ca-ti place ceva dar in realitate nu stii despre ce vorbesti?

de pilda eu: am vazut o masina rosie, avea patru roti si un inceput de decojire a vopselei pe portiera stanga (jos). Oricum, la spate avea o chestie ca un spoiler, dar mai inalta, semana cu o coada de aeroplan sau submarin. Fugea cu cel putin multe mph de manca norii, dar avea si jenti din alea care se invart in sens invers cand dai cu spatele si beculete mov pe dedesubt. Are idee cineva despre ce masina si despre ce tip de cauciucuri vorbesc?
Bitch, nu-i nevoie de o ironie ca sa dovedesti ca habar n-ai pe ce lume traiesti.
Mai lasa oamenii sa respire.

#10
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View Postromaximusro, on Oct 15 2005, 02:21, said:

mie imi plac comediile alea nebune vechi americane , britanice si frantuzesti cu o mie de rasturnari de situatie, asa cum am vazut recent pe un canal romanesc, cu un clovn ce sparge o banca, si reuseste sa iasa ca si ostatic din ea. ....  Are idee cineva despre ce tipi vorbesc si cum se numesc filmele?

Jean Paul Belmondo in "Hold-up"

http://www.imdb.com/title/tt0089284/

#11
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
filme vechi pe care le-am revazut de curand si care mi se par foarte bune sunt:

Double Indemnity
Sunset Boulevard
The night of the generals
Dial M for murder
Vertigo
The big sleep

cand spun vechi, eu nu glumesc  -_-

#12
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb  196x (toamna).

Una din comediile pe care orice om cu un IQ mai ridicat decat numarul degetelor ar trebui sa-l vada.
Cerinta este necesara din cauza unor subtilitati...  :console:

#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
ma mir cum de nu a pomenit nimeni de Citizen Kane...

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
chiar ti-a placut filmul ala ? cu mare indulgenta am ajuns la jumatea lui, cand nu am mai suportat chinul si l-am inchis.

Edited by zuppy, 09 November 2005 - 22:47.


#15
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
da...chiar mi-a placut...
editarea in film a fost revolutionara la acea vreme...si nu asta a fost singurul lucru care m-a atras sa-l vizionez pana la sfarsit...e un film american de top (unul din putinele) care s-a axat pe regizat, imagine si din nou editare si nu pe sex, efecte speciale sau droguri...

#16
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View PostM0n0, on Nov 9 2005, 15:45, said:

da...chiar mi-a placut...
editarea in film a fost revolutionara la acea vreme...si nu asta a fost singurul lucru care m-a atras sa-l vizionez pana la sfarsit...e un film american de top (unul din putinele) care s-a axat pe regizat, imagine si din nou editare si nu pe sex, efecte speciale sau droguri...
fiule... cred ca esti pe o cale pierduta... cine stie, poate mai e timp...

Deci te rog vino repede si din memorie ta, spune-ne nu 10, ci numai 5 (cinci) filme non-americane de TOP!

Thank you very much!
BiR

#17
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

View PostM0n0, on Nov 9 2005, 23:45, said:

da...chiar mi-a placut...
editarea in film a fost revolutionara la acea vreme...si nu asta a fost singurul lucru care m-a atras sa-l vizionez pana la sfarsit...e un film american de top (unul din putinele) care s-a axat pe regizat, imagine si din nou editare si nu pe sex, efecte speciale sau droguri...
Si mie mi-a placut Citizen Kane, dar poti sa-mi spui niste filme care la vremea aia se axau pe sex, efecte speciale si droguri?

View PostBitch_in_Red, on Nov 10 2005, 00:08, said:

Deci te rog vino repede si din memorie ta, spune-ne nu 10, ci numai 5 (cinci) filme non-americane de TOP!
Sa incepem cu...

View PostBitch_in_Red, on Nov 9 2005, 19:37, said:

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb  196x (toamna).

Una din comediile pe care orice om cu un IQ mai ridicat decat numarul degetelor ar trebui sa-l vada.
Cerinta este necesara din cauza unor subtilitati...  :console:
Si sa continuam... Hotel Rwanda, The Pianist, A Clockwork Orange, The Shining,  Lawrence of Arabia, Dogville, Brazil, Trainspotting, Le Fauleaux destin dÁmelie Poulan, La Vita e bella si multe altele, caci cred ca-s suficiente sa demonstreze...ce? Ca US sucks? Nope...ca mai exista si altii pe langa ei, chiar daca in proportie mai mica.

Btw, inca mai astept mielu... :P

#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@Jas... ma referam la toate filmele de duzina care ies din Hollywood in general, chiar daca nu acea vreme (atunci cred ca aparea la cinema un film pe luna)...si care sunt axate pe subiectele mentionate...
@Bitch in red...dintre cele spuse de Jas eu as fi mentionat: The Pianist, The Shining, Dogville si de ce nu, Snatch...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate