Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cura cu vitamine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Despre homeopate pana acum vreo 2-3 saptamani aveam exact aceeasi parere ca si tine dar dupa ce am facut experiente pe un membru mic al familiei mele cu exact acelasi Sedatif PC parerea mea s-a schimbat radical.

#20
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Poți să ai orice părere, dar adevărul științific este clar: nu este posibil vreun efect al homeopatiei în afară de placebo, care e posibil să funcționeze în cazul celor care nu cunosc adevărul ce stă în spatele acestei șarlatanii. Sedatif PC conține diluții 6C ale unor substanțe (șapte la număr), adică 0.000000000007% din soluție conține substanță activă. Văd că în printre ingrediente se numără și gălbenelele, iar un ceai conține o cantitate de ordinul a 1% din plantă. Efecte asupra psihicului s-au observat în cazul ceaiului de gălbenele, dar doar unele minore, așa că nu pot decât să te invit să-ți pui întrebarea cum poate o soluție de 140 de miliarde de ori mai slabă să aibă vreun efect.

Edited by Rabbit, 06 December 2011 - 20:51.


#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu cred cazul să faci pe deșteptul. Alpha D3, de exemplu, conține 0,25 micrograme de substanță activă (vitamina D), și are efect. Ca să dai colțu' nu e nevoie decât de câteva molecule de ricină. Size does matter, da' nu tot timpul și nu la orice.

#22
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Rabbit sint de acord cu tine, 7 ani (5+2 rezi nu c-as fi ramas repetent :)) numai asta am invatat dar hai sa-ti dau un exemplu care m-a pus pe ganduri: piticul meu de 4 ani jumate se balbaia ingrozitor de aproximativ 1 an, nu i-am dat nimic nu l-am dus la nimeni ca maica-sa e pisicolog si a zis ca e normal si ca va trece. Acuma vreo 3 saptamani am zis sa incerc cu "apa de ploaie" Sedatif PC pentru ca de omorat n-o sa-l omoare si de vindecat nu-l va vindeca pentru ca e "apa de ploaie" nu ? Recunosc ca am fost influentat de un doctor neuropsihistru pediatru foooarte bun si foarte cautat care-mi scria tone de asa ceva pentru tot felul de boli de-ale copilariei cu localizare "sus". Ne cunoastem de peste 10 ani asa ca am avut "tupeul" sa-l iau la rost si sa-l intreb "Bine domnu' doctor da cu Sedatiful asta ce faceti ca ma innebuniti !!!" :) Se uita la mine zambitor si-mi spune: "Dragul meu nici eu nu cred in asa ceva dar uite ca vin inapoi vindecati".
Ei bine am disponibilizat suma de 11 lei si m-am apucat de hranit "bebeloiul" cu 1/2 tabletica de 3 ori pe zi fara sa-i spun pentru ce i-l dau. IN 3 ZILE COPILUL NU SE MAI BALBAIA fenomen care persista (administrez in continuare 1/2 de 2-3 ori/zi, cum imi amintesc sa i-l dau) asa ca incurcate sint caile Domnului dragii mei.

#23
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postadadoi, on 6th December 2011, 21:03, said:

nu cred cazul să faci pe deșteptul. Alpha D3, de exemplu, conține 0,25 micrograme de substanță activă (vitamina D), și are efect. Ca să dai colțu' nu e nevoie decât de câteva molecule de ricină. Size does matter, da' nu tot timpul și nu la orice.
Sedatif PC conține numai extracte de plante, iar moleculele unei plante sunt atât de diverse încât e puțin probabil ca o substanță activă din aceasta să aibă vreun efect în concentrația folosită în homeopatie. De asemenea, homeopatia în general nu cred să utilizeze vreun ingredient care să aibă vreun efect - fie el pozitiv sau negativ. E drept, nu am studiat toate remediile homeopate. Generalizările își au rolul lor în anumite situații, chiar dacă nu există certitudinea unei veridicități 100%.

Nu cred că sunt eu cel care face pe deșteptul. Și nici nu cred că sunt la un examen unde profesorul vrea cu orice preț să mă pice, ci într-un loc în care primează schimbul de experiență și de cunoștințe.

View PostRemicade, on 6th December 2011, 21:21, said:

...
Nu pun la îndoială cele descrise, dar tind să cred alta este explicația vindecării miraculoase, oricât de improbabilă ar părea. A crede în homeopatie egalează cu credința în spiritualitate, în detrimentul științei. Nu condamn vreuna dintre variante, dar voi apăra întotdeauna știința, care până acum nu m-a înșelat niciodată.

Edited by Rabbit, 06 December 2011 - 21:31.


#24
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
"puțin probabil" e diferit de "adevărul științific e clar".
Adevărul e că nici pe mine nu mă convinge homeopatia, dar atâta vreme cât îmi vin inapoi fericiți că se simt mai bine nu mă interesează că e vorba de imaginație sau de receptori specifici necunoscuți. Si adevărul e că din statistica mea personală 90% se simt mai bine cu diluții de 6CH, chestiune care nu se compară cu 5-10% alte tipuri de placebo.

#25
MotorheadEngland

MotorheadEngland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.11.2012

View PostKrisler12, on 03 decembrie 2011 - 14:59, said:

Salut !

Postez aici, acest mesaj, nu este al meu, este al unui prieten de-al meu pe care il cunosc personal. El m-a rugat sa fac asta ca el nu se pricepe la internet&calculatoare&stuff.


Multumesc !
Draga Krisler,

Pentru problemele prietenului tau, legate de piele si par, iti pot recomanda un complex special creat pentru cei care au probleme cu parul, unghiile si pielea. Se numeste Biotina C Plus.


Am inceput sa il folosesc si eu si sotia mea de aproape un an. Eu aveam probleme cu unghiile, iar ei ii cadea foarte mult par.
Pot sa iti spun ca acum unghiile mele sunt foarte rezistente ( nu se mai exfoliaza si abia le taie unghiera ) iar sotia mea are parul mult mai rezistent si pare mai sanatos cand te uiti la el.

Pentru problemele legate de stres nu prea am cum sa te ajut.
Multa sanatate iti doresc!

Edited by adadoi, 22 November 2012 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate