Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Dispare PFA cu norma pt. IT

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#91
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
In Sibiu au spus ca ramane tot 20.000 lei.

#92
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
in Bucuresti la administratia financiara nu se stia astazi nimic clar...

#93
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Cunoasteti cazuri cand cineva are domiciliul intr-un judet si sediul social in altul ? La SRL nu-i problema dar aici nu sunt sigur ca accepta, in evidenta fiscala trece CNP-ul ! De parca CUI-ul nu are nici o valoare !

#94
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postneagu_laurentiu, on 3rd January 2012, 17:14, said:

Cunoasteti cazuri cand cineva are domiciliul intr-un judet si sediul social in altul ? La SRL nu-i problema dar aici nu sunt sigur ca accepta, in evidenta fiscala trece CNP-ul ! De parca CUI-ul nu are nici o valoare !

Dap. In toate formularele se specifica sediul profesional ca rubrica separata de cea de domiciliu.

#95
adix00

adix00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.04.2007
In Maramures norma este 28000 confirmat telefonic. Ar tb sa fie afisate pe net in zilele urmatoare .

#96
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
In Valcea norma este ..... 70.000 RON!!! Mi se pare normal, doar este "Silicon Valley"-ul romanesc, toti gigantii IT au aici centre de dezvoltare si platesc triplu decat prapaditii aia din Bucuresti.

In plus, se acorda o reducere impresionanata de 25% a normei numai pentru pensionari si handicapati, fata de Sibiu, de exemplu, care acorda intre 40% si 80% pentru pensionari, handicapati si salariati. Insa au uitat sa adauge 6202, 6203 in lista, desi au confirmat verbal modificarea.

Edited by TLGsoft, 05 January 2012 - 02:41.


#97
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 23.06.2004
Presupunand ca clientul meu(lucrez cu o firma din ue) ar accepta ca pe facturi sa-i trec Servicii de consultanta IT (sau ceva de genul), este prea tarziu sa-mi schimb caen-ul de la 6201 la 6202? Pot ramane la norma daca fac mutarea asta (stiu, nu e frumos ca vreau sa fentez statul, dar si el ma fenteaza zi de zi)? Mai trebuie sa aflu si daca in Galati 6202 este la norma, voi face un drum pe la finante pentru asta.

#98
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007

View Postaladdin2k, on 5th January 2012, 09:36, said:

Presupunand ca clientul meu(lucrez cu o firma din ue) ar accepta ca pe facturi sa-i trec Servicii de consultanta IT (sau ceva de genul), este prea tarziu sa-mi schimb caen-ul de la 6201 la 6202? Pot ramane la norma daca fac mutarea asta (stiu, nu e frumos ca vreau sa fentez statul, dar si el ma fenteaza zi de zi)? Mai trebuie sa aflu si daca in Galati 6202 este la norma, voi face un drum pe la finante pentru asta.

Și eu emit faturi exclusiv în străinătate. Nu are rost să se supere că vei emite facturi doar pentru consultanță.

Cei de aici de pe forum spun că mai ai timp până la sfârșitul lunii. Și eu vreau să fac asta însă aștept până pe 9 Ian când se vor redeschie cabinetele notariale să fac o procură și să trimit pe cineva că nu am chef să fac 650km doar ca să depun o cerere de schimbare a codurilor CAEN, chiar dacă este importantă.

Am fost la registrul comerțului București și au zis că nu pot face asta la ei.

#99
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostTLGsoft, on 5th January 2012, 02:22, said:

In Valcea norma este ..... 70.000 RON!!! Mi se pare normal, doar este "Silicon Valley"-ul romanesc, toti gigantii IT au aici centre de dezvoltare si platesc triplu decat prapaditii aia din Bucuresti.
Ghinion.. In Valcea probabil s-au prins ca asta e venitul minim al cuiva care intr-adevar ofera consultanta in IT (peste 1.300Euro/luna), spre deosebire de al unui software developer care baga cod toata ziua.. :) Ca multi fac development pe codul 6202, si ca prin romania nu prea exista multi consultanti in adevaratul sens al cuvantului, e alta poveste.. Normele de venit sunt la fel de artificiale si pentru comune si sate in domeniul asta - sa fim seriosi, cati din programatorii cu PFA din sate chiar au clienti de acolo.. :)
Adevarata problema sunt impozitele prea mari, nu norma de venit..

#100
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttudor_turcu, on 5th January 2012, 19:03, said:

cati din programatorii cu PFA din sate chiar au clienti de acolo.. :)
Pai nu are nici o legatura clientul cu sediul profesional. Acolo am gasit spatiu.

#101
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postneagu_laurentiu, on 5th January 2012, 19:08, said:

Pai nu are nici o legatura clientul cu sediul profesional. Acolo am gasit spatiu.
Normal ca nu, dar normele de venit mult mai mici din comune sunt puse tocmai in ideea ca PFA-ul de acolo va realiza venituri mult mai mici datorita locatiei "nefavorabile" :) - adevarat la un cizmar sau lacatus, dar in cazul asta ..

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Cheltuieli cu deplasarea  :D
Cat timp exista facilitatea atunci sa fie exploatata. Cei in Valcea pun norma ca sa nu zica nu au pus dar scopul e descurajarea si trecerea pe real.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2012 - 20:00.


#103
th3Shad0w

th3Shad0w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 09.04.2006
In Oradea cica norma e 28.000 LEI. Foarte mare.

#104
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Veniti la IS la tara 8350 lei sau in orasul Harlau 8040 lei  :D
http://www.finanteia..._venit_2012.pdf

#105
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Din cate scrie pe PDF-ul cu normele celor de la Iasi, pentru cei cu activitate la alta locatie decat cea de domiciliu:
"Persoanele care exercita activitatea in alta localitate decat cea de domiciliu, se vor impune la norma de venit de la locul desfasurarii activitatii."

#106
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003
Pai asa e peste tot. Sediul profesional da norma.

Quote

Codul Fiscal
ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(1) În cazul contribuabililor care realizează venituri comerciale definite la art.46 alin.(2) venitul net anual se determină pe baza normelor de venit de la locul desfășurării activității.

Edited by neagu_laurentiu, 10 January 2012 - 13:02.


#107
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
au afisat in sfarsit si cei de la ANAF normele pentru bucuresti : http://static.anaf.r...2/Bucuresti.pdf
variaza de la 21k (sector 6 - periferie) la 50k (sector 3 - centru)

#108
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Mai mult decat dublu la sectorul 3? WTF? Acolo este Silicon Valley-ul bucurestiului?

Edited by Africanul, 17 January 2012 - 12:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate