Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cel mai bun spital/centru oncologic pentru radioterapie?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
CristinaGheorghiu

CristinaGheorghiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2013

 mpaul1952, on 03 septembrie 2013 - 14:07, said:

Am si eu nevoie sa fac o radioterapie IMRT-VMAT. Puteti sa-mi spuneti cum ati procedat la Clinica din Otopeni, cu cine ati vorbit si ce acte e nevoie pentru un tratament gratuit? Daca nu va e greu astept si un mesaj pe mail, la numele meu se adauga yahoo.com.
Multumesc.


Am si eu nevoie sa fac o radioterapie IMRT-VMAT. Puteti sa-mi spuneti cum ati procedat la Clinica din Otopeni, cu cine ati vorbit si ce acte e nevoie pentru un tratament gratuit? Daca nu va e greu astept si un mesaj pe mail, la numele meu se adauga yahoo.com.
Multumesc.


Am si eu nevoie sa fac o radioterapie IMRT-VMAT. Puteti sa-mi spuneti cum ati procedat la Clinica din Otopeni, cu cine ati vorbit si ce acte e nevoie pentru un tratament gratuit? Daca nu va e greu astept si un mesaj pe mail, la numele meu se adauga yahoo.com.
Multumesc.

Este clar ca la privat platesti mai mult dar si primesti mai mult, insa tb sa fim atenti la promisiuni si la ce primim cu adevarat.
Este o postare cu un caz nefericit la turci, unde doctorii de acolo au inceput sa vanda iluzii doar pentru ca pacientul are bani....la fel si bulibasai ii cereau de 5 ori mai mult doar pt ca a aparut stirea la tv.
In tara doar de oncofort stiu numai de bine, prietena mea a fost la ei la tratament, si acum se simte bine.
Insa ca tot omul a fost si la IOB, apoi a mers la centrul din Otopeni , insa a avut surpriza sa constate ca medicul de acolo i-a zis ca poate incepe radioterapie dupa 2 zile....a ramas masca.
Aflase intre timp ca numai planul dureaza cel putin 7 zile (la oncofort a durat 10zile) pentru un  IMRT....atunci s-a speriat si nu a mai avut incredere in ei.
Este posibil sa ne coste mai mult daca nu ne documentam inainte.

#56
Elena1973

Elena1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2013
7 zile un plan de tratament?

Pe bune, nu stiu cine este in spatele Oncofort si nici al celor din Otopeni (ceva nemti?) dar ma enerveaza cand vad reclame mascate la un centru sau altul si arunca cu informatii eronate. Vorbim de canceri si de vieti omenesti aici.
Din pacate am fost nevoit sa ma documentez in domeniu, am fost si la Anadolu pt mama mea.

Ce stiu sigur:
- 1 zi e consultatia in care se face si CT de planning, Conturajul se face tot atunci.
- planul de tratament in max o zi (ca doar nu se calculeaza cu pixul pe hartie)...a 3-a zi se poate incepe,
Din ce m-am mai documentat, stiu ca fiecare zi conteaza deoarece tumora isi modifica forma semnificativ in timp scurt daca e un caz in stadiu avansat, deci 10 zile de la CT-ul de planning poate fi mult.

IMRT-VMAT este decat la Otopeni, asta stiu sigur ca am facut research atunci pt mama mea, Oncofort face IMRT si mai mult 3D. Diferenta nu este semnificativa in gradul de acoperire a tumorii ci mai mult in protectia oferita pe organele adiacente

#57
mpaul1952

mpaul1952

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2010

 Elena1973, on 13 septembrie 2013 - 12:49, said:

7 zile un plan de tratament?

Pe bune, nu stiu cine este in spatele Oncofort si nici al celor din Otopeni (ceva nemti?) dar ma enerveaza cand vad reclame mascate la un centru sau altul si arunca cu informatii eronate. Vorbim de canceri si de vieti omenesti aici.
Din pacate am fost nevoit sa ma documentez in domeniu, am fost si la Anadolu pt mama mea.

Ce stiu sigur:
- 1 zi e consultatia in care se face si CT de planning, Conturajul se face tot atunci.
- planul de tratament in max o zi (ca doar nu se calculeaza cu pixul pe hartie)...a 3-a zi se poate incepe,
Din ce m-am mai documentat, stiu ca fiecare zi conteaza deoarece tumora isi modifica forma semnificativ in timp scurt daca e un caz in stadiu avansat, deci 10 zile de la CT-ul de planning poate fi mult.

IMRT-VMAT este decat la Otopeni, asta stiu sigur ca am facut research atunci pt mama mea, Oncofort face IMRT si mai mult 3D. Diferenta nu este semnificativa in gradul de acoperire a tumorii ci mai mult in protectia oferita pe organele adiacente
Ceea ce ai scris este bine de stiut, dar am si eu 2 intrebari:
- Am inteles ca mama ta avea nevoie de radioterapie. Unde a facut pana la urma, la Otopeni sau in alta parte?
- Stii cumva daca cei de la Institutul Oncologic Fundeni au aparatura necesara ca sa faca radioterapia IMRT?
Toate bune!

#58
Dr_O

Dr_O

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2013
Intr-adevar se arunca multe fumigene, pacat ca unii se dau drept pacienti, iar altii drept doctori (mai bine s-ar abtine).

Trebuie sa intelegeti ca intr-un centru normal nu se poate incepe radioterapia IMRT dupa 2zile de la prima consultatie, poate daca bate vantul prin spital si lucreaza noaptea toata lumea. Orice fizician va va spune ca protocolul este de ~ 1 saptamana si implica o echipa multidisciplinara.
Cei care o fac in 10-20 zile tine de numarul mare de pacienti care tb sa intre la tratament.  Cu IMRT nimeni nu se poate juca cu "viteza", caci o conturare eronata va avea efecte distructive  mult mai mari decat celelalte. Pana la urma calitatea actului medical conteaza si nu "viteza".

Apoi VMAT-ul nu este o tehnica de conturare ci, intr-un limbaj mai popular, iradiaza la foc continuu fata de celelalte, care ciclic se opresc de fiecare data cand iradiaza o zona. Altfel spus un spor de viteza de cateva minute pt fiecare sedinta, din cele 15min alocate in mod normal. Ce este asa spectaculos?

Sanatate la toti !

#59
Iuliana83

Iuliana83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2013
Oncofort acum a devenit spitalul oncofort, toate sectiile (radioterapie, chimioterapie) sunt completate de sectia de chirurgie....
http://www.curieruln...at de oncologie

Ma bucur ca investesc cu adevarat in medicina si  nu sunt doar fumigene cum bine a spus Dr.O anterior.

#60
mpaul1952

mpaul1952

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2010
Buna seara

Avand un cancer de prostata si trebuind sa fac radioterapie externa, am inceput sa caut cele mai bune solutii, atat ca tehnica de iradiere (pentru protejarea cat mai bine a organelor din jur), cat si ca pret. Am fost in 5 locuri, am dicutat cu medicii de radioterapie si mi-au facut si un cost al tratamentului.
Va spun ce am aflat, ca poate au nevoie si altii de aceste informatii.

1)  Un tratament complet de radioterapie externa are nevoie de aprox. 37 de sedinte, de obicei ambulatoriu (se fac cate 5 sedinte pe saptamana, cu pauza sambata si duminica). In total, cam 7 saptamani jumate.

2)  In principiu, exista 3 metode moderne: 3D CT, IMRT si IMRT-VMAT.

3)  O sedinta de radioterapie consta in 2 faze:
   - pozitionarea pacientului pe masa si reglarea pozitiei acesteia astfel incat pozitia organului de iradiat sa se afle in acelasi loc cu cel stabilit cand s-a efectuat planingul initial;
  - iradierea propriu-zisa.

4)  Diferenta dintre 3D CT si IMRT tine de precizia conturarii organului ce trebuie radiat (in cazul de fata prostata si, eventual, ganglionii), astfel incat sa fie iradiat cat mai putin din zona sanatoasa, exterioara prostatei. IMRT este, din acest punct de vedere, superioara lui 3D CT.

5)  Ambele metode, din punct de vedere al iradierii sunt identice, la ambele aparatul se opreste pentru fiecare zona ce trebuie iradiata, iar iradierea propriu-zisa dureaza aprox. 15 minute.

6)  A treia metoda, IMRT-VMAT, aplica tehnica de conturare IMRT, dar iradierea propriu-zisa nu se face sacadat, cu opriri pentru fiecare zona ce trebuie radiata, ci se face continuu, fara opriri (VMAT). Avantajul este ca timpul de iradiere scade la aprox. 5 minute.

7)  In tara, din ce am aflat eu, dar or mai fi si alte locuri, radioterapia externa se face cam in 5 locuri, 2 la stat si 3 private: Institutul Oncologic Fundeni, Spitalul Coltea, Onconfort-Gral Bucuresti, Amethyst Otopeni si Centru Oncologic Brasov. Cele mai dotate sunt, evident ultimele trei.

8)  Casa de asigurari compenseaza 320 lei pentru fiecare sedinta de radioterapie 3D, deci pentru 37 de sedinte, aprox. 13.000 lei (130 milioane, bani vechi).

9)   La Fundeni si la Coltea se face doar radioterapie 3D si tratamentul este gratuity, dar cu o protectie slaba a organelor din jur.

10)  La Onconfort se face radioterapia 3D CT si IMRT (VMAT nu au). Au contract cu Casa de asigurari dar, pentru un tratament complet, trebuie sa platesti, in afara de ce le deconteaza lor Casa, inca:
- 22.000 lei (220 milioane, bani vechi) - pentru radioterapia 3D CT:
- 42.500 lei (425 milioane, bani vechi) - pentru radioterapia IMRT.
  O prima consultaie aici (medic radioterapeut) este gratuita.
  Exista si posibilitatea unei a doua opinii sau a unei consultatii din partea unor medici austrieci, dar nu stiu cat costa.

11)  La Amethist se face radioterapia IMRT-VMAT. Au contract cu Casa de asigurari dar, pentru un tratament complet, trebuie sa platesti, in afara de ce le deconteaza lor Casa, inca: 20.000 lei (200 milioane, bani vechi).
  O pima consultatie aici, la prof. Chiricuta, costa 600 lei

12)  La Centru Oncologic Brasov se face radioterapia 3D CT, IMRT si MRT-VMAT. Au contract cu Casa de asigurari dar, pentru un tratament complet, trebuie sa platesti, in afara de ce le deconteaza lor Casa, inca:
- 15.000 lei (150 milioane, bani vechi) - pentru IMRT-VMAT;
- pentru 3D CT - e putin mai ieftin, dar nu cu mult.
O consultaie costa 150 lei.

13)  Toate preturile de mai sus sunt pentru radioterapia in regim de ambulatoriu: o faci si pleci acasa. Pentru spitalizare se adauga alte costuri.

14)   In strainatate, exista (pe langa multe altele) un Centru de Radioterapie la Hamburg (au o reprezentanta si in Bucuresti). Pe site-ul reprezentantei din Bucuresti, scrie ca:
    - Clinica din Hamburg accepta decontarea prin intermediu E112 (parca asa se cheama) emis din Romania. In plus, pentru un tratament complet, in regim ambulatoriu, mai platesi 2.000 euro. Ar rezulta ca e mai ieftin sa te tratezi in strainatate!!!
- Daca vrei o a doua opinie, faci un dosar, il traduci in engleza sau germana, si contra sumei de 300 lei primesti raspunsul de la Hamburg.
- Daca vrei un consult, faci acelasi dosar, iar medicii din Hamnurg vin cam o data pe luna (teoretic) in Bucuresti. Consultatia costa 500 lei.
  
Toate cel de mai sus sunt valabile pentru cei care au indicatie de radioterapie externa la prostata si gangliomi. Pentru altceva, nu stiu cum sta treaba,
  
Sanatate la toata lumea!

#61
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012
In primul rand va urez sanatate la toti, si sa reusim in Romania sa avem centre oncologice ca-n afara.
Acesta este si motivul pentru care ar tb sa vorbim de de CEL MAI BUN si nu DE CEL MAI IEFTIN. Nu aceasta era tema forumului?

Stim cu totii ca la stat este cel mai ieftin dar acolo se fac "raze" nu radioterapie de ultima generatie...iar acum au disparut si acestea.
Am citit de curand ca-n occident si SUA se trateaza peste 50% cu radioterapie 3d, pe cand la noi nu cred ca depaseste 5% (lipsa de aparatura si bani).
La privat serviciile nu pot fi ieftine caci ele se fac dupa niste investitii. In prezent nu am fi vorbit de aceste centre daca serviciile erau ieftine (nu s-ar fi deshis niciodata). Cu toate acestea in strainatate preturile sunt de 3-4 ori mai scumpe (numai ziua de spitalizare te costa peste 800E/zi).

Din ce am constatat, primii sunt cei de la oncofort, si-au mentinut standardul sus, colaboreaza cu medici renumiti si acum au si spital. Pretul ar fi de justificat pentru ca ei au deschis aceasta piata....mereu sunt cu un pas inainte(vezi apple). Un prieten a fost cu tatal la ei si mi-a zis ca pretul platit include tot (nu a mai platit alte investigatii de radiologie pe parcursul tratamentului sau consultatiile, iar medicamentul i-a fost adus din Ungaria).
Celelalte centre incearca sa faca acelasi lucru insa nu pot oferi toate serviciile in aceeasi locatie, iar pe langa faptul ca alte investigatii se achita separat nu se pot face in aceeasi locatie. O sa fie interesant cand o sa intre in tara investitiile straine care au experienta de zeci de ani si asigurarile private obligatorii....

#62
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
"Un tratament complet de radioterapie externa are nevoie de aprox. 37 de sedinte..."

Uite aici apare pacaleala celor care cred ca un pret mic este mai atragator.
In realitate numarul de sedinte cu IMRT este mai mic decat cel 3D, pentru ca este simplu: iradiaza mai precis si mai puternic.
Asa ca cei care cred ca platesc mai putin de fapt o sa plateasca mai mult prin numarul mare de sedinte.....foarte tare aceasta metoda!
Se pare ca la centrul din Otopeni se practica aceasta metoda, iar faptul ca s-a sustinut ca planul de tratament se face fara a tine cont de protocoalele internationale, este clar ca este posibil sa se faca doar 2d sau 3d....de altfel ca si-n Brasov unde au inceput sa vorbeasca deja medicii oncologi de astfel de probleme.

Verificati mai intai de cate sedinte aveti nevoie si apoi mergeti la un centru serios, care respecta protocoalele oncologice internationale si bine ar ca aceste centre sa fie auditate extern sau sa isi specializeze medicii la centre de elita.

#63
gabri3la

gabri3la

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2006
am asteptat 1 saptamana pentru programarea la amethyst radyotherapy cu Domnul doctor profesor Ion Cristian Chiricuta
cand am ajuns la clinica,probabil nu i a placut cum eram imbracati,dl doctor a refuzat sa ne primeasca,mentionand prima data ca nu este la serviciu ,apoi cand am insistat a spus ca este bolnav???
insa nu indeajuns de bolnav cat sa faca totusi parte din comisia care a "evaluat "dosarul'in aceeasi zi
si uite cum am facut programare la un profesor doctor,ajuns pe mana unei doctore abia iesite din rezidentiat,dar ma taxeaza 200 cat costa o consulatie cu un medic profesor
concluzia ar fi,daca nu sunte ti bine imbracati nu aveti ce discuta cu "marele profesor doctor'
sfatul meu pt "domnul doctor "ar fi sa nu se mai uite cum sunt imbracati pacientii,poate totusi au bani sa plateasca,nu haina face pe om,dar se pare ca "dl doctor:scolit prin germania,este prea sus pentru noi romanii/taranii de rand.MI e rusine de rusinea dumneavoastra,insa nu cred ca aveti vreuna din moment ce ati fost in stare sa faceti un asemnea gest(sa refuzati un pacient,fara sa i spuneti de ce si sa va da ti ocupat/bolnav fix in ziua cand avea programarea
mai spune ti ca vreti sa ajutati dar cand vin la dumneavoastra la clinica(afara din bucuresti) evitati sa preluati consultatia pe care am facut o?asa se procedeaza??
ati depus un juramant si ati uitat de el.

#64
dinnuendo

dinnuendo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.12.2013
Buna,
Imi poate spune cineva cat dureaza sa primesti rezultatele de la laboratorul de anatomie patologica? Medicul chirurg mi-a spus hotarat 21 de zile, dar ulterior am aflat ca acesta este termenul maxim si ca s-ar putea mai repede (eventual, ca solicitare "neoficiala"), mai ales daca e o suspiciune de tumora maligna.
Multumesc.

#65
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012

 gabri3la, on 09 decembrie 2013 - 18:44, said:

am asteptat 1 saptamana pentru programarea la amethyst radyotherapy cu Domnul doctor profesor Ion Cristian Chiricuta
cand am ajuns la clinica,probabil nu i a placut cum eram imbracati,dl doctor a refuzat sa ne primeasca,.....
Regretabil, insa nu va retine nimeni sa mergeti la alt centru privat. Au fost enumerate cateva aici.

 dinnuendo, on 09 decembrie 2013 - 23:02, said:

Buna,
Imi poate spune cineva cat dureaza sa primesti rezultatele de la laboratorul de anatomie patologica? Medicul chirurg mi-a spus hotarat 21 de zile, dar ulterior am aflat ca acesta este termenul maxim si ca s-ar putea mai repede (eventual, ca solicitare "neoficiala"), mai ales daca e o suspiciune de tumora maligna.
Multumesc.
In mod normal un rezultat de AP iese in 5-7 zile. Eu asa am primit in privat de la laboratorul spitalului oncofort.
La stat este termenul standard  de 21 zile pentru ca sunt cereri multe, iar doctorii mai merg si-n privat.
Sanatate!


.

Edited by ofelica, 21 January 2014 - 22:46.


#66
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Se fac progrese imense, chiar daca doar in mediul privat. este bine si asa. A mai aparut o clinica de Oncologie si Radioterapie, Neo Life. Au aparatura de ultima generatie, radioterapie externa/interna True Beam-ul., este cel mai performant aparat existent in lume la ora actuala. Se pare ca in momentul de fata, in Romania sunt nr. 1  in privinta aparatelor, problema ar fi daca cei care le folosesc stiu sa faca ceea trebuie.  
Este in zona Bd Aerogarii, vis a vis de Romaero.
Nu stiu nimic despre preturi, poate exista persoane care pot da detalii aici, sa vedem comparativ cu Gralul si Amethystul cum stau la capitolul asta.

#67
Dr_O

Dr_O

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.07.2013
Nu cred ca ajuta pe nimeni sa se indice repetitiv linkuri si nu argumente.
Sper ca cei care au presiuni de a scrie intr-o anumita directie, macar sa se documenteze inainte si sa aduca o informatie medicala pertinenta.

Edited by Dr_O, 02 April 2014 - 09:37.


#68
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
intr-adevar, se intra in derizoriu cu informatiile de genul "si eu, si eu".
Problema se pune unde gasim in aceeasi locatie toate serviciile oncologice: radioterapie, chimioterapie, second opinion, tumor board, consultatii internationale, chirurgie oncologica, imagistica medicala, anatomie patologica ? In afara de spitalul oncofort restul au doar servicii partiale.

Edited by picardr, 02 April 2014 - 09:49.


#69
Iuliana83

Iuliana83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2013
La centrul celor de la OncoFort radioterapia este gratuita in contract cu CNAS. Am ajutat o prietena si a facut inclusiv IMRT-ul gratuit....preturile de mai sus nu mai sunt de actualitate.

#70
katanel

katanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2006
buna ziua,

s-a tratat cineva la Dr. Angela Ivascanu de la Coltea? imi recomandati sa merg la dansa?

e vorba de niste sedinte de radioterapie pentru tatal meu.

multumesc

#71
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Salut! Imi puteti spune va rog in care dintre centele medicale enumerate pacientul are un cuvant greu de spus in privinta terapiei? Este vorba de un cancer de rect situat undeva la 8cm, asadar la limita dintre "cu radio" sau "fara radio". Am vrea sa alegem calea de mijloc, doar o saptamana de radioterapie. Care dintre centrele private ar fi dispus sa treaca peste recomandarea standard de 6-8 saptamani? Va multumesc!

Edited by Visatoru', 30 November 2014 - 10:10.


#72
Andreea_Neagu

Andreea_Neagu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2012

 katanel, on 11 noiembrie 2014 - 10:40, said:

buna ziua,

s-a tratat cineva la Dr. Angela Ivascanu de la Coltea? imi recomandati sa merg la dansa?

e vorba de niste sedinte de radioterapie pentru tatal meu.

multumesc

Buna ziua,

In spital umbla zvonul ca cea mai amabila este dr Aldea. Dna dr Ivascanu este draguta daca sunteti ffff atent cu dansa. Profesional nu stiu ce sa zic .... Eu m-am bucurat ca si dansa a avut o forma de cancer de san acum 2 ani si m-am gandit ca stie exact ce sa imi recomande. Personal, regret ca nu am mers la Neolife si am ales varianta Coltea :(

 Visatoru, on 30 noiembrie 2014 - 10:05, said:

Salut! Imi puteti spune va rog in care dintre centele medicale enumerate pacientul are un cuvant greu de spus in privinta terapiei? Este vorba de un cancer de rect situat undeva la 8cm, asadar la limita dintre "cu radio" sau "fara radio". Am vrea sa alegem calea de mijloc, doar o saptamana de radioterapie. Care dintre centrele private ar fi dispus sa treaca peste recomandarea standard de 6-8 saptamani? Va multumesc!

Buna

Din cate mi s-a explicat mie (teoretic si eu am fost la granita cu un cancer de san cu remisie completa in urma chimioterapiei si fara hormoni) ... fiecare tip de cancer are un nr de sedinte "standard" unde este randamentul maxim numar-efect. Decat sa te chinui sa faci o saptamana mai bine nu mai faci deloc. Radioterapia ramane in corp pe viata .... Cat despre intrebarea ta ... La orice clinica privata te poti duce ... nu o sa te refuze nimeni sa ia niste banuti ... In Bucuresti ai 3 variante plus 1 in Brasov. Multa sanatate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate