Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

iPhone 5 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
3078 replies to this topic

#73
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postad-bloc, on 22nd June 2012, 13:26, said:

Sunt adaptoare de la 10 usd la 20 usd pentru mac fata de 149-199 de lei originalul apple si merg perfect. eu folosesc un delock minidisplay port ->HDMI.
http://www.delock.de...ukte/index.html

pentru ipad : http://www.delock.de...1/merkmale.html


Este drept ca am intalnit un fanatic care ma intreba de ce nu am cumparat de la apple ca sunt mai bune, albul este mai alb, calitatea imaginii este superioara. Astept cu nerabdare sa scap de ipad si sa trec la o tableta fara restrictii. Oricum nu este productiva , aplicatiile au devenit plictisitoare, iar browserul de pe android este mai rapid decat safari.

Asa cum S2 si S3 au luat o cota importanta din piata , in curand o sa spunem la fel despre ipad.
Tot Safari este si browserul inclus in android.

(cel putin asa apare la user agent)

#74
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Este mai rapid, indiferent cum s-o numi. Eu nu inteleg cei care fac jailbreak si pun teme, tweak-uri numai ca ipad-ul , iphon3-ul sa aiba functii asemanatoare cu android-ul.

Iar multe sunt cumparate si au un pret piperat. ifiles , etc,... retina, ce am vazut prin cydia. ( dai bani din orice pozitie la apple )

Iar IOS 6 cu noile harti vor detrmina consumatorul roman sa se mute, acum ca avem si tarfic pe google maps.

#75
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Browser-ul Android este Webkit. Webkit e făcut de Apple. Safari e bazat tot pe Webkit :) Doar că Safari e mai bine optimizat.

#76
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postad-bloc, on 22nd June 2012, 12:26, said:

Sunt adaptoare de la 10 usd la 20 usd pentru mac fata de 149-199 de lei originalul apple si merg perfect. eu folosesc un delock minidisplay port ->HDMI.
http://www.delock.de...ukte/index.html

pentru ipad : http://www.delock.de...1/merkmale.html


Este drept ca am intalnit un fanatic care ma intreba de ce nu am cumparat de la apple ca sunt mai bune, albul este mai alb, calitatea imaginii este superioara. Astept cu nerabdare sa scap de ipad si sa trec la o tableta fara restrictii. Oricum nu este productiva , aplicatiile au devenit plictisitoare, iar browserul de pe android este mai rapid decat safari.

Asa cum S2 si S3 au luat o cota importanta din piata , in curand o sa spunem la fel despre ipad.

Stiai din start ca ipad are anumite restrictii, de ce ai mai dat banii pe el? doar de fitza? crezi ca aplicatiile din android nu vor deveni plictisitoare? mai ales ca sunt portate cu picioarele si nu ofera aceasi calitate si stabilitate ca pe iOS.

#77
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Aplicațiile Android sunt plictisitoare. Desire-ul meu confirmă.

#78
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Pe langa ca sunt plictisitoare si nu au acelasi nivel de grafica te mai si trezesti cu tel/tableta infectata de malware pt ca google play este o varza toatala .

Legat de mufa..putin imi pasa cum arata, atata timp cat o gasesc in pachet, dar inca nu stie cum arata iphone 5, pana acum sunt doar zvonuri si posibil sa arate altcumva la final.

Edited by tkd29, 22 June 2012 - 13:55.


#79
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Posttkd29, on 22nd June 2012, 13:53, said:

Pe langa ca sunt plictisitoare si nu au acelasi nivel de grafica te mai si trezesti cu tel/tableta infectata de malware pt ca google play este o varza toatala .

^_^ Corect. Fiecare aplicație are ce butoane vrea, unele merg doar pe o anumită versiune de Android, doar pe unele telefoane, etc. Eu, oficial, sunt blocat la 2.3.1 sau 2.3.2. Și are doar 2 ani. 3GS-ul are 5 ani și tot are suport  :D

#80
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Sunt aceleasi aplicatii, cei cae platesc nu se infecteaza ( si cei cu jaibreak si tweak-uri risca sa devina o retea de boti ), nu mai sunt diferente, incercati sa nu mai aveti ochelari de cal. iBotnet  este o retea de calculatoare mac zombie.

Concurenta este buna, avem microsoft surface, new ipad, noile tablete cu android in toamna in care pot baga un card de 32 GB care nu mai este folosit. Este usor daca ai un mac si poti converti rapid fisierele in format pentru ipad, iphhone, dar tdk29 nu are posibilitatea sa vada cat de usor se face convertirea si noua integrare a ios in mountain lion.

Este firesc banii de la apple provin din vanzarea ipod, ipad, iphone.

Former NSA analyst and serial Apple hacker Charlie Miller has discovered a serious security flaw in iOS, the operating system that powers iPhones and iPads.

iOS prevents apps from acting maliciously by only allowing code that has been signed by Apple to carry out sensitive tasks. It seems that Miller has found a way to break through iOS's security straitjacket and get iOS devices to run unsigned code.

Attached Files


Edited by ad-bloc, 22 June 2012 - 14:26.


#81
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Prefer să aștept o secundă în plus în Browser și să am alte beneficii :)

#82
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Vrei sa-mi spui beneficiile ?
stock versus stock

Edited by ad-bloc, 22 June 2012 - 14:28.


#83
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Postad-bloc, on 22nd June 2012, 14:27, said:

Vrei sa-mi spui beneficiile ?
stock versus stock

Ok. Android fără root și iOS fără jailbreak, da? :)


iMessage este peste Google Talk, pentru că e integrat în toate produsele Apple, și funcționează fără configurare. De exemplu, tu vrei să-i trimiți un mesaj unui prieten ce are iPhone. Când îl trimiți, mesajul se duce prin iMessage automat, nu SMS.

Securitatea. Datorită Open Source-ului, există multe avantaje... dar și dejavantaje. Androidul este un cub transparent prin care se văd toate defectele. iOS-ul e un cub opac, nu se văd defectele (closed-source). Sunt multe clone de aplicații în Play, free, care sunt malware.

Bloatware. Majoritatea telefoanelor cu Android vin încărcate cu tot felul de aplicații de la operatorul de telefonie, care poate nu-ți folosesc și ocupă memoria degeaba. Se rezolvă cu root, dar am zis stock.

Upgrade-urile. 3GS-ul primește iOS 6. Asta înseamnă suport pentru 5+ ani. Nu am văzut telefon cu Android cu suport pentru mai mult de 3+ ani. Graficele vorbesc.

Ecosistemul. Cumperi un Airport de la Apple, îl configurezi cu o aplicație direct din iOS. Pozele, Contactele, Calendarul, Notele, Reminders-urile, Bookmark-urile, toate sunt sincronizate pe toate dispozitivele Apple. Fără configurări. Doar te loghezi cu Apple ID și gata.

Procesul de verificare a Aplicațiilor pentru App Store. Aplicațiile pentru iOS sunt verificate de oameni, și trebuie să respecte niște reguli stricte. Pe Android sunt verificate de un robot, care nu prea e ok.

Stabilitatea. Pe Android am primit multe FC-uri. Nu pot spune aceeași chestie pentru iOS.

Și pot continua.

Edited by andreigherghe, 22 June 2012 - 14:43.


#84
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Eu am imessage beta pe mac care se misca oribil. ( banuiesc ca vorbeai de ichat )

Pe android am call filter inca de la 1.5.

Am GNX  fara TW, Sense si alte prostii , are upgrade la zi. Singurele jocuri care le-am cumparat se gasesc si in google play sau tegra zone.

Problema lagului a fost rezolvata de catre S3, l-am butonat intensiv si este perfect, mult peste i4s.

Nu am nevoie de adaptoare scumpe , itunes la android, un router aproape de ipad ca sa vada reteaua. ( vad ca ipad-ul vede doua routere ,, macbook 8 routere, toshiba 8, GNX 7 )

Multe mesaje de eroare cu low memory datorita browserul safari. Aplicatiile free de pe android care nu au malware, sunt pe bani in applestore neavand nevoie de un eye candy.

Multe aplicatii folositoare pentru romania in android, numai tampenii pe bani in apple store. ( inca din 2010 ) - nu le mai enumar

Top 200 google play = top 200 apple store ( top charts apple store = top charts google play),  tampenii, jocuri flash.

Cardul ala de 32 este impartit firesc in filme, foto, documente ( ppt, docx, epub, exls), muzica si altele. - orice fisier poate fi accesat rapid cu aceleasi programe de pe ios.

Plictiseala maxima cu transferul prin itunes, air media server nu poate vedea un banal mkv.

--------

In curand lipsa google maps, restrictii, adaptoare scumpe, itunes fara folos in romania.

Am spus ca am cumparat ipad-ul pentru ca nu suport lag-ul, agatarea , lipsa aplicatiilor cand l-am cumparat, pretul identic fata de ipad ( cumparat din applestore.us ). Extrem de fluent, o placere in camera roll, iphoto, pdf-uri uriase, ibooks.

Edited by ad-bloc, 22 June 2012 - 15:19.


#85
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postandreigherghe, on 22nd June 2012, 14:33, said:

Browser-ul Android este Webkit. Webkit e făcut de Apple. Safari e bazat tot pe Webkit :) Doar că Safari e mai bine optimizat.
...asa de bine ca a fost hack-uit in 10 sec...
http://www.tomshardw...-2009,7322.html
...mai lasati-l dreaq de mac , android, win , etc.... ca sunt aceleasi cacaturi facute de om, nu-s extraterestre,...macar unii au putina decenta sa ceara un pret corect pe jegurile lor... :cursing:

#86
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Imi pare rau sa te dezamagesc dar mac, ipad, iphone sunt facute dupa incidentul de la Roswell.

#87
silwiu

silwiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 26.08.2007
Parca topicul era despre ce mufa va avea iphone 5. De unde atata vrajeala de ce si cum si prin ce metode si a cumparat fiecare produse apple, android, blackberry etc. Cand inceteaza lumea cu critici deloc constructive? Orice om si a cumparat tableta, telefon stiind restrictiile lor. Iar cei care nu, or sa dea peste ele, or sa le vanda si o sa isi cumpere altele cu alte minusuri sau plusuri. Nu inteleg de ce poporul roman s a nascut cu critica n sange. Respirati adanc si respectati deciziile fiecaruia pt ca nu suntem toti la fel, knock on wood!

#88
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Iphone 5 o sa fie un 4S alungit.

[ http://www.idevice.ro/wp-content/uploads/2012/09/iphone-5-vs-iphone-4S-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Link.

#89
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
O telecomanda.. doua!
Io imi iau telecomanda d'asta. :D

#90
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
sa fie asta noul iphone? http://www.iclarifie....php?enid=24201

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate