Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

(buntzi) casa lui buntzi

- - - - -
  • Please log in to reply
1126 replies to this topic

#1
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Deci istoria e cam așa:
  Terenul a aparținut familiei noastre de vreo 5 generații. Desigur, la origine era mult mai mare, dar cu timpul, s-a tot împărțit, apoi vândut, și tot așa. Bomboana de pe colivă a fost pusă imediat după război. Conform legendei spusă prin familie, se pare că au venit niște tovarăși în vizită pe la străbunicu’ (tatăl bunicii mele) și i-au făcut o ofertă nerefuzabilă. Confruntat cu 3 rusnaci cu PPS-41, a preferat sa vândă și bucata „în plus” și să scape. Era chiabur ;) Așa încât, acum curtea are cam 10m lățime și 40 lungime. Cu asta trebuie să mă descurc, și nu pare simplu deloc.

  Problemele nu se opresc la dimensiunile locului. După ce a murit bunica, casa a rămas moștenire mamei și mătușii mele. Am convenit asupra prețului, și urmează să facem actele de vânzare-cumpărare. Între timp, am vorbit cu un tovarăș de la Cadastru să facă măsurătorile terenului. Și am afla că deschiderea în partea din față are 10m, iar în spatele curții doar 9.45m, pe o lungime de 39.8m. Nu e chiar rău, dar desigur mi-ar fi plăcut mai mult să fi fost simetric.

  Din ce a reușit să afle soția, POT este 40% iar CUT 0,45. Împreună cu 0.6m la un vecin și 1.9m la celălalt vecin, îmi rămân 7m lățimea construcției, și 12m lungime ca să mă încadrez în nenorocirea aia de CUT. Desigur, sunt conștient ca nu există prea multe variante în condiții atât de meschine.

  Mai nasoală mi se pare partea de viitor. Citind eu jurnalele diverșilor colegi forumiști, am băgat de seamă că trebuie cheltuit enorm de mult timp cu șantierul. Noi nu avem acel timp. Eu nici nu intru la socoteală, (abia în prima săptămâna a anului viitor o sa ajung pe acasă să semnez actele de vânzare-cumpărare pentru teren) iar soția în câte să se împartă? Job, junioara, apartamentul, șantierul... Așa încât presupun că va trebui să apelez la o firmă de arhitectură ca să-mi facă un proiect complet, de la care să nu existe prea multe derapaje. Ideal ar fi să nu fie deloc derapaje. Am văzut pe aici că cele mai multe probleme apar datorită divergențelor între specificațiile din proiect și părerea celor din șantier. Acum ce sa zic, eu sunt obișnuit ca omul din șantier să aibă tot ce-i trebuie, el numai să pună în aplicație desenele de montaj și execuție și recomandările producătorului echipamentului. Cine naiba să ia decizii pe loc, și cum? Eu nu mă pricep la construcții, soția nici cât mine, suntem o familie de anti talent complet. Va trebui să ne bazăm 100% pe dirigintele de santier și proiectul în sine (respectiv responsabilitatea firmei de arhitectură).

  Din aceleași motive, presupun că nu prea se pot folosi serviciile unui arhitect izolat, ar trebui o firmă care să poată prezenta soluția completă pâna în cele mai mici detalii. Adică presupun eu, o firmă mai măricică. Da’ unde dracu’ găsești firmă de tipul ăsta în Brăila? Cei câțiva cunoscuți pe care îi avem în situații similare (au construit sau construiesc ceva) au făcut totul pe bucățele, și au fost la fața locului non stop.

  Din cauza dimensiunii și amplasării locului (laturile lungi orientare N și S, latura la stradă E, fundul curții V), m-am uitat mai atent la topicele de pe „case din lemn”. Am zis eu că o construcție din lemn mi-ar permite niște pereți mai subțiri dar cu izolație termică satisfăcătoare. Soția însă strâmbă din nas la ideea mea. Și vrea și spatiu deschis bucătărie+living+dining. Și cine naiba îmi face mie (proiect și execuție) casă din lemn în Brăila? Așa încât încă sunt indecis referitor la metoda de construcție. Am alocat proiectului 85k eur, cu rezervare până la 100-110k. O să vă rog pe voi să mă mai sfătuiți referitor la nivelul de preturi raportat la dimensiune. Fiind în „buricul târgului” nu se pune problema de canalizare și electricitate. Conducta de gaz a străzii însă trece prin trotuarul de vis-a-vis de noi. Deci branșamentul de gaz s-ar putea să coste substanțial.

  De vreo zece zile mă tot chinui și fac tot soiul de amplasamente, dar pâna la urmă cam așa ar fi aranjamentul:

Attached File  casa2.jpg   141.55K   1188 downloads

Ca legendă, chestia aia pătrățoasă de prin baie e toaleta, aia înaltă cică ar fi tunelul de țevi (m-am grăbit, ca probabil puteam să le aranjez mai isteț să am coloana de țevi mai pe mijloc). O să mă chinui să fac și etajul. Mai aveam un desen făcut cu ceva 3d home architect, dar ăla e program de americani, zidurile sunt groase de maxim 150mm. WTF!? Ăla era mișto ca puteam să pun mai ușor mobilier, dar nu merg așa mișto perspectivele ca la sketchup.
Hai, băgați masiv cu comentarii de toate felurile. Nu uitați, dacă veștile sunt nașpa, faceți măcar haz să nu ne apuce plânsul.

Edited by buntzi, 17 October 2011 - 15:46.


#2
SunriseOfShadow

SunriseOfShadow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.10.2011

View Postbuntzi, on 17th October 2011, 15:38, said:

Așa încât, acum curtea are cam 10m lățime și 40 lungime.

Ai fi vrut sa imi vezi fata cand am citit asta !  :naughty:
Te confrunti cu o problema destul de serioasa aici !

#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Tell me about it :(
Până una alta, lucrez la compartimentarea etajului.

#4
SunriseOfShadow

SunriseOfShadow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.10.2011
La etaj ai putea face 4 camere, astfel incat holul dintre ele sa fie in forma de cruce..sau ceva de genul. Dar..e doar o idee, o aberatie de-a mea

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Cum ai pus scara, vei cheltui destul de mult cu holurile la etaj. Fa in asa fel incat sa ajunga sus pe la mijlocul casei.

#6
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Asta mă chinui acum cu disperare, să modific scara. Gizăs ce oribil e :( Attached File  casa2_2.jpg   126.95K   642 downloads

Iese pe dracu' s-o ducă, fix prin mijlocul casei.
Eh, mâine de-acum. La mine e deja 11 și cel puțin jumate de zi numai asta am făcut.

Edited by buntzi, 17 October 2011 - 17:51.


#7
SunriseOfShadow

SunriseOfShadow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.10.2011
Mult noroc pe maine s`ai, atunci ! :D

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Incearca si cu un arhitect ca de-aia s-au inventat, nu de alta dar s-ar putea sa ajungi la o varianta care sa-ti placa tie, artihectu sa ti-o preia de buna ca asa iti place tie si la final sa constati ca de fapt nu e bine. :peacefingers:

#9
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Fa scara exterioara invelita cu un perete cortina. E de mare efect si lumineaza si parterul si etajul.

Scara poti sa o faci pe structura metalica tip elice cu trepte de sticla.

Edited by muteki, 17 October 2011 - 18:36.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
1- nu poti sa scrii fara patratelele alea
tu construiesti in indonezia ?

#11
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Oh nu Don Pedro..  ,, Și cine naiba îmi face mie (proiect și execuție) casă din lemn în Brăila? ,, :peacefingers:
Stai linistit ca pana ajungi la forma finala modifici proiectul ala(schita>)de unspe mii de ori

#12
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Eu te sfatuiesc, dupa ce cumperi terenul, sa scoti un Certificat de urbanism, care iti va preciza, la obiect, conditiile locale pentru a putea construi.
Daca nu exista un Regulament local de urbanism care sa contina ceva derogari, Regulamentul general de urbanism(art 30), in cazul parcelei cu deschidere de 10m, te va obliga sa construiesti in regim cuplat, adica o latura a casei pe limita de proprietate!Iar daca nu doresti sa te conformezi va trebui sa faci un PUD, ceea ce inseamna timp si bani.
Acum poti visa....iti poti pregati casa ideala, pentru-ca apoi sa trebuiasca sa iti modifici substantial optiunile!
Consulta deocamdata, prin mail un arhitect din zona, care cunoaste regulamentele locale.

#13
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View PostInginerul_bv, on 17th October 2011, 21:32, said:

Incearca si cu un arhitect ca de-aia s-au inventat, nu de alta dar s-ar putea sa ajungi la o varianta care sa-ti placa tie, artihectu sa ti-o preia de buna ca asa iti place tie si la final sa constati ca de fapt nu e bine. :peacefingers:
Desigur. În plus, ideea mea era să discut cu un arhitect fără să-i arăt nimic din ce am schițat eu, tocmai ca să nu-i influențez ideile. Ceva de genul "Domnule dragă, ăsta e terenul, ăștia sunt vecinii, fă-mi o casă!"

View Postdoina-manuela, on 17th October 2011, 23:51, said:

Eu te sfatuiesc, dupa ce cumperi terenul, sa scoti un Certificat de urbanism, care iti va preciza, la obiect, conditiile locale pentru a putea construi.
Daca nu exista un Regulament local de urbanism care sa contina ceva derogari, Regulamentul general de urbanism(art 30), in cazul parcelei cu deschidere de 10m, te va obliga sa construiesti in regim cuplat, adica o latura a casei pe limita de proprietate!Iar daca nu doresti sa te conformezi va trebui sa faci un PUD, ceea ce inseamna timp si bani.
Acum poti visa....iti poti pregati casa ideala, pentru-ca apoi sa trebuiasca sa iti modifici substantial optiunile!
Consulta deocamdata, prin mail un arhitect din zona, care cunoaste regulamentele locale.
Nu ma deranjează să construiesc lipit de vecin. Așa sunt și acum casele, lipite de vecinul dinspre nord. Ba chiar cred că m-ar avantaja, pentru că aș câștiga cei 60cm pe care altfel trebuie să-i las liberi și acolo. Sigur că urmează CU, doar că nu se știe precis când. Până atunci, mă mai joc cu desenatul. Io și fii-mea...

@petre69: scuze, dar cred că problema cu diacriticele e de la tine.

#14
ionzzz

ionzzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.08.2009
Fiind intr-o situatie similara, ma gandeam la asa ceva:
Attached File  idee.png   18.25K   608 downloads

#15
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Deci mâine urmează o discuție preliminară cu arhitectul pe subiectul compartimentare, "ce vrem să facem", de-astea. Ieri s-a conversat nevastă-mea cu el pe tema "cât de mare". Veștile nu sunt rele, în sensul ca în zonă se acceptă (cică) lejer până pe la 100mp pe nivel. Eu nu sunt foarte fericit cu sistemul ăsta tip "a friend of friends", dar dacă ăsta este, îl voi folosi...Ar însemna 20mp în plus pentru parter, și chiar dacă nu-i folosesc pe toți, tot e mai ușor. Măcar am loc de scară...
@ionzzz: păi da, așa pe hârtie am mai făcut și eu încercări, în ideea de a sparge monotonia. Din păcate, când ridici în 3D îți dai seama de fapt ca ai scările prin mijlocul casei și la înălțimea mutrei, și alte detalii de-astea. Și te enerveeeeezi, rău de tot.

#16
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Hai să mai scriu ceva sa mai ridicăm moralul.
A fost soția la o primă discuție cu arhitectul. Planul preliminar (bine, doar o schiță așa) seamănă cu ce am desenat eu. Dar el a folosit dimensiuni la care eu nu am îndrăznit să mă gândesc, bazându-se totuși pe experiența trecută cu autoritățile locale.
Acuma, eu nu vreau să fiu cârcotaș, dar nu-mi place deloc soluția pentru etaj.
Attached File  plan_veve.jpg   109.72K   608 downloads
Nu vreau s-o fac pe deșteptul, și chiar vreau sa fac totul cu un arhitect, să am planuri detaliate pentru absolut orice chestie. Poate că și omul ăsta va dedica mult mai mult timp proiectului meu după ce stabilim ceva termeni financiari, dar parcă aș vrea și o alta soluție înainte să ă decid să continui cu el. Omul are avantajele lui (respectiv alergatul și obținutul avizelor - și se pare ca este cunoscut de către autoritățile locale ca având mereu dosare impecabile la depunere), dar parcă m-aș simți mai liniștit să mai capăt ceva idei.
Și pentru ca am putut folosi ideile lui, m-am jucat eu în continuare pe ideea mea combinată cu ideea lui, și au ieșit cam astea:
Attached File  casa5.jpg   144.27K   492 downloads Attached File  etaj5.jpg   134.56K   443 downloads
Nu am pus nici un fel de ferestre că nu mă pricep, dar dacă cineva vrea să mă ajute cu chestiile astea, nu-i problemă să trimit și fișierele .skp ca nu-mi cad mâinile. Desigur, folosesc versiunea free, așa că nu am mobile aproape deloc. Le-am simulat ca să-mi pot da seama dacă ai loc să te miști p-acolo sau ba.
Îmi place vederea aia pe care o am (e singura, din păcate), deși mi se pare inutil balconul. La o adică, am curte, la ce naiba îmi trebuie balcon? S-ar putea oare reduce balconul (partea în consolă, adică) numai cât sa ai loc să uzi florile? Sincer, eu balconul ăla mi-l imaginez numai ca un mare suport pentru jardiniere și ghivece.
Attached File  vedere_veve.jpg   110.82K   524 downloads

P.S. Astrule, ți-am dat și io sărman un PM, help pliz!
      Paradigmatic, Cheta06, moldoveanul, petre69, nu vă sfiiți!

Edited by buntzi, 28 October 2011 - 10:34.


#17
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Pentru cate persoane faci casa?
Fetita, sotia si tu sau mai aveti ceva planuri?

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbuntzi, on 18th October 2011, 04:34, said:

@petre69: scuze, dar cred că problema cu diacriticele e de la tine.
cred ca ai dreptate
pe ala de acasa am agarici pe asta de la munca nu am
deci cum scap de agarici pe ala de acasa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate