Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cura cu vitamine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Salut !

Postez aici, acest mesaj, nu este al meu, este al unui prieten de-al meu pe care il cunosc personal. El m-a rugat sa fac asta ca el nu se pricepe la internet&calculatoare&stuff.

Un prieten de-al meu said:

Buna ziua !

As vrea sa imi recomandati ce anume sa iau pentru a combate stresul. Am un serviciu la care am parte zilnic de stres intens (si acasa, in timpul liber, am parte adesea de stres).
* M-am gandit sa iau zilnic cantitati maxim admise din toate vitaminele si mineralele existente pe piata. E bine asa ?

**Am doar 28 de ani si deja parul incepe sa mi se faca grizonat. Stiti vreun medicament pentru a preveni si eventual pentru a-l face sa-si revina din nou la culoarea naturala ?

***Tin minte ca acum cativa ani medicul dermatolog imi recomandase pentru o acnee infectata complicata un medicament pe baza de vitamina A concentrata. Nu imi mai amintesc denumirea dar stiu doar ca a avut un efect extraordinar asupra pielii (facand-o sa se regenereze in doar o saptamana sau doua) si ca erau niste capsule asemanantoare celor de lecitina, destul de scumpe la acea vreme.
Oare nu ar fi bun acest medicament pentru a scapa de riduri si pentru a le preveni aparitia ? (isi aminteste vag cum ca numele lor incepea cu "R...")

Sex: Masculin. Varsta 28 ani. Greutate ~70Kg.

Multumesc !

#2
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Medicamentul cel mai probabil se numeste Roaccutane , lider la efecte secundare dintre cele mai serioase printre care si scurtarea vietii...

Solutia consta in adoptarea unui stil de viata cat mai sanatos alimentatie si odihna .

#3
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 badsica, on 3rd December 2011, 15:07, said:

Medicamentul cel mai probabil se numeste Roaccutane , lider la efecte secundare dintre cele mai serioase printre care si scurtarea vietii...

Solutia consta in adoptarea unui stil de viata cat mai sanatos alimentatie si odihna .

Da, se pare ca asta ar fi fost acel medicament.
Dar daca nu se poate partea cu stilul de viata sanatos si cu odihna, ce ar trebui sa faca ? El tot insista pe chestia asta cu vitaminele. Cum ar trebui sa le ia ? In doze maximal admise ? Sa ia un preparat care le contine pe toate sau sa ia fiecare vitamina separat in cantitate maxim admisa ?

Alte recomandari ?

Multumesc !

#4
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Pentru combaterea stresului, eu as merge pe magneziu. Din cate imi aduc aminte, lipsa lui din organism duce la stres, nervozitate, depresie.
Pentru intarzierea imbatranirii, vitamina E - este antioxidant.

Edited by deeaa1989, 03 December 2011 - 15:44.


#5
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 deeaa1989, on 3rd December 2011, 15:42, said:

Pentru combaterea stresului, eu as merge pe magneziu. Din cate imi aduc aminte, lipsa lui din organism duce la stres, nervozitate, depresie.
Pentru intarzierea imbatranirii, vitamina E - este antioxidant.
Stres puternic, INTENS, la maximum, in special la serviciu care e de obicei 12 ore pe zi si in ture de noapte uneori, dar nici acasa nu scapa de stres.
Ajuta doar astea pentru asa ceva ? Nu ar trebui doze maximale din oricare vitamina si/sau mineral existent in farmacii ?

#6
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
http://www.getfit.ro...nt-natural.html
http://www.getfit.ro...e-naturala.html
http://www.getfit.ro...tru-creier.html
http://www.cristianm...-pentru-barbati

plus multe alte articole , omu asta e foarte tare!

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cea mai buna vitamina pentru stress este Distonocalmul:). Stresul genereaza radicali liberi, el ar avea nevoie de antioxidanti nu de clasicele vitamine superevaluate si superlaudate.

#8
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Remicade, on 3rd December 2011, 19:01, said:

Cea mai buna vitamina pentru stress este Distonocalmul:). Stresul genereaza radicali liberi, el ar avea nevoie de antioxidanti nu de clasicele vitamine superevaluate si superlaudate.
Si care ar fi antioxidantii aia ? Nu vitaminele ?

PS: Stres intens, nu are timp liber de alergat sau de mers la topogan ca sa mai scape de tensiune.

#9
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 Remicade, on 3rd December 2011, 19:01, said:

Cea mai buna vitamina pentru stress este Distonocalmul:). Stresul genereaza radicali liberi, el ar avea nevoie de antioxidanti nu de clasicele vitamine superevaluate si superlaudate.

Vitamina C este un foarte bun antioxidant , vitamina E de asemenea .
O combinatie beton e vitamina E + astaxantina...

El are nevoie de o alimentatie sanatoasa , fac pariu ca nu are asa ceva... si apoi vin diverse suplimente ( vitamine , minerale + animoacizi gen taurina un bun detoxifiant al sistemului nervos).

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mai adauga seleniul, beta carotenul (provitamina A fiindca Vit A nu are efecte marcante), ginkgo biloba, licopenul din rosie si celebra coenzima Q10.

#11
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Luate fiecare in parte: adica vitamina A cumparata separat, vitamina C cumparata separat sau este vreun produs care e mai bine de luat ?

De cate ori pe zi ? Care ar fi dozele ? Doze maximale sau obisnuite ?

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu poate trata sursa primara a stresului ?

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
4 magne b6 pe zi, cura de 2 luni, pauza una, apoi iar.

#14
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 Remicade, on 3rd December 2011, 22:45, said:

Nu poate trata sursa primara a stresului ?
Stresul este viata lui. Cum sa o "trateze" ?  :naughty:

 ripper, on 3rd December 2011, 23:09, said:

4 magne b6 pe zi, cura de 2 luni, pauza una, apoi iar.
Sa faca si pauza ? Daca stresul e zilnic si luna de luna, nu ar trebui sa le ia tot la fel, adica fara pauza ?
Cum ramane cu celelalte vitamine C, D, E, cu seleniu si ce mai era ? Sa ia doar din astea si atat sau sa ia si C,D,E etc. ?

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Tratati stresul cu vitamine?  :roflmaofast:

#16
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

 danutz_2009, on 5th December 2011, 19:11, said:

Tratati stresul cu vitamine?  :roflmaofast:
Dar cu ce ?...  :rolleyes:

#17
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Distonocalm, Persen, Sedatif etc.

#18
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Sedatif PC e homeopat, deci e glucoză pură pentru creduli. Poate cel mult da un "boost" glicemic pentru câteva minute, conferind o ușoară senzație de bine. Zahărul este, totuși, mult mai ieftin.

Carențele de vitamine și minerale pot crea stres și chiar depresii, dar în cazul unei alimentații echilibrate nu ar trebui să apară probleme. Am citit ceva informații vagi despre vit. B6 (piridoxina) cum că ar avea efect benefic asupra psihicului dacă e luată în doze mari, dar efectul e cel mai probabil unul minor.

 Krisler12, on 3rd December 2011, 20:09, said:

Si care ar fi antioxidantii aia ? Nu vitaminele ?
Nu toate vitaminele au efect antioxidant și nu există o legătură directă dintre aportul de antioxidanți și stres.

Edited by Rabbit, 05 December 2011 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate