Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

fisier numai pt visual basic

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
Exista vreo extensie de fisier, cu care visual basic lucreaza, iar datele pe care le contine acel fisier sa pot fi citite numai din program? Imi treubuie ca vreau sa scriu in el preferintele pe care le-a selectat utilizatorul programului, insa acestea sa nu poata fi modificate din afara programului(cum ar fi fisierele text, pe care le deschizi cu enter si vezi continutul) ??(daca aveti un link catre un tutorial ceva...)
multumesc anticipat!

#2
licsandru

licsandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 23.12.2004
cel mai simplu scrii intr-un fisier text si criptezi continutul. Daca nu sunt multe date de criptat nu ai de ce sa-ti faci probleme. Banuiesc ca sunt doar cateva setari ...

Nu am nici un tutorial bun de criptare ....  dar poti sa cauti pe VBcode.com de exemplu.

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
o solutie chiar mai buna este sa folosesti un fisier binar => nu poate fi modificat de user si nici nu te complici cu criptare (care sincer nu e necesar pt un fis de configurare) ;)

#4
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004

fabby, on Sep 28 2005, 16:22, said:

Exista vreo extensie de fisier, cu care visual basic lucreaza, iar datele pe care le contine acel fisier sa pot fi citite numai din program? Imi treubuie ca vreau sa scriu in el preferintele pe care le-a selectat utilizatorul programului, insa acestea sa nu poata fi modificate din afara programului(cum ar fi fisierele text, pe care le deschizi cu enter si vezi continutul) ??(daca aveti un link catre un tutorial ceva...)
multumesc anticipat!

<{POST_SNAPBACK}>

Foloseste registry pentru a salva preferintele ;)
vezi functia SaveSetting AppName, Section, Key, Value, [Default] si GetSetting AppName, Section, Key

#5
licsandru

licsandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 23.12.2004

RAZ, on Sep 29 2005, 08:25, said:

Foloseste registry pentru a salva preferintele ;)
vezi functia SaveSetting AppName, Section, Key, Value, [Default] si GetSetting AppName, Section, Key

<{POST_SNAPBACK}>


Ideea era sa faci un fisier care sa nu poata fi editat, nu sa ascunzi datele. Crezi ca din registry nu pot fi modificate?  :nonobad: De aceea ampropus criptarea ...

Daca doar vroiai sa ascunzi datele puteai sa faci si un fisier cu extensie care nu o recunoaste windowz ca fiind text: dll, ocx, etc si userul normal nu ar fi incercat sa-l deschida.

oricum, alege metoda pe care o consideri tu ca find buna.

salutam

#6
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
La faza cu registri nu m-am gandit, da am sa incerc sa vad cum functioneaza...
insa m-ar interesa metoda cu fisierele....problema e cum o fac....???nu am ideie, si nici nuj ce anume sa caut pe google. imi puteti recomanda ceva? Am inteles de la cineva ca s-ar numi "fisiere tip"...
???
Multzam anticipat!

#7
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
uita-te la instructiunile PUT si GET. eventual poti sa te uiti si la TYPE, pt ca la asta cred ca se refera "fisierele tip".

#8
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004

licsandru, on Sep 29 2005, 22:05, said:

Ideea era sa faci un fisier care sa nu poata fi editat, nu sa ascunzi datele. Crezi ca din registry nu pot fi modificate?  :nonobad:

<{POST_SNAPBACK}>

fabby, on Sep 30 2005, 00:18, said:

La faza cu registri nu m-am gandit, da am sa incerc sa vad cum functioneaza...

<{POST_SNAPBACK}>

Si crezi ca fisierul criptat nu poate fi modificat ? :lol: , sa nu poata fi editat = sa ascunzi datele si nu vad rostul !  nu inteleg de ce vrei sa te complici cu un alg de criptare cand ai de salvat doar "preferinte" (pozitiile ferestrelor, checkbox-urile selectate si alte lucruri de acest gen) mai bine folosesti un ini/txt sau registry si scapi de dureri , parerea mea  :peacefingers:

@fabby :

Visual Basic Working With Files Tutorial

Private Sub create_Click()
Dim intMsg As String
Dim StudentName As String

Open "c:\My Documents\sample.txt" For Output As #1
intMsg = MsgBox("File sample.txt opened")
StudentName = InputBox("Enter the student Name")
Print #1, StudentName
intMsg = MsgBox("Writing a" & StudentName & " to sample.txt ")

Close #1

intMsg = MsgBox("File sample.txt closed")
End Sub

* The above program will create a file sample.txt in the My Documents' folder and ready to receive input from users. Any data input by users will be saved in this text file.
VB course for beginners! -----> LESSON 8 - Working with files
Working with Files and Directories
File Stream

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate