Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

dar cu 100000 de euro ce afacere poti face?

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006
service auto! cererea este enorma,daca pui la punct cateva detalii importante ai succes garantat!
plus ca am un magazin de piese eu si iti fac discount bun;)

#20
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sunt destule serviceuri auto care au dat faliment.
si cu 100.000 nu faci service, faci atelier auto.

#21
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

View Postonlyone, on 18th October 2011, 03:13, said:

sunt destule serviceuri auto care au dat faliment.
si cu 100.000 nu faci service, faci atelier auto.
ca in orice afacere,din orice domeniu,sunt multi care au dat faliment,multi care au succes.
iar cu 100.000 atata timp cat inchiriezi spatiul si nu te apuci sa-l construiesti,crede-ma faci service!

#22
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
eu nu am mai vazut femei patroane de service auto.
stiu ca tu vrei sa iti vinzi piesele auto din magazin si nu ai cui, dar sa ii sugeram fetei o afacere care care sa ii placa si in care sa poata sa puna pasiune.

#23
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

View Postonlyone, on 18th October 2011, 13:41, said:

eu nu am mai vazut femei patroane de service auto.
stiu ca tu vrei sa iti vinzi piesele auto din magazin si nu ai cui, dar sa ii sugeram fetei o afacere care care sa ii placa si in care sa poata sa puna pasiune.
da,ii dadeam sfatul asta pentru ca ma bazez pe ce va cumpara de la mine!esti slab rau!oricum,a fost doar o sugestie,bafta in continuare!
ps:daca iti vinzi casa nu trebuie sa bagi bani in ceva care iti place,nu iti finantezi o pasiune,trebuie sa ii investetsti in ceva profitabil!

#24
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca faci o afacere pe care NU o intelegi, cu care nu ai nicio treaba si nu ai avut vreodata, si care nu iti place = piese auto, service, facturi multe garantii... nervi o dai in bara urgent
nici macar eu nu as face service auto cu toate ca sunt barbat si am si experienta (2 falimente la activ si mai multe succesuri) :)
o afacere care sa mearga pentru o femeie fara experienta nu poate sa fie decat una pe care o intelege macar partial, sau care ii place.

#25
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
deci? casa deja am pus-o in vanzare. astept si alte idei eventual parteneriat... :rolleyes:

#26
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
nu mai vinde casa, transform-o in gradinita


orice afacere ai face nu te avanta sa bagi toti ce 100.000 in ea ...apar cheltuieli nepravazute  :naughty:

#27
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005

View Postratiusky, on 20th October 2011, 19:06, said:

nu mai vinde casa, transform-o in gradinita


orice afacere ai face nu te avanta sa bagi toti ce 100.000 in ea ...apar cheltuieli nepravazute  :naughty:

e foarte buna ideea. Daca casa e suficient de spatioasa, sa stii ca o gradinita particulara e foarte profitabila.

#28
axel9

axel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.10.2011
si totusi de unde esti? daca tot cauti parteneriat si nu doar idei, banuiesc ca ar fi util sa ne spui si locatia.  ;) :D

#29
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postaxel9, on 21st October 2011, 09:41, said:

si totusi de unde esti? daca tot cauti parteneriat si nu doar idei, banuiesc ca ar fi util sa ne spui si locatia.  ;) :D

bucuresti

View Postoppressor, on 20th October 2011, 19:17, said:

e foarte buna ideea. Daca casa e suficient de spatioasa, sa stii ca o gradinita particulara e foarte profitabila.

pentru gradinita trebuie sa faci transformari serioase in casa. n-am capital. oricum am retinut ideea, multumesc...

#30
axel9

axel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.10.2011

View Postnuda, on 21st October 2011, 08:55, said:

bucuresti

in primul rand este greu sa gasesti pe cineva de incredere, pe mana caruia sa lasi atatia bani (pentru unii multi, pentru unii putini).

in al doilea rand nu stiu daca e momentul propice sa te apuci de o afacere. gandeste-te ca ar putea veni vremuri mai grele.
nu in ultimul rand, nu stiu ce afacere vei reusi sa faci, astfel incat sa iti aduca un profit substantial inca de la deschidere. trebuie multa rabdare si planuri de rezerva caci situatii neprevazute pot aparea oricand.

totusi ca sa te ajute cineva si ca sa primesti si raspunsuri pe masura asteptarilor, te-as sfatui sa faci un mini-cv (varsta, studii, etc).
cred ca ar fi util pt toata lumea.

#31
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postnuda, on 16th October 2011, 13:12, said:

ma gandeam sa-mi vand casa si sa incep o afacere. ce-mi recomandati? :rolleyes:
Amenajeaza putin casa si inchiriaz-o. Cu banii de pe chirie incepe o mica afacere cu potential mare de dezvoltare. Obligatoriu cu "ochii mintii" sa-l vezi tu acel potential mare de dezvoltare, altfel degeaba incerci.

#32
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postaxel9, on 21st October 2011, 10:07, said:

in primul rand este greu sa gasesti pe cineva de incredere, pe mana caruia sa lasi atatia bani (pentru unii multi, pentru unii putini).

in al doilea rand nu stiu daca e momentul propice sa te apuci de o afacere. gandeste-te ca ar putea veni vremuri mai grele.
nu in ultimul rand, nu stiu ce afacere vei reusi sa faci, astfel incat sa iti aduca un profit substantial inca de la deschidere. trebuie multa rabdare si planuri de rezerva caci situatii neprevazute pot aparea oricand.

totusi ca sa te ajute cineva si ca sa primesti si raspunsuri pe masura asteptarilor, te-as sfatui sa faci un mini-cv (varsta, studii, etc).
cred ca ar fi util pt toata lumea.

sunt fericita absolventa, cu licenta, a unor studii universitare in Romania... nu spui ce :rolleyes: . dupa cum am mai spus sunt si instructor de aikido. vorbesc engleza la un nivel satisfacator ( pentru mine cel putin  :lol: ).

in al doilea rand nu am de gand sa las banii pe mana nimanui...

daca nu vine nimeni cu vreo idee geniala ma gandeam sa imi construiesc o coliba ecologica 100% :lol: . apa de la fantana, incalzire pe lemnele din padurea din apropiere si iluminare de la panouri solare. coliba tre sa fie destul de mica incat sa nu-mi cheltui decat o mica parte din bani. cu restul fac o mica ferma, angajez doi oameni sa se ocupe de gradinarit, pomi si animale. credeti ca as face bani din vanzarea de legume, fructe si animale eco? aaah, nu sa ma umplu de bani ci doar sa nu mor de foame eu si angajatii mei... :rolleyes:

#33
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
eu zic sa iei o foaie A4, iti faci o cafea sau un ceai , te asezi confortabil si incepi sa pui pe hartie ce ti-ar placea sa faci si ce pasiuni ai.
apoi te documentezi pe net/carti etc. ce implica acele "pasiuni, placeri".

niciodata sa nu lasi banii tai pe mana altora si nici sa nu te lasi influentata de ce spun ceilalti(sa fii atenta la ce spune cel de langa tine, apoi sa te interesezi daca e un sfat bun sau rau ) !!!  
sa fii cumpatata in deciziile pe care le iei si sa tii minte ca alti 100.000 euro nu or sa apara de nici-unde daca ii pierzi pe acestia.

un sfat bun l-am primit de la fostul meu boss: "Ma..tine minte ca in viata asta toti vor sa te F$%A!!"

spor si multa bafta.

#34
axel9

axel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.10.2011

View Postpoadol, on 21st October 2011, 13:39, said:

Amenajeaza putin casa si inchiriaz-o. Cu banii de pe chirie incepe o mica afacere cu potential mare de dezvoltare. Obligatoriu cu "ochii mintii" sa-l vezi tu acel potential mare de dezvoltare, altfel degeaba incerci.

Tocmai ce am vorbit zilele trecute cu o prietena care si-a gasit un apartament de inchiriat in Bucuresti printr-o agentie. Tipul de la agentie se plangea ca a facut un contract cu un individ pentru a inchiria un apartament. Ca sa vezi ca in nici 24 de ore apartamentul a fost golit de tot ce se putea cara din el si ia-l pe tip de unde nu-i. Asa ca inchiriatul asta in Romania are partile lui pozitive si negative. Mai mult negative daca ma intrebi pe mine. Sunt de parere ca o chirie sub 800-1000e pe luna nu este rentabila. Stiu ca acum o sa imi sariti in cap ca spun sumele astea "exorbitante" dar a fi proprietar de un apartament inchiriat e un cosmar. Nimeni nu iti respecta munca si nimeni nu se gandeste ca poate tu, proprietarul ai bagat bani in acel apartament. Ca la sfarsit sa te trezesti ca tragi linie si ai iesit pe zero daca nu pe minus. Pentru 300-400e cat iei pe luna (tinand cont ca apartamentul este intr-o zona buna) mai bine te lipsesti.

Asa ca nu vad asta a fi o solutie.

View Postnuda, on 21st October 2011, 13:49, said:

sunt fericita absolventa, cu licenta, a unor studii universitare in Romania... nu spui ce :rolleyes: . dupa cum am mai spus sunt si instructor de aikido. vorbesc engleza la un nivel satisfacator ( pentru mine cel putin  :lol: ).

in al doilea rand nu am de gand sa las banii pe mana nimanui...

daca nu vine nimeni cu vreo idee geniala ma gandeam sa imi construiesc o coliba ecologica 100% :lol: . apa de la fantana, incalzire pe lemnele din padurea din apropiere si iluminare de la panouri solare. coliba tre sa fie destul de mica incat sa nu-mi cheltui decat o mica parte din bani. cu restul fac o mica ferma, angajez doi oameni sa se ocupe de gradinarit, pomi si animale. credeti ca as face bani din vanzarea de legume, fructe si animale eco? aaah, nu sa ma umplu de bani ci doar sa nu mor de foame eu si angajatii mei... :rolleyes:


Cand am spus ca lasi banii pe mana cuiva, m-am referit la faptul ca asociindu-te cu cineva, o sa fii jumatate/jumatate in firma cu el. Deci cam ce e al tau e si al lui si vice-versa.

Cat despre ideea ta, pare ok la prima vedere dar mai e cale lunga pana departe. Chiar te imaginezi in mijlocul naturii? Iarna la -30 grade sa iesi din coliba ta ca sa iti faci focul si sa nu mori de frig? Nu prea cred. Ce spui tu, pare un vis. Un ideal mai degraba. Si eu am cateodata rataciri d-astea de cateva momente in care ma gandesc sa ma izolez undeva de tot ce este in jurul meu. Sa traiesc "bio" ca tot e trend-ul asta. Sa am o micro-ferma. Si totusi am 22 de ani. :) Financiar nu ar fi o problema (adica ar fi ceva fiabil, nu doar un simplu vis) dar cred si sper sa mai am mult de trait asa ca de ce as face-o acum? Si totusi revin repede cu picioarele pe pamant cand ma gandesc la toate amanuntele si dezavantajele unei astfel de vieti.

Eu zic sa nu te avanti. Cum spunea si victor.andrey, alti 100.000 eur nu or sa mai apara peste noapte daca vei avea nesansa sa ii pierzi pe astia.

Gandeste-te bine si nu risca momentan. Nu cred ca este momentul propice pentru orice investitie. Doar daca ai bani care nu iti trebuiesc si esti la fel de bogat/sarac cu ei sau fara ei. Ceea ce nu este in cazul de fata. Sa nu postezi peste un an si sa ne spui ca stai tu cu chirie caci ai pierdut banii in nu stiu ce afacere dubioasa. Asa ca, ochii mari... Succes.

#35
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postaxel9, on 21st October 2011, 20:34, said:

1.
Tocmai ce am vorbit zilele trecute cu o prietena care si-a gasit un apartament de inchiriat in Bucuresti printr-o agentie.

Asa ca nu vad asta a fi o solutie.




2.
Cand am spus ca lasi banii pe mana cuiva, m-am referit la faptul ca asociindu-te cu cineva, o sa fii jumatate/jumatate in firma cu el. Deci cam ce e al tau e si al lui si vice-versa.

3.
Cat despre ideea ta, pare ok la prima vedere dar mai e cale lunga pana departe. Chiar te imaginezi in mijlocul naturii? Iarna la -30 grade sa iesi din coliba ta ca sa iti faci focul si sa nu mori de frig? Nu prea cred. Ce spui tu, pare un vis. Un ideal mai degraba. Si eu am cateodata rataciri d-astea de cateva momente in care ma gandesc sa ma izolez undeva de tot ce este in jurul meu. Sa traiesc "bio" ca tot e trend-ul asta. Sa am o micro-ferma. Si totusi am 22 de ani. :) Financiar nu ar fi o problema (adica ar fi ceva fiabil, nu doar un simplu vis) dar cred si sper sa mai am mult de trait asa ca de ce as face-o acum? Si totusi revin repede cu picioarele pe pamant cand ma gandesc la toate amanuntele si dezavantajele unei astfel de vieti.

Eu zic sa nu te avanti. Cum spunea si victor.andrey, alti 100.000 eur nu or sa mai apara peste noapte daca vei avea nesansa sa ii pierzi pe astia.

Gandeste-te bine si nu risca momentan. Nu cred ca este momentul propice pentru orice investitie. Doar daca ai bani care nu iti trebuiesc si esti la fel de bogat/sarac cu ei sau fara ei. Ceea ce nu este in cazul de fata. Sa nu postezi peste un an si sa ne spui ca stai tu cu chirie caci ai pierdut banii in nu stiu ce afacere dubioasa. Asa ca, ochii mari... Succes.

1. chiar asa, cat as lua in momentul asta daca vreau sa-mi inchiriez casa? arata bine, nu e ditamai vila dar e cocheta, am si teren destul, iarba verde, pomi, terase, chiar si o mica sala de sport. e si aproape de bucuresti, 30 minute cu masina pana la universitate....

2. pai daca ma asociez cu cineva tre sa puna si el/ea 100000 de euro. sau daca nu ar trebui sa fie sora-mea...

3.ma imaginez astfel, DA! nu tre sa ies afara la -30 daca imi strang lemnele si le tai din vara :rolleyes: .

#36
axel9

axel9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.10.2011

View Postnuda, on 21st October 2011, 20:24, said:

1. chiar asa, cat as lua in momentul asta daca vreau sa-mi inchiriez casa? arata bine, nu e ditamai vila dar e cocheta, am si teren destul, iarba verde, pomi, terase, chiar si o mica sala de sport. e si aproape de bucuresti, 30 minute cu masina pana la universitate....

2. pai daca ma asociez cu cineva tre sa puna si el/ea 100000 de euro. sau daca nu ar trebui sa fie sora-mea...

3.ma imaginez astfel, DA! nu tre sa ies afara la -30 daca imi strang lemnele si le tai din vara :rolleyes: .

Imi place ca esti optimista. Cat despre inchriat nu stiu ce sa zic. Cred ca ar fi mai indicat sa vorbesti cu un agent imobiliar. Dar daca o sa inchiriezi, de unde iti mai finantezi visul?

Apropo. Am si eu 100.000e. Vroiam sa imi fac o casa. Macar sa raman cu ceva. Mi-e sa nu pice euro de tot si sa raman cu banii sa ma uit la ei ca la o colectie multicolora. :D Hai sa facem ceva impreuna. :D Facem o casa de 100.000e, turnam 2 copii ca sa ne anime viata, 100.000e ii punem in banca si traim din dobanzi :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate