Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Credeti ca visele pot prevedea viitorul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gabyyss

gabyyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2011
Tu ce-ai visat aseara? :lol: Ati avut vise ciudate, care s-au repetat?
Daca as incepe sa spun eu ce vise am avut, ati rade:))

#2
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
La mine visul de azi a reflectat prezentul :)) Am visat ca ca cineva ma tortura (da stiu, sucks) si durea foarte rau... problema e ca atunci cand m-am trezit aveam o durere de cap insuportabila :) Deci e clar ca de-aia am visat ce am visat.

#3
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
De ce sa razi de visele altuia???....ma rog...da unele vise pot "prevedea" viitorul dar nu este dovedit stiintific nimic...este interesant cand ai un asemenea vis coroborat cu Deja-Vu, este interesanta aceea senzatie ca stii ca ai mai fost acolo sau ai visat ca ai fost acolo.

#4
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
eu nu cred ca visele reflecta viitorul ci conceptia noastra despre viitor. asa cum reflecta nu neaparat evenimente din trecut, ci mai mult conceptia noastra despre evenimente din trecut.

#5
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Post-DAMON-, on 10th October 2011, 11:47, said:

eu nu cred ca visele reflecta viitorul ci conceptia noastra despre viitor. asa cum reflecta nu neaparat evenimente din trecut, ci mai mult conceptia noastra despre evenimente din trecut.
Ai avut vise in care iti "vedeai" viitorul???....

#6
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Unele da,altele(majoritatea) nu.E o mare inselatorie,uneori visezi ceva si se intampla invers,alteori se intampla exact ce/cum visezi,alteori visul devine real a doua zi,sau peste o luna,sau peste jumatate de an.De aceea parerea generala este ca nu e bine sa crezi in vise...

#7
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
Credeti ca visele pot prevedea viitorul ?


nu

#8
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Nu.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
da  :rolleyes:

#10
gabyyss

gabyyss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.09.2011

View PostSecuristu, on 10th October 2011, 11:31, said:

De ce sa razi de visele altuia???....ma rog...da unele vise pot "prevedea" viitorul dar nu este dovedit stiintific nimic...este interesant cand ai un asemenea vis coroborat cu Deja-Vu, este interesanta aceea senzatie ca stii ca ai mai fost acolo sau ai visat ca ai fost acolo.


De ce sa rad ?:))
Esti sigur ca vrei sa-ti spun?
Ma vei crede?:))

Am avut cateva vise, si inca mai am.... care se repeta.
Un vis e: mi se arata cerul si incep stelele sa prinda forme, desene, pe care nu le inteleg.
Altul, e plina zi, in dreptul Soarelui e o cruce, si cerul plin de avioane, elicoptere, in jurul meu multa aglomeratie, zgomot disperare, si totul se misca haotic.
Altul eram la mine acasa, si Diavolul era dupa usa, nu puteam sa aprind nici-un bec....ma rog e dramatic visul asta...

#11
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

View PostSecuristu, on 10th October 2011, 11:51, said:

Ai avut vise in care iti "vedeai" viitorul???....
Timp de 5 ani, am visat periodic ca dintii mi se sfaramau si mi-i scoteam singur din arcada sub forma de  bucati-bucatele acoperite de puroi. M-am imbolnavit ulterior de osteomielita(infectie osoasa) la nivelul craniului, dar nu in gura, si periodic mi se extrageau de catre chirurg sechestre osoase si resturi purulente, boala care m-a tinut pe bara destule luni. Dupa vindecare, nu am mai avut niciodata acest vis.Sunt 8 ani de atunci.

Edited by jderjerpelit, 10 October 2011 - 16:40.


#12
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postjderjerpelit, on 10th October 2011, 17:36, said:

Timp de 5 ani, am visat periodic ca dintii mi se sfaramau si mi-i scoteam singur din arcada sub forma de  bucati-bucatele acoperite de puroi. M-am imbolnavit ulterior de osteomielita(infectie osoasa) la nivelul craniului, dar nu in gura, si periodic mi se extrageau de catre chirurg sechestre osoase si resturi purulente, boala care m-a tinut pe bara destule luni. Dupa vindecare, nu am mai avut niciodata acest vis.Sunt 8 ani de atunci.
Holy shit...asta e naspa frate...ma bucur ca esti okay acum :)



Quote

Am avut cateva vise, si inca mai am.... care se repeta.
Un vis e: mi se arata cerul si incep stelele sa prinda forme, desene, pe care nu le inteleg.
Altul, e plina zi, in dreptul Soarelui e o cruce, si cerul plin de avioane, elicoptere, in jurul meu multa aglomeratie, zgomot disperare, si totul se misca haotic.
Altul eram la mine acasa, si Diavolul era dupa usa, nu puteam sa aprind nici-un bec....ma rog e dramatic visul asta...


Eu am fost alergat de draci, muscat de un caine mare negru, am cazut de pe un pod si mi-am rupt spatele, am fost inchis de viu intr-o camera neagra, am visat Moasrtea si apoi trei rude mi-au murit,....mie imi plac cosmarurile.

Si de viitor...da am visat ca ma plimbam cu fosta pe o strada, apoi pe bulevard si apoi pe o strada mai intima am sarutat-o....apoi a treia zi am refacut traseul din vis :w00t: doar ca am fost refuzat la partea cu sarutul....si apoi am constientizat unde am gresit (ghici unde...da tot intr-un vis)...:)

Edited by Securistu, 11 October 2011 - 11:29.


#13
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Da.
Am visat cutremurul din dec 2004, si in acelasi vis, gerul din ian 2005. Habar nu aveam ce era in vis. Dupa vreun an, am realizat. Deci nu mi-a folosit.

#14
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Am visat ca mi s-a furat masina. Intradevar, mi s-a furat benzina din rezervor. Singura data cand mi s-a intamplat ceva de genul.

#15
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postgabyyss, on 10th October 2011, 15:07, said:

Un vis e: mi se arata cerul si incep stelele sa prinda forme, desene, pe care nu le inteleg.
Hai ca-s curios: e cumva vorba de constelatii care incep sa prinda formele pe care le reprezinta? Stiu eu, de pilda Scorpionul incepe sa dezvolte filamente luminoase intre stelele care-l compun, si care pana la urma formeaza un contur luminos care chiar seamana cu un scorpion?

#16
n3xt

n3xt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.10.2006
Viitorul se creeaza, nu se asteapta. Daca te indoiesti de asta e aiurea. De obicei visele au menirea sa te faca sa reflectezi la anumite lucruri si sa incerci sa te schimbi daca este cazul.

#17
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postn3xt, on 3rd December 2011, 16:18, said:

Viitorul se creeaza, nu se asteapta. Daca te indoiesti de asta e aiurea. De obicei visele au menirea sa te faca sa reflectezi la anumite lucruri si sa incerci sa te schimbi daca este cazul.
Asa e.
Visele...daca iti aduci aminte de ele, si daca iti dai seama ce sint. De obicei, nu stii.
Dar ce te faci cind vizesi...cataclisme. Uneori, clar. Si nu le bagi in seama, necrezind in ele. Si parerea mea, e bine asa.

Edited by NASTYPRIMUL, 05 December 2011 - 06:51.


#18
reddevilnb1

reddevilnb1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 13.12.2007
Eu sincer nu cred ca visele prevestesc viitorul.Am avut foarte multe vise si cosmaruri si nu s-au adeverit niciodata.De cele mai multe ori daca ma culc si sunt ingrijorat de un lucru o sa visez ceva legat de acel lucru.(de ex:imi era frica ca o sa pic un test si am visat ca l-am picat)Si ar trebui sa tineti cont ca o persoana in medie viseaza de 3 ori parca pe noapte si cand te trezesti in majoritatea cazurilor nu o sa iti amintesti absolut nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate