Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3076 replies to this topic

#55
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 7th October 2011, 23:45, said:

Despre asta-i vorba, iar Mantuitorul este Hristos (dupa credinta crestina) adica cel pe care il anunta Isaia in versetul respectiv.
Deci toata lumea spune ca e vorba de Mantuitor, eh ca tu nu crezi ca Iisus Hristos e Mantuitorul asta e alta piranha la gratar.
Greseala
Deci toata lumea spune ? Care lume?
Nu m-ai inteles.
Hristos nu e Mantuitorul .

#56
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 8th October 2011, 00:28, said:

Greseala
Mai intreb odata, copilul la care face referinta versetul din Isaia, este Mantuitorul, Unsul, Mesia, Dumnezeu Puternic,Parintele Vesniciilor,..???
DA sau NU!

View PostBen_Gal_1, on 8th October 2011, 00:28, said:

Hristos nu e Mantuitorul .
Ba este!

Edited by leowatcher, 08 October 2011 - 00:48.


#57
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

(Ben_Gal_1 @ 8th October 2011, 00:28)
Greseala
Deci toata lumea spune ? Care lume?
Nu m-ai inteles.
Hristos nu e Mantuitorul .

View Postleowatcher, on 8th October 2011, 00:36, said:

Mai intreb odata, copilul la care face referinta versetul din Isaia, este Mantuitorul, Unsul, Mesia, Dumnezeu Puternic,Parintele Vesniciilor,..???
DA sau NU!

Ba este!

Sa traiesti, lume !

Edited by Ben_Gal_1, 08 October 2011 - 07:13.


#58
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 8th October 2011, 07:12, said:


E bine ca vezi si nu crezi.
Hai noroc!

#59
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 8th October 2011, 12:36, said:

E bine ca vezi si nu crezi.
Hai noroc!
Crezi ca daca nu ma citezi, nu stiu?

Repet:

View PostBen_Gal_1, on 8th October 2011, 07:12, said:

Greseala
Deci toata lumea spune ? Care lume?
Nu m-ai inteles.
Hristos nu e Mantuitorul .


#60
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
Ben,nu ai raspuns la intrebarea cu "da" sau "nu"!!!
Nu ai ce cauta aici (daca esti onest) daca nu raspunzi la topic, iar topicul nu pune la indoiala validitatea Mantuitorului Iisus Hristos ci cu totul
altceva,nu te intreaba daca Hristos e salvatorul sau nu, pt ca se pleaca de la premiza ca este.

#61
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
"Și eu am văzut și am mărturisit că el este Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 1:34).

Ce au înțeles evreii prezenți din cuvintele lui Ioan? În ce sens era Isus "fiul lui Dumnezeu"?
Relatarea continuă cu cuvintele: "...Andrei, fratele lui Simon Petru. El, cel dintâi, a găsit pe fratele
său Simon și i-a zis: "Noi am găsit pe Mesia" (Ioan 1:35-41).

    Cuvintele lui Ioan au fost înțelese în sensul obișnuit. Isus era Mesia și astfel fiul lui Dumnezeu.

Fiul lui Dumnezeu nu era în secolul întâi mai mult decât un titlu alternativ al lui Mesia.
Aceasta în gândirea ebraică formată în spiritul și limbajul Vechiului Testament.
Pentru că în cea păgână, "fiul lui Dumnezeu", așa cum erau considerați unii împărați și eroi legendari,
era o expresie cu valențe literale. Era presupusa o legatura intre zei si muritoare.
În timp, cand paganii convertiti au format majoritatea, perceptia pagana a inlocuit înțelesul expresiei biblice.

#62
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

fals. isus nu e fiul lui dumnezeu .

#63
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 8th October 2011, 13:30, said:

Ben,nu ai raspuns la intrebarea cu "da" sau "nu"!!!
Nu ai ce cauta aici (daca esti onest) daca nu raspunzi la topic, iar topicul nu pune la indoiala validitatea Mantuitorului Iisus Hristos ci cu totul
altceva,nu te intreaba daca Hristos e salvatorul sau nu, pt ca se pleaca de la premiza ca este.
Nu vrei sa ma faci sa cred ca-ti trebuie mura'n gura. Eu am raspuns deja de citeva ori si daca nu vezi asta, atunci intreaba un popa.
Inca ceva: dumneata nu permiti sa scrie aici decit cine gindeste ca dumneata?
Esti moderator, sau ce dreaku?

Si mai te mai dai Jig[a]nit.

View Postlogic1, on 8th October 2011, 18:24, said:

"Și eu am văzut și am mărturisit că el este Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 1:34).

Ce au înțeles evreii prezenți din cuvintele lui Ioan? În ce sens era Isus "fiul lui Dumnezeu"?
Relatarea continuă cu cuvintele: "...Andrei, fratele lui Simon Petru. El, cel dintâi, a găsit pe fratele
său Simon și i-a zis: "Noi am găsit pe Mesia" (Ioan 1:35-41).

    Cuvintele lui Ioan au fost înțelese în sensul obișnuit. Isus era Mesia și astfel fiul lui Dumnezeu.

Evreii aceia nu erau prea inteligenti.
Din cauza lor s-a nascut o legenda si eroul principal a fost spinzurat pe un stilp de telegraph.

Edited by Ben_Gal_1, 08 October 2011 - 19:03.


#64
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
@Ben_Gal
Nu te da lovit degeaba pt ca nu te-am gonit, ai inteles gresit.
Ti-am spus ca "toata lumea" interpreteaza versetul respectiv, ca referindu-se exact la ceea ce se spune in el, adica la Mantuitorul, de ce e greseala?

Si ce treba are "Hristos nu e Mantuitorul" cu postul meu? (ca sa nu mai spun cu topicul, ca vad ca te superi si chiar nu e intentia mea).
Daca ala e un contraargument la primul meu post atunci inseamna ca sunt eu nebun.
Eu incerc sa spun in ce context Hristos e numit Fiul (adica on topic), iar tu vii si spui ca Hristos nu e Mantuitorul, pai ce treaba are una cu alta???

View Postlogic1, on 8th October 2011, 18:24, said:

Fiul lui Dumnezeu nu era în secolul întâi mai mult decât un titlu alternativ al lui Mesia.
Aceasta în gândirea ebraică formată în spiritul și limbajul Vechiului Testament.

În timp, cand paganii convertiti au format majoritatea, perceptia pagana a inlocuit înțelesul expresiei biblice.

Asa este.
Insa termenul de "fiu" nu este folosit strict numai ca "titlu mesianic", ci este folosit si pentru a accentua evenimentul intruparii.
Niciodata in VT nu s-a facut vre-o aluzie cum ca Dumnezeu ar avea un fiu in mod literal, pentru ca asta ar insemna ca Hristos nu este dumnezeu (divin) ci ar avea si El inceput, ceea ce e un nonsens.

Expresia: "născut, iar nu făcut, născut din Tatăl, mai înainte de toți vecii...Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat" este gresita si fara suport biblic.

Edited by leowatcher, 08 October 2011 - 19:28.


#65
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Expresia: "născut, iar nu făcut, născut din Tatăl, mai înainte de toți vecii...Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat" este gresita si fara suport biblic.

Foarte adevarat ,crezul atanasian este o broscarie pagana 100%.ISUS HRISTOS este manifestarea vizibila a Dumnezeului Unic invizibil . :peacefingers:

#66
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 8th October 2011, 19:27, said:

@Ben_Gal
Nu te da lovit degeaba pt ca nu te-am gonit, ai inteles gresit.
Ti-am spus ca "toata lumea" interpreteaza versetul respectiv, ca referindu-se exact la ceea ce se spune in el, adica la Mantuitorul, de ce e greseala?
Nu ma dau jignit, Nu ma face sa rid ca ma doare circumcizia.

View Postleowatcher, on 8th October 2011, 19:27, said:

Eu incerc sa spun in ce context Hristos e numit Fiul (adica on topic), iar tu vii si spui ca Hristos nu e Mantuitorul, pai ce treaba are una cu alta???
Uneori stau si ma mir [cit pe ce sa zic "crucesc"] ce fantasme se nasc din faptul ca mai toti crestinii nu cunosc ebraica.
In ebraica "OM" rste tradus prin "Fiul Omului" si cu totii suntem fii ai lui Dumnezeu. Deci dualitate.
Asa era si Iisus si cam asta e totul.

Quote

Expresia: "născut, iar nu făcut, născut din Tatăl, mai înainte de toți vecii...Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat" este gresita si fara suport biblic

View Postady_maris, on 8th October 2011, 21:22, said:

Foarte adevarat ,crezul atanasian este o broscarie pagana 100%.ISUS HRISTOS este manifestarea vizibila a Dumnezeului Unic invizibil . :peacefingers:
De cite ori s-a nascut Isus?

View Postady_maris, on 8th October 2011, 21:22, said:

Foarte adevarat ,crezul atanasian este o broscarie pagana 100%.ISUS HRISTOS este manifestarea vizibila a Dumnezeului Unic invizibil . :peacefingers:

CREZUL ATANASIAN
http://www.cprf.co.u...an_romanian.htm

Quote

Iar credinta crestina universala este aceasta, ca noi ne închinam unui (singur) Dumnezeu în Trinitate, iar Trinitatii în unitate; fara a confunda Persoanele si fara a diviza faptura (Dumnezeirii). Caci exista o singura Persoana a Tatalui, o alta a Fiului, si o alta a Duhului Sfânt.

Fara a diviza insa exista o singura Persoana a Tatalui, o alta a Fiului, si o alta a Duhului Sfânt.

N-am inteles nimic

Edited by Ben_Gal_1, 08 October 2011 - 21:49.


#67
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Fara a diviza insa exista o singura Persoana a Tatalui, o alta a Fiului, si o alta a Duhului Sfânt.

N-am inteles nimic

E un mare mister ...doar Papa il stie caci e un secret al Vaticanului .Si Dan BROWN ..il stie ... :naughty:

Edited by ady_maris, 08 October 2011 - 22:19.


#68
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

Daca unu va spune sa vorbiti la subiect se pare ca e al dracu si vi se pare ca face pe desteptu', cand de fapt nu face altceva decat sa incerce sa evite cearta pe
mai multe subiecte de-odata.
Atunci haideti fratilor sa vorbim si de cum exista Dumnezeu, cum e posibil ca biblia sa fie inspirata de Dumnezeu,ca de ce asa si nu pe dincolo, de ce Iisus e mantuitorul, le amestecam pe toate la un loc sa vedem daca iese varza tocata... Da' nimeni nu raspunde la topic, desi pe altii poate ii intereseaza sa afle mai multe lucruri cu privire la sensul titlului de FIU, printre care sunt si eu, probabil mai sunt si altii care stau pe margine (desi ma indoiesc la forumul asta).
Cum ar fi Ben sa vin si eu la tine cu aroganta si sa-ti spun ca tu crezi ca prostu' intr-un dumnezeu inexistent, ba mai mult toti evreii cred precum ingustii mintalli
intr-o fantoma, dovedeste ca mint! Eh, cam asa faci tu cu crestinii, desi tie nu ti-a spus nimeni ca Dumnezeul tau nu exista...

Adi, nu vreau sa fiu ala rau,da' iti vorbesc tie pt ca Ben o tine pe a lui si il las sa se cruceasca si sa rada de noi ca sa-l doara circumcizia(poate-si revine).
Aici eu nu vorbeam de trinitate ci doar de Hristos, iar textul ala tocmai ca nu poate sustine trinitatea in mod corect. Deci eu nu sunt antitrinitarian.
Eu te inteleg de ce nu suporti trinitatea, si iti spun ca daca incerci sa intelegi cum arata Dumnezeu din punct de vedere stiintific te ratacesti.
Faptul ca nu intelegem CUM este posibil ca cele trei persoane divine sa fie UNA, nefiind trei dumnezei ci doar unul, nu ar trebui sa ne impiedice sa credem.

Aici e vorba pur si simplu de credinta nu de demonstratii, credem informatiile care ne-au fost lasate in scripturi, iar dupa informatiile alea, avem asa:

Dumnezeu Tatăl cel veșnic este Creatorul, Izbăvitorul, Susținătorul și Stăpânul întregii creațiuni

Dumnezeu Fiul cel veșnic S-a întrupat în Isus Hristos. Prin El au fost create toate lucrurile, prin El se descoperă caracterul lui Dumnezeu,
se aduce la îndeplinire mântuirea neamului omenesc și lumea este judecată. De-a pururi Dumnezeu adevărat, El a devenit, de asemenea, om adevarat, Isus Hristos.

Dumnezeu Duhul Cel Veșnic a fost activ împreună cu Tatăl și cu Fiul în lucrarea creațiunii, a întrupării și a răscumpărării. El i-a inspirat pe scriitorii Sfintelor Scripturi.
El a umplut viața Domnului Hristos cu putere. El atrage și convinge ființele omenești și, pe aceia care răspund, El îi renaște și îi transformă după chipul lui Dumnezeu

Nu aduc argumente biblice pt ca nu e cazul acum, insa daca vrem sa intelegem ceva trebuie sa cautam cu credinta, iar unele raspunsuri vin in urma unei cautari

carepoate dura ani si chiar vieti intregi.
Faptul ca nu intelegem nu este niciodata un argument cand vorbim de Dumnezeu, iar pt mine faze de genul "nu pot sa-mi explic deci nu cred" sunt niste aberatii
copilaresti daca spunem ca suntem credinciosi. Daca am fi atei atunci nu ar mai fi aberatii pt ca ei pleaca de la alte premize cu privire la divinitate si anume ca

nu exista, deci pe ei as putea sa-i inteleg, pe credinciosi nu prea.
Tot ce este SUPRANATURAL omului nu poate fi inteles (e o taina).

Daca nimic nu ar fi o taina pt noi atunci inseamna ca nici Dumnezeu nu e superior omului, drept urmare am crede intr-o fiinta cel mult umana nu divina.
Cum s-a ridicat Hristos la cer, crezi ca asta poti explica..., daca da vreau sa stiu si eu neaparat. Pai nu stim cum, este chiar de neconceput si irational pt noi, da' pt faptul ca s-a intamplat asa exista dovezi biblice chiar dinainte ca Hristos sa fie pe pamant si bineinteles marturiile celor ce l-au vazut. Dar astea sunt doar niste vorbe care sunt crezute sau nu, in niciun caz nu ni se spune cu lux de amanunt sau stiintific, cum s-au intamplat aceste lucruri.

Sa luam exemplul lui Toma, pai crezi ca daca L-a vazut pe Hristos viu, ca-si poate explica felul in care El a inviat. NU, el spune doar ce a vazut, adica Hristos
a murit, a inviat, si cam atat. Da mai poate spune ca Hristos a fost Dumnezeu pe pamant in trup uman, traind in dependenta de Tatal prin ajutorul Duhului Sfant,

si de-aici incolo nu se mai poate explica mare lucru...

Creatia omului de catre Dumnezeu de ce o credem, pt ca dupa mintea noastra asa ceva este imposibil. Ceea ce scrie in geneza este tot o taina,  nu putem explica procesele care au fost ci doar credem ca Dumnezeu a creat omul din tarana. Asta poate sa spuna cineva cum e posibil? Asa este si cu Trinitatea.

Deci trinitatea spune adevarul si anume ne rugam Tatalui, in numele Fiului si prin Fiul, indrumati de Duhul Sfant. Cand vrem sa descoperim erezii trebuie mai intai sa vedem ce rod aduc acele docrine, adica la ce face rau, de ce este rau, etc, iar rodul doctrinei Trinitatii pe langa faptul ca sunt argumente biblice puternice in acest sens, nu aduce nici un rod rau, dimpotriva (my opinion of course...)

Am plecat si eu...



#69
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 8th October 2011, 23:15, said:

Deci eu nu sunt antitrinitarian.
Treaba dumitale.


View Postleowatcher, on 8th October 2011, 23:15, said:

Deci trinitatea spune adevarul si anume ne rugam Tatalui, in numele Fiului si prin Fiul, indrumati de Duhul Sfant
Prea complicat. Dumnezeu este omniprezent, asa ca eu nu am nevoie de mijlocitor. Nici Isus nu avea.


View Postady_maris, on 8th October 2011, 22:04, said:

E un mare mister ...doar Papa il stie caci e un secret al Vaticanului .Si Dan BROWN ..il stie ... :naughty:
Crezi ca Dan BROWN  va fi viitorul Papa?

#70
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostHoarla, on 8th October 2011, 19:31, said:

In ce sens este Isus Fiul lui Dumnezeu?

fals. isus nu e fiul lui dumnezeu .
Daca ar fi fost intr o masura oarecare Masiah trebuia sa fie neaparat om si mai ales Fiul lui David.Defapt Fiul Omului=Ben adam =om.
Orice om in ivrit este Ben-adam.

#71
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
@Ady_maris
Sa stii ca esti unul dintre foarte putinii omeni care a reusit sa ma surprinda in mod placut, idiferent de ce vei spune de acum incolo pe forum. Ai dat dovada de curaj omenesc si cred ca in sineaa ta ti-ai dat seama ca nu am vorbit aspru fara motiv, desi recunosc si eu ca te-am judecat gresit.
Imi permit sa-ti dau un sfat prietenesc si anume, teorile sunt binevenite, insa practica este cea care ne spune daca avem teoria buna. Si pana la urma nu doctrina e pe primul loc, ci dragostea de oameni, purtarea noastra de zi cu zi printre cei din jurul nostru ne arata stofa din care suntem facuti...
Am spus lucrurile astea aici pt ca nu stiu daca o sa mai activez pe forum
Dumnezeu sa fie cu tine!

,---
PS: te asigur ca Dumnezeu intr-adevar schimba omul idiferent de cat de pactos ar fi si ca nasterea din nou exista nu doar teoretic ci in mod real.

Edited by leowatcher, 09 October 2011 - 01:10.


#72
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

View Postleowatcher, on 9th October 2011, 02:01, said:

@Ady_maris
Sa stii ca esti unul dintre foarte putinii omeni care a reusit sa ma surprinda in mod placut, idiferent de ce vei spune de acum incolo pe forum. Ai dat dovada de curaj omenesc si cred ca in sineaa ta ti-ai dat seama ca nu am vorbit aspru fara motiv, desi recunosc si eu ca te-am judecat gresit.
Imi permit sa-ti dau un sfat prietenesc si anume, teorile sunt binevenite, insa practica este cea care ne spune daca avem teoria buna. Si pana la urma nu doctrina e pe primul loc, ci dragostea de oameni, purtarea noastra de zi cu zi printre cei din jurul nostru ne arata stofa din care suntem facuti...
Am spus lucrurile astea aici pt ca nu stiu daca o sa mai activez pe forum
Dumnezeu sa fie cu tine!

,---
PS: te asigur ca Dumnezeu intr-adevar schimba omul idiferent de cat de pactos ar fi si ca nasterea din nou exista nu doar teoretic ci in mod real.

Gandurile oamenilor se aud in ceruri mai tare decat cuvintele lor!Nu poti schimba modul prin care te trateaza oamenii si nici judecata lor sau vorbele lor rele despre tine ,insa poti sa-ti schimbi modul in care reactionezi la rautatea celor din jur prin mottoul biblic ;"Invinge raul prin bine !"De ce sa nu mai activezi pe forum ?
Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
Orice pom care nu face roade bune este tăiat și aruncat în foc.Așa că, după roadele lor îi veți cunoaște.
Calea întâlnirii cu Dumnezeu este calea supunerii și ascultării de El.
Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!” va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.....a zis Mantuitorul.
Crestinismul este o practica nu este o dogma sau religie dogmatica ,Isus Hristos era manifestarea dragostei lui Dumnezeu in forma umana .Dar Eu vă spun: iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru ...cei ce vă asupresc și vă prigonesc,ca să fiți fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste... cei răi și peste cei buni și dă ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.Dacă iubiți numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai așteptați? Nu fac așa și paganii?Și dacă îmbrățișați cu dragoste numai pe frații voștri, ce lucru neobișnuit faceți? Oare păgânii nu fac la fel?
Voi fiți, dar, desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate