Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Medicamente antifumat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Da, se pare ca plamanii nu ma mai duc mult, mai ales dupa 1 pachet pe zi.
Prin urmare caut ceva pareri/recomandari referitoare la medicamentele impotriva fumatului de la cei ce au efectuat astfel de tratamente.






Daca am gresit aria rog ca topicul sa fie mutat unde ii este locul.

Edited by Al_Bundy, 10 October 2011 - 22:55.


#2
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
Singurul medicament e vointa.

#3
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Asta cu vointa nu prea merge, vreau ceva "hard" pentru creierul incapabil sa inteleaga  :sadwalk:

#4
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

 Al_Bundy, on 10th October 2011, 23:55, said:

Da, se pare ca plamanii nu ma mai duc mult, mai ales dupa 1 pachet pe zi.
Prin urmare caut ceva pareri/recomandari referitoare la medicamentele impotriva fumatului de la cei ce au efectuat astfel de tratamente.






Daca am gresit aria rog ca topicul sa fie mutat unde ii este locul.
Eu am incercat cu niste ceaiuri cumparate de la plafar, dar au exact acelasi efect ca ala de fructe de padure sau portocalie, numai ca e mult mai scarbos.Stiu ca exista niste plasturi ( in afara de prostiile astea de la farmacii, carora li se fac reclama peste tot si nu-s bune de nimic) care elimini toate toxinele din corp produse de tigara prin transpiratie. De dat rezultate da, iti trece pofta de fumat, dar iesi exact la aceeasi miscare ca si cand ai lua un pachet de tigari. Daca vrei, maine iti pot da un raspuns exact cum se chemau respectivii plasturi. ^_^

#5
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

 Batranelul22, on 11th October 2011, 00:01, said:

li se fac reclama peste tot si nu-s bune de nimic)
Asta-i ideea topicului, nu am chef sa arunc banii aiurea...






Da, stiu, si pe tigari arunc banii aiurea.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cu o tigara electronica ai incercat? eu o sa incerc maine una, mai a dracu' ca aia normala n-are cum sa fie.
fumez cam un pachet la doua zile, asa ca nu cred c-o sa fie mare branza sa nu mai fumez tigari normale.

in rest, toate care le vezi in farmacii si in reclame sunt rahat cu apa rece. cred ca pana si ala tot mai are un efect...
de cat timp fumezi si ce tigari? (a nu se considera reclama, ca iar iau CNA-ul la dat **ie)

#7
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
De vreo 14 ani. Cand sunt plecat prin tara fumez si 3-4 pachete in 24 de ore/ cam 1 data pe saptamana, in rest cate 1 in 24 de ore :(
Tigari ...pei aia cu Camila albastra de vreo luna incoa, inainte am fumat leme si pmall dinala albastru
Nu prea am incredere in tigara aia electronica, mai ales din pricina provenientei dubioase si a unor zvonuri ca iti face mai mult rau decat bine.

Edited by Al_Bundy, 10 October 2011 - 23:34.


#8
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Yea! La 60-80 tigari pe zi de 30 de ani, ma mai duc pe mine plamanii... Incearca electrica!

#9
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Electrica ? O recomandare (pe PM sa nu fie considerata reclama)


Am uitat sa precizez ca am avut astm bronsic cand eram mic.

Edited by Al_Bundy, 10 October 2011 - 23:32.


#10
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Parca erau niste programe pentru cei care vor sa se lase , aveam un cunoscut care tot asa vroia sa se lase, dar nu-mi mai amintesc ce si cum...
Felicitari pentru decizie! :peacefingers:

#11
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Merci.

Sunt dispus sa dau si 3-400 lei pe luna, numai sa scap de ele. Suma asta o dau lunar pe tigari.

#12
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008
Eu m-am lasat de fumat (acum 3 ani) cu ajutorul lui nicorete.prima data ma luat gume,care nu au avut nici un efect,mai mult,mi se facea rau...apoi am incercat cu plasturi nicorete si a mers din prima zi.
In mod normal,plasturele trebuie sa se pastreze vreo 16 ore,dar eu il tineam 12-13 ore si apoi il schimbam.Eu l-am aplicat numai pe zona de sub clavicula in partea stanga...
Am tinut tratamentul vreo saptamana si cateva zile,sa spunem 10 zile rotunjit.Efectul s-a simtit dupa prima aplicare la vreo 5-6 ore:cand trageam din tigare nu suportam fumul,era ca si cum fumasem 5 tigari inainte una dupa alta fara pauza,acea senzatie de scarba.
Este nevoie si de putina vointa.
Mentionez ca ajungeam la aproape 2 pachete/zi.
Mult succes!

#13
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Al_Bundy, on 11th October 2011, 00:01, said:

Asta cu vointa nu prea merge, vreau ceva "hard" pentru creierul incapabil sa inteleaga  :sadwalk:
de 5 zile nu am fumat; si am fumat mai mult timp ca tine si mai multe tigari.
vointa iti trebuie, nimic altceva; sange-n tine!

 e_bulu, on 11th October 2011, 00:27, said:

Yea! La 60-80 tigari pe zi de 30 de ani, ma mai duc pe mine plamanii... Incearca electrica!
te duc pe naiba; ultimul control serios cand l-ai facut?!

#14
cph

cph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.01.2007
Easyway To Stop Smoking de Allen Carr, gasesti pe net cartea si filmul

#15
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011
Reamintesc
-vointa=0
-timp de citit = spre 0

#16
vartolome_1

vartolome_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 11.01.2008

 cph, on 11th October 2011, 01:04, said:

Easyway To Stop Smoking de Allen Carr, gasesti pe net cartea si filmul

Ai citit-o tu si ai reusit sa te lasi de fumat?

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Recomand si eu, electronicele! E singura varianta, toate celelalte, doar te storc de bani. Eu fumam 3-4 pachete pe zi, deci stiu ce vorbesc. Acum, cu electronice, mai iau un pachet din cand in cand, organismul cere inca portia de nicotina, dar au fost perioade cand o saptamana-doua, n-am pus tigara "analogica" in gura. Imporant e sa te documenezi bine, ce model cumperi, ce lichid, ce atomizoare, cartomizoare, cum trebuie folosite corect. Nu-ti recomand nimic, nu fac reclama nimanui, gasesti informatii cu nemiluita pe google.

#18
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 buleala, on 11th October 2011, 00:53, said:

te duc pe naiba; ultimul control serios cand l-ai facut?!
Nu mai stiu ce inseamna un control serios. Ca n-am cancer... nu am. Ca o sa crap de cancer... da. M-au vazut la un control complet si n-am nimic rau pe dinauntru. Capacitatea plamanilor e foarte buna... Probabil ca n-apuc 50 - 55 (cu greu).

 rumegus, on 11th October 2011, 01:12, said:

Spre exemplu eu la cafea pot sa am electrica lu' peste. Fumez kent lung. La spritz fac la fel (bine, ala e rar de tot). Daca pui doar cafeaua, tot rad 6 pe zi.


Ideea e ca la Nicorette au reactionat destul de multi bine (unii cu rau de tigare) astfel incat e pacat sa nu incerce. Mai e un pericol. Poti s-o reglezi p-aia electronica mult mai tare decat tigarea normala (ex: KENT lung)... Si o s-o faci! Tigarea electrica e ca solarul... Descoperim peste 10 - 20 de ani daca a fost rea sau buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate