Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

rata la facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

StGermain, on Oct 12 2005, 17:10, said:

Ma scuzi, dar asta e o mare ineptie. Pai o taxa la facultatea mea (si la majoritatea) este 500 EUR pe an. Impartind 500 EUR la 9 luni de scoala, ne ies 55.55 EUR pe luna. 55.55 EUR * 37 000 inseamna 2 055 000. Deci doua milioane de lei pe luna. La ce facultate esti tu de cheltui pe consumabile doua milioane pe luna, pe langa cele doua milioane taxa? Cred ca nici daca cumperi tot ce se cere si in plus, manuale in original nu cheltui doua milioane pe luna.
Vreau sa spun ca eu sunt in anul 2 acum, si nu am cheltuit pe consumabile mai mult de 500 000. Este adevarat, am vreo 3 prietene cu un an mai mari ca mine la aceeasi facultate, si primesc orice manual am nevoie de la ele, fara sa fie nevoie sa il cumpar. Insa nici daca nu as primi aceste manuale, nu ar trebui sa cheltui doua milioane pe luna cu facultatea.
-_-

<{POST_SNAPBACK}>

yeah, right..nu stiu la altii cum e , da' la mine un atlas costa 4 milioane..si nu-mi trebuie numai unu....daca mai vreau sa-mi iau si oase, si cursuri, ca de la biblioteca iti da unele de pe la 1900 toamne, se duce undeva muuuult peste 10 milioane..din fericire, astea le iau odata, la inceput de an... :death:

#38
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005

StGermain, on Oct 12 2005, 18:10, said:

Ma scuzi, dar asta e o mare ineptie. Pai o taxa la facultatea mea (si la majoritatea) este 500 EUR pe an. Impartind 500 EUR la 9 luni de scoala, ne ies 55.55 EUR pe luna. 55.55 EUR * 37 000 inseamna 2 055 000. Deci doua milioane de lei pe luna. La ce facultate esti tu de cheltui pe consumabile doua milioane pe luna, pe langa cele doua milioane taxa? Cred ca nici daca cumperi tot ce se cere si in plus, manuale in original nu cheltui doua milioane pe luna.
Vreau sa spun ca eu sunt in anul 2 acum, si nu am cheltuit pe consumabile mai mult de 500 000. Este adevarat, am vreo 3 prietene cu un an mai mari ca mine la aceeasi facultate, si primesc orice manual am nevoie de la ele, fara sa fie nevoie sa il cumpar. Insa nici daca nu as primi aceste manuale, nu ar trebui sa cheltui doua milioane pe luna cu facultatea.
-_-

<{POST_SNAPBACK}>


I-auzi la el. :P .500.000 zici?Pe covrigi sau pe ce?Lol

#39
Rares_Pintea

Rares_Pintea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 18.11.2004
e greu, trust me . si eu am pierdut 2 ani cam din cauza asta, plus ca am fost tampit eu :P

chestia e ca nu prea regret. Muncesc, fac tocmai ce-mi place, multumit de bani, etc.

ideea nu e asta .

ideea e ca mai rar vezi in ziua de azi asemenea oameni. felicitarile mele, chiar daca nu inseamna nimic.  chiar sunt extrem de placut surprins. BRAVO

#40
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

add, on Oct 12 2005, 17:03, said:

eu intru cu mandrie in anul patru si n-am cumparat decat o carte de 200k pana acu' si aia pt vo juma de punct, si de DCE.

<{POST_SNAPBACK}>

dispozitive si circuite electronice?


pentru informarea generala...problema s-a rezolvat.  :worthy: Black_Knight din modestie nu ne-a dat raspunsul.


....in caz de nevoie :frust: o sa ma implic personal  :boxing: in recuperarea prejudiciului...

#41
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001

Raresh, on Oct 12 2005, 19:19, said:

e greu, trust me . si eu am pierdut 2 ani cam din cauza asta, plus ca am fost tampit eu :P

chestia e ca nu prea regret. Muncesc, fac tocmai ce-mi place, multumit de bani, etc.

ideea nu e asta .

ideea e ca mai rar vezi in ziua de azi asemenea oameni. felicitarile mele, chiar daca nu inseamna nimic.  chiar sunt extrem de placut surprins. BRAVO

<{POST_SNAPBACK}>


nici eu nu regret. la fel ca tine, fac ceea ce imi place. facultatea o termin eu, si in 10 ani daca atata imi ia. ce fac cu diploma aia? ce o sa faca toti colegii mei care termina anul asta cu diploma? o sa faca lucruri care nu o sa le placa, poate o sa fie multumiti de bani, poate pentru ei e de ajuns. nu si pentru mine. mai am un vis in viata si pot muri linistit  :D

#42
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001

bogdanan, on Oct 12 2005, 19:24, said:

dispozitive si circuite electronice?
pentru informarea generala...problema s-a rezolvat.  :worthy: Black_Knight din modestie nu ne-a dat raspunsul.
....in caz de nevoie :frust: o sa ma implic personal  :boxing: in recuperarea prejudiciului...

<{POST_SNAPBACK}>


hahahaha ma faci sa rad  :D

nu e nevoie, stai linistit  :kisstogether:

#43
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Black_Knight, on Oct 12 2005, 20:26, said:

nici eu nu regret. la fel ca tine, fac ceea ce imi place. facultatea o termin eu, si in 10 ani daca atata imi ia. ce fac cu diploma aia? ce o sa faca toti colegii mei care termina anul asta cu diploma? o sa faca lucruri care nu o sa le placa, poate o sa fie multumiti de bani, poate pentru ei e de ajuns. nu si pentru mine. mai am un vis in viata si pot muri linistit  :D

<{POST_SNAPBACK}>


majoritatea celor ce termina anul asta, sunt terminati... la propriu si la figurat...
impresiile au crescut, pretentiile la fel... am apucat sa stau de vb cu ei dupa o absenta prelungita...si am ramas stupefiat.
mi-au zis de la cine nu ma asteptam pe un ton bucuros (" ce-ai facut mah, vezi ca tot ai ramas, ca te-am vazut pe liste...Florin") cand inca nu se definitivase situatia...
si de la tembelul de Dex..."asta nu stiu cum face, dar are restante mai putine ca mine, si eu vin zi de zi...", de parca ar fi invatat el cat mine in sesiuni...
sti, se iarta, dar nu se uita :nonobad:
ce sa zic...le urez numai bine, si la prieteni, si la dusmani...si sa lase invidia de-o parte, ca nu face bine la inima ;)

referitor la vise/visuri, sa stii ca am apreciat intotdeauna oamenii cu principii, care au vrut sa-si puna amprenta intr-un sens pozitiv...

Black_Knight, on Oct 12 2005, 20:33, said:

hahahaha ma faci sa rad  :D

nu e nevoie, stai linistit  :kisstogether:

<{POST_SNAPBACK}>


eu doar iti reaminteam pe cine te poti baza...

#44
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Sa faci medicina în RO la cu taxa e ca si cum ai da bani pe privilegiul de a cersi.

#45
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001
referitor la vise/visuri, sa stii ca am apreciat intotdeauna oamenii cu principii, care au vrut sa-si puna amprenta intr-un sens pozitiv...
eu doar iti reaminteam pe cine te poti baza...
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

da omu, stiu  :kisstogether: am inteles gluma, si eu tot la fel glumeam.
oricum, daca o sa mai continuam asa o dam in filozofie  :P

#46
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
[quote name='Black_Knight' date='Oct 13 2005, 08:08']
referitor la vise/visuri, sa stii ca am apreciat intotdeauna oamenii cu principii, care au vrut sa-si puna amprenta intr-un sens pozitiv...
eu doar iti reaminteam pe cine te poti baza...
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

da omu, stiu  :kisstogether: am inteles gluma, si eu tot la fel glumeam.
oricum, daca o sa mai continuam asa o dam in filozofie  :P
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

sa vezi cate fac eu pt tine :inlove: iti dedic postul cu nr 1000 :coolspeak:
ehh...asa o mai dau eu in diverse dupa un vin bun :rolleyes:

#47
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Black_Knight, mai rar așa oameni...  :peacefingers:

#48
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001

irennescat, on Oct 13 2005, 12:49, said:

Black_Knight, mai rar așa oameni...  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


hei, nici chiar asa. o sa mi se urce la cap.  :notangel:

am primit acum mesaj de la Ana ca s-a rezolvat, si-a platit taxa.
Topicul poate fi inchis.

multumesc.

#49
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postbogdanan, on Oct 11 2005, 21:04, said:

in orice facultate costul "consumabilelor" depaseste cu mult costul taxei...
dar nu toti sunt constienti de acest lucru...
Daca stau si ma gandesc cat am dat numa pe xerox cred ca-mi iau o Dacie mai veche........asta la sigur :D

#50
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mie-mi spui...in afara de aia 1000 euro taxa cred a inca 250 s-au dus la xeroxul facultatii, inca vreo 200 pe carti( 2 carti) si inca vreo 200 pe xeroxuri la carti. <_<

#51
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
O întrebare am ... în România nu exista credite oferite de bănci pentru ca un student sa își poată continua facultatea?

Edited by Ossiriss, 23 July 2006 - 23:26.


#52
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

View Postrox, on Oct 12 2005, 20:01, said:

yeah, right..nu stiu la altii cum e , da' la mine un atlas costa 4 milioane..si nu-mi trebuie numai unu....daca mai vreau sa-mi iau si oase, si cursuri, ca de la biblioteca iti da unele de pe la 1900 toamne, se duce undeva muuuult peste 10 milioane..din fericire, astea le iau odata, la inceput de an... :death:


Iti cumperi un calculator SH sau un laptop SH ( daca vrei mobilitate)  si vei avea cate atlase vrei.  Iar oasele le vinzi in anul urmator. Cat despre a face medicina cu taxa vorba lui Mi_  face cat o mie de sfaturi. Sintetizeaza in putine cuvinte un mare adevar.

#53
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005

View Postrox, on Jul 23 2006, 17:12, said:

mie-mi spui...in afara de aia 1000 euro taxa cred a inca 250 s-au dus la xeroxul facultatii, inca vreo 200 pe carti( 2 carti) si inca vreo 200 pe xeroxuri la carti. <_<

eu stiam ca nu esti la taxa... se pare ca m-am inselat  -_-

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate