Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acoperis pt terasa din material transparent

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Salut, asa cum am spus si in titlu, vreau sa construiesc o terasa (in spatele casei) din grinzi de lemn lacuite, dar vreau ca acoperisul sa fie aproximativ transparent (nu neaparat din sticla...), preferabil mat, pentru a favoriza patrunderea luminii naturale. Am cautat daca exista tigla din sticla dar nu am gasit nimic concret...nici macar un pret aproximativ. Panta acoperisului este de aprox 30 grade. Bugetul este destul de limitat... Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
policarbonat

#3
mihalake_m

mihalake_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 09.07.2010

 ThePuiu, on 29th November 2011, 10:53, said:

Salut, asa cum am spus si in titlu, vreau sa construiesc o terasa (in spatele casei) din grinzi de lemn lacuite, dar vreau ca acoperisul sa fie aproximativ transparent (nu neaparat din sticla...), preferabil mat, pentru a favoriza patrunderea luminii naturale. Am cautat daca exista tigla din sticla dar nu am gasit nimic concret...nici macar un pret aproximativ. Panta acoperisului este de aprox 30 grade. Bugetul este destul de limitat... Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc!


Sal
incearca cu policarbonat dela 16mm pna la 25mmce nuanta vrei tu.au si baghete de capat  H pt imbinare intre placi , rezistent la UV , destul de usor  de montat.Ca idee poti sa-l prinzi cu niste capace presoare de la pereti cortina.Ar mai fi si plexiglass dar e scump cu draci.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

#4
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006

 ThePuiu, on 29th November 2011, 10:53, said:

Panta acoperisului este de aprox 30 grade.
Iar temperatura sub acoperiș va fi de 60 de grade.

Edited by Iocan, 29 November 2011 - 11:04.


#5
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
@Iocan: are vreo relevanta panta acoperisului?

#6
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006
Nu, dar ține cont de efectul de seră. Vara va fi inutilizabil datorită acoperișului transparent.

#7
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
terasa acoperita are o latura prinsa de peretele casei, iar celelalte 3 laturi sint deschise (are rol doar in evitarea caderii ploii si zapezii pe usa de la terasa - iesirea in gradina). Lungimea este de 15m iar latimea de 2m. Chiar crezi ca nu va putea sa fie folosita vara?

#8
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006
Eu cred că nu.
Apropos, cum este orientată terasa? Dacă este spre Nord, mai treacă-mergă.

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

 Iocan, on 29th November 2011, 11:15, said:

Eu cred că nu.

Hai să fim serioși, e vorba de o pergolă,

De unde dracului efect de seră dacă are trei laturi libere?

#10
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,782
  • Înscris: 02.06.2006
Indiferent dacă este un spațiu închis sau deschis, sub un acoperiș transparent va fi mai cald decît la soare. Dacă vreți, țineți cont de această informație, dacă nu, nu.

#11
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
este amplasata pe latura de vest a casei...deci e batuta de soare de pe la ora 13 in colo. Problema e ca daca acopar terasa cu tigla obisnuita nu o sa mai am deloc lumina in living (a carui ferestre vor fi obturate de terasa), asa ca o sa ma risc la policarbonat (sper sa gasesc colorat).

Multumesc pt sfaturi!

#12
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

 mihalake_m, on 29th November 2011, 12:02, said:

Ca idee poti sa-l prinzi cu niste capace presoare de la pereti cortina.
Cum arata capacele astea si de unde se iau?
@Puiu: stii corturile alea albe de rafie 2.5x2.5? Au 4 pereti liberi si un efect de sera infiorator! Nu zic sa nu faci, dar in Iulie o sa ai o problema...

#13
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
Am gasit la Arabesque de vinzare policarbonat fumuriu de 10mm / 6x2.1m la 605 ron...asta va fi cistigatorul! Maine merg sa-l cumpar si...mai vedem la vara! Foarte important pt mine e sa ma protejeze terasa de ploile - zapada din anotimpurile umede...

Multumesc pt implicare!

#14
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
există policarbonat cu peliculă protectoare UV. chiar șunt înscrise pe el indicații de montaj (ce față spre soare).

#15
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
salut, intentionez sa fac acelasi lucru, adica acoperire terasa (fara laturi) co policarbonat sau plexiglas. Cum a iesit la tine pana la urma? E cald vara? Poti pune niste poze? Ma tem sa bu fac cine stie ce uratenie si sa stric bunatatate de casa.

#16
lili78

lili78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.01.2008
Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Nu stiu daca sa pun policarbonat sau tigla. Ce ma sfatuiti?
Multumesc.

#17
picu_mihai

picu_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2013
eu vreau sa fac din sticla...asa am mereu lumina...si cele 3 laturi la fel tot din sticla....ma gandesc acum cum fac scheltul acoperisului...o soluti era din tevi rentangulare dar cum prind panoul de sticla???lipirea e o solutie???sau cum fac găuresc acel panou??

#18
lucideni

lucideni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2013

 ThePuiu, on 01 decembrie 2011 - 13:45, said:

Am gasit la Arabesque de vinzare policarbonat fumuriu de 10mm / 6x2.1m la 605 ron...asta va fi cistigatorul! Maine merg sa-l cumpar si...mai vedem la vara! Foarte important pt mine e sa ma protejeze terasa de ploile - zapada din anotimpurile umede...

Multumesc pt implicare!
Buna ziua
si eu am cam aceeasi situatie, o terasa de 17x2,5 m..m-ar interesa, daca sunteti amabil, daca ati acoperit terasa cu policarbonatul de care vorbeati ca vreti sa-l cumparati si cum se comporta el...daca sunteti multumit, daca aveti inconveniente..va multumesc pentru raspuns

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate