Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Berlin

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
II
Dupa micul dejun, spre groaza sotiei a trebuit sa plecam la ora 7.30 sa putem ajunge la 8.30 la Parlament, unde aveam programare pt.intrare. Am mers lejer cu metroul, am ajuns chiar putin mai devreme, ne-am fatait prin fata, poze, etc.Am intrat, control ca la aeroport, fix la 8.45 a venit un ghid si ne-a preluat si apoi am urcat in cupola de sus. Acolo am primit audioghid (in engleza, de romana inca n-au auzit nemtii la nici un muzeu) si am savurat Berlinul de sus.Toate obiectivele importante si istoria paralmentului sunt descrise foarte bine. De altfel, toate aceste audioghiduri sunt excelente si sunt incluse in pretul de intrare intr-un obiectiv, nu se cere o taxa separate ca in rest. Inca o surpiza placuta.Posted Image Foarte frumos si…gratis.Programarea am facut-o cu o saptamana inainte, pe net.Se pot face si acolo insa nu pt.ziua respective pt.cau un nr.limitat de vizitatori.am vrut sa bem o cafea sus, insa cafeaneaua era inchisa.Am coborat si am iesit paoi din Parlament si am luat-o incet spre Poarta Brandenburg, apoi spre parcul memorial de alaturi. Ne-am oprit apoi in Parizer Platz si apoi al luat-o la pas pe Unter den Linden pana  in Alexander Platz.  Ne-am oprit la o cafe ape drum (2,5 euro) apoi am ajuns in Babel Platz unde am vizitat  catedrala romano-catolica Sankt Hedwinks, care a ars complet in timpul razboiului insa a fost refacuta in anii `50.Am ajuns apoi in parcul din fata Berliner Dom, unde am savurat o bere rece (luata dintr-un market din zona)pe o banca.In toate cele 7 zile tempratura la pranz depasea 20 de grade, asa ca am mers in tricou.Dimineata era 13-14 grade si era nevoie de  o geaca subtire sau un hanorac.Iniante de bere am mancat un doner kebab (4 euro+cartofi prajiti 2,5 euro)de la un turc prin Alexanderplatz.Desi initial m-am gandit sa luam pranzul in diferite locatii (all you can eat)am renuntat la idee din cauza oboselii si a timpului Revenind la Berea din parc, sotia a avut idea sa intram si in catedrala din Berlin, desi asta era programata a doua zi.Cum se alege prafu`de program, ca in orice concediu, am zis sa fac ca ea….si am intrat si am vazut o minunatie.7 euro intrarea.Jos este si o cripta in care se gasesc cateva sicrie `albastre` insa nimic special. Ion schimb,se poate urca, pe scari, in turn, insa trebuie ceva efort pana sus. Sotia mi-a spus ca urcam repede, insa sunt peste 200 de trepte, corridor ingust,asa ca m-a pacalit artistic…JInsa privelistea de sus merita tot efortul.Ne-am mai plimbat apoi prin Alexanderplatz, am baut o cafea, magazine, cadouri,etc.Am luat apoi metroul si ne-am indreptat spre hotel.

Edited by patraulea100, 03 May 2014 - 13:27.


#38
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
III
In cea de-a treia zi am mers la Potsdam. Am luat metroul  2 statii si apoi trenul regional inca 3 si in circa 40 de minute am ajuns in gara din Potsdam. De acolo am luat autobuzul pana la palatul Sanssouci.Aveam si legatura directa Zoo  -Sanssouci insa trebuia sa asteptam 45 de minute si m-am gandit ca mai bine mergem cu autobuzul acolo si mai vedem si noi cate ceva.Din informatiile mele, palatul se deschidea la 9.00, din informatiile oficiale la 10.00.ASa ca, am ajuns la 9.15  si ne-am plimbat prin parc pana la intrare.Preturile sunt la fel, le-a enumerate in pagina precedenta metalactual. Cel mai rentabil pare  pass-ul de o zi (19 euro)care ti permite sa intri la tot ce este in parc. Intrarile in palat sunt din 15 in 15 minute, ai audioghid si turul merge destul de repede pt.ca nu e mare.L-am vizitat si apoi ne-am indreptat spre New Chambers care nu trebuie ratate.Din pacate nu mai tin minte cat au costat intrarile pt.ca noi nu am platit nimic. Unde imi aduc aminte, precizez. Am luat-o apoi prin parc catre Picture Gallery care era inchis, din pacate, la fel ca si Chinese House, la care am ajuns ulterior. A urmat Orangery care, bineinteles era inchisa si asta.Am sunat la usa unde era o sonerie pe acolo insa n-a vrut sa raspunda nimeni, din pacate.Am luat-o apoi prin parc si am ajuns la Roman Baths, obiectiv deschis insa care nu mi-a placut, apoi Charlottenhof care, bineinteles, era inchis si era in reconstructie.am ajuns in sfarsit, la New Palace, care a fost deschis spre incantarea sotiei, care deja incepuse sa se enerveze.La ora 16.00 am luat autobuzul spre central orasului si am coborat chiar la Poarta Brandenburg.Eram ft.obositi asa ca ne-am asezat la o terasa de pe strada pietonala care pleaca de acolo si am mancat ceva.Curryvurst, care a inceput sa-mi placa, desi nu sunt mare fan.Am baut apoi o bere, la o alta terasa mai jos, ne-am plimbat prin magazine si uite asa s-a facut ora 18.00.Am vrut sa jung si in cartierul oalndez car enu era departe insa am fost prea obositi si am luat tramvaiul spre gara.Acolo, sotia a vazut niste flori si s-a dus sa le studieze, iar alaturi de florarie am dat peste un Kaufland imens, dublu cat unul din RO si in plus, cu etaj. Marfa multa, diferita  de cea de la noi. Am luat niste iaurt si niste biscuiti pt.masa de seara, ne-am suit apoi in tren si am plecat spre Berlin.Si asta a fost ziua a III a.

#39
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
IV
Cum muzeele se deschid in Berlin la ora 10.00, la ora 9.00 am luat metroul si am vizitat podul Oberbaum Apoi am ajuns la palatul Charlotenburg, tot cu metroul,paltul este foarte frumos.Parcul din spate la fel, ne-am plimbat pe acolo si am ajuns si la vila Belvedere din capat, unde sunt expuse multe portelanuri.Dupa masa  am mancat  la un turc din zona, un kebab spectaculos cu legume multe (3,5 euro).Apoi am luat metroul si am ajuns in Alexanderplatz, unde ne-am plimbat cu vaporul pe Spree (13 euro), cam 1 ora.Am intrat si in muzeul DDR care era chiar langa debarcader.

V
Dimineata am am ajuns in Potsdamer Platz, Sony Center.Apoi am ajuns cu metroul la Checkpoint Charlie, dupa care ne-am indreptat spre Gendarmenmarkt cu celebrele Deutscher Domn si Franzosischer Domn.Am ajuns cu un autobus apoi in gara Hauptbahnhof si, in sfarsit, la ora 13.00 am intrat in Gemäldegalerie: Jan van Eyck, Pieter Bruegel, Albrecht Dürer, Raphael, Titian, Caravaggio, Peter Paul Rubens, Rembrandt,  Vermeer. Superb, cel mai bun muzeu din Berlin, dupa parerea mea.Doar pictura.Seara am ajuns la Nicolai Kirke si ne-am plimbat putin pe stradutele din zona.

VI
Tur de forta.Cea mai grea zi.Dimineata am intrat in muzeele de pe insula: Nationalgalerie (pictura si sculptura),Bode si Atlas.Sincer, mi-a placut doar primul.Celelate doua sunt slabute si se pote vedea repede.Primul necesita mai mult timp.Amamunte despre fiecare muzeu si preturi gasiti aici:
http://www.smb.museu...stitutions.html


VII
Am vizitat primaria, tot in Alexanderplatz (e gratis), apoi ne-am urcat in turnul TV (13 euro) si am vazut Pergamon museum care mi-a placut foarte mult. In Neus museum nu am mai intrat pt. ca m-am intors in Charlotenburg sa-si caute sotia niste seminte de flori si n-am mai avut timp.Am mancat pe acolo la o terasa, ceva rapid.
In ultima zi zborul a fost la 9.30 si n-am mai avut timp de nimic.Zborul de pe Tegel a fost normal, avionul nu a avut intarziere.

Food&Market.    
Mancare buna peste tot.Curryvurst(carnat prajit, curry, ketchup, cartofi prajiti cu maioneza) 3,5- 4,5 euro.Kebab, donner 3-5 euro, mancare chinezeasca,tailandeza o portie 5-6 euro, sandvis 2-3 euro cu cascaval si sunca, patiserie/prajituri multe si excelente 1,3 – 3,5 euro, cafea 2,5 – 5 euro (depinde unde o bei insa a fost buna peste tot – la terasele care vindeau  Chibo gaseai si cu 0.95 centi).In market preturile sunt aproximativ ca la noi insa la sticlele de plastic si dozele de aluminiu se opreste o taxa de 24 de centi/bucata suplimentara. Aceasta se poate recupera prin reciclare – bagi sticlele/dozele intr-un aparat chiar in magazin si primesti un bon valoric care poate fi folosit doar in marketul respectiv. Pt.sticle normale taxa este de 0,8 centi si se recupereaza si asta. Berea in ft.multe feluri, incepe de la 0,25 de centi si merge pana la 1,3 euro. Apa este 0,2 – 0,25 de centi sticla de 1,5 L+taxa de 0,25, sucurile naturale 1L la aprox.1 euro, legume, fructe,branzeturi,carnuri, preturi normale, unele chiar mai ieftine decat in RO.

Transport – excelent. U-bahn,S-bahn,Autobuz,Tramvai,Tren.m primit o harta cand am cumparat cartelele care a fost excelenta.Totate merg perfect,desi acasa mi s-a parut putin greoaie cand am juns acolo totul a fost foarte lejer.Aici aveti un site care iti arata ce mijloace de transport poti folosi in functie de ceea ce vrei sa vezi:
http://fahrinfo.vbb....connection_C0-0
Pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie.Probabil am omis cate ceva insa pe masura ce imi amintesc revin cu amanunte.Multumesc f.tmult celor care au postat informatii despre Berlin.

Edited by patraulea100, 04 May 2014 - 13:36.


#40
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postpatraulea100, on 04 mai 2014 - 09:04, said:

... Picture Gallery care era inchis, din pacate, la fel ca si Chinese House, la care am ajuns ulterior. A urmat Orangery care, bineinteles era inchisa si asta ...
... apoi Charlottenhof care, bineinteles, era inchis ...

Până la urmă informaţiile pe care le aveam eu din ghidul Mic--lin din 2004 sunt exacte, spre deosebire de site-ul oficial care, se pare că ... sucks !
Halal nemţi !

Aşadar, Sanssouci merită vizitat abia după jumătatea lui mai şi doar până la sfârşitul lui septembrie (dacă vrei să vezi tot ce e interesant acolo).


View Postpatraulea100, on 04 mai 2014 - 13:36, said:

... in sfarsit, la ora 13.00 am intrat in Gemäldegalerie: Jan van Eyck, Pieter Bruegel, Albrecht Dürer, Raphael, Titian, Caravaggio, Peter Paul Rubens, Rembrandt,  Vermeer. Superb, cel mai bun muzeu din Berlin, dupa parerea mea ...

Şi după părerea mea ! Bravo !


Sănătate, mulţumiri pt. informaţii şi felicitări pt. sejur !

Edited by OvidiuNS, 04 May 2014 - 15:57.


#41
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Eu zic ca aici scrie clar:
http://www.spsg.de/f...ide-2014_en.pdf

Picture Gallery
Charlottenhof Palace
Orangery palace
Marble palace - aici nu a ajuns, fiind langa Cecilienhof Palace

sunt deschide din mai pana in octombrie, deci nu avea cum sa le viziteze @patraulea100 in aprilie.
Cele pe care le-a vizitat, scrie clar ca sunt deschise din aprilie pana in octombrie.
Eu am fost in octombrie si le-am prins pe toate deschise, asa cum scrie.
Asa ca informatia este corecta, insa nu a fost citita cu atentie, parerea mea.

Am mai spus si o repet, Postsdam-ul merita doua zile full, nu una cat am fost eu.

Din ce citesc eu, @patraulea100 a avut o excursie foarte reusita in ansamblu si nu are ce sa regrete.
Pacat ca Berlin-ul si Potsdam-ul nu intra prea des in calculele turistice de pe la noi.
Am avut doar patru zile full si mai aveam nevoie de una, am ratat Charlotenburg-ul din lipsa de timp. Sper sa mai ajung odata acolo, tinta mea este Dresda si oraselele de langa, as putea pune o zi deoparte pentru ce mai am de vazut in Belin. Cine stie cand si daca...

Edited by metalactual, 04 May 2014 - 17:57.


#42
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Multumesc Ovidiu si concedii placute pe anu`asta!Intr-adevar, nu se merita sa mergi mai devreme de luna mai in Berlin, dupa cum bine a spus si Ovidiu.
   metalactual, brosura aia am printat-o  inainte cu 1 luna de plecare si m-am uitat pe ea in diagonala, si este posibil sa-mi fi scapat asta, recunosc.

Una peste alta, am fost foarte multumit de excursie, desi toata lumea imi spunea ca n-am ce sa vad in Berlin.Posted Image
Din pacate, mai aveam si alte locatii de vazut in care sper sa jung data viitoare.
Potsdam-ul. clar, merita 2 zile, insa din cauza timpului si a oboselii nu am mai ajuns si la celalte palate, inclusiv Marble palace&Cecilienhof Palace. TRansportul nu e chiar asa de complicat si e aproape ca un drum cu metroul in Berlin (ca timp).
Imi pare rau ca n-ai vazut Charlotenburg-ul care impreuna cu Sanssouci,  pt.mine, a fost cel mai important, bineinteles, in afara de muzee.
Multumesc pt.info si concedii placute iti doresc si tie pe anu` asta!

Edited by patraulea100, 04 May 2014 - 19:18.


#43
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006

View Postpatraulea100, on 04 mai 2014 - 19:17, said:

metalactual, brosura aia am printat-o  inainte cu 1 luna de plecare si m-am uitat pe ea in diagonala, si este posibil sa-mi fi scapat asta, recunosc.
Una peste alta, am fost foarte multumit de excursie, desi toata lumea imi spunea ca n-am ce sa vad in Berlin.Posted Image
Multumesc pt.info si concedii placute iti doresc si tie pe anu` asta!

Important este ca excursia a fost pe placul vostru...nu poti sa le ai pe toate.
Multumesc pentru urare, asemenea si tie !

Cateva poze din / cu Sanssouci Picture Gallery, sa ai o idee.
Stiu ca si lui Ovidiu o sa-i placa.

Attached Files



#44
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Super, ma faci sa -mi para rau ca n-am vazut-o!:)

#45
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 23.04.2007
Daca aveti vreo recomandare de pensiune in zona Berlin - Potsdam ... va rog nu va sfiiti s-o impartasiti ;)

#46
danblitz

danblitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2014
Salut.
Voi merge si eu (prima data) la Berlin, intr-un city break de 3 zile. Daca poate cineva sa imi spuna cam ce se poate vizita cel mai interesant intr-un timp asa scurt ar fi recunoscator. Am citit topicul dar sunt prea multe si nu ma pot hotari.
Pana acum m-am gandit doar la:(prima zi) insula muzeelor, (a 2a zi) turnul TV.

ps. voi sta intr-un hotel pe langa Universitatea Humboldt.

Edited by danblitz, 12 August 2014 - 10:28.


#47
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Poate ai fost deja si nu ajuta cu nimic dar ,in 2 zile pline(banuiesc) ai putea sa vizitezi destule daca nu stai mult in muzee si esti eficient. In 2-3 ore, foarte lejer(cel putin pt ritmul meu de mers) poti merge de la Bundestag la Poarta Brandenburg, apoi daca o iei pe Wilhelmstrasse (prima la dreapta cum intri pe Unter den Linden) ajungi la ce a mai ramas din Zidul Berlinului in zona aia, o iei la stanga si ajungi la Checkpoint Charlie, gasesti Friendrichstrasse, ajungi si la rau, apoi mergi la Insula Muzeelor si o iei inapoi de-a lungul raului, ajungi inapoi la Brandenburg(nu e greu) daca iti place pe jos, daca nu poti lua metroul din mai multe puncte. Merge si o plimbare prin Tiergarten iar pe bulevardul acela mare care da in Poarta Brandenburg, aproape de ea, e si un monument al rusilor legat de WWII. Tot aproape e si Potsdamer Platz si acolo se vede frumos si seara. Ce vreau sa zic e ca multe locuri cunoscute sunt intr-o zona destul de compacta. In rest, depinde si de ce te intereseaza si ce ritm ai cand vizitezi/ce tip de turist esti. De ex, e un mic cimitir pe langa gara, Invalidenfriedhof parca ii zice, unde sunt multe personalitati militare si nu numai, daca asta te-ar interesa, sau poti sa mergi la Potsdam. Mai poti sa faci si un tur intr-un bunker din WWII, daca nimeresti in zilele din saptamana cand au tur. Daca stai mult in muzee atunci o zi poate usor sa ti-o ocupe Insula Muzeelor. Transportul in comun e foarte bun ,mai ales cu U-Bahn si S-Bahn , dar schimbi des(nu trebuie sa te sperie asta dar sa zicem ca dureaza cateva minute in plus).

#48
danblitz

danblitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2014
@entity22: multumesc, sapt viitoare plec. Suna bine ce spui tu, imi plac muzeele dar nu as sta toata ziua prin ele. O sa printez si o sa fac traseul mentionat de tine.

#49
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
Buna seara,
Va rog sa postati daca se asteapta mult la rand pentru bilete la Turnul TV din Berlin (poate a fost cineva recent).
Va multumesc.

#50
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Citeste ce spune lumea aici:
http://www.tripadvis...wer-Berlin.html

#51
danblitz

danblitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2014

View PostEcaterinas, on 04 septembrie 2014 - 19:23, said:

Buna seara,
Va rog sa postati daca se asteapta mult la rand pentru bilete la Turnul TV din Berlin (poate a fost cineva recent).
Va multumesc.

Adica sa astepti sa urci in turn sau sa iei bilet?
Eu mi-am cumparat online de la http://tv-turm-reser...?useLanguage=en ,pt o dimineata (merge cu ING card Visa)

Edited by danblitz, 05 September 2014 - 08:48.


#52
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Tocmai am venit de la Berlin... super.

* pentru transportul in comun am cumparat Berlin welcome Card valabil 72 ore (cca 29 euro):
http://www.visitberl...tourist-tickets


* pentru a ma ghida in utilizarea transportului in comun am folosit  intensiv site-ul  
http://fahrinfo.vbb....connection_C0-0
Nu consuma mult Internet pe smartphone.



Iata niste link-uri utile:

Edited by nelu1086, 22 January 2015 - 20:02.


#53
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postnelu1086, on 22 ianuarie 2015 - 19:59, said:

Tocmai am venit de la Berlin... super.

* pentru transportul in comun am cumparat Berlin welcome Card valabil 72 ore (cca 29 euro):
http://www.visitberl...tourist-tickets


* pentru a ma ghida in utilizarea transportului in comun am folosit  intensiv site-ul  
http://fahrinfo.vbb....connection_C0-0
Nu consuma mult Internet pe smartphone.



Iata niste link-uri utile:

De cate zile ar fi nevoie ca sa vizitezi principalele obiective turistice ale Berlinului?Sunt ok 6-7 zile?Dupa cat de mare este Berlinul cu siguranta ca ai avea nevoie de cateva luni de zile ca sa il cunosti aproximativ amanuntit.Ibisul ar fi o varianta dar poate ca la o pensiune ar fi mai ok.Imi puteti recomanda o pensiune decenta?

Edited by fredy2007, 01 February 2015 - 11:16.


#54
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postfredy2007, on 01 februarie 2015 - 11:14, said:

De cate zile ar fi nevoie ca sa vizitezi principalele obiective turistice ale Berlinului?Sunt ok 6-7 zile?Dupa cat de mare este Berlinul cu siguranta ca ai avea nevoie de cateva luni de zile ca sa il cunosti aproximativ amanuntit.Ibisul ar fi o varianta dar poate ca la o pensiune ar fi mai ok.Imi puteti recomanda o pensiune decenta?

Noi am stat 4 nopti in Berlin, am avut 3 zile pline. Am fost la limita cu timpul. Cred ca 5 zile, in principiu, sunt suficiente. Si o zi, separat, pentru Potsdam. Deci cam un total de 6 ar trebuie sa va ajunga.

Edited by mihura, 04 February 2015 - 13:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate