Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

asigurare serioasa locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004
Vreau sa fac o asigurare pentru locuinte si nu stiu catre ce broker sa ma duc. Nu ma intereseaza cea obligatorie (n-ar strica daca aia ar fi inclusa sa nu mai fac una separat) ci o asigurare care sa acopere orice. Problema e ca am auzit si de cazuri in care a fost un incendiu, si firma de asigurare a dat vina pe proprietar ca nu si-a luat nu stiu ce masuri si nu a mai platit. As vrea sa gasesc o firma serioasa care nu se preteaza la astfel de chestii.

Uite acuma ar fi buna o baza de date cu firmele de asigurari rau platnice...

#2
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 pitagora, on 18th November 2011, 14:22, said:

Vreau sa fac o asigurare pentru locuinte si nu stiu catre ce broker sa ma duc. Nu ma intereseaza cea obligatorie (n-ar strica daca aia ar fi inclusa sa nu mai fac una separat) ci o asigurare care sa acopere orice. Problema e ca am auzit si de cazuri in care a fost un incendiu, si firma de asigurare a dat vina pe proprietar ca nu si-a luat nu stiu ce masuri si nu a mai platit. As vrea sa gasesc o firma serioasa care nu se preteaza la astfel de chestii.

Uite acuma ar fi buna o baza de date cu firmele de asigurari rau platnice...
Societati recomandate: Groupama, BCR Asigurari, AllianzTiriac, Omniasig.Cel mai ieftin este la Credit Europe Asigurari 0,1% din valoarea casei iar Allianz are un pret ceva mai mare 0,17% din valoare.

#3
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Allianz sau Generali insa au preturi mai mari.Eu am la Groupama intrucat s-ar incadra la o seriozitate peste medie iar pretul a fost chiar ok.Aprox 0,1 %, cum zicea si colegul anterior.

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 ASIGURATORUL, on 18th November 2011, 14:41, said:

Societati recomandate: Groupama, BCR Asigurari, AllianzTiriac, Omniasig.Cel mai ieftin este la Credit Europe Asigurari 0,1% din valoarea casei iar Allianz are un pret ceva mai mare 0,17% din valoare.
Oricum, la cele 4 recomandari nu sunt probleme la daune.

#5
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 ASIGURATORUL, on 18th November 2011, 14:46, said:

Oricum, la cele 4 recomandari nu sunt probleme la daune.


si la plata unui service auto tot asa de serioase sunt?
:rolleyes:

#6
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 budrom, on 18th November 2011, 15:15, said:

si la plata unui service auto tot asa de serioase sunt?
:rolleyes:
Cele 4 da...acum depinde de fiecare caz in parte; se poate in unele cazuri sa se intarzie platile datorita unor investigatii ale asiguratorilor.

#7
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 pitagora, on 18th November 2011, 14:22, said:

Vreau sa fac o asigurare pentru locuinte si nu stiu catre ce broker sa ma duc. Nu ma intereseaza cea obligatorie (n-ar strica daca aia ar fi inclusa sa nu mai fac una separat) ci o asigurare care sa acopere orice. Problema e ca am auzit si de cazuri in care a fost un incendiu, si firma de asigurare a dat vina pe proprietar ca nu si-a luat nu stiu ce masuri si nu a mai platit. As vrea sa gasesc o firma serioasa care nu se preteaza la astfel de chestii.

Uite acuma ar fi buna o baza de date cu firmele de asigurari rau platnice...


Asigurarile de locuinte cu 0.1% cota asa dupa cum prezinta colegii mai sus sunt fie asigurari de tip PAD cu putine riscuri incluse fie sa spunem asigurari la care s-a beneficat de o oferta exceptionala. Oricum cred ca la 0.1% ai o asigurare destul de cheala.
Cotele variaza foarte mult in functie si de societate, dar si de riscurile suplimentare acoperite, incepand cu 0.17 % -0,20% in sus.

Seriozitatea si situatia financiara a Societatii de asigurare conteaza mai mult in cazul asigurarilor de locuinte decat la casco, inrucat in Romania avem numai asigurari la valoarea declarata in momentul de fata, nu la si prim risc. La prim risc se platesc numai asigurarile de tip PAD, de mica valoare. Asadar la momentul producerii evenimentului asigurat se va reanaliza cu mai multa grija de catre societatea de asigurare suma asigurata declarata pentru a vedea daca imobilul se afla in situatia de subasigurare sau supraasigurare. De aici si posibilitatea unor eventuale abuzuri din partea societatilor neserioase.

Ca societati de asigurare, eu recomand si Uniqa ( la o asigurare mai mare de 200.000 euro Uniqa face inspectie de risc prin angajati proprii inclusiv la Persoanele fizice, de unde concluzia ca trateaza cu  mai multa seriozitate asigurarile de locuinta), precum si Garanta.

Daca intr-adevar cauti un Broker, cum sustii mai sus, eu am unul, te pot recomanda si viceversa.

#8
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 GeorgeM, on 18th November 2011, 18:01, said:

Ca societati de asigurare, eu recomand si Uniqa ( la o asigurare mai mare de 200.000 euro Uniqa face inspectie de risc prin angajati proprii inclusiv la Persoanele fizice, de unde concluzia ca trateaza cu  mai multa seriozitate asigurarile de locuinta), precum si Garanta.

La unica gasesti 2 exemple de tzepe pe forumul asta, deci ei ar intra in categorie celor de care trebe sa ne ferim.

Intrebarea ar fi dintre Groupama, BCR Asigurari, AllianzTiriac, Omniasig (lasand la o parte diferentele de pret) care ar fi cea mai serioasa?

#9
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 pitagora, on 18th November 2011, 19:58, said:

La unica gasesti 2 exemple de tzepe pe forumul asta, deci ei ar intra in categorie celor de care trebe sa ne ferim.

Intrebarea ar fi dintre Groupama, BCR Asigurari, AllianzTiriac, Omniasig (lasand la o parte diferentele de pret) care ar fi cea mai serioasa?
Personal nu fac diferente.Lucrez de 12 ani cu ei si nu am avut probleme.Ca si pret cel mai ieftin este in ordine: Groupama(daca se acorda toate reducerile posibile)Omniasig, BCR, iar cel mai scump Allianz

#10
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 pitagora, on 18th November 2011, 18:58, said:

La unica gasesti 2 exemple de tzepe pe forumul asta, deci ei ar intra in categorie celor de care trebe sa ne ferim.

Intrebarea ar fi dintre Groupama, BCR Asigurari, AllianzTiriac, Omniasig (lasand la o parte diferentele de pret) care ar fi cea mai serioasa?

Am citit acest topic despre Uniqa Topic Uniqa si nu mi se pare ca asiguratul a avut dreptate. Si la toate societatile de asigurare este la fel, daca ai un eveniment considerat risc neasigurat atunci nu primesti banii. "Toate riscurile" sau mai bine zis "toate riscurile enumerate" este doar o denumire comerciala. Politele cu adevart all risks sunt foarte rare. Au avut cei de la QBE pentru persoane juridice, dar nu mai fac nici ei din cate stiu.
Dintre societatile enumerate eu personal as alege Groupama daca ar fi sa fac asigurare azi. Dar poti face la oricare dintre ele.

#11
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 GeorgeM, on 18th November 2011, 20:54, said:

Am citit acest topic despre Uniqa Topic Uniqa si nu mi se pare ca asiguratul a avut dreptate. Si la toate societatile de asigurare este la fel, daca ai un eveniment considerat risc neasigurat atunci nu primesti banii. "Toate riscurile" sau mai bine zis "toate riscurile enumerate" este doar o denumire comerciala. Politele cu adevart all risks sunt foarte rare. Au avut cei de la QBE pentru persoane juridice, dar nu mai fac nici ei din cate stiu.
Dintre societatile enumerate eu personal as alege Groupama daca ar fi sa fac asigurare azi. Dar poti face la oricare dintre ele.

stii cum ii cu riscurile enumerate? la ala de la Uniqa ii s-a zis ca are asigurate toate riscurile (cam ce caut si eu), iar cand a avut o inundatie a aflat ca doar inundatiile de la ploaie ii sunt asigurate. Scuza-ma, dar era vb ca is toate asigurate. Plus ca din contract, asa era formulat ca eu sub nici o forma nu as intelege ca daca tii se sparge o tzeava nu esti asigurat. Asta se numeste pur si simplu tzeapa. Nu-s jurist sa caut intelesuri ascunse in clauze mici. De aia si caut un asigurator bune care nu se tine de prostii. Platesc, dar sa stiu ca daca se intampla ceva nu-s cu curu in balta.

Si vezi ca la unica mai era un thread pe forum cu unul la care ii s-a spus ca blocul lui (nu unul cu bulina) nu a fost construit cu materiale bune si ca nu ii despagubeste. N-am ce sa mai zic. Astea trebuiau spuse la inceput cand s-a facut asigurarea. Ce e dupa se numeste nod in papura.

#12
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 pitagora, on 18th November 2011, 21:54, said:

stii cum ii cu riscurile enumerate? la ala de la Uniqa ii s-a zis ca are asigurate toate riscurile (cam ce caut si eu), iar cand a avut o inundatie a aflat ca doar inundatiile de la ploaie ii sunt asigurate. Scuza-ma, dar era vb ca is toate asigurate. Plus ca din contract, asa era formulat ca eu sub nici o forma nu as intelege ca daca tii se sparge o tzeava nu esti asigurat. Asta se numeste pur si simplu tzeapa. Nu-s jurist sa caut intelesuri ascunse in clauze mici. De aia si caut un asigurator bune care nu se tine de prostii. Platesc, dar sa stiu ca daca se intampla ceva nu-s cu curu in balta.

Si vezi ca la unica mai era un thread pe forum cu unul la care ii s-a spus ca blocul lui (nu unul cu bulina) nu a fost construit cu materiale bune si ca nu ii despagubeste. N-am ce sa mai zic. Astea trebuiau spuse la inceput cand s-a facut asigurarea. Ce e dupa se numeste nod in papura.
Diferenta dintre polita "toate riscurile" si cea "toate riscurile nominalizate" este enorm de mare.In prima varianta (cea mai complexa) sunt acoperite toateriscurile exceptand excluderile, iar in varianta a 2-a acopera efectiv riscurile nominalizate in mod expres in polita.

#13
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 ASIGURATORUL, on 18th November 2011, 21:58, said:

Diferenta dintre polita "toate riscurile" si cea "toate riscurile nominalizate" este enorm de mare.In prima varianta (cea mai complexa) sunt acoperite toateriscurile exceptand excluderile, iar in varianta a 2-a acopera efectiv riscurile nominalizate in mod expres in polita.

Am mai facut cercetari si Alliantz cade. Fiind cei mai scumpi ma asteptam la altceva de la ei. Bine ca am gasit asta: http://forum.softped.../t64359-25.html

De Omniasig la casco se vorbeste cam de rau. Prin extrapolare, ar putea fi la fel si la locuinte.

La Grupama inca n-am gasit nimic de rau. Daca stiti cazuri in care au tras tepe va rog dati un link

#14
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 pitagora, on 19th November 2011, 13:59, said:

Am mai facut cercetari si Alliantz cade. Fiind cei mai scumpi ma asteptam la altceva de la ei. Bine ca am gasit asta: http://forum.softped.../t64359-25.html

De Omniasig la casco se vorbeste cam de rau. Prin extrapolare, ar putea fi la fel si la locuinte.

La Grupama inca n-am gasit nimic de rau. Daca stiti cazuri in care au tras tepe va rog dati un link
Nu trebuie generalizat faptul ca intr-un anumit caz un client a fost nedreptatit, poate pe buna dreptate.Fiecare asigurator are probleme cu unii clienti si poate sunt indreptatiti sa ii refuze in plata daunelor.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 pitagora, on 18th November 2011, 15:22, said:

Problema e ca am auzit si de cazuri in care a fost un incendiu, si firma de asigurare a dat vina pe proprietar ca nu si-a luat nu stiu ce masuri si nu a mai platit.
daca nu ai acte ce dovedesc ca semineul sau soba a fost montata de o firma autorizata, la fel si instalatia electrica, nu cred ca te despagubeste cineva, dar de dat dai banii crezand ca esti asigurat...........

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
daca mai esti interesat eu chiar maine am sa imi fac la bcr asigurari o asigurare ce implica mai multe feluri de dezastre(pe mine ma intereseaza si foc si aici vbim de foc de orice fel din orice sursa etc),pana si bunurile mobile mi le asigura in valoare de 3000 euro si apart la 30.000.asta e cea mai mica asgiurare completta sa ii spun asa dar e 48 euro pe an si poti plati p luna 4.25 euro si ajungi undeva la 51/an. bineintels ca ap nu face numa 30.000 (eu am dat p el anul trecut 38.000 ) dar la cat imi permit momentan daca doamne feri se int ceva macar sa primesc 30.000 decat nimic.mi se rupe mie de cutremur alunecari de teren si cacaturi d astea pt ca in zona unde stau eu nu se va intampla prea curand asa ceva.ce ma intereseaza e foc si inundatie si ambele sunt acoperite.personal nu cunosc pe nimeni care sa se planga d bcr asig

#17
mariusqwerty

mariusqwerty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.08.2014
UNIQA  , NU, NU, NU  Ţepari mari de tot , nici nu mai răspund la e-mail-uri macar !!!!!  Şi dacă trec pe lângă sediul lor, şi îmi vine să vomit de scârbă !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate