Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

cancer related questions

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Salutari,

Long story short - mamei mele i-a fost gasit recent un "ceva" - sa-i spunem generic o "buba", pentru ca nu ma pot concentra sa-mi aduc aminte termenul medical - undeva prin sinusuri / zona ORL. Dupa biopsie nu s-a putut elucida daca "buba" este maligna / benigna, insa acum a primit un telefon de la doctorita care i-a spus ca "o analiza a iesit foarte prost" si ca va fi nevoita sa "urmeze un tratament de durata care necesita concediu medical".

Intrebari:

- e posibil ca in urma unei biopsii sa nu poti stabili cu certitudine daca e maligna / benigna?
- tratamentul pentru "cancer" (in general, nu ne concentram pe un tip anume) necesita concediu medical?
- exista tipuri de cancer care se manifesta si prin cresterea de "bube" in zona sinusurilor?
- ca practica generala, daca un medic are de dat o veste proasta, prefera sa spuna doar o parte din lucruri la telefon si vestea intreaga fata in fata cu pacientul?

Cred ca este evident ca habar n-am cu ce se mananca medicina si ca sunt un pic haotic in momentul asta. Stiu ca intrebarile pot fi un pic aiurea, insa va rog sa imi intelegeti nevoia de informare.

Thanks.

#2
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
In general:
- este posibil ca rezultatul histopatologic sa fie incert, unele tumori benigne pot pune mari probleme.
- chimioterapia are efecte adverse puternice: greturi, varsaturi, alte tulburari digestive, caderea parului, pune multe organe "la limita". Nu cred ca e cazul sa te duci la iradiere "seara si in weekend" samd.
- cancerul apare oriunde :( La ce sinusuri te referi ? frontal, maxilar ?
-telefonul nu are ce cauta intre medic si pacient. Comunicarea trebuie sa fie nemijlocita. Cel mult sa-l mobilizezi sa vina la cabinet daca pare ca nu ia lucrurile in serios.

#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Merci mult pentru raspuns.

Am mai primit detalii (vagi dar suficiente). Nu-i cancer, ci e posibil sa fie ceva contagios dar complet tratabil / vindecabil. M-am alarmat cam mult din cauza unei discutii telefonice care poate n-ar fi trebuit sa aiba loc sau ar fi trebuit sa decurga altfel intre doctor si pacient. E bine cand se termina cu bine, insa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate