Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lacul Bodensse(konstanz)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
marius_85

marius_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2010
Va salut,saptamana viitoare plec in Germania si vreau sa vizitez lacul Bodensee,fiindca nu am gasit informatii prea multe despre lac pe forum intreb pe cine a fost pe acolo ce se poate vizita,care ar fi obiectivele principale...mentionez ca nu am decat 2 zile timp de vizitat.

Multumesc!

Stima
Marius

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In special http://en.wikipedia....i/Mainau_Island desi nu e nici pe departe vremea potrivita.
In rest, Konstanz, Lindau, etc. Iti trebuie haine de ploaie si eventual haine groase (cu posibilitatea sa le dai jos daca e prea cald...).

#3
marius_85

marius_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2010
Da stiu ca nu e vremea potrivita si e frig...dar acum s-a nimerit sa merg acolo am fost si in vara asta la 20 km de lac dar nu am avut timp sa vizitez...

#4
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Lindau e frumos, dar poti incerca si Meersburg(mie mi-a placut tare) - nu e departe de Lindau

#5
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.02.2008
Vezi ca ai 3 tari in jur depinde de unde vi

Incearca Rorschach, Lindau si Bregenz,
3 localitati (statiuni) in 3 tari, oricum nu o sa reusesti sa vezi TOT .

Edited by Ntim, 20 October 2011 - 22:02.


#6
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Am fost asta vara la Konstanz, atmfosfera deosebita dupa parerea mea, m-am plimbat pe faleza am facut poze dar am ratat vaporasul care-mi oferea posibilitatea sa ajung in Elvetia, eram pe fuga nu am stat prea mult. Am intrat si in Elvetia ca sa calc si acolo daca tot eram in zona(nu ai nevoie de viza desi nu e in UE, nu am fost opriti la vama eram cu o masina cu numere nemtesti). Lacul este enorm, curat, o briza destul de puternica ma simteam pe malul unei mari si asemanarea numelui Konstantz-Constanta ma ducea cu gandul la mare desi eram pe malul unui lac de apa dulce. Multa lume buna in zona, dar nu de nivelul romanilor cu bani care nu mai pot de aere, mi-a dat impresia unei statiuni nobiliare...repet nu am stat foarte mult si am ratat plimbarea cu vaporasul...a fost singurul loc unde nu am dat peste romani in Germania, in rest i-am gasit si la Izvoarele Dunarii si in Franta la Strasbourg...Poate te ajuta si altii care au fost in zona cu obiective pentru mine a fost o mare gura de aer curat si civilizatie.

#7
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Am fost in 2009 si 2011 acolo la lac, mai mult pe partea germana si austriaca. Pe scurt ce e de vazut / ce am vazut acolo:

- Konstanz: arhitectura frumoasa, centru vechi pietonal destul de aglomerat, ca obiectiv turistic e un Sea Life (un sistem de acvarii imense, mai sunt si prin alte orase)

- Meersburg: practic un sat, cateva strazi pietonale in panta in zona portului si un castel de secol 12 care se poate vizita si chiar poate fi interesant

- Friedrichshafen: un orasel reconstruit de la zero dupa WW2; punctul major de atractie este muzeul de dirijabile (zepellin museum); de asemenea mai exista si un muzeu al avioanelor Dornier. Zona pietonala e mica, la fel concentrata in zona portului, in rest orasul e destul de "neutru"

- Lindau: probabil perla lacului, construit pe o insula-peninsula in partea de est; cladiri frumoase, cele mai vechi datand probabil din secolele 13-14, zona pietonala suficient de mare incat "sa te pierzi"; nu exista obiective muzeale de vizitat neaparat (bine, au un muzeu al orasului, 2 biserici mari, un far in care se poate urca) - orasul in sine e un muzeu

- Bregenz (Austria): un oras mai degraba "neutru" cu o faleza pietonala destul de lunga insa in rest fara cine stie ce arhitectura. Se poate urca insa cu telecabina pe un masiv local (~1000m) de unde intr-o zi senina se poate vedea aproape tot lacul

- St. Gallen (Elvetia): orasul nu e chiar la lac insa e in zona: scump, centru istoric ingrijit insa nu atat de spectaculos ca in oraselele germane

La Mainau nu am ajuns inca, poate data viitoare.

Edited by DanCld, 11 November 2011 - 10:46.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Am fost si eu la Bodensee ... cu cortul Posted Image
Cum fu vremea frumoasa weekend-ul asta, ne-am aruncat sacii de dormit, cortul si izolirele in masina si cu scartait de roti am plecat spre Lindau. Drum pracurs aprox 2 ore.
In jurul orei 18:00 am ajuns si noi in camping. Am facut repede check-in, ne-am instalat cortul si am plecat spre insula.

http://www.park-camping.de/

[ http://www.tango-forum.info/4images/data/media/34/camp2a.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Partea misto aici, e ca primesti, abonament pentru autobuz pe perioada in care campezi. Autobuzele merg din 30 in 30 de minute. Noi am luat autobuzul 3 din statia de langa camping care ne-a dus la PUZ (un fel de capat de linie pentru toate autobuzle din Lindau), de acolo se poate merge pe picioare sau cu autobuzul 1 pana pe insula. Noi am luat autobuzul 1 ... in directia opusa. Noroc ca ne-am dat seama dupa numai 2 statii, ca ne indreptam in directia gresita. Pana la urma tot pe jos am ajuns pe insula. Era deja seara.
Cum doream sa ajungem la ora 21:00 in camping, ne-am plimbat un pic pe malul garlei, am cautat ceva sa mancam pe drum, dar erau deschise numai restaurantele.
Pana la urma am mancat undeva la un McDonalds intre Lindau si camping.

Campingul e fain, WC-uri curate, civilizat, chiar langa lac, doar ca portiunea pentru corturi e langa calea ferata, deci nu prea e liniste. E si un butic la intrare, iar la 200 m e si o pizzerie. O noapte pentru 2 persoane si 1 masina a costat vreo 25 euro.

Dimineata la 11:00 dupa ce am facut 2 -3 poze cu cartoful, am plecat spre casa.

Pozele facute cu cartoful:

Statia de autobuz de langa camping se numeste Kunert.
Attached File  IMAG0546.jpg   504.04K   14 downloads
Attached File  IMAG0547.jpg   580.78K   15 downloads
Pe malul garlei Bodensee
Attached File  IMAG0548.jpg   240.74K   20 downloads
Intrarea in portul Lindau
Attached File  IMAG0549.jpg   323.53K   20 downloads
Attached File  IMAG0550.jpg   266.7K   22 downloads
Attached File  IMAG0551.jpg   395.13K   22 downloads
Attached File  IMAG0553.jpg   317.69K   21 downloads
Attached File  IMAG0555.jpg   183.72K   19 downloads
Attached File  IMAG0556.jpg   163.71K   18 downloads
Attached File  IMAG0557.jpg   287.61K   16 downloads

Edited by Bursul, 25 September 2016 - 18:00.


#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Desi locuiesc de 4 ani la <2h distanta de Bodensee nu am reusit niciodata sa ajung aici. Pana in toamna cand am venit la o conferinta de 5 zile in Friedrichshafen. Cand am vazut ce fain e am spus ca trebuie neaparat venit vara.

Am fost ieri la Insula Mainau(insula florilor se mai numeste), o minunatie. Se parcheaza undeva inainte de intrarea pe podul ce duce la insula si costa 5€/zi. Intrarea e 21,5 pt adulti, copiii pana la 12 ani nu platesc. In interior ai restaurante, imbiss.uri, terase, etc.

In toamna in noiembrie am fost la Friedrichshafen, e frumoasa faleza, probabil vara are si plaja, parea sa ofere o atmosfera boema pe timp de vara. Centrul vechi nu e cine stie ce, nu remarci mare lucru.

Lindau in schimb e superb, o insula pe lac. Se ajunge cu tren sau masina. Practic centrul vechi al orasului Lindau e pe aceasta insula. Superb, merita fara discutie.

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgiuliani, on 24 iunie 2019 - 11:12, said:

Desi locuiesc de 4 ani la <2h distanta de Bodensee nu am reusit niciodata sa ajung aici. Pana in toamna cand am venit la o conferinta de 5 zile in Friedrichshafen. Cand am vazut ce fain e am spus ca trebuie neaparat venit vara.

Am fost ieri la Insula Mainau(insula florilor se mai numeste), o minunatie. Se parcheaza undeva inainte de intrarea pe podul ce duce la insula si costa 5â‚Ź/zi. Intrarea e 21,5 pt adulti, copiii pana la 12 ani nu platesc. In interior ai restaurante, imbiss.uri, terase, etc.

In toamna in noiembrie am fost la Friedrichshafen, e frumoasa faleza, probabil vara are si plaja, parea sa ofere o atmosfera boema pe timp de vara. Centrul vechi nu e cine stie ce, nu remarci mare lucru.

Lindau in schimb e superb, o insula pe lac. Se ajunge cu tren sau masina. Practic centrul vechi al orasului Lindau e pe aceasta insula. Superb, merita fara discutie.

Mai sunt maimutele la Mainau?

#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdenky, on 25 iunie 2019 - 06:44, said:

Mai sunt maimutele la Mainau?

Nu am vazut nicio maimuta, doar ponei, magari, gaini, alpaca si capre. Langa Bodensee exista Affenberg Salem, poate la asta te referi.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgiuliani, on 25 iunie 2019 - 07:27, said:



Nu am vazut nicio maimuta, doar ponei, magari, gaini, alpaca si capre. Langa Bodensee exista Affenberg Salem, poate la asta te referi.

Evident. Mancau din mana, dar daca se infuriau, faceau urat. Maimute, ce pretentii sa ai.
Cu vaporasul a fost fain pe lac, de asemenea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate