Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

codare CD/DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
stecy

stecy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
Sper ca am nimerit bine unde sa pun intrebarea

Am cateva materiale educative facute de mine pe care trebuie sa le distribui si la altii pe CD si DVD

Fisierele sunt pdf si avi si vreau sa le protejez contra copierii neautorizate.
Cum pot sa fac acest lucru si cum pot sa inserez pe filme un logo intr-un colt care sa para tot timpul sau periodic.

Multumesc

#2
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
logo poti adauga cu un editor ca sony vegas pro, mai sunt si altele dar am mentionat pe acesta ca strica cel mai putin calitatea filmului.

protectie la copiere nu poti face, doar cine stie aberez si eu (daca materialul e vazut pe un pc cu conectie la net, sa se faca o confirmare de parola de deschidere a materialelor dintr-o baza de date care se afla undeva pe un server si care tu il poti actualiza)

#3
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
hehe,daca era atat de simplu cu protejarea datelor,toate softurile si filmele erau demult protejate...

#4
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
S-a mai intrebat. Chiar de multe ori. Tot de multe ori s-au dar raspunsuri aiurea. Personal consider ca da, este o problema. Era la un moment dat un exemlu: filmezi la o scoala / gradinita si vor doar cativa parinti dvd-urile, cu toate ca initial se vorbise ca vor toti dar s-a trezit unul mai inteligent care a spus ca va face el copii ieftine. Uite asa ai muncit pe bani putini si ai fost luat si de fraier. Nu e vorba de softuri spectaculoase. "Inteligentii " care se ofera la asa ceva deabia stiu sa scrie cu Nero. O protectie cat de simpla le da planurile peste cap. Si aici intervine : la editare pui la sfarsit reclama ta sau o portiune neagra de cateva minute si cu un obiect ascutit zgarii dvd-ul pe portiunea finala, dar, atentie, nu pe partea unde citeste laserul, ci pe deasupra ca asa ajungi foarte usor la stratul de argint. Programele de copiere se poticnesc cand ajung in acea zona si vor da eroare.
Cu anumite programe speciale care , da, costa.
La o simpla cautare pe google, le gasesti
http://www.protect-s...CFQOHDgodGxDbJA

http://www.webtoolmaster.com/wtm_e.htm

Si sunt multe.

Ar trebui sa lasam sarcasmul deoparte si sa incercam sa gasim calea cea mai ieftina si buna pentru a ne putea proteja munca cat de cat, nu sa demonstram ca am gasit cel mai infailibil mod de protectie.

#5
stecy

stecy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
Multumesc mult de raspuns si sper sa intind coarda, dar ....

Am primit un DVD cu date in pdf si o filmare *.iso (cred) din Germania care nu a putut fi copiat de pe DVD si chiar aparea un mesaj ca nu este permisa copierea ci este doar "read only".
Ideea este ca s-a tot incercat copierea, nici la clonare nu a mers, dadea eroare la verificare, iar in final am distrus DVD
Au incercat niste prieteni de ai mei sa vada codarea/criptarea ... ma rog ... dar nu au reusit
Am incercat sa aflam cum se face de la cei din Germania, dar ne-au dat peste nas "elegant": cica mai trebuie sa ne dezvoltam ca sa intelegem cum se face

Unde se poate gasi asa ceva? sau cine are ambitz sa faca asa ceva.

Edited by CristianAdrian, 09 January 2012 - 09:46.
scos citat inutil


#6
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Personal nu cred ca nu poate fi copiat. Noi discutam pe aici de metode de care sa nu poata trece un incepator. Softuri sunt foarte multe care sa protejeze un dvd dar nici unul nu s-a dovedit infailibil. Personal am o conceptie, daca trece prin placa mea video si prin placa audio , e al meu, adica pot sa-l copii. Deocamdata nu am ajuns pana acolo dar cred ca dvd-ul de care spui nu este asa greu de copiat. Ai spus ca dadea eraore la verificare, dai copiere fara verificare. Dar, asa cum vrei tu sa-ti protejezi munca ( eu ,  altii ), asa si ei isi protejeaza munca si din cate imi dau seama o fac destul de bine. Ar trebui mai multe date ca sa putem sa ne dam seama ce fel de protectie are dvd-ul, eventual ar trebui chiar dvd-ul.

#7
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Am niste nelamuriri:
- "Am primit un DVD cu date in pdf si o filmare *.iso" - cum adica ISO? Adica ai primit dvd-ul fizic, sau ti-a dat cineva doar imaginea ISO?
- in ce program aparea mesajul de Read-Only?
- cu ce programe s-a incercat copierea si clonarea?
- cum adica ai distrus DVD?

#8
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
am gasit ceva pentru protejarea dvd-lui la copiere: http://www.printcd.r...24--pID163.html

#9
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011

View Poststecy, on 9th January 2012, 04:05, said:

Am primit un DVD cu date in pdf si o filmare *.iso (cred) din Germania care nu a putut fi copiat de pe DVD si chiar aparea un mesaj ca nu este permisa copierea ci este doar "read only".
Ideea este ca s-a tot incercat copierea, nici la clonare nu a mers, dadea eroare la verificare, iar in final am distrus DVD
Au incercat niste prieteni de ai mei sa vada codarea/criptarea ... ma rog ... dar nu au reusit
tu vrei ca altii sa nu-ti copieze materialele dar tu faci tot posibilul sa le iei pe ale altora.. ce sa mai zicem.. ăștia suntem

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate