Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai repede ca lumina!

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Eu sincer nu cred ca au verificat temeinic si au iesit cu asta ca in cazul in care e adevarata sa fie ei primii.

#74
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Measurement of the neutrino velocity with the ICARUS detector at the CNGS beam
15.03.2012
The result is compatible with the simultaneous arrival of all events with equal speed, the one of light.

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003
Deci titlul topicului ar trebui schimbat in "Einstein a avut dreptate" :)

#76
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Mai ales cind a furat de la mai multi. Inclusiv Tesla.
Un om nu are cum sa fie generatorul atitor concepte. Poate depozitarul. El a facut o sinteza.
Tesla este incomparabil mai geniu decit Einstein. Atit ca nu s-a ocupat si de alte aspecte, in afara electricitatii, a cimpului electromagnetic si aplicatiile lui.

Acum in acesti ani sint oameni ce genereaza idei, si altii le preiau ca fiind ale lor.
Nu e off, ca...cimpul electromagnetic e responsabil de....lumina.

Edited by NASTYPRIMUL, 16 March 2012 - 17:26.


#77
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostNASTYPRIMUL, on 16th March 2012, 18:25, said:

Mai ales cind a furat de la mai multi. Inclusiv Tesla.

Concret, ce crezi dumneata ca ar fi furat, de la cine si in ce circumstante? Ce legatura are Tesla cu Einstein? Ce legatura are Tesla cu neutrinii si cu viteza relativist invarianta?!

Quote

Un om nu are cum sa fie generatorul atitor concepte.

Te inseli amarnic. Mai intai ca Einstein nu a "generat" cine stie ce concepte noi ci le-a legat intre ele mai profund conferindu-le un nou sens fizic. Iar apoi ca pentru aceasta activitate, Einstein nu a avut nevoie decat de input corect, mintea deja o avea functionala.

Quote

Nu e off, ca...cimpul electromagnetic e responsabil de....lumina.

Dumneata esti responsabil cu intunericul?! Bineinteles ca diatriba dumitale nu are absolut nimic de-a face cu tema acestui topic (ipotetica violare de catre neutrini a barierei de viteza relativist invariante, intre timp din ce in ce mai evident infirmata de datele experimentale) si esti complet OT aici. Daca ai ceva concret de spus (intre care eventualele raspunsuri la intrebarile de mai sus), fa dumneata un topic separat cu tema "Einstein - geniu sau impostor?" si prezinta-ti acolo legendele urbane despre Einstein venite din periferia urat mirositoare a pseudo-istoriei stiintei moderne.

#78
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postmdionis, on 16th March 2012, 18:40, said:

Concret, ce crezi dumneata ca ar fi furat, de la cine si in ce circumstante? Ce legatura are Tesla cu Einstein? Ce legatura are Tesla cu neutrinii si cu viteza relativist invarianta?!



Te inseli amarnic. Mai intai ca Einstein nu a "generat" cine stie ce concepte noi ci le-a legat intre ele mai profund conferindu-le un nou sens fizic. Iar apoi ca pentru aceasta activitate, Einstein nu a avut nevoie decat de input corect, mintea deja o avea functionala.



Dumneata esti responsabil cu intunericul?! Bineinteles ca diatriba dumitale nu are absolut nimic de-a face cu tema acestui topic (ipotetica violare de catre neutrini a barierei de viteza relativist invariante, intre timp din ce in ce mai evident infirmata de datele experimentale) si esti complet OT aici. Daca ai ceva concret de spus (intre care eventualele raspunsuri la intrebarile de mai sus), fa dumneata un topic separat cu tema "Einstein - geniu sau impostor?" si prezinta-ti acolo legendele urbane despre Einstein venite din periferia urat mirositoare a pseudo-istoriei stiintei moderne.
Voi il tot bagati pe eisensteinul vostru la inaintare, ca un geniu ce nu trebuie sa fie in nici un fel contrazis. Vedeti ca s-a contrazis singur pe ici pe colo. Iar oameni de stiinta mai destupatio la minte recunosc ca schioapata zdravan teoria lui.
Nu incerca sa ma convingi, ca nici nu te mai cirtesc din acest moment. Poti scrie ce vrei, din partea mea.
Einstein s-a considerat dumnezeul stiintei. Si nu e. El a recunoscut ca e o teorie pe care ii era frica sa o spuna. La sfirsitul vietii.
Si ai grija ca eu nu m-am legat de tine. te evit fiindca esti f ingimfat. Probabil. stii prea multe, si te crezi superior chiar oricui. Esti obligat sa respecti dreptul la idei al tuturor.
In privinta faptului ca imi miros urit nu stiu ce....nuj cred ca miroase mai urit decit ingimfarea ta si pretentia ca stiinta se opreste la....mariata.
Ati facut in asa fel incit nu mai exista nici o posibilitate de iesire in spatiul cosmic cu stiinta voastra mirobolizanta.
Si este posibilitate, dar nu ptr voi.
Teoria voastra a relativitatii este totusi relativa, nu absoluta cum ati impietrit-o voi.
Daca sinteti atit de inteligenti nu ati....injura pe oricine vine cu alte idei.
Aici e vorba de viteza luminii, nu de...un om. Einsteinul vostru.
Daca ai avea cit de putin bun simt ai simti schimbarile care vin, si disperarea unuia ca tine sa bati in cuie tot ce e consacrat acum.
Si inca o data, faptul ca esti un teoretician excelent nu iti da dreptul sa ne orbesti pe toti, si sa ne interzici dreptul de a ne spune opiniile pe un forum.
Nu ai nici dreptul nici caderea sa imi spui mie sau oricui altcuiva ce sa vedem si sa gindim. Mai ales daca nu esti capabil sa duci mai departe stiinta, de acest impas....calatoriile cosmice la distante macar medii.

VITEZA LUMINII POATE FI DEPASITA, DAR NU IN ACEASTA DIMENSIUNE FIZICA.
Demonstratia fa-o tu ca te consideri mai inteligent decit mine. Consider-o o tema. Fiindca eu fiind mai prost ca tine, dupa cum spui tu, nu am cum sa demonstrez ca viteza ar fi depasita in alta dimensiune.
Eu fiind urit mirositor dupa mintea ta, trebuie sa ma conformez dictaturii stiintei tale.

Iar faptul ca sint galaxii ce se deplaseaza cu milioane de km/s, intra la capitolul ....deplasarea spatiului. O gaselnita ca sa nu fie modificata teoria relativitatii.

#79
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Te-a infuriat ca am spus de acei 18 m, diferenta la viteza luminii, de vreo 2 ani. De fapt Droj a spus. Si acum a iesit din experimente. Dar de fapt e gresit.
Parerea mea ca nu e gresit.
Toti gresesc numai mirobolizantul Einstein e perfect.
Si ii era o frica de ce a descoperit la sfirsitul vietii....
Sau o fi chestia aia, pastrata la cutie....lasa ca tinem ceva ce nu se stie ce e, si iesim cu ea, ca si cum ar fi tot teoria lui. Indiferent ce ar fi. Si e posibil sa iasa ceva. Dar din mintea altora.
Vezi ngionis, o singura injurie la adresa mea, si actionez. Sa nu zici ca nu ti-am spus. Cu tot geniul tau pe care nu ti-l contest. Dar tu nu dai dreptul nimanui la opinie.

Si ca sa fie clar ce sustin eu.
EXISTA CIMPURI ENERGETICE CU VITEZA MULT MAI MARE DECIT A LUMINII. POSIBIL INFINITA VITEZA. SI POSIBIL NU IN DIMENSIUNEA FIZICA.
Cimpurile electromagnetice nu sint de fapt,  in dimensiunea fizica.

Edited by NASTYPRIMUL, 21 March 2012 - 06:21.


#80
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostNASTYPRIMUL, on 21st March 2012, 06:37, said:

Voi il tot bagati pe eisensteinul vostru la inaintare[...]

Bla-bla OT pe care nu am de ce sa il comentez. Nu ai raspuns la chestiunile formulate mai sus.
As vrea insa sa lamuresc clar un lucru:

Quote

In privinta faptului ca imi miros urit nu stiu ce....
[...]
Eu fiind urit mirositor dupa mintea ta

Dumneata interpretezi cat se poate de gresit urmatorul fragment din ceea ce am scris: prezinta-ti acolo legendele urbane despre Einstein venite din periferia urat mirositoare a pseudo-istoriei stiintei moderne. Ceea ce "miroase urat" nu esti dumneata ci periferia pseudo-istoriei stiintei moderne unde origineaza legendele urbane pe care le colportezi dumneata. In alte cuvinte, calitatea surselor de informatie pe care le folosesti este foarte scazuta, sub orice critica. Orice alta interpretare a spuselor mele este neconforma limbii romane si intentionalitatii mesajului meu.

Din ceea ce ai scris, singura parte cat de cat on topic este:

Quote

Te-a infuriat ca am spus de acei 18 m, diferenta la viteza luminii, de vreo 2 ani. De fapt Droj a spus. Si acum a iesit din experimente. Dar de fapt e gresit.
Parerea mea ca nu e gresit.

Foarte bine. Pe ce se bazeaza parerea dumitale?
Parerea mea este ca neutrinii nu se deplaseaza mai repede decat lumina, asa cum ar parea sa reiasa din rezultatele prezentate acum cateva luni de un grup de colegi, si am explicat pe larg in acest topic motivatiile teoretice si datele de fapt experimentale care ma fac sa am aceasta parere informata.

Si inca ceva:

Quote

Vezi ngionis, o singura injurie la adresa mea, si actionez.

Fara indoiala vei fi in stare sa imi arati ce cuvinte anume ale mele le-ai perceput injurioase la adresa dumitale.
Dincolo de aceasta, singurul care este in cadere sa "actioneze" dintre noi doi sunt eu, pentru OT-ul repetat al dumitale si observatiile inutile cu caracter personal. Eu zic ca ar fi mai cuminte si indicat din partea dumitale sa te limitezi la unica chestiune de interes aici: ipotetica depasire a vitezei luminii de catre neutrini in experimentul OPERA. Ai ceva de spus in acest sens? Daca nu, ia in considerare sa te abtii sa mai postezi pe acest topic.

#81
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Daca imi permiteti vreau si eu sa pun o intrebare pe care am pus-o si in liceu la ora de fizica si totusi n-am primit raspuns la ea.

Presupunem ca o masina merge cu viteza luminii si aprinde farurile, ce se intampla atunci :D ?

#82
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostDjMx, on 28th March 2012, 04:24, said:

Daca imi permiteti vreau si eu sa pun o intrebare pe care am pus-o si in liceu la ora de fizica si totusi n-am primit raspuns la ea.

Presupunem ca o masina merge cu viteza luminii si aprinde farurile, ce se intampla atunci :D ?

Intrebarea nu e potrivita aici. Poti vedea de ce nu are sens din ceea ce am scris pe topicul de Fizica relativista sau pe cel dedicat vitezei luminii.

#83
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Daca tu numesti...cum ai denumit acolo sursele din care vin cu informatiile, te priveste in privinta limbajului.
Faceti abstractie de orice nu va convine. Voi cei ce va considerati cu drepturi infinite in domeniul stiintific. De exemplu.
-tahionii ce nu pot avea viteza mai mica decit a luminii.
-cei 18 m/s, diferenta a vit luminii, in plus, ce coincide cu datele lui Droj.
-galaxii ce se deplaseaza cu viteze mai mari decit viteza luminii...se dilata spatiul, doar sa nu fie contrazisa ...relativitatea absoluta.
Nu exista nici o data observationala sau teorie care sa spuna ca nu sint cimpuri energetice cu viteze mai mari decit c. Este o inventie pura, ca viteza luminii este maxima ptr orice forma de energie in univers. Este maxima PTR LUMINA IN VID.

Si mi s-a sters o intrebare. Ce este cu c^2, in formula. Cum poate fi luata in formula o viteza maxima ....la patrat.

Si am observat ca de cind ai aparut tu pe aceste topicuri, se discuta numai dictatorial. Nimeni nu are voie sa spuna altceva decit ce spui tu. Nici date care contrazic ce spui tu, nu sint acceptate....de tine. Cine esti tu sa dictezi legile in univers?
Stii la fel de bine ca mine, ca toate formulele se bazeaza pe ....incremenirea unei variabile un constanta, si varierea altor...2.
Practic toate formulele se pot rezuma la 3 termeni. Daca se doreste. Iar un termen trebuie fixat sub forma de constanta. Un punct de sprijin.
Deci totul e o conventie.


Iar faptul ca jignesti oamenii pe forum, vezi mai sus cind spui ca iti MIROS.
Ai mai facut si pe altii....OT. E un obicei sa spui de altii, sau tu esti tu OT.

Edited by Courage, 12 April 2012 - 22:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate