Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

rata la facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Babygirl

Babygirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.10.2005

koralya, on Oct 10 2005, 18:03, said:

Parerea mea este ca nu iti trebuiesc toti banii odata, pentru ce vrei tu 17,5 milioane vechi, cand defapt prima rata ar fi in jur de 6 sa zicem..?!

<{POST_SNAPBACK}>

Imi trebuie sa platesc prima rata 490 de euro-echivalentul -in lei vechi-este de 17,5milioane.Nu am facut eu regulile din pacate...unde mai pui ca in juramantul lui hipocrate mai zice si ca te invata tot ce stie fara plata...vax!...in afara de asta, in regulamentul de inscriere zice ca ai dreptul sa platesti in 4 rate anuale-adik 2 rate semestriale...si as fi avut un sfert ca sa imi platesc prima rata, si ajungeam si la restul in timpul primului semestru..problema este ca nu vor decat asa-jumate din prima...ori, se bat cap in cap cu regulamentul ala nenorocit..nu inteleg de ce nu il modifica...

Edited by Babygirl, 10 October 2005 - 18:20.


#20
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004

Babygirl, on Oct 10 2005, 18:12, said:

Imi trebuie sa platesc prima rata 490 de euro-echivalentul -in lei vechi-este de 17,5milioane.Nu am facut ru regulile din pacate...unde mai pui ca in juramantul lui hipocrate mai zice si ca te ivata tot ce stie fara plata...vax!...in afara de asta, in regulamentul de inscriere zice ca ai dreptul sa platesti in 4 rate anuale-adik 2 rate semestriale...si as fi avut un sfert ca sa imi platesc prima rata, si ajungeam si la restul in timpul primului semestru..problema este ca nu vor decat asa-jumate din prima...ori, se bat cap in cap cu regulamentul ala nenorocit..nu inteleg de ce nu il modifica...

<{POST_SNAPBACK}>


E vorba de medicina?? Huh..pai e greu de tine in conditiile astea...in care prima ta rata este de 490 de E. Ce te vei face 6 ani la rand?..sau mai nou 5...
Ti`ai pus problema ca poate din anumite motive, imprejurari, contexte, nu o poti termina, la fel cum s`a intamplat si acum cu cei 3,5 mil. de lei care iti trebuiesc si chiar nu`i ai? Gandeste`te ca tu iti irosesti banii, pur si simplu, in conditiile in care Medicina ca facultate e extrem de costisitoare..!
Sfatul meu este sa`ti gasesti alta specializare, unde costurile pentru urmarea unei facultati nu sunt atat de mari, si care iti permit si tie traiul decent, avand in vedere ca tu singura te chinui pentru achitarea taxei integrale, pentru ca vezi tu..sacrificiul pe care vrei sa ti`l asumi, platind o groaza de bani, nu e pe masura asteptarilor tale, si e mai greu atunci cand iti dai seama pe parcurs, si renunti tu singura. Dezamagirea e mult mai mare. Reflecta, si gandeste`te in perspectiva, nu acum pe loc, unde toate sunt bune si frumoase, dar nici macar atat..pentru ca iti mai trebuiesc inca niste bani...

#21
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001
SI daca termina? Invata, ia bursa etc si isi vede visul realizat? Poate dezamagirea nu se compara cu sentimenul implinirii?

#22
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004

Black_Knight, on Oct 10 2005, 20:17, said:

SI daca termina? Invata, ia bursa etc si isi vede visul realizat? Poate dezamagirea nu se compara cu sentimenul implinirii?

<{POST_SNAPBACK}>


La un loc cu taxa, bursa e mult mai greu de obtinut, si de primit. Plus ca de bursa te poti bucura abia din al doilea an...
Eh...poveste lunga..!

#23
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Black_Knight, on Oct 10 2005, 14:32, said:

hei, fata vrea la facultate. asta este, nu a putut sa intre decat la taxa.
spera ca poate o ajuta cineva. cred ca stia restul optiunilor, nu de asta are nevoie.

oricum acum cred ca deja este prea tarziu sa mai platesti taxa. de miercuri cred ca te-as fi putu ajuta cu o suma de bani. stiu cum este. si eu am pierdut 2 ani de facultate pentru acelasi motiv. m-am angajat ... dar acum regret

eu am fost si capos, nu am vrut sa iau bani de la nimeni si voiam sa imi platesc singur facultatea.

daca inca mai ai nevoie de bani da-mi un PM

<{POST_SNAPBACK}>



hopaaa asta nu stiam...ma rog, partea cu regretele...

man...uite, am strans si eu niste bani...si nu-mi ajung pentru noul bmw seria 7...daca ma poti ajuta, iti garantez ca iti dedic "locul mortului" :death:

ce-ai mah? asa ai ajuns? cunoscandu-te, sunt curios care a fost "obiectul" de pret cu care a girat fata :w00t:

#24
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001
looool
merci de reclama  :peacefingers: a true friend  :kisstogether:
nu a girat cu nimic, si nici nu am pretentia asta. e riscul meu. mi-l asum ca intotdeauna

Edited by Black_Knight, 11 October 2005 - 07:08.


#25
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Black_Knight, on Oct 11 2005, 08:06, said:

looool
merci de reclama  :peacefingers: a true friend  :kisstogether:
nu a girat cu nimic, si nici nu am pretentia asta. e riscul meu. mi-l asum ca intotdeauna

<{POST_SNAPBACK}>


tu nu ai auzit de risc calculat? :nonobad:

#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

koralya, on Oct 10 2005, 18:27, said:

E vorba de medicina?? Huh..pai e greu de tine in conditiile astea...in care prima ta rata este de 490 de E. Ce te vei face 6 ani la rand?..sau mai nou 5...
Ti`ai pus problema ca poate din anumite motive, imprejurari, contexte, nu o poti termina, la fel cum s`a intamplat si acum cu cei 3,5 mil. de lei care iti trebuiesc si chiar nu`i ai? Gandeste`te ca tu iti irosesti banii, pur si simplu, in conditiile in care Medicina ca facultate e extrem de costisitoare..!
Sfatul meu este sa`ti gasesti alta specializare, unde costurile pentru urmarea unei facultati nu sunt atat de mari, si care iti permit si tie traiul decent, avand in vedere ca tu singura te chinui pentru achitarea taxei integrale, pentru ca vezi tu..sacrificiul pe care vrei sa ti`l asumi, platind o groaza de bani, nu e pe masura asteptarilor tale, si e mai greu atunci cand iti dai seama pe parcurs, si renunti tu singura. Dezamagirea e mult mai mare. Reflecta, si gandeste`te in perspectiva, nu acum pe loc, unde toate sunt bune si frumoase, dar nici macar atat..pentru ca iti mai trebuiesc inca niste bani...

<{POST_SNAPBACK}>

si eu tot la taxa sunt, la medicina..si cum zicea cineva, in afara de minunata taxa, mai costa o gramada de bani...atlase, manuale, in facultatea asta totul costa bani....multi bani.... :confuzzled:

#27
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

rox, on Oct 11 2005, 18:42, said:

si eu tot la taxa sunt, la medicina..si cum zicea cineva, in afara de minunata taxa, mai costa o gramada de bani...atlase, manuale, in facultatea asta totul costa bani....multi bani.... :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>



in orice facultate costul "consumabilelor" depaseste cu mult costul taxei...
dar nu toti sunt constienti de acest lucru...

#28
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
cei mai multi nu stau sa faca un mic calcul... de aia nu stiu.

cred ca o sa declar faliment in curand  :deadtongue:

#29
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
a trecut ziua de luni. sunt curios, s-a rezolvat ?

#30
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:w00t:  da

#31
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001

dacuburebista, on Oct 12 2005, 10:25, said:


da ce?
de ce va intereseaza? sa vedeti daca ati avut dreptate sau nu?

cat de preocupati sunt oamenii sa afle daca au dreptate  -_-

#32
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Black_Knight, on Oct 12 2005, 13:18, said:

da ce?
de ce va intereseaza? sa vedeti daca ati avut dreptate sau nu?

cat de preocupati sunt oamenii sa afle daca au dreptate  -_-

<{POST_SNAPBACK}>



pentru statistica...(te gandesti tu ce statistica) ;)

#33
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001
nu, chiar nu stiu. exista o statistica? lumineaza-ne. nu mai fii secretos.

second thought: venind de la tine cam stiu ce statistica ai in cap   :lol:

nu e cazul :console: chill

#34
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
eu intru cu mandrie in anul patru si n-am cumparat decat o carte de 200k pana acu' si aia pt vo juma de punct, si de DCE.

#35
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

bogdanan, on Oct 11 2005, 23:04, said:

in orice facultate costul "consumabilelor" depaseste cu mult costul taxei...
dar nu toti sunt constienti de acest lucru...

<{POST_SNAPBACK}>



Ma scuzi, dar asta e o mare ineptie. Pai o taxa la facultatea mea (si la majoritatea) este 500 EUR pe an. Impartind 500 EUR la 9 luni de scoala, ne ies 55.55 EUR pe luna. 55.55 EUR * 37 000 inseamna 2 055 000. Deci doua milioane de lei pe luna. La ce facultate esti tu de cheltui pe consumabile doua milioane pe luna, pe langa cele doua milioane taxa? Cred ca nici daca cumperi tot ce se cere si in plus, manuale in original nu cheltui doua milioane pe luna.
Vreau sa spun ca eu sunt in anul 2 acum, si nu am cheltuit pe consumabile mai mult de 500 000. Este adevarat, am vreo 3 prietene cu un an mai mari ca mine la aceeasi facultate, si primesc orice manual am nevoie de la ele, fara sa fie nevoie sa il cumpar. Insa nici daca nu as primi aceste manuale, nu ar trebui sa cheltui doua milioane pe luna cu facultatea.
-_-

#36
noir2501

noir2501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 28.11.2001
da, taxa e problema... si daca mai adaugam si restantele la 6EU sau cat o mai fi creditul acum. ehh, doare da trece

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate