Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cel mai bun spital/centru oncologic pentru radioterapie?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
AlinaV85

AlinaV85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.02.2011

 Ulpiatraiana, on 28th February 2012, 16:08, said:

Multumec.Nu e vorba de mine ci de bunica mea si s-a dus la fundeni.


Cum merge tratamentul pana acum la Fundeni? Din pacate si tatal meu va incepe tratamentul in curand. La ce doctor mergeti?

#20
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007

 Ulpiatraiana, on 31st January 2012, 02:42, said:

Mare rugaminte si urgent!
As dori sa stiu care-i cel mai bun centru de oncologie din bucuresti, nu conteaza ca-i particular sau de stat.
Multumesc.

Zielinski din Austria vine in Bucuresti pe 27 aprilie in Bucuresti la un centru privat. Am o cunostiinta care s-a programat la el pt analiza dosar.

#21
natyka

natyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2012

 Ulpiatraiana, on 31st January 2012, 03:42, said:

Mare rugaminte si urgent!
As dori sa stiu care-i cel mai bun centru de oncologie din bucuresti, nu conteaza ca-i particular sau de stat.
Multumesc.
Eu de Oncofort siu ca e cel mai bun in Ro, stiu pe cineva care a fost la ei si e foarte multumit. Au un mare avantaj ca aduc medici dinafara, nu mai tre sa te deplasezi cu avionul in Viena:D. E pe langa Alba Iulia (bucuresti) centru asta, sper sa iti fie de folos informatia.

#22
amurg

amurg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2012

 Cornel-Ilie, on 23rd January 2012, 15:09, said:

Am fost aici si eu cu tatal meu. E bine acum. Recomand!
Si daca cineva vrea detalii va pot ajuta.
Ciao

Eu am avut un meningiom (benign), in zona retroorbitala si sinus cavernos. M-am operat, dar intrucat o parte din tumora nu a putut fi scoasa (partea din sinusul cavernos), neurochirurgul mi-a racomandat sa fac radioterapie fractionata cu IMRT. In Romania, am inteles ca singurul loc unde este un aparat care poate face radioterapie cu IMRT este GRAL Medical, unde am si mers la consultatie. Am inteles ca trebuie sa fac 30 sedinte, iar costul total este de aprox 11.000 euro. Am luat legatura si cu prof Chiricuta, care lucreaza in Germania (la Hamburg), care mi-a spus ca la Strahlenzentrum din Hamburg poate face radioterapia cu IMRT dar si cu IGRT, la un pret mai mic decat la GRAL. As fi foarte recunoscator daca mi-ati da mai multe informatii despre radioterapia facuta la Hamburg.
De asemenea, daca cineva a mai facut astfel de radioterapie la GRAL il rog sa-mi spuna si aici cum a fost.

Va multumesc

#23
Cornel-Ilie

Cornel-Ilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2012

 amurg, on 12th August 2012, 21:26, said:

Eu am avut un meningiom (benign), in zona retroorbitala si sinus cavernos. M-am operat, dar intrucat o parte din tumora nu a putut fi scoasa (partea din sinusul cavernos), neurochirurgul mi-a racomandat sa fac radioterapie fractionata cu IMRT. In Romania, am inteles ca singurul loc unde este un aparat care poate face radioterapie cu IMRT este GRAL Medical, unde am si mers la consultatie. Am inteles ca trebuie sa fac 30 sedinte, iar costul total este de aprox 11.000 euro. Am luat legatura si cu prof Chiricuta, care lucreaza in Germania (la Hamburg), care mi-a spus ca la Strahlenzentrum din Hamburg poate face radioterapia cu IMRT dar si cu IGRT, la un pret mai mic decat la GRAL. As fi foarte recunoscator daca mi-ati da mai multe informatii despre radioterapia facuta la Hamburg.
De asemenea, daca cineva a mai facut astfel de radioterapie la GRAL il rog sa-mi spuna si aici cum a fost.

Va multumesc
Salut/Buna "amurg",
Imi pare rau sa aud de situatia ta.
Nu stiu cum sa incep...

1. Nu vreau sa ii mai zic nimic lui "picardr" deoarece e clar de partea cui este.

2. Clinica din Hamburg este foarte serioasa. Tot ce iti recomand este sa suni la biroul lor din Bucuresti, trebuie sa incerci si varianta asta ca apoi sa decizi unde te vei duce la radioterapie. Alegerea este a ta! Si iti recomand deasemenea sa te duci la minim 2-3 "pareri" inainte sa iei o decizie de tratament ca poate nu e radioterapia solutia (argumentez mai jos).

3. Din ce imi zici tu vad ca localizarea este in zona sinusului. Eu stiu ca exista o metoda si mai buna decat radioterapie IMRT / IGRT, este vorba de CyberKnife si tot clinica din Hamburg o are. Nu vreau sa iti fac sperante. Citeste mai multe pe site-ul lor.
Uite iti dau un link-ul:
http://www.tratament...-cu-cyberknife/


Sanatate.

#24
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012
Eu am fost diagnosticata cu cancer de tiroida si dupa ce am cerut lamela sa o duc in Austria pt confirmare (trebuia sa fac tiroidectomie totala)
doctorul roman s-a simtit jignit si m-a pus sa platesc dublu pt consultatie fata de ce se platea spaga in general, desi in mod normal serviciile sunt gratuite.
Cand eram speriata de tratament, am aflat de radioterapia externa si asa am aflat de oncofort si de doctorii de la Viena care mi-au preluat lamela pt second opinion...diagnosticul de la Viena mi-a dat siguranta de care aveam nevoie. Poate ca asta este diferenta privatului fata de stat: increderea oferita de echipa medicala si respectul fata de pacient.
Acum ca sunt centre in toata europa, este bine pt pacientii din tarile respective, poate ca sunt prea multe de aceea vin in Romania pt pacienti, insa in mod normal ar tb sa
avem astfel de centre in toate orasele mari la preturi accesibile si chiar gratuite.
va urez sanatate la toti!

#25
amurg

amurg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.08.2012

 NicollTugearu, on 9th January 2012, 17:31, said:

Buna,
Sincer imi pare rau.
Stiu cum e pentru ca am si eu un membru al familiei diagnosticat cu cancer si inca doi prieteni care au parintii bolnavi de cancer, iar bunicul meu a murit la scurt timp dupa ce a fost operat de cancer la prostata.

Eu iti recomand sa pleci din tara din doua motive: medici care au ramas la noi sunt slab pregatiti (ei in sine profesional ori pt ca nu pot accesa informatii de ultima ora), sau un motiv si mai bun este ca spitalele noastre au aparatura invechita. E normal sa ai rezultate mult mai bune cu aparate de ultima generatie vezi clinica din Turcia (mai zicea cineva mai sus) sau alt exemplu, mai este o clinica la Hamburg care are si sediu la noi in Bucuresti.
Noi am optat pentru varianta in germania deoarece am zis ca sunt mai seriosi nemtii.



Va doresc numai SANATATE !
Se pare ca va trebui sa merg si eu la Hamburg, pentru radioterapie. As fi foarte recunoscator daca mi-ati da mai multe informatii despre radioterapia facuta la Hamburg: cand ati facut radioterapia la Hamburg si in ce zona a corpului (eu trebuie sa fac la cap, in zona nervului optic), daca ati resimtit ceva efecte secundare si cum ati rezolvat cu cazarea.
Multumesc si multa sanatate

#26
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007

 Ulpiatraiana, on 31st January 2012, 02:42, said:

Mare rugaminte si urgent!
As dori sa stiu care-i cel mai bun centru de oncologie din bucuresti, nu conteaza ca-i particular sau de stat.
Multumesc.

In capitala la stat sunt Fundeni, Coltea, insa radioterapia nu este performanta iar riscurile sunt mari.
Va recomand dupa ce aflati ce tratament va recomanda Fundeniul sa mai cereti opinia si in alta parte...eu stiu ca cei mai buni sunt austriecii de la OncoFort.

In strainatate sunt centre cu duiumul, problema ramane in continuare legata de optiunile din capitala si restul tarii.
Romanul are nevoie sa afle mai intai variantele din tara si apoi de cele din strainatate.
Pe baza acestor informatii, impreuna cu familia, va alege solutia cea mai buna pt el...sper sa adere la acesta opinie si cei cu experinte din Turcia si Germania, caci informarea pacientului este mai importanta decat disperarea de a arata ca un centru este mai breaz decat altul.
Probabil un forum dedicat radioterapiei din strainatate ar putea rezolva aceasta problema.

Edited by picardr, 27 August 2012 - 21:31.


#27
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Pentru radioterapie, am aflat ca in septembrie sau octombrie s-a deschis un nou centru.Mi l-a recomandat un medic radioterapeut de la un spital de stat, ca alternativa la aparatul lor defect.
Se numeste Centrul de radioterapie Amethyst. Este undeva in Otopeni.Am citit pe site-ul lor ca lucreaza in colaborare cu o clinica din Metz si am inteles ca planul de tratament(care este cel mai important in reusita radioterapiei) este mai intai verificat si aprobat de cei de acolo,inainte de punere in practica aici. Asta mi se pare foarte ok, este ca si cand te-ai duce in Franta la tratament.Vad ca folosesc aparatura Elekta VMAT, de ultima generatie.
Eu zic ca este foarte bine,avand in vedere dezastrul de la stat.
Nu cunosc preturi dar cred ca sunt comparabile cu Graal,poate ceva mai mici avand in vedere ca abia au deschis.

LE: Vad ca la Amethyst lucreaza si Profesorul Christian Chiricuta. Este cumva cel de la Hamburg?

Edited by grecul68, 27 November 2012 - 22:18.


#28
AmethystCenter

AmethystCenter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2012
da, este cel din Hamburg, renumitul Prof. Dr. I Christian Chiricuta

Edited by adadoi, 05 December 2012 - 15:33.


#29
casadulcecasa

casadulcecasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.08.2011
Vad ca-i multa lume care a mers in strainatate pentru radioterapie si pentru tratament.
Vreau sa va intreb care sunt pasii de urmat ca sa ai acces la un spital din strinatate.
Am inteles ca poti sa decontezi o parte din tratamentele facute afara? Este cineva care a facut aasa ceva? Cum ati procedat? Trebuie intocmit un dosar, trebuie sa ai trimitere de catre un medic? Trebuie sa faci ceva inainte sa pleci sau dupa ce faci tratamentul depui apoi disarul cu actele? TYrebuie sa mergi numai la anumite spitale?
Va rog cine ma poate lamuri, si pe mine?
Va multumesc.

#30
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Depinde de ce afectiune ai. Daca nu se poate trata/opera in tara , atunci probabil ca se intocmeste un dosar care se aproba de o comisie medicala de la CNAS. Dar trebuie sa fie motive foarte serioase ca sa-ti fie aprobat. Daca nu ai timp sa stai asteptand toate aprobarile si trebuie sa te duci urgent la tratament, atunci trebuie sa scoti bani din buzunar care nu-ti vor fi decontati. Nu cred ca este deloc simplu sa intocmesti dosarul ala, trebuie sa mergi la mai multi medici, iar apoi ei trebuie sa te indrume ce se poate face mai departe in cazul in care nu exista solutii de tratament/operatie in tara.,asa cum spuneam. Daca intrebi doar de radioterapie facuta in tn tara la ,sa zicem centrul privat de care vorbeam mai sus,radioterapia nu se deconteaza.
Poti sa spui care este afectiunea?

Edited by grecul68, 20 January 2013 - 10:59.


#31
_Orpheus

_Orpheus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 24.03.2011
Unde se trateaza cel mai bine cancerul de san? In cazul unui program /studiu -este important locul ?-Bucuresti sau provincie?Ati utilizat altfel de metode de vindecare in acest tip de cancer?

#32
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012

 _Orpheus, on 17 februarie 2013 - 01:29, said:

Unde se trateaza cel mai bine cancerul de san? In cazul unui program /studiu -este important locul ?-Bucuresti sau provincie?Ati utilizat altfel de metode de vindecare in acest tip de cancer?

Dr tirlea a avut rezultate foare bune. Prietena mea cea mai buna s-a vindecat la el, insa a facut si radioterapie la aparatul performant de la oncofort.

#33
Ioana4164

Ioana4164

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2013
A fost cineva la Centrul din Hanovra din Germania? am auzit ca sunt cei mai buni din afara, dar nu stiu costurile. Cei de la www.clinicbouquet.ro il au listat pe site, la oncologie. Sunt multe variante acolo si din tara si din strainatate, mi-am facut o idee dar nu stiu si cat costa. Parca tot Germania as alege.

#34
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
O persoana apropiata mie a facut radioterapie la Coltea (Bucuresti) cu radioterapeutul Bogdan dar impreuna cu oncologul Florea de la Coltea in felul urmator:

Florea, oncologul, cerceta periodic, la vizitele la cabinet, saptamanale, tumoarea si il suna dupa consultatie la telefon, la subsol (radioterapie), pe Bogdan si ii zicea ca la pacienta x trebuie sa mai radiezi mai mult in zona cutare (poate ii spunea si cu ce nivel de radiatii). Probabil ca Florea a iesit la pensie dar cred ca Bogdan (era tanar pe atunci) inca este pe la Coltea...in subsol.

La operatia de extirpare a organelor, dupa finalizarea sedintelor de radioterapie + o sedinta de Curie terapie/iradiere interna/locala la Fundeni - durerosa,  s-a dovedit ca Florea + Bogdan au colaborat perfect - nu s-au mai  gasit celule canceroase la analiza anatomopatologica.
Era vorba de un neocol, stadiul II-B. De atunci au trecut vreo 17-18 ani, deci boala este vindecata.

Din cele prezentate mai de sus (caz cunoscut de mine) rezulta ca nu conteaza numai radioterapia ci si colaborarea/informarea foarte apropiata si periodica dintre radioterapeut si oncolog.

Edited by gabicen, 24 May 2013 - 22:23.


#35
Corneliaa

Corneliaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2013

 AmethystCenter, on 05 decembrie 2012 - 13:21, said:

da, este cel din Hamburg, renumitul Prof. Dr. I Christian Chiricuta


Domnul Prof. Christian Chiricuta s-a mutat permanent in Bucuresti si e de gasit la un centru de tratare a cancerului care e deschis nou in Otopeni.
Clinica se numeste Centrul de radioterapie Amethyst, profesorul e director medical acolo.

#36
Corneliaa

Corneliaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.06.2013

 amurg, on 12 august 2012 - 21:26, said:

Eu am avut un meningiom (benign), in zona retroorbitala si sinus cavernos. M-am operat, dar intrucat o parte din tumora nu a putut fi scoasa (partea din sinusul cavernos), neurochirurgul mi-a racomandat sa fac radioterapie fractionata cu IMRT. In Romania, am inteles ca singurul loc unde este un aparat care poate face radioterapie cu IMRT este GRAL Medical, unde am si mers la consultatie. Am inteles ca trebuie sa fac 30 sedinte, iar costul total este de aprox 11.000 euro. Am luat legatura si cu prof Chiricuta, care lucreaza in Germania (la Hamburg), care mi-a spus ca la Strahlenzentrum din Hamburg poate face radioterapia cu IMRT dar si cu IGRT, la un pret mai mic decat la GRAL. As fi foarte recunoscator daca mi-ati da mai multe informatii despre radioterapia facuta la Hamburg.
De asemenea, daca cineva a mai facut astfel de radioterapie la GRAL il rog sa-mi spuna si aici cum a fost.

Va multumesc

Buna,

Profesorul Chiricuta lucreaza si in tara la clinica Amethyst!!!
Sunt multe costuri pe care le eviti incercand un tratament in tara si la Amethyst(care e deschid din septembrie anul trecut), totul e de foarte mare calitate si de incredere.
Recoamnd cu caldura...multa sanatate!

 Ioana4164, on 18 aprilie 2013 - 18:24, said:

A fost cineva la Centrul din Hanovra din Germania? am auzit ca sunt cei mai buni din afara, dar nu stiu costurile. Cei de la www.clinicbouquet.ro il au listat pe site, la oncologie. Sunt multe variante acolo si din tara si din strainatate, mi-am facut o idee dar nu stiu si cat costa. Parca tot Germania as alege.


Incearca si clinica Amethyst inainte sa ajungi pana in Germania, s-ar putea ca solutia sa fie mai aproape...
As vrea sa va zic ca experienta mea acolo a fost chiar ok, si vad ca nimeni nu stie de acest centru :-s

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate