Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tigani sau romi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

Poll: Tigani sau romi? (40 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu modificarea DEX-ului?

  1. Da (7 votes [17.50%])

    Percentage of vote: 17.50%

  2. Nu (31 votes [77.50%])

    Percentage of vote: 77.50%

  3. Nu stiu (2 votes [5.00%])

    Percentage of vote: 5.00%

Vote

#1
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Plecand de aici:

Quote

Romii vor rectificari si scuze publice, caci in Dictionarul Explicativ al Limbii Romane, in dreptul cuvantului tigan figureaza "epitet dat unei persoane cu apucaturi rele".

Agentia de Dezvoltare Comunitara "Impreuna", Asociatia Romilor "Egalitate de Sanse" Tulcea si Asociatia ACCEPT au formulat o plangere catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii indreptata impotriva Academiei Romane și Institutului de Lingvistica Iorgu Iordan - Al. Rosetti, cerand constatarea faptei de discriminare, sanctionarea acestor institutii si obligarea lor la prezentarea de scuze publice.

"Consideram ca echivalarea termenului 'rom' cu termenul 'tigan' și nespecificarea expresa a caracterului peiorativ și popular al definitiilor pentru termenul 'tigan', omisiune care determina asocierea etniei rome cu criminalitatea (apucaturile rele), constituie o fapta de discriminare și cauzeaza un prejudiciu grav și cert minoritatii rome, aducand atingere demnitatii umane a persoanelor apartinand acestei minoritati. De asemenea, determina perpetuarea unor stereotipuri discriminatorii la nivelul populatiei", a declarat Gelu Duminica, directorul executiv al Agentiei "impreuna", citat de realitatea.net.

Ce definitie da DEX cuvantului tigan?

tigan, -a, tigani, -e, s. m., adj. I. S. m. 1. Persoana ce face parte dintr-o populatie originara din India și raspandita in mai toate tarile Europei, traind in unele parti inca in stare seminomada. ◊ Expr. A arunca moartea in tigani = a arunca vina pe altul. A se muta ca tiganul cu cortul = a se muta foarte des; a fi nestatornic. A se ineca ca tiganul la mal = a nu reusi, a esua intr-o actiune tocmai cand era pe punctul de a o duce la bun sfarsit. Tot tiganul isi lauda ciocanul, se spune despre cei care se lauda cu ceea ce le apartine. E invatat ca tiganul cu ciocanul (sau cu scanteia), se spune despre cei deprinsi cu nevoile. 2. Epitet dat unei persoane brunete. 3. Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele. II. Adj. (Rar) tiganesc. – Din sl. ciganinŭ. Cf. rus. tagan

Ce facem, falsificam limba?

Edited by Thomas-, 20 September 2011 - 22:18.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

Quote

Tigani sau romi?

Ciori.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu înțeleg de ce reprezentanții romilor (să le spun așa cum vor ei, sau cum suntem obligați de stat) se ofuscă de definiția termenului de țigan, atât timp cât ei NU se consideră a fi țigani?????
Sau... și dacă este ala, Doamne ajută! chiar dacă țiganilor li se spune romi, ei tot se consideră țigani????
Oricum se va schimba definiția termenului de țigan, eu voi folosi acest termen așa cum a fost și este folosit de sute de ani și le voi spune împreună cu TOȚI prietenii mei, ȚIGANI!

#4
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostThomas-, on 20th September 2011, 23:17, said:

Ce facem, falsificam limba?

Ma indoiesc ca se va intampla asa ceva.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cei care indiferent de etnie, chiar au chef de studiat DEX-ul (in defavoarea unor alte apucaturi rele), invata si ce-s alea omonime.
Daca refuza sa accepte existenta omonimelor, inseamna ca refuza orice discutie logica, si atunci se incadreaza singuri la ultima definitie cu apucaturile rele.

#6
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Ok, daca nu le place tigani, de ce nu isi zic rindieni (ca sa fie cu "r")?
Nu sunt de acord cu denumirea de rrom.

#7
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Azi imparteam o bere cu un amic,  dupa ce a pus el berea in pahare m-am simtit in dezavantaj, paharul meu avea mai putina bere decat a lui. Si ii zic omului :'' ba esti tigan?!? '', drept raspuns  a mai turnat bere in paharul meu.In mod normal ar fi trebuit sa ii spun :''ba ce apucaturi rele ai, precum tiganii.''

#8
Biruitorul

Biruitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.11.2009
http://www.petitiono...6/petition.html

are 50.000 si explica de ce vor ciorile si ong-urile lor sa se denumeasca romi si nu tigani

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Eu nu vreau sa le mai spun nicicum.


Eutanasiati

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
sa inteleg ca spunand tigan/rrom, vorbesc intr-o limba straina?

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mai, problema este falsa...

Am vazut emisiuni, timp in urma unde in anumite zone ale tari ,,oamenii'' spuneau ca ei sint tigani si nu vor sa li se spuna altfel, ca asa au pomenit din mosi stramosi si se mandresc.

In alte zone se simteau jigniti sa li se spuna tigani.

Ca academicienii nostri au cate o idee ,,geniala'' la perioade de timp asta este altceva, isi motiveaza salariile, a se vedea varza pe care au facut-o cu gramatica de nu mai sti cum sa te exprimi (sigur am niste greseli pe aici dupa noile reglementari gramaticale dar scriu corect dpdv a ceea ce am invatat la scoala !)

Asa ca si in acest caz un nebun (sau grup !) arunca bolovanul si...

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tigani. Romi e un cuvant care desemneaza mai multe sticle de rom - in mod gresit - asa cum in cantecul o brad frumos se spune o si nu un.

#13
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Sunt de acord ca partea cu "Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele" să fie scoasă din dicționar.
Cunosc câteva persoane care sunt țigani și sunt de treabă, nu fac prostii sau să fure, ci muncesc ca vânzători de ziare, săpători de șanțuri, ce găsesc și ei.
Insă nu sunt de acord să fie numiți "rromi" pentru că se confundă cu "românii".  :peacefingers:

#14
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postcrisstonne, on 20th September 2011, 23:59, said:

Ca academicienii nostri au cate o idee ,,geniala'' la perioade de timp asta este altceva, isi motiveaza salariile, a se vedea varza pe care au facut-o cu gramatica de nu mai sti cum sa te exprimi (sigur am niste greseli pe aici dupa noile reglementari gramaticale dar scriu corect dpdv a ceea ce am invatat la scoala !)

Asa ca si in acest caz un nebun (sau grup !) arunca bolovanul si...

ONG-urile au facut scandal.

#15
Mizantrop

Mizantrop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 17.03.2007

View PostGabyyy93, on 21st September 2011, 00:22, said:

Cunosc câteva persoane care sunt țigani și sunt de treabă, nu fac prostii sau să fure, ci muncesc ca vânzători de ziare, săpători de șanțuri, ce găsesc și ei.
Insă nu sunt de acord să fie numiți "rromi" pentru că se confundă cu "românii".  :peacefingers:

Amuzant, muntenii și moldovenii au ciordit denumirea de "români" pentru a fi asociați  cu romanii. 150 de ani mai târziu, rumânii se dau cu fundul de pământ că romii le fură numele.

Edited by Mizantrop, 20 September 2011 - 23:31.


#16
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostGabyyy93, on 21st September 2011, 00:22, said:

Sunt de acord ca partea cu "Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele" să fie scoasă din dicționar.

Stii ce-nseamna a se tigani? Sau nu fi tigan?

#17
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostGabyyy93, on 21st September 2011, 00:22, said:

Sunt de acord ca partea cu "Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele" să fie scoasă din dicționar.

Eu nu !

Trebuie sa-si castige acest drept!
Cand macar 20% din ei vor inceta sa fie tigani in sensul acela atunci mai vb.

#18
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011

View PostSorin84k, on 20th September 2011, 23:46, said:

Ok, daca nu le place tigani, de ce nu isi zic rindieni (ca sa fie cu "r")?
Nu sunt de acord cu denumirea de rrom.
Tiganii nu sunt romani, sa fie clar! Grupul de litere „rom” din cuvantul „rrom” e nelalocul lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate