Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

iPhone 5 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3078 replies to this topic

#91
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,303
  • Înscris: 14.06.2006
Apple a trimis astăzi presei invitații pentru un eveniment care va avea loc pe 12 septembrie, dată oferită pe surse din piața IT&C ca fiind ziua lansării lui iPhone5. Confirmarea vine chiar de la oficialii companiei care au trecut un „5" uriaș pe invitație.
Sursa

[ http://currenteditorials.files.wordpress.com/2012/09/a19eaqlceaaf7ns-large.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


"Apple just sent members of the press invitations to an event on Sept. 12. With the prominent number “5″ in the invitation’s image, the event is undoubtedly when the company will unveil its next iPhone, often referred to as the "iPhone5" by the media.
San Francisco’s Yerba Buena Center for the Arts, Apple’s traditional choice for big unveilings, will serve as the venue. The event will begin at 10 a.m. Pacific Time (1 p.m. Eastern)."

Edited by December, 05 September 2012 - 06:47.


#92
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Desi sunt fan Android am numai lauda pentru telefoanele apple.Am umblat recent pe un 3GS si pe un 4S.Sunt super ok sunt  genul de telefoane "It always works no errors".Nu au lag in meniu cum se intampla le cele Android low-end.Daca as avea situatia financiara mi-as cumpara pana atunci Android.

#93
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Mi-a placut poza cum au facut-o.

#94
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
Arata bine telefonul, spun asta din punctul de vedere al unui utilizator ce n-a mai avut iphone, pentru restul care au mai folosit iphone 4/4s atunci e aproape acelasi telefon cu ecran mai alungit. Sunt tentat sa-l achizitionez la prelungire abonament, m-am cam saturat de Android (3 ani de rom-uri custom, tweak-uri, lag, instabilitate...).
Oare pe la ce preturi va veni in romania dupa lansare? Ma gandesc ca vor fi adaosuri nesimtite pentru achizitionarea la liber in primele luni. Oare la operatori cu achizitionare la abonament vor fi preturi mai pamantene? E cam greu de stiut asta inainte de lansare dar poate fanii iphone stiu care a fost tendinta pietei romanesti imediat dupa lansarile iphone 4 si 4s.

Edited by razvaldinho, 05 September 2012 - 09:54.


#95
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Arata bine telefonul, spun asta din punctul de vedere al unui utilizator ce n-a mai avut iphone, pentru restul care au mai folosit iphone 4/4s atunci e aproape acelasi telefon cu ecran mai alungit
Despre ce vorbesti? Stii tu cum va arata? Ca doar nu te apuci sa ii crezi pe cei care anul trecut pe vremea asta vorbeau de iPhone 5, de ecran de 4, de 1Gb ram, de ecran edge2edge, de ecran curbat, de iPhone mini(low-cost).
Sa fim seriosi, singura data cand lumea a nimerit design-ul la iPhone a fost cand l-au piedut ei. In rest, oameni din Asiacare vor trafic pe site ce citeaza "surse" si au ei poze de la furnizori. Vorbim aici de cei care lanseaza zvonurile, restul doar le pun si ei pe site pentru hype/trafic.
Personal nu cred ca pozele vehiculate pe net seamana cu ceea ce vom vedea in 12.09
Daca este ceva ce au produsele Apple, atunci acest lucru este design. Telecomanda de tot circula pe net nu poate arata ca produsul lor finit dupa 2+ani de R&D.

Edited by medley, 05 September 2012 - 11:21.


#96
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
In general nu prea ma bazez pe zvonuri dar prea multe surse (chiar si din China fiind ele) indica catre acelasi design al telefonului. Ma gandesc ca a devenit imposibil pentru Apple sa tina in frau atatea sute de mii de angajati de la fabricile lor incat sa nu apara niciun leak. Au aparut carcase, componente, conectori, cabluri, casti din atatea surse. Ar fi de domeniul fantasticului ca Apple sa faca o asemenea diversiune si sa arunce presei chineze atatea componente de la un model fals de telefon.
Mai este putin pana la prezentarea Apple din 12 septembrie asa ca vom vedea atunci daca a fost o intoxicatie in masa a presei chineze sau daca Apple chiar sunt maestri in a tine un secret pana in ultimul moment

#97
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,303
  • Înscris: 14.06.2006

View Postrazvaldinho, on 05 septembrie 2012 - 09:52, said:

Oare pe la ce preturi va veni in romania dupa lansare? Ma gandesc ca vor fi adaosuri nesimtite pentru achizitionarea la liber in primele luni. Oare la operatori cu achizitionare la abonament vor fi preturi mai pamantene? E cam greu de stiut asta inainte de lansare dar poate fanii iphone stiu care a fost tendinta pietei romanesti imediat dupa lansarile iphone 4 si 4s.
Probabil ca va fi pe la 1000 de euro. Mi-ar placea sa-l cumpar insa abia am luat 4s-ul anul acesta si nu mai schimb telefonul prea curand.

View Postrazvaldinho, on 05 septembrie 2012 - 11:47, said:

Mai este putin pana la prezentarea Apple din 12 septembrie asa ca vom vedea atunci daca a fost o intoxicatie in masa a presei chineze sau daca Apple chiar sunt maestri in a tine un secret pana in ultimul moment
Inca o saptamana...nu stiu insa cat de repede va intra la noi la vanzare.

#98
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postmedley, on 05 septembrie 2012 - 11:19, said:


Chill.
Ia arunca un ochi aici.

#99
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Am vazut pozele ca sunt peste tot, momentan refuz sa cred ca asa va arata. E greu de tinut un secret, dar asta nu este motiv suficient, pentru mine, sa nu reusesti sa il si pastrezi. Daca arata precum in poze nu vad la ce folos sa te straduiesti sa il ascunzi macar, e prea urat, e prea lung, e prea putin lat, e prea proasta bateria(ca tot ne luam dupa zvonuri), fara Google Maps, fara Siri in romana, LTE inutilizabil, Youtube cu reclame. Este posibil orice si poate va arata chiar asa sau si mai si. Dar nu va depasi numarul de vanzari al 4s( mai ales daca acesta se va ieftini,ca probabil va continua doar in varianta de8Gb ).
Oricum nu cred ca va arata asa. Silly me.

Edited by medley, 05 September 2012 - 12:47.


#100
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,303
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmedley, on 05 septembrie 2012 - 12:41, said:

Am vazut pozele ca sunt peste tot, momentan refuz sa cred ca asa va arata. E greu de tinut un secret, dar asta nu este motiv suficient, pentru mine, sa nu reusesti sa il si pastrezi. Daca arata precum in poze nu vad la ce folos sa te straduiesti sa il ascunzi macar, e prea urat, e prea lung, e prea putin lat, e prea proasta bateria(ca tot ne luam dupa zvonuri), fara Google Maps, fara Siri in romana, LTE inutilizabil, Youtube cu reclame. Este posibil orice si poate va arata chiar asa sau si mai si. Dar nu va depasi numarul de vanzari al 4s( mai ales daca acesta se va ieftini,ca probabil va continua doar in varianta de8Gb ).
Oricum nu cred ca va arata asa. Silly me.

Nici la 4s bateria nu-i un miracol si siri nu functioneaza in romaneste sau in Romania.

Eu cred ca n-are rost sa discutam acum in contradictoriu pe niste legende. Mai putem avea rabdare cateva zile, sa-l vedem si sa-i vedem caracteristicile.

#101
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Nu-mi place cum arata ecranul, parca nu mai e iphone, zici ca e s3 <_<.

#102
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
True, e cam aceeasi baterie, dar daca tot il faci mai mare, nu ma chinui cu aceasi baterie; inteleg ca se optimizeaza OS-ul dar, ca un nene care a trecut prin toate versiunele de iphone de pana acum, asta cu optimizarea e 50/50. Tine mai bine la i4 decat la i4s, nu cu mult dar destul. Daca e cu acelasi procent in minus si la trecerea de la 4s la 5 deja e prea mult.
Siri in romana e doar un exemplu, cred ca asta e un minus in multe tari unde probabil accentul utilizatorului a devenit frustrant atunci cand Siri nu te intelege.
Don't get me wrong, imi place iPhone-ul, il folosesc zilnic, folosesc si Siri(util cu adevarat in varianta du jailbreak) nu revin la alt OS sau brand de device-uri dar ce a tinut la 4s nu tine si la 5.
Nu am nevoie de ecran de 4 asa ca probabil raman la 4s, insa daca tot raspunzi la ce face concurenta, design-ul desenat acum prin pozele de pe net nu te poate pastra la nivelul la care esti acum. Va fi profit mare, vor fi cozi, vor fi cifre impresionante dar tot cel mai urat iPhone va fi daca zvonurile la design se confirma.
E clar ca fanii Apple nu pun accent pe specificatii ci pe design si experienta de utilizare. Nu vreun un Panasonic Eluga pe care sa scrie iPhone, chiar daca ruleaza impecabil pe iOS.
Dar vom vedea si scuze de off-topic.

#103
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Nu-mi place ecranul... E mult prea lung! Ce aspect ratio e ala? :lol:
Google maps e superior Apple Maps. In orasele mici Maps-ul de pe iOS 6 are cateva stradute, iar in GMaps sunt toate strazile + vedere din satelit. Dau si exemple.
Acum Android-ul are Voice Actions in romana. Si e excelent. Oricum Siri a cam fost omorat de Google Now in Jelly Bean.

Mai tine minte cineva viziunea Apple de acum 5-6 ani? Cand nu era vorba de briz-brizuri in OS, ci chiar faceau produse de calitate? Banuiesc ca aproape toata aria cunoaste problemele Air-ului meu, it gets better. Ventilatorul se blocheaza la intamplare. L-am suflat cu aer comprimat, tot asa face. Plus ca au inceput sa apara puncte negre pe display. Nu accept asa ceva de la un laptop de ~8000 RON. Si l-am tinut ca de bibelou. La iStyle au zis ca nu sunt singurul cu probleme la placa de sunet, la sistemul de racire, la cablul de la incarcator topit, etc. Posted Image

Android a crescut mult cu 4.1. In 2.2, cel mult 2.3, iOS era mult peste Android. Dar s-au schimbat foarte multe cu 4.1.
Iar ca hardware, a fost intrecut de mult iPhone-ul 4S. Sunt telefoane care au PPI-ul mai mare decât 326, aka PPI-ul iPhone-ului 4 si 4S. Exista telefoane si din aluminiu, si din Policarbonat, care este un material excelent. Am tinut in mana un HTC One X, si e un material foarte placut. Iar fata de Aluminiu, retine socurile, nu le paseaza la display :)

Snow Leopard a fost dupa parerea mea cel mai reusit OS Apple. Nu au mai inovat de loc de atunci. Doar au imbunatatit ce era deja facut. iMessage? GTalk exista de mult pe Android. Facetime? Tot GTalk sau Y! Messenger. Sincronizare? Google facea asta de mult. Chiar inainte de iOS 5. Iar pentru poze, etc exista Dropbox. Acum are si Google solutia lor, GDrive.

Lucrurile inovatoare ca Time Machine, etc, nu am mai vazut din Leopard.

#104
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu chiar nu inteleg ce vreti de la un telefon, sincer.
Problema e simpla, cam toate fac acelasi lucru pe un anumit segment de pret. Alegerea tine mai mult de gusturi decit de te miri ce diferente senzationale.
Cine e multumit de apple si de iphone ( me included), o sa cumpere in continuare. Cine nu, are destule alte variante pe piata.

@andrei: exemplul tau nu e relevant, eu am un mbp de 17 santa rosa, late 2007. Functioneaza mai mult ca si desktop replacement, ca e greu ca dracu. Merge aproape non stop, nu a fost desfacut si curatat niciodata. In afara de baterie care a crapat dupa trei ani, si unitatea optica care citeste doar cind se aliniaza planetele mai nou, zero probleme.

#105
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Tohmai ce am zis.

Quote

Mai tine minte cineva viziunea Apple de acum 5-6 ani? Cand nu era vorba de briz-brizuri in OS, ci chiar faceau produse de calitate?

Eu am modelul din 2009. In ziua de azi aud mult mai multe defecte la Mac-urile si iDevice-urile noi fata de cele vechi.

#106
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Azi se vand mult mai multe decat atunci, e normal ca numarul celor cu probleme sa creasca; ca procent insa nu cred ca s-a modificat fata de atunci.

#107
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
cred ca majoritatea isi vor da seama ca lui Apple ii va fi foarte greu daca nu imposibil de a (re) seta aceleasi asteptari pe care le-au setat cu primul iPhone....
care ca device a fost cu adevarat ceva REvolutionar....tot ce a scos Apple de atunci a fost Evolutionar, poate cu exceptia iPhone 4 cind au schimbat putin body-ul si au phut00t antena.

personal am un feeling ca event-ul va lasa pe multi cu un gust amar, asta din cauza ca se asteptau (din vina lor sau din vina hype-ului Apple) la altceva....
acelasi sentiment de "fisssss" a fost si la ultima lansare a iPad 3.

#108
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
O sa fie ceva mai mare ca dimensiuni si .... atit. In rest, nimic nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate