Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Feriti-va de BCR - Banca Pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#37
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 betonela, on 19th December 2011, 19:06, said:

Intreaba un avocat daca in cazul acestei spete contractul poate fi declarat nul, ba chiar o eroare umana.
A consilierului BCR, evident.
Sau inițiatorul topicului a omis intenționat niște detalii :naughty: .

#38
zoozoo

zoozoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.07.2007
Buna,

Oferta de la BCR parea buna, am inceput sa ma interesez si am primit o lista a comisioanelor BCR BPL de la un consilier:

Comisioane standard:
Comision de deschidere: 1% din suma contractata (mi se pare o prostie)
Comision de majorare:   1% din suma cu care se majoreaza
Comision de adm. cont.: 28 lei/an (nerambursabil in cazul rezilierii)
Comision pentru reziliere imediata: 1% din suma contractata

Comisioane pentru servicii suplimentare:
Comision pentru reducere suma contractata: 1% din valoarea reducerii
Comision pentru divizare contract: 1% din soldul contractului divizat initial
Comision pentru conexare contracte: 20 lei/ contract conexat
Comision pentru schimbarea tipul contractului: 1% din suma contractata
Comision pentru schimbarea variantei de contract: 0.50% din suma contractata
Comision pentru cesiune contract: 0.50% din suma contractata (se aplica doar cesiunilor catre persoane care nu sunt rude/afini)
Comision pentru copie extras de cont la cerere: 5 lei
Comision pentru copie extras de cont anual: 5 lei
Comision pentru infiintare proprie: 1% din soldul contractului, min. 40 lei

Frumoasa lista nu-i asa? In plus, daca cititi Condițiile Generale ale Contractelor de Economisire - Creditare ale BCR Banca pentru Locuințe S.A. veti observa, ca BPL isi rezerva dreptul de a modifica CGCE fără acordul clientului asta se refera si la taxe, comisioane, etc.

Cu toate astea, cred ca este mult mai ok decat un depozit clasic fie de 8%. Sfatuiesc pe toata lumea sa citeasca cu atentie sporita contractul si sa nu-l semneze in nici un caz pana cand nu-l intelege in totalitate.

Am si eu o intrebare. Sa zicem ca am ajuns cu bine la sfarsitul celor 5 ani de economisire si dorim sa primim banii economisiti + primele + dobanzile. Oare mai au un ultim comision de retragere?

Edited by zoozoo, 25 December 2011 - 21:46.


#39
Margealatul

Margealatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.01.2011
Nu sint timpuri pentru a face chestii; nici cumparaturi imobiliare cu credit, nici masina, nici nimic.
E timpul de facut cash, daca poti si atat.
Cine musca, astia il taxeaza, aia e clar, dar nu numai BCR-ul ci toata gasca de trantori.

#40
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Trebuie sa fie si argumente pro si argumente impotriva. Este si nu este bine sa pui bani la BCL. Pentru cei care pot pune deoparte anual o suma de bani (pana la 1000 euro) si sa nu uite de ea timp de 5 ani este foarte bine sa faci un cont la BCL. Daca vrei doar sa depozitezi fara credit poti sa ceri o creditare de 5000 lei ( adica ca te obligi sa depui tu 2500 timp de 5 ani si sa iti mai dea ei 2500 dupa 5 ani) si practic comisionul de 1% din suma contracta o sa fie doar 50 RON deci repet 50 RON. Cei care s-au aruncat la 25000-35000 ron au gresit daca nu vor sa ia credite dupa 5 ani de economisire pentru ca au dat bancii niste bani degeaba. Cei care au inchis mai devreme de 18 luni contul iar au gresit si au pierdut aiurea bani in favoarea bancii. Pacat ca in lumea asta a informatiei multa lume nu se informeaza cum trebuie.

#41
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002
Gaselnita prin care isi atrag clientii este acea 25% prima de la stat, care insa nu inseamna deloc atat de mult pe cat ar crede lumea la prima vedere.
De ce? Pentru ca procentul nu se aplica decat banilor depusi in anul respectiv. Practic, daca in primul an depui echivalentul a 1000 de euro, tu castigi 250 de Euro prima de la stat pe acei bani, dar dupa aia esti nevoit sa ti banii blocati inca 4 ani fara a mai primi vreo dobanda pe ei (ci doar pe banii depusi ulterior). Practic statul se foloseste de banii tai 5 ani, dar nu iti da dobanda decat pe un an.

Ar fi trebuit ca si la depozite, la fel cum e in cazul creditelor, sa se prezinte si dobanda anuala efectiva. Din calculele mele a rezultat ca dobanda anuala efectiva pentru depunerea echivalentului a 1000 de euro ar fi in jur de 8.5%/an (la 4320 lei/an la final celor 5 ani am avea 27.000 lei din care dobanda ar fi de 5400 de lei - randament ce ar fi putut fi obtinut si cu un cont obisnuit cu dobanda de 8.5%/an )

In concluzie, BPL este un pic mai avantajoasa decat un depozit clasic, dar nu cu mult si ai banii efectiv blocati timp de 5 ani. Daca ai nevoie de bani mai devreme pierzi un procent destul de mare din ei, ceea ce nu se intampla in cazul unui depozit obisnuit. Singurul avantaj pe care l-ar fi avut, creditul cu dobanda fixa de la sfarsit este anulat de faptul ca trebuie sa te decizi de la inceput asupra tipului de credit, cand nu ai de unde sa stii ce o sa fie peste 5 ani, de cati bani o sa ai nevoie, care o sa fie pretul caselor, a materialelor de constructie etc.

#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ia in calcul si comisioanele pe care trebuie sa le platesti, si o sa vezi ca vei ajunge foarte departe de acel 8.5%

#43
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 _Smiley_, on 06 ianuarie 2012 - 10:35, said:

ia in calcul si comisioanele pe care trebuie sa le platesti, si o sa vezi ca vei ajunge foarte departe de acel 8.5%

corect. Comisioanele sunt enorme, si fac ca acest tip de economisire sa nu fie performant.

#44
Sylverstar1976

Sylverstar1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.08.2009

 aikido, on 09 noiembrie 2011 - 09:42, said:

Subscriu 100% la cele patite de initiatorul topicului, eu am avut 4 contracte la BCR-BPL.
Am aproape 2 ani de cand depun cate 100 de euro pe luna in fiecare din conturi, e drept ca nu am citit cu atentie ca orice retragere mai devreme de 5 ani se taxeaza cu 1%.....

Consultantii iti povestesc frumos asa:
1. primiti o prima de la stat de 250 de euro; concret, vrajeala, prima o poti solicita dupa minim 18 luni de depunere si trebuie sa dovedesti cu documente ca ai cumparat materiale de constructii sau ti-ai cumparat casa etc. Prima teapa.
2. trebuie sa treci pe contract o suma de 50-60.000 de lei. Daca nu ai reusit in 5 ani sa economisesti atata, pt. diferenta de sold platesti comision.


Concret, in cazul meu - la deschiderea fiecarui cont am platit cate 550 de lei comision de deschidere.
A doua mea teapa - am solicitat rezilierea contractelor, dar am mai platit un comision de reducere a contractului de la 55.000 la 4.500 de lei.


Cert este ca am depus vreo 5mii de euro in 2 ani si acum primesc inapoi, scazand comisioanele, vreo 4.200.
Pt cei opt sute de euro pierduti le doresc sa nu cunoasca batranetea, mai exact sa nu o apuce.


A, da, nu ii voi da in judecata, voi merge la ANPC cu diverse plangeri, macar le dau de lucru dupa ce reusesc sa imi iau o parte din bani.
Dupa aceea, lupta de guerila - publicitate negativa, parbrize sparte cum spunea cineva mai sus etc

Confirm si parerea ca bancile sunt niste paraziti ai societatii: la BRD aveam vreo 200 de lei ramasi intr-un cont. Dupa 3 ani in care nimeni nu m-a sunat vreodata, am primit executare silita pt. ca sunt....DEBITOR, adica in fiecare luna au tras comision din acei bani pana am ajuns sa le DATOREZ 120 de lei si m-au trimis la biroul de credit, a.i. sa nu mai pot contacta credite etc (nici nu am de gand).
Cand am intrebat-o pe fetita de la ghiseu cum e posibil ca din 200 de lei pe + sa ajung la -120 de lei pe minus, sa nu imi spuna ba mai mult sa imi trimita scrisoare de executare, a ridicat din umeri: "sistemul, asa lucreaza"
Astfel, vreau sa le f.t sistemul oricand, oricum , sa le provoc cat mai multe pagube in numele tuturor celor pacaliti.
Retineti, eu nu am LUAT nis\ciodata credit, ci am dat bancilor bani (produse de economisire) sau am rulat prin companiile mele.

Retineti, de asemenea: bancile nu produc nimic, doar hartii cu care va iau banii sau creatia voastra (fizica, intelectuala etc).
Le doresc faliment neplacut iar celor ce lucreaza la banci somaj grabnic.

Salut. E totalmente vina ta daca nu-ti citesti contractul atunci cand semnezi ceva. Iar pentru administrarea contului curent se percep comisioane de administrare lunara, indiferent daca tu ai bani in cont sau nu. Mi se pare total fantezista faza cu "desi eram pe minus, mi-au luat comisioane". Pai cum adica, de exemplu furnizorul tau de telefonie inceteaza sa te mai factureze daca tu nu-ti platesti facturile vreo doua luni??
In ceea ce priveste Biroul de Credit, nu ai cum sa fi ajuns acolo pentru ca acolo se ajunge doar in cazul neplatii ratelor la credite, nu si pentru neplata comisionului de administrare de cont curent. Mai intreaba si tu inainte sa postezi povesti SF . Maine-poimaine o sa auzim ca ajungi in biroul de credit fiindca l-ai injurat pe vecinul ca te-a inundat.

#45
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 Sylverstar1976, on 30 decembrie 2012 - 11:53, said:

Salut. E totalmente vina ta daca nu-ti citesti contractul atunci cand semnezi ceva. Iar pentru administrarea contului curent se percep comisioane de administrare lunara, indiferent daca tu ai bani in cont sau nu. Mi se pare total fantezista faza cu "desi eram pe minus, mi-au luat comisioane". Pai cum adica, de exemplu furnizorul tau de telefonie inceteaza sa te mai factureze daca tu nu-ti platesti facturile vreo doua luni??
In ceea ce priveste Biroul de Credit, nu ai cum sa fi ajuns acolo pentru ca acolo se ajunge doar in cazul neplatii ratelor la credite, nu si pentru neplata comisionului de administrare de cont curent. Mai intreaba si tu inainte sa postezi povesti SF . Maine-poimaine o sa auzim ca ajungi in biroul de credit fiindca l-ai injurat pe vecinul ca te-a inundat.

Hai sa fim corecti, si sa recunoastem ca este departe de o practica comerciala onesta, ca atunci cind intrii in orice sucursala BCR, sa ti se prezinte mareata BCR Banca pt Locuinte ca "cea mai buna dobanda de pe piata".
E corect ce spui, ca trebuie citit cu atenti tot ce scrie in contract, dar pe de alta parte, sa faci reclama agresisva si mincinoasa, nu arata decat disperare.

Edited by Dornan, 30 December 2012 - 17:48.


#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Dornan, on 29 decembrie 2012 - 10:41, said:

corect. Comisioanele sunt enorme, si fac ca acest tip de economisire sa nu fie performant.

In Romania. Verifica, de pilda, varianta nemteasca.

#47
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 denky, on 31 decembrie 2012 - 06:54, said:


In Romania. Verifica, de pilda, varianta nemteasca.

imi cer scuze, dar din cate am inteles eu, subiectul este BCR banca pentru locuinte, si produsul de economisire aferent.
Care este evident o mare teapa, din motive clar explicate pe acest topic.

#48
stefbv

stefbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 19.06.2007
Sumele contractete nu trebuie sa fie atat de mari, se poate si 20.000 ron. Pe sumele acumulate se primeste dobanda 3%, deci nu e 0% dupa cum spunea altcineva. Prima de la stat nu se impoziteaza cu cei 16%. In rest atentie marita si hotarare daca va inhamati pt 5 ani (sau 3 + documente care sa acopere suma). Prudenta si nu mergeti pe sume mari, comisionul de 1% se returneaza. Eu fac in cateva luni 5 ani si astept sa vad daca apar probleme la retragere

#49
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 danny, on 05 ianuarie 2012 - 13:49, said:

Gaselnita prin care isi atrag clientii este acea 25% prima de la stat, care insa nu inseamna deloc atat de mult pe cat ar crede lumea la prima vedere.
De ce? Pentru ca procentul nu se aplica decat banilor depusi in anul respectiv. Practic, daca in primul an depui echivalentul a 1000 de euro, tu castigi 250 de Euro prima de la stat pe acei bani, dar dupa aia esti nevoit sa ti banii blocati inca 4 ani fara a mai primi vreo dobanda pe ei (ci doar pe banii depusi ulterior). Practic statul se foloseste de banii tai 5 ani, dar nu iti da dobanda decat pe un an.


Nu trebuie sa-i ti blocati. Ii poti scoate dar trebuie sa justifici ca i-ai folosit facand ceva in casa. Intrebati la banca. Dobanda dupa primul an la mia de euro depusa e de rahat intradevar.

#50
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Mi-am facut acest cont special pentru a raspunde unor persoane care au postat la acest thread deoarece dezinformarea de care ii acuza pe cei de la BCR este exact ceea ce au facut si ei aici.

In primul rand mentionez ca sunt de acord ca reprezentantii bancilor (nu doar ai BCR) sunt slab pregatiti si ar spune orice numai sa cumperi produsul pe care ei il vand. Dar asta nu inseamna ca uneori nu vand un produs excelent cum e cel de la Banca pentru Locuinte (BPL). Am vazut pe aici tot felul de comentarii total pe langa asa ca vreau sa explic detaliile acestui produs, mai exact partea de economisire. Detaliile pe care le voi oferi sunt cele ale produsului Economii Plus.

O persoana de cetatenie romana poate face un singur contract de acest tip la BPL si trebuie sa stie urmatoarele lucruri:
- contractul se incheie pe o perioada de 5 ani
- clientul primeste o prima garantata de la stat de 25% pe an pentru sumele economisite in anul respectiv
- BCR BPL ofera in plus o dobanda bruta anuala de 3% la sold
- randamentul acestui produs este de aproximativ 14% pe an (nu 8,5% cum gresit calcula cineva in acest thread)
- banca incaseaza un comision de deschidere de 1% din suma contractata plus 28 lei\an comision de administrare insa dobanda se calculeaza inclusiv la cei 600 ron depusi pentru comision
- suma contractata inseamna suma pe care o economisiti in perioada de 5 ani + valoarea creditului pt care puteti aplica dupa expirarea perioadei de 5 ani, deci daca depuneti 4400 ron pe an veti avea in cont dupa 5 ani aproximativ 30.000 ron deci creditul pe care l-ati putea obtine va fi tot de 30.000 ron de unde rezulta ca suma contractata este de 60.000 ron
- la o suma contractata de 60.000 ron ar insemna ca trebuie sa depuneti in medie 394 ron\luna iar profitul net dupa 5 ani ar fi de aproximativ 6350 ron (am scazut si comisioanele pentru a ajunge la aceasta suma)
- creditul se poate obtine si mai devreme de 5 ani incepand cu cea de-a 19-a luna a contractului dar numai daca prezentati documente justificative care sa ateste ca veti folosi banii in scopuri locative
- daca vreti sa reziliati contractul inainte de cei 5 ani nu veti mai beneficia de nicio prima de la stat ci doar de cei 3% de la banca dar veti pierde comisionul de 1% care nu va va fi restituit si va trebui sa asteptati 3 luni pt a va primi banii depusi daca nu doriti sa mai platiti o data un comision de 1% din suma contractata

Dupa cum vedeti, pentru persoanele care vor sa economiseasca pe termen mediu acest produs este excelent, eu recomand sa nu luati de bun tot ce scrie lumea pe un forum ci sa va interesati pe site-urile de consultanta financiara pt a va informa corect.

#51
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Evan86, on 27 februarie 2013 - 19:50, said:


- randamentul acestui produs este de aproximativ 14% pe an (nu 8,5% cum gresit calcula cineva in acest thread)


Ba fix 8.5% este randamentul, nu 14%.
De fapt si din sumele vehiculate de tine rezulta acelasi lucru, dar probabil nu prea le ai cu matematica ...

#52
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Nu, problema e ca nu prea stii tu sa calculezi dobanda. Daca iti faci un depozit de 4728 ron pe 1 an cu dobanda 6% iar apoi din depozitul initial + dobanda faci un alt depozit pe 1 an si tot asa de alte 3 ori, dupa 5 ani vei avea in cont aproximativ 27.000 ron pe cand la un BPL daca depui 4728 ron in fiecare an timp de 5 ani vei avea in cont aproximativ 30.600 ron dupa ce scazi toate comisioanele. Diferenta ti se pare de doar 2.5% pe an? Am calculat asa pentru a fi aceleasi sume depuse ca la un contract cu suma contractata de 60.000 lei.

Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, sunt calculatoare de dobanzi online sau poti ruga pe cineva dintr-o sucursala sa iti faca un calcul sa vezi.

Oricum, multumesc ca mi-ai confirmat ideea initiala, aceea ca se comenteaza in necunostinta de cauza si prin asta se dezinformeaza lumea, chiar daca neintentionat.

Edited by Evan86, 27 February 2013 - 22:10.


#53
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Evan86, on 27 februarie 2013 - 21:54, said:

Nu, problema e ca nu prea stii tu sa calculezi dobanda. Daca iti faci un depozit de 4400 ron pe 1 an cu dobanda 6% iar apoi din depozitul initial + dobanda faci un alt depozit pe 1 an si tot asa de alte 3 ori, dupa 5 ani vei avea in cont aproximativ 26.500 ron pe cand la un BPL daca depui 4400 ron in fiecare an timp de 5 ani vei avea in cont aproximativ 30.600 ron. Diferenta ti se pare de doar 2.5% pe an?
Si de ce ai luat in calcul 6%, cand vorbeam de 8.5% ?
La un depozit, fictiv binenteles, de 8.5%, ai vreo 28.000 dupa 5 ani, pe cand la BPL ai 30.000. Daca scazi comisioanele imense si mai ales imprevizibile de la BPL, sumele sunt comparabile.

PS: as fi tare curios care sunt conditiile de functionare ale unor astfel de banci in Austria, unde am inteles ca sunt foarte populare. Tare mi-e ca sunt foaaarte diferite de conditiile din Romania ...

#54
Evan86

Evan86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.02.2013
Am editat celalalt post pentru a calcula cu suma de 4728 anual, adica exact cat ai de plata la un contract BPL de 60.000 ron dar am uitat sa modific peste tot si a iesit o strutocamila asa ca o sa reiau aici calculul Posted Image

Calculasem cu 6% dobanda pt ca acesta e nivelul unei dobanzi anuale la lei la multe banci. La un depozit cu o dobanda de 8.5% pe an daca depui 4728 ron anual vei avea in cont dupa 5 ani aproximativ 27.000 ron. Intr-adevar uitasem sa scad comisioanele cand am calculat randamentul dar sunt comisioane mici iar suma de 30.600 e cea care ramane dupa scaderea comisioanelor deci oricum randamentul e undeva la 12%-13%, adica mai bun decat oricare depozit. Iar comisioanele de la BPL nu sunt imprevizibile, sunt exact cele pe care le-am mentionat in post-ul meu initial, altele nu mai sunt.

Nu stiu care sunt conditiile in Austria (doar ca 68% din populatie are un asemenea produs) dar stiu ca produsul de la noi e cel mai convenabil pentru cineva care vrea sa economiseasa pe termen mediu. Acum fiecare stie ce nevoi si ce preferinte are dar una e sa nu iti placa un produs si alta e sa spui ca e teapa. Am lucrat prin banci si stiu in ce fel se lucreaza si ce lacomi sunt dar contractul acesta nu are clauze scrise cu cel mai mic font. Depinde si ce consilier de vanzari nimeresti cand vrei sa cumperi asa ceva...

Edited by Evan86, 27 February 2013 - 22:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate