Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cand exageram cu dezinfectatul?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Eu de exemplu am obiceiul sa folosesc spirt si atunci cand ma tai de la barbierit.
In 99% din cazuri, inainte sa mananc ceva, ma spal pe maini cu sapun (Protex).
Si totusi, sistemul imunitar, daca nu este antrenat, cu tot felul de amenintari pe care sa le analizeze si sa le atace, devine mai vulnerabil.
Doctorii zic sa ne spalam pe maini cu sapun, mereu inainte sa mancam, si atunci sistemul imunitar cum mai culege tinte pentru antrenament?

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Hm, nu stiu ce sa zic de exagerat, mie nu mi se pare ca exagerezi, mai ales cu spalatul pe maini inainte de a manca, este foarte bine!
Eu ma spal pe maini si de 20 ori pe zi, daca e nevoie. Imi place sa fie totul curat si lucios, nu suport chestiile unsuroase si murdare. :D
Unde mai pui ca din moment ce pastrezi curatenia la tine acasa, nici nu te mai imbolnavesti asa de des.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostSorin84k, on 4th October 2011, 02:49, said:

Sal!
Eu de exemplu am obiceiul sa folosesc spirt si atunci cand ma tai de la barbierit.
In 99% din cazuri, inainte sa mananc ceva, ma spal pe maini cu sapun (Protex).
Si totusi, sistemul imunitar, daca nu este antrenat, cu tot felul de amenintari pe care sa le analizeze si sa le atace, devine mai vulnerabil.
Doctorii zic sa ne spalam pe maini cu sapun, mereu inainte sa mancam, si atunci sistemul imunitar cum mai culege tinte pentru antrenament?
Asta numesti tu dezinfectat, spirt? :lol:

Inseamna ca daca-ti spun cocktailurile mele zici ca-s nebun de-a binelea.

#4
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
garantez ca se imbolnavesc mai repede aia care se spala mai des decat ceilalti.....uite ex: tiganii (cat la % ai vazut prin spitale tigani si cat albi ??? ).......Asta iarna era un puradel de vreo 2 ani maxim, descult pe zapada....Stiam ca sistemul imunitar se formeaza de cand te nasti pana la 4 ani...deci, copiii trebuie caliti.

#5
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostSorin84k, on 4th October 2011, 02:49, said:

Sal!
Eu de exemplu am obiceiul sa folosesc spirt si atunci cand ma tai de la barbierit.
In 99% din cazuri, inainte sa mananc ceva, ma spal pe maini cu sapun (Protex).
Si totusi, sistemul imunitar, daca nu este antrenat, cu tot felul de amenintari pe care sa le analizeze si sa le atace, devine mai vulnerabil.
Doctorii zic sa ne spalam pe maini cu sapun, mereu inainte sa mancam, si atunci sistemul imunitar cum mai culege tinte pentru antrenament?

O sa-ti imbatraneasca fata!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cLUIw6gJw74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postcopil_Cuminte19, on 4th October 2011, 03:22, said:

Hm, nu stiu ce sa zic de exagerat, mie nu mi se pare ca exagerezi, mai ales cu spalatul pe maini inainte de a manca, este foarte bine!
Eu ma spal pe maini si de 20 ori pe zi, daca e nevoie. Imi place sa fie totul curat si lucios, nu suport chestiile unsuroase si murdare. :D
Unde mai pui ca din moment ce pastrezi curatenia la tine acasa, nici nu te mai imbolnavesti asa de des.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gEyVvM4sTUc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postmngx, on 4th October 2011, 09:13, said:

garantez ca se imbolnavesc mai repede aia care se spala mai des decat ceilalti.....uite ex: tiganii (cat la % ai vazut prin spitale tigani si cat albi ??? ).......Asta iarna era un puradel de vreo 2 ani maxim, descult pe zapada....Stiam ca sistemul imunitar se formeaza de cand te nasti pana la 4 ani...deci, copiii trebuie caliti.

Daca pui unul crescut cu antibiotice (caciulita vara sa nu raceasca copilu, infofolit pe cat posibil) in mediul tiganului se imbolnaveste in cateva ore.

Edited by Charger, 04 October 2011 - 09:22.


#6
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Spălatul este ceva bun, adică la modul general, asta apropo că venim după o vară în care transportul public putea a cocină.
Imunitatea este altă treabă, poți să crești în rezistență prin sport, adică nu este nevoie să încerci corpul cu diferite probleme, poți să faci o alergare corectă, în rest da: Te călești cu timpul, dar cum se spunea mai sus, dacă aici vorbim despre un copil care a fost crescut cu antibiotice, cu automedicație, pastile luate după ureche, la prima ploaie normal că răcește, normal că o să ajungă un disperat care o să facă gât când vede un geam deschis pe autobuz.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmngx, on 4th October 2011, 09:13, said:

garantez ca se imbolnavesc mai repede aia care se spala mai des decat ceilalti.....uite ex: tiganii (cat la % ai vazut prin spitale tigani si cat albi ??? ).......Asta iarna era un puradel de vreo 2 ani maxim, descult pe zapada....Stiam ca sistemul imunitar se formeaza de cand te nasti pana la 4 ani...deci, copiii trebuie caliti.

da-mi voie sa te contrazic : cam 75-80% dintre pacientii internati la spitalul de pediatrie din ploiesti sunt copii de etnie roma (ca sa fiu eleganta in exprimare). ba chiar la un moment dat era o intreaga familie internata, cu matusi, verisoare si cumnate, toti copiii lor aveau diaree. si la urgente la pediatrie majoritatea celor care vin sunt tot de "culoare". sa-ti spun cum procedeaza cand dau de mancare la sugari sau le scapa suzeta pe jos ? mai bine nu, ti s-ar face greata...

asa ca ti se pare ca sunt mai sanatosi/caliti, pentru ca de fapt numarul lor este mare si stau mai mult pe-afara, sunt mai vizibili in peisaj, ca sa zic asa...in rest, se imbolnavesc mai mult si mai grav decat copii "albi" pentru ca parintii lor nu respecta niste reguli de minima igiena, in majoritatea cazurilor.

si acum, ca sa-i raspund lui sorin84K : virusii si bacteriile pot patrunde in organism si pe alte cai, nu neaparat prin intermediul mainilor murdare/nespalate. multe boli se transmit pe "calea aerului", practic inhalezi germenii respectivi. iar sistemul imunitar poate fi fortificat prin alimentatie, stil de viata, suplimente, vaccinuri, preparate homeopate/naturiste, etc.

stai linistit, ca nu exagerezi cu dezinfectatul ! e foarte ok cum procedezi.

#8
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postcorinadaniela, on 4th October 2011, 16:43, said:

. iar sistemul imunitar poate fi fortificat , preparate homeopate/
cum asa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate