Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sursa Inter-Tech Energon 750W

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Salut,ma poate lamuri si pe mine cineva cu puterea exacta a acestei surse ( http://www.emag.ro/s...-750w--pEPS-750 ) ? Am inteles ca nu scoate exact 750 de wati.Cam cat ar scoate cu aproximatie ?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Niciodata cat scrie(nici pe cele foarte bune).Totusi,ce sistem ai sa necesite atata putere?

#3
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Memorii: 2 module kingmax de 4 gb fiecare.
Procesor: Amd Athlon x4 640 3000 Mhz
Placa baza: MSI 760GM-E51
Hdd- Maxtor (40 gb),Seagate Barracuda (300 gb)
Dvd-Rewritable

Nu cred ca consuma foarte mult aceste componente dar vreau sa fiu sigur ca are destula energie sa se alimenteze si sa functioneze la parametri normali.Binenteles sa faca fata si pe viitor in cazul in care ii voi mai face cate un upgrade.

Tin sa mentionez ca vreau sa imi achizitionez si o placa video Sapphire AMD Radeon HD6790 ( http://www.emag.ro/p...--p11194-00-20G ) care am inteles ca consuma destul de mult.Aproximativ 230 de wati am inteles ca consuma.De aceea am optat pentru acest model de sursa.Momentan ma folosesc de placa video onbord.

Edited by alcooliks, 20 September 2011 - 14:43.


#4
florinnitu

florinnitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 25.03.2007
Ce sursa ai acum?
Presupunand ca pui placa aia video si faci un OC atat la placa cat si la procesor sistemul tau va consuma cel mult 500 wati (reali, nu din aia scrisi pe sursa :D)

#5
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008

 florinnitu, on 20th September 2011, 17:03, said:

Ce sursa ai acum?
Presupunand ca pui placa aia video si faci un OC atat la placa cat si la procesor sistemul tau va consuma cel mult 500 wati (reali, nu din aia scrisi pe sursa :D)

Am sursa scrisa m-ai sus.Adica aceasta: http://www.emag.ro/s...-750w--pEPS-750 .Nu fac nici un overclock pentru ca va duce oricum cam orice joc si asa.Cand o sa achizitionez si cateva coolere bune poate o sa incerc si un overclock.

#6
florinnitu

florinnitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 25.03.2007
Din ce am citit pe net sursa ta se pozitioneaza undeva intre sectorul entry - level (a se citi "vapor-made") si mainstream. Cei 750 de wati sunt peak power adica nu pot fi furnizati decat pe o perioada scurta de timp. In mod furnizeaza in jur de 500.
Pentru ce ai tu + placa video pe care vrei sa o cumperi parerea mea este ce va duce fara nici o problema chiar si cu un mic OC.
Daca vrei overclocking mai serios probabil va trebui sa te orientezi catre altceva atat pentru putere mai multa cat si pentru stabilitatea voltajelor.

#7
catalinmacovei88

catalinmacovei88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 30.07.2011
Nu scrie ce randament are, dar sa presupunem ca are 70% (mai mic n-are cum), deci fa un calcul cat face 70% din 750W atat scoate. Cele certificate 80+ au randament de la 80% in sus.

Edited by catalinmacovei88, 20 September 2011 - 17:53.


#8
pgreed

pgreed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 21.05.2008
am gasit-o pe undeva testata: livra cam 580w cu un randament ceva pe la 77% si NU era quad rail. In rest avea ceva protectii si se comporta destul de bine la filtraj

#9
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Multumesc baieti pentru ajutor ! Deci pot sta calm ca face fata si nu am dat bani degeaba pe ea.Acum ramane decat sa astept luna octombrie sa imi iau si 6790-ul.

Edited by alcooliks, 20 September 2011 - 18:31.


#10
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Alta parere ?

#11
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008
Duce fara probleme sistemul ala si inca unul.

#12
Rodaj

Rodaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 20.09.2011

 florinnitu, on 20th September 2011, 18:47, said:

(a se citi "vapor-made")
Chiar atat de rau a decazut Germania? :(

Ontopic:
Sursa e ok, stai fara grija.

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Crezi ca nemtii nu produc stifturi?Ai fi surprins.

Edited by d4m4g3, 22 September 2011 - 22:29.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Ba da, produc si din alea cand se plictisesc de lucruri de calitate, dar nu este cazul sursei din discutie. E foarte ok.
Nu mai da citat la posturile anterioare. Cel putin nu citat complet!

#15
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Multumesc baieti pentru raspunsurile voastre.Acum vreau sa va m-ai intreb si de placa video.Modelul este Sapphire AMD Radeon HD6790 adica aceasta http://www.emag.ro/p...--p11194-00-20G .Face fata jocurilor noi ? Ma refer aici la Gta 4,Crysis 2,Battelfield,NFS,COD,Bioshock,Assasin's Creed,Metro 2033 si cam tot ce este m-ai nou aparut pe piata. Si daca da pe ce nivel al detaliilor ar merge ?

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,duce foarte bine orice joc din ziua de azi la 1920x1080 la setari aproape maxime.

#17
alcooliks

alcooliks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.11.2008
Alta parere ?

#18
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Ce monitor ai ? Este o placă bună, informații ai și aici: http://www.techpower...HD_6790/22.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate