Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Vietnam - Cambogia - Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nici nu s-a terminat bine concediul, ca deja m-a apucat din nou frenezia.

asadar, pentru luna mai 2012 ma gandesc la un concediu de (doar) 3 saptamani care sa includa Vietnam, Cambogia si Thailanda(mai precis, Bangkok)

eu, locuind in Danemarca, am dat de o oferta foarte buna Qatar Airways Copenhaga - Bangkok la numai 519 EUR.

asta fiind zborul principal...din Bangkok ma gandesc sa o tai imediat spre Saigon...apoi spre Phnom Penh..pe urma Siem Reap...iar de acolo spre destinatia finala, Bangkok.

este doar o faramitura de plan..inca nu m-am uitat peste ce e de vazut, transport intre locatii(am aruncat o privire peste JetStar, AirAsia-sa vedem ce ne pregatesc baietii)...insa ma gandesc sa aloc cam 1 saptamana pentru fiecare tara...

o sa incep sa ma documentez, insa as dori ceva sfaturi de la cei care au fost prin zona, ca sa stiu de unde sa incep.

mersi.

Edited by parabone, 07 December 2011 - 14:23.


#2
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postparabone, on 7th December 2011, 14:22, said:

nici nu s-a terminat bine concediul, ca deja m-a apucat din nou frenezia.

asadar, pentru luna mai 2012 ma gandesc la un concediu de (doar) 3 saptamani care sa includa Vietnam, Cambogia si Thailanda(mai precis, Bangkok)

eu, locuind in Danemarca, am dat de o oferta foarte buna Qatar Airways Copenhaga - Bangkok la numai 519 EUR.

asta fiind zborul principal...din Bangkok ma gandesc sa o tai imediat spre Saigon...apoi spre Phnom Penh..pe urma Siem Reap...iar de acolo spre destinatia finala, Bangkok.

este doar o faramitura de plan..inca nu m-am uitat peste ce e de vazut, transport intre locatii(am aruncat o privire peste JetStar, AirAsia-sa vedem ce ne pregatesc baietii)...insa ma gandesc sa aloc cam 1 saptamana pentru fiecare tara...

o sa incep sa ma documentez, insa as dori ceva sfaturi de la cei care au fost prin zona, ca sa stiu de unde sa incep.

mersi.

nu am fost decat in bkk (dar plec in febr in zona - doar cambodgia)

sa ai in vedere ca atunci cd aterizezi in BKK vei lua VOA care se anuleaza cd iesi din tara spre saigon a.i. dc vrei sa mergi over land de la siem reap spre BKK nu poti lua VOA la vama poipet/Aranyaprathet (asta ma incurca pe mine acum) - tre' sa ma duc la bucuresti sa-mi iau viza cu min 2 intrari

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu o sa iau Multiple Entry Visa de aici din Danemarca...trebuei doar sa trimit documentele prin posta..si in 2 zile e gata treaba.

Vietnam - cred ca trebuie viza

Cambogia - aici nu stiu inca, dar o sa ma documentez...probabil o sa iau avion Saigon - Phnom Penh...nu stiu inca daca se da VOA in alte locuri decat aeroport...dar, cum am mai zis, o sa ma documentez.

ce as dori sa stiu sunt doar cateva sfaturi de inceput....eventual recomandari hotel...nerecomandari..etc.

View Postbenji81, on 7th December 2011, 13:29, said:

nu am fost decat in bkk (dar plec in febr in zona - doar cambodgia)

eu tocmai ce am stat in BKK 9 zile... :thumbup:

plus de asta am si ghid  in Bangkok :notangel:

#4
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postparabone, on 7th December 2011, 14:38, said:

eu o sa iau Multiple Entry Visa de aici din Danemarca...trebuei doar sa trimit documentele prin posta..si in 2 zile e gata treaba.

Vietnam - cred ca trebuie viza

Cambogia - aici nu stiu inca, dar o sa ma documentez...probabil o sa iau avion Saigon - Phnom Penh...nu stiu inca daca se da VOA in alte locuri decat aeroport...dar, cum am mai zis, o sa ma documentez.

ce as dori sa stiu sunt doar cateva sfaturi de inceput....eventual recomandari hotel...nerecomandari..etc.



eu tocmai ce am stat in BKK 9 zile... :thumbup:

plus de asta am si ghid  in Bangkok :notangel:

in cambodgia viza e online

www.mfaic.gov.kh

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cineva cu simt organizatoric mai bun decat al meu, poate ma poate ajuta : Hanoi, Hue, Nha Trang si Saigon.

in cate zile pot fi atinse?...cam cate zile ar trebui sa acord fiecarei destinatii?...poate ar fi mai bine sa sar peste una...problema este ca drumul Hanoi - Saigon il voi face cu trenul sau bus(inca nu m-am hotarat)..si nu as vrea sa stau 24 ore in tren(cam cat dureaza calatoria)...pot fi atinse in 10-12 zile(punand la socoteala si transportul intre locatii)

stie cineva o modalitate rapida(si rezonabila ca pret) de ajunge din Saigon in Siem Reap?

unii ar spune bus de la Siem Reap pana la Phnom Penh, iar de acolo alt bus la Siem Reap...asta ar dura cam 12 ore.

#6
alin16aly

alin16aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.11.2007

View Postparabone, on 8th December 2011, 21:00, said:

cineva cu simt organizatoric mai bun decat al meu, poate ma poate ajuta : Hanoi, Hue, Nha Trang si Saigon.

in cate zile pot fi atinse?...cam cate zile ar trebui sa acord fiecarei destinatii?...poate ar fi mai bine sa sar peste una...problema este ca drumul Hanoi - Saigon il voi face cu trenul sau bus(inca nu m-am hotarat)..si nu as vrea sa stau 24 ore in tren(cam cat dureaza calatoria)...pot fi atinse in 10-12 zile(punand la socoteala si transportul intre locatii)

stie cineva o modalitate rapida(si rezonabila ca pret) de ajunge din Saigon in Siem Reap?

unii ar spune bus de la Siem Reap pana la Phnom Penh, iar de acolo alt bus la Siem Reap...asta ar dura cam 12 ore.


Salut,

In Vietnam ti-as sugera sa mergi si in Halong Bay. Viza pt Cambogia este 20$ si se obtine din vama de la aeroport.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu sta o saptamana in Cambogia, nu e nevoie. 5 zile sunt de ajuns. Stai diferenta de zile in Vietnam. Intre Hanoi - Saigon sunt o multime de locuri interesante, nu face tot drumul dintr-o bucata. Fa-l in mai multe zile si opreste-te pe drum. Parerea mea.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 9th December 2011, 16:38, said:

Nu sta o saptamana in Cambogia, nu e nevoie. 5 zile sunt de ajuns. Stai diferenta de zile in Vietnam. Intre Hanoi - Saigon sunt o multime de locuri interesante, nu face tot drumul dintr-o bucata. Fa-l in mai multe zile si opreste-te pe drum. Parerea mea.

in Cambogia as sta cam 2 zile full - Siem Reap, 2/3 Phnom Penh

Vietnam - ma gandesc sa zbor direct din Bangkok catre Hanoi...stat prin zona, tura in Ha Long Bay..apoi tren de noapte catre Saigon..cu opriri in Hue si Nha Trang...de aceea intreb, cam ce e de vazut in zona, cate zile ar trebui sa acord fiecarui oras...stiu ca e o intrebare subiectiva, depinde de gusturile fiecaruia, insa doar informativ

apoi..cu siguranta Saigon - Phnom Penh bus sau sofer(unii zic ca e mai bine asa, si mai rapid, desi mai scump)...plus vapor sau bus/sofer privat Phnom Penh - Siem Reap

in alta ordine de idei, ideal ar fi sa gasesc zborul principal Copenahaga - Hanoi si intoarcere din Bangkok, la un pret rezonabil...insa vreau cam multe.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Siem Reap poti sta 3 zile, daca faci un tur de doua zile complet si calaresti templele si o tura pe lac o sa fii epuizat dupa. E bine sa ai o pauza intre ele sau una dupa ele pentru relax. In Phnom Penh 3 zile sunt prea multe, nu prea e mare lucru de facut/vazut.

Poate spui si niste date pentru calatoria ta si gasim o solutie ;-)

Edited by MembruAnonim, 09 December 2011 - 20:50.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 9th December 2011, 19:50, said:

Poate spui si niste date pentru calatoria ta si gasim o solutie ;-)

in principiu...26/27 apr - 19 mai...Qatar are un pret de 712 euro pentru o cursa Copenhaga - Hanoi si retur Bangkok - Copenhaga.

sau as putea sa renunt la nordul Vietnamului...Qatar are o oferta tare atractiva din Copenhaga spre Bangkok doar 500 si ceva de euro...si astfel sa ma limitez la Saigon, plus Con Dao Islands....Cambogia..si Bangkok...atatea tari, atatea planuri

macar de ar fi bani, cate planuri sunt.

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postparabone, on 8th December 2011, 21:00, said:

cineva cu simt organizatoric mai bun decat al meu, poate ma poate ajuta : Hanoi, Hue, Nha Trang si Saigon.

in cate zile pot fi atinse?...cam cate zile ar trebui sa acord fiecarei destinatii?...poate ar fi mai bine sa sar peste una...problema este ca drumul Hanoi - Saigon il voi face cu trenul sau bus(inca nu m-am hotarat)..si nu as vrea sa stau 24 ore in tren(cam cat dureaza calatoria)...pot fi atinse in 10-12 zile(punand la socoteala si transportul intre locatii)

stie cineva o modalitate rapida(si rezonabila ca pret) de ajunge din Saigon in Siem Reap?

unii ar spune bus de la Siem Reap pana la Phnom Penh, iar de acolo alt bus la Siem Reap...asta ar dura cam 12 ore.
Vietnam - trebuie viza in avans, se poate lua si on line
Cambogia - visa-on-arrival
In Vietnam, exista compania low cost JetStar si Vasco Airlines (pe distante mai scurte), Arunca o privire si pe Vietnam Airlines, acopera unele aeroporturi unde nu zboara JetStar.
Nu zboara nici un low cost Ho Chi Minh - Siem Reap, doar Vietnam Airlines, dar pretul poate fi ridicat.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
oscilez intre....Copenhaga - Hanoi(escala de 1 h 45 in Bangkok) / Bangkok - Copenhaga ...631 euro operat de Thai Airways
                     Copenhaga - Bangkok(escala Doha) / Bangkok - Copenhaga(escala de vreo 8 h in Doha)...524 euro operat de Qatar Airways

datele care ma intereseaza pe mine apar sold out ( in ceea ce priveste pretul minim) la zborul Thai, insa, dupa ce am verificat si din alte locatii, e la fel...probabil inca ''nu au pus locurile la vanzare''...ma gandesc eu.voi ce ziceti?...sa mai astept cateva zile?

zborul Qatar ar fi, din anumite de vedere, cel mai avantajos financiar...corelat cu, sper, un bilet ieftin AirAsia Bangkok - Hanoi, insa escala la intoarcere nu imi surade...ori in aeroport, ori hotel.

daca apar locuri libere la datele dorite de mine, voi lua probabil bilete la Thai.

cat despre traseul intern ...m-as gandi :
1 zi in Hanoi + 2 zile Ha Long Bay(numai drumul din Hanoi pana in Ha Long Bay e vreo 3-4 dus)

apoi zbor intern pana in Hue, unde voi sta cam 2 zile.

de acolo, nu stiu, ori alt zbor intern ori inchiriez un sofer pana in Nha Trang..la fel, 2 zile aici

idem, Saigon..2 zile..de unde, mai mult ca sigur, sofer(sau bus) pana in Siem Reap(am renuntat la Phnom Penh)

Siem Reap -2 zile

Bangkok- as dori 6 nopti.

traseul poate suferi modificari.

#13
tavibkk

tavibkk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.11.2005
http://fullmoonparty.../schedules.html

#14
Razvanell

Razvanell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.07.2006

View Postparabone, on 11th December 2011, 15:20, said:

de acolo, nu stiu, ori alt zbor intern ori inchiriez un sofer pana in Nha Trang..la fel, 2 zile aici

M-am plimbat cu autobuzul oriunde in zona asta extrem de eficient.
Un sofer inseamna bani aruncati pe fereastra.
Am plecat din Ho Chi Min cu autobuzul pana in Singapore si inapoi. E rapid, safe si ieftin.

#15
dmariusd

dmariusd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2010

View Postparabone, on 7th December 2011, 14:22, said:

nici nu s-a terminat bine concediul, ca deja m-a apucat din nou frenezia.

asadar, pentru luna mai 2012 ma gandesc la un concediu de (doar) 3 saptamani care sa includa Vietnam, Cambogia si Thailanda(mai precis, Bangkok)

eu, locuind in Danemarca, am dat de o oferta foarte buna Qatar Airways Copenhaga - Bangkok la numai 519 EUR.

asta fiind zborul principal...din Bangkok ma gandesc sa o tai imediat spre Saigon...apoi spre Phnom Penh..pe urma Siem Reap...iar de acolo spre destinatia finala, Bangkok.

este doar o faramitura de plan..inca nu m-am uitat peste ce e de vazut, transport intre locatii(am aruncat o privire peste JetStar, AirAsia-sa vedem ce ne pregatesc baietii)...insa ma gandesc sa aloc cam 1 saptamana pentru fiecare tara...

o sa incep sa ma documentez, insa as dori ceva sfaturi de la cei care au fost prin zona, ca sa stiu de unde sa incep.

mersi.


Siem Reap a fost, dupa parerea mea, una din cele mai frumoasde locuri din lume, si nu neaparat din cauza peisajului sau a templelor, ci din cauza oamenilor. Nicaieri nu am vazut oameni mai fericiti si mai puri decat in Siem Reap. Ai putea sa iti lasi 2-3 zile pentru acest oras. In Phnom Phen nu prea ai mare lucru de vazut in afara de Muzeul Genocidului. Din aceasta cauza, eu am si evitat acest oras. Pentru Cambogia se ia viza fara niciun fel de probleme din aeroport, in aproximatic 30 min pt 20USD. Ai nevoie de o fotografie standard de buletin. Dimensiunile ele poti gasi pe net.
Pentru Bangkok, ai putea sa iti lasi 3 zile. Sunt super suficiente. 2 zile pentru a vizita orasul, iar una mai mult de relaxare. Excursiile cu barca pe canale sunt obligatorii dupa parerea mea. Ar trebui , de asemena, sa te cazezi pe una din cele 2 starzi turisitice din oras, cat mai aproape de Khaosan Road.Eu am luat viza de pentru Thailanda mergand terestru de la Siem Reap la Bangkok, la punctul de frontiera de la Poipet. Se poate obtine fara nicio problema, dar este cu o singra intrare. La inceputul acesti an aceasta era gratuita, dar am inteles ca ar putea fi taxata pe viitor cu 30USD. Daca vei merge in Bangkok, iti recomand cu cea mai mare caldura Chiang Mai. Dupa parerea mea, este de departe cel mai tare loc din Thailanda. Ai acolo posibilitatea de a face o multime de activitati, printre care sa traiesti o zi cu elefantii sau sa mergi la rafting in apele de munte. Preturile sunt extrem de acceptabile

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am luat viza de pentru Thailanda mergand terestru de la Siem Reap la Bangkok, la punctul de frontiera de la Poipet. Se poate obtine fara nicio problema, dar este cu o singra intrare. La inceputul acesti an aceasta era gratuita, dar am inteles ca ar putea fi taxata pe viitor cu 30USD.
[/quote]    
Acum ma bagi putin in ceata...eu stiam ca nu se poate lua VOA pt Thailanda la Poipet.

#17
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postparabone, on 3rd January 2012, 07:42, said:

Eu am luat viza de pentru Thailanda mergand terestru de la Siem Reap la Bangkok, la punctul de frontiera de la Poipet. Se poate obtine fara nicio problema, dar este cu o singra intrare. La inceputul acesti an aceasta era gratuita, dar am inteles ca ar putea fi taxata pe viitor cu 30USD.
    
Acum ma bagi putin in ceata...eu stiam ca nu se poate lua VOA pt Thailanda la Poipet.

si pe mine ma buimaceste - la aranyaprathet nu se putea lua viza conform ministerului afacerilor externe thailandez - pe mine ma pasioneaza tare subiectul...

#18
dmariusd

dmariusd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2010

View Postparabone, on 3rd January 2012, 07:42, said:

Eu am luat viza de pentru Thailanda mergand terestru de la Siem Reap la Bangkok, la punctul de frontiera de la Poipet. Se poate obtine fara nicio problema, dar este cu o singra intrare. La inceputul acesti an aceasta era gratuita, dar am inteles ca ar putea fi taxata pe viitor cu 30USD.
    
Acum ma bagi putin in ceata...eu stiam ca nu se poate lua VOA pt Thailanda la Poipet.


Am fost in martie 2011 impreuna cu alti 4 prieteni si am luat-o fara niciun fel de problema. A durat putinmai mult, in jur de 2-3 ore, dar asta pentru ca erau foarte multe persoane care vroiau acelasi lucru ca si mine. Viza in sine, dureaza in jur de 5 minute daca platesti un fel de taxa pentru xerox sau ceva de genul asta, care e de 1-2-3 usd de persoana. Altfel, poate dura si o ora, asa ca iti recomand sa platesti fara prea multe comentarii. Sistemul este destul de simplu... toata lumea inainte. La iesirea din Cambogia se ia obtine o stampila (care e gratuita mergand terestru, spre deosebire de mersul cu avionul), iar la intrarea in Thailanda se completeaza ceva formulare si se scrie nr vizei in pasaport. Trebuie verificat daca timpul scris in pasaport este acelasi cu nr de zile acordate pe viza.
Am gasit pe diferite siteuri o lista cu cele 30 de puncte de frontiera thailandeze de unde se poate obtine VOA terestru si Poipet nu apare pe acea lista. Se poate sa se fi schimbat regulile la Poipet din martie 2011 si pana acum. Voi suna la Ambasata Thailandei de la Bucuresti si voi reveni cu amanunte, desi sunt cam sceptic ca imi vor putea spune ceva. Nici anul trecut nu am aflat mare lucru  de la ei.
Am citit mai multe informatii pe net si intr-adevar, a fost o perioada de cateva zile cand nu se putea lua viza, pentru ca partea thailandeza in upgrada softul pe computere, dar in martie, va spun, nu a fost niciun fel de problema.
Am mers cu autobuzul de la Siem Reap la Bangkok aproximativ 12 ore. Distanta e de aproximativ 550 de km si drumurile bune, dar autobuzul nistru nu era nici pe departe la ce ne asteptam. Una peste alta a fost o experienta frumoasa. Daca sunteti interesati, va pot recomanda calduros hotel din Siem Reap cat si cel din Bangkok unde a locuit. In Siem Reap am platit 8 USD de persoana pe noapte, intr-o camera curata si bine aranjata, cu baie proprie si mic dejun. Am avut pana si un cos maricel de fructe in camera cand am ajuns. In Bangkok am platit aproximativ 12 USD, pentru camera dubla fara mic dejun, dar avantajul este ca era pozitionat extrem de bine, in zona Khaosan Road.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate