Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Blaj O. Dan - profil personal

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
blaj_dan

blaj_dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.10.2011

View Postwatami, on 11th November 2011, 10:23, said:

Felicitari. O singura intrebare am, ce inaltime ai?

Bine ca ai intrebat ca asta nu am trecut in prezentare :OK:. Am in jur de 1,70 m ;).

#20
bb_-

bb_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.10.2011
Felicitari!

Ar fi interesant daca ai posta si programul de antrenament cu ex. si alimentatia.  Daca nu e secret:D.

#21
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
si ceva dimensiuni, gen.. brate , torace, etc

#22
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
ce prafuri sunt alea? :mellow:

#23
blaj_dan

blaj_dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.10.2011

View Postbb_-, on 16th November 2011, 14:39, said:

Felicitari!

Ar fi interesant daca ai posta si programul de antrenament cu ex. si alimentatia.  Daca nu e secret:D.

Multumesc pt. felicitari.
In momentul de fata programul de antrenament arata in felul urmator:
- 4 antrenamente/sapt
LUNI - piept + umeri + abdomen + cardio
MARTI - spate + trapez + abdomen
MIERCURI - cardio
JOI - quadriceps + femural + gambe
VINERI - biceps + triceps + abdomen + cardio

Incep antrenamentul cu o incalzire generala a organismului (rotiri de cap, brate, extensii ale bratelor, inclinari, rasuciri, rotiri de trunchi, indreptari de trunchi, fandari, stretching etc.) aici intra si un ex. de abdomen. Incalzirea e f. importanta pt. ca pregateste organismul pt. efortul care urmeaza si in felul acesta te feresti si de accidentari, eu de cand practic culturismul nu am avut nici o accidentare si datorita faptului ca am efectuat incalzirea in mod corespunzator de fiecare data.
Greutatile ridicate incerc sa le mentin cat mai mari astfel incat sa imi permita sa efectuez corect si intr-o forma cat mai stricta exercitiul urmat, de obicei in 3-4 serii + 1-2 serii de incalzire la primul exercitiu pe grupa musculara si cu un numar de repetari de 8-12/serie. Tin cont de cresterea progresiva a greutatilor. Variez exercitiile de la un antrenament la altul tinand cont de schema urmatoare de exemplu:
- pt. piept – 2 exercitii de impins , 2 exercitii de fluturari.
- spate – 2 exercitii de ramat, 2 exercitii de tractiuni.
- umeri – 1 exercitiu de impins, 2 exercitii de ridicari laterale.
- triceps – 1 exercitiu la scripete, 1 exercitiu cu bara, 1 exercitiu cu gantera.
- biceps – 1exercitiu cu bara, 1 exercitiu la banca « scott », 1 exercitiu cu gantera.
- quadriceps – 1exercitiu de extensie a picioarelor, 2 exercitii de inpins cu picioarele (genoflexiuni sau presa).
- biceps femural – 1 exercitiu de flexii ale picioarelor (din culcat sau sezand ) la aparat+ 1 exercitiu de indreptari cu picioarele intinse.
- gambe – 1 exercitiu de ridicari pe varfuridin sezand + 1 exercitiu de ridicari pe varfuri din stand
- abdomen – 1 exercitiu de ridicare a trunchiului (paretea superioara), 1 exercitiu de ridicare a trunchiului cu rasucire (partea laterala), 1 exercitiu de ridicare a picioarelor (partea inferioara), 1 exercitiu de rotire a trunchiului.
Efortul cardio consta in mers mai accelerat sau fuga depinde (aici ma refer la faptul ca trebuie monitorizat si pulsul, daca exista posibilitatea, in sensul sa nu ajungi sa arzi si din muschi in felul urmator: 180 - varsta = pulsul maxim - 30 = pulsul minim, interval in care trebuie sa te incadrezi) pe banda sau bicicleta sau cel mai simplu lucru saritul coardei dimineata pe stomacul gol sau imediat dupa antrenament timp de minim 20 de minute.

Acum legat de alimentatie am renuntat la alimente bogate in grasimi (cele rele - saturate) , tin sub control cantitatea de carbohidrati in special in perioada competitionala, si ma asigur ca am suficienta proteina la fiecare masa, pe care o adaug la 1, 2 mese sau chiar 3 si din suplimente. Mananc cel mult din 3 in 3 ore, deci ajung sa am in jur de 6 mese/zi, tin cont cam tot timpul (deci si in afara sezonului competitional) de ceea ce mananc, in ce parte a zilei, cum e preparat alimentul, de ce supliment am nevoie etc.
In alegerea suplimentelor tin cont de urmatoarea ordine dupa importanta suplimentelor : multivitamine si minerale( ex. Vitamin C 1000, Omega 3-6-9, Calciu D3 etc.) , proteina din zer (WPI 85, premium whey protein etc.) , proteina cu asimilare lenta( milk& egg etc.) , aminoacizi, creatina(Creatine Capsules etc.)



View PostURZI, on 16th November 2011, 15:12, said:

si ceva dimensiuni, gen.. brate , torace, etc
Chiar nu stiu ce masuratori am la brat etc , deci nu ma intrebati asa ceva. Am facut masuratorile acestea cand eram incepator timp de cateva luni, sa vad progresul care evident e mai accelerat la inceput, dar am ajuns la concluzia ca nu cm conteaza. Ce conteaza e imaginea de ansamblu si armonia in dezvoltarea musculaturii intregului corp. Deci pot sa zic ...  ,, centimetrul" meu este ... oglinda - acolo vezi de fapt unde mai ai nevoie de imbunatatiri. ;)

View Postv3lsatis, on 16th November 2011, 15:25, said:

ce prafuri sunt alea? :mellow:
Sunt suplimente de la Nutritech, pe care le-am folosit si le folosesc si in momentul de fata si care mi se par foarte ok d.p.d.v. al raportului calitate/pret, gust, dizolvare etc.
Sunt in perioada de masa si utilizez un gainer Total Mass 4200 si un Milk&Egg pt. seara inainte de culcare. Deocamdata am 72 kg dar vreau sa mai urc in perioada asta sa acumulez  ceva masa mai seriosa si o sa ma bazez pe linga alimentatie si pe suplimentele acestea care chiar ofera ce scrie pe ambalaj... am un prieten care a dus suplimentele la un laborator si cu o marja de eroare de 3% a iesit exact ce scrie pe eticheta :OK: , deci in privinta asta nu mai imi fac griji.

#24
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011
film cu dan  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W5U7CQj6eiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011

View Postvlad_coste, on 10th December 2011, 20:37, said:

film cu dan  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W5U7CQj6eiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Antrenament piept si brate

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TaHUTTMdA3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C366l9vmXy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mJ8GYk4HyYE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  exercitii abdomen

#27
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
... am inteles ! iar tu Costel esti baiatu' care-l tine de kuk cand face pis si il sterge la kur cand face kaka ... intr-un cuvant MANA LUI DREAPTA !

Edited by atc, 17 April 2012 - 15:05.


#28
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Nu prea o inghit pe asta cu Nutritech-ul, banuiesc ca sunt sponsorii tai..
Dar in rest, multumim pentru sfaturi si multa bafta in competitii!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate