Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Colectionari bani vechi

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
k0drin

k0drin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2011
Salutare tuturor , am si eu o moneda antica romana , daca stie cineva ceva despre ea , sau ma poate indruma la cineva sa imi spuna ceva despre ea , as fi recunoscator !!!

Attached Files


Edited by k0drin, 28 March 2013 - 13:54.


#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

Vizualizare mesajk0drin, pe 28 martie 2013 - 13:53, a scris:

Salutare tuturor , am si eu o moneda antica romana  daca stie cineva ceva despre ea , sau ma poate indruma la cineva sa imi spuna ceva despre ea , as fi recunoscator !!!
Nu-i moneda romana, e un buton de camasa (evenual un jeton modern) ce imita putin designul monedelor antice/ medievale, cu reversul slefuit si apoi inscriptionat prin incizare rudimentara.

#21
k0drin

k0drin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2011

Vizualizare mesajKarhu, pe 03 aprilie 2013 - 10:03, a scris:

Nu-i moneda romana, e un buton de camasa (evenual un jeton modern) ce imita putin designul monedelor antice/ medievale, cu reversul slefuit si apoi inscriptionat prin incizare rudimentara.

Apai ok , daca era buton de camasa , nu cred ca avea 2 fete si nici nu avea vreun sistem de prindere , mai degraba jeton modern cum spui tu , dar de ce are anul scris pe el? 955 mai exact , ai idee , valoreaza ceva? stima

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Pai are o singura fata, cea cu efigia, cealalta e fost plana initial, caracterele de acolo sunt incizate ulterior, se vede clar ca nu-s realizate prin batere intr-o matrita monetara. Sistemul de prindere probabil a fost dat jos si apoi suprafata a fost slefuita.
Anul baterii a inceput sa apara pe monede abia in secolul XV, cifrele alea romane intaresc ideea ca nu-i o piesa originala.

Vizualizare mesajk0drin, pe 08 aprilie 2013 - 13:30, a scris:

valoreaza ceva
Dpdv numismatic nu are nicio valoare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate