Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Medicamente antifumat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Recomand si eu plasturii Nicorette.
Cel putin 2 amici s-au lasat folosindu-i.

#20
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Sa-ti spun eu cum m-am lasat: fumam peste un pachet pe zi {si sotia unul}, am incercat cu Nicorette si s-a mai diminuat nr de tigari dar cand n-am mai avut bani pt plasturi nr tigarilor a crescut la 40 zi de zi... S-a dus sotia la inst de pneumologie la un program anti fumat  si din lista cabinetelor ne-am ales pe cel de la policlinica Vitan. Am ajuns seara dupa program, doctorul {un nene pana in 40 de ani fost fumator} ne-a zis sigur vom reusi sa le lasam, dar nu ne da si prospectul la medicamente. Ne-a dat 4 cutii {sau 6} si am plecat nedumeriti. Prima sapt fumam normal si luam o pastiluta de 0.5mg iar dupa 7zile o pastila de 1mg si ne alegeam o zi in care renuntam sa mai fumam. Dupa 14 zile am renuntat si la pastile si la tigari. In aprilie facem 3 ani, ne luam o sti2la buna de vin si sarbatorim :) Bafta!

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAl_Bundy, on 11th October 2011, 00:07, said:

Reamintesc
-vointa=0

Iti spun eu un "secret" :). Fara vointa, nu te vei lasa, indiferent ce metode vei incerca. Iti trebuie vointa puternica  si in special o motivatie puternica. Odata ce te-ai inarmat cu astea, te poti inscrie in programele alea de renuntare la fumat. Nu exista o solutie general valabila. Unii se lasa pur si simplu (cazul meu). Unii se lasa cu tigari electronice, mie mi s-a parut o solutie de kkt. Am incercat-o si...bani aruncati dpmdv. Nevasta-mea, s-a lasat cu o combinatie de Nicorette si biorezonanta.  Altii cu pastile....

Trebuie sa-ti gasesti modalitatea compatibila, iar pentru asta....va trebui sa incerci. Daca ai noroc, iti va iesi din prima. Daca nu....mai incerci.
Totusi, probabil metoda cu cea mai mare rata de succes, este cea medicala.  Dar repet, motivatia este foarte importanta, nu atat pentru a renunta la fumat, cat pentru a te mentine nefumator.  AIA va fi adevarata provocare.

#22
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
vointa voita vointa voita vointa.
celelalte is doar niste amagiri.

#23
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,018
  • Înscris: 11.06.2010
Nu am avut rabdare sa citesc tot, insa, daca ii mai trebuie cuiva informatii legate de acest lucru, sunt niste medicamente ce te pot ajuta sa te lasi sau sa reduci. Unul ar fi un antidepresiv ce contine ca substanta activa bupropiona (it worked for me for a while, dar eu nu voiam sa renunt la tigari, m-am lasat de fumat ca side effect :)) ), altul ar fi nortriptilina. Tot antidepresiv. Problema este ca da, ambele au side effects, unele suparatoare. Insa merg pentru a te lasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate