Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Avatar 2 (2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#19
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Si Avatar unde se afla conform scarii tale valorice? De ce e porcarie District 9? L-ai vazut tot? Prima parte e adevarat, mai ne-atractiva dpdv al SF-ului dar te pregateste pentru partea a doua, o combinatie intre sensibilizarea legata de rasism/xenofobie si violenta. Dincolo de violenta pe care eu o gasesc gratuita si inutila in orice film pt ca ii scade valoarea, filmul a realizat mult mai mult cu atat de "putini" bani. Tie, cand te duci la lucru, ce iti zice patronul daca pe un salariu de 10 mii de euro lucrezi la fel ca unul care are salariu de 1000? Pentru mine ca privitor de filme conteaza rezultatul raportat la investitie, pentru ei a contat profitul, cred ca nici in visele lor cele mai sublime nu ajungeau la incasari de 2 miliarde. Bun, eu l-am vazut ca ne-a dus firma altfel cred ca regretam cheltuiala :)

Putine filme SF au si valoare artistica reala, e chestie de gusturi evident insa ele sun in primul rand divertisment si apoi arta. CGI nu e arta e munca si stiinta. Avatar - fail comparativ cu o lista lunga... :)

Edited by andreim77, 21 September 2011 - 16:04.


#20
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Arta n-are alt scop decat de a exista. Nu are alta functie...
La fel ca si CGI-urile din Avatar. Alea au ajuns la rang de arta fiindca au fost exact cum vrei sa fie. Nu mai stiai ce e CGI si ce e real. Adica stiai atata timp cat stiai ca nu exista creaturi inalte de 4 metri albastre si cu coada. Stiai, dar calitatea a fost identica cu realitate. Si mai mult...si la ce ma uit eu de fiecare data...e iarba sau vegetatia pentru ca acolo inseamna cel mai mult detaliu si cea mai multa migala sa nu para repetitiva sau fizica ei sa fie ciudata.

In District 9 efectele speciale au fost OK dar la capitolul poveste ambele filme duc lipsa. Avatar mai mult decat District. Dar sa le compari mi se pare ridicol, cele doua fiind in doua ligi diferite, desi amandoua au fost nominalizate la acelasi premiu si amandoua au pierdut. Avatar e cu clase deasupra, District e un efort cosiderabil dar nu a iesit in evidenta asa de mult decat din cauza lui Peter Jackson care a fost producatorul...de unde si reclama pe care a primit-o.

Si apoi trebuie sa te gandesti. WETA e compania care a facut CGI-urile atat la District cat si la Avatar. Pentru Avatar au castigat Oscarul.

#21
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Si Titanic a luat Oscar-uri, ce zici merita? Premiile Oscar nu mai premiaza de mult pe criterii obiective. De la obosiciunea de "American Beauty" nu mai cred in premiile astea. Avatar a pierdut in fata lui HurtLocker inainte de Oscar la premiile industriei de film, desi HurtLocker e o batjocura la adresa celor care isi pun viata in pericol pt a dezamorsa bombele. Dar ca film a fost considerat mai bun de cei din bransa. Dar e alt subiect. Avatar e SF, District 9 e SF, le compar ca doar nu o sa compar cu Casablanca. District 9 e mai valoros pt ca e, pt ce au realizat cu de 8 ori mai putini bani, in Avatar peisajele, masinariile au fost realiste, dar personajele desene animate. Albastrii erau cam tzepeni cand alergau si sareau de colo-colo. Iar animalele de pe Pandora nici nu se compara cu realismul de ex. a unui alien de acum 30 de ani.
Parerea mea :)

Edited by andreim77, 23 September 2011 - 11:02.


#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Dincolo de preferintele fiecaruia(mie imi place Avatar iar tie iti place District 9), Avatar a avut incasari incomparabil mai mari decat District 9, asa ca nu se poate spune despre el ca a fost "fail". Un film care bate toate recordurile la incasari nu are cum sa fie asa de prost cum il vad unii.

Iar daca pentru tine Avatar a fost asa de slab sunt convins ca nu esti interesat de subiect si ca nici nu vei dori sa vezi Avatar 2. Ma gandesc insa ca va invinge curiozitatea si il vei vedea, cine stie, poate iti va face o impresie mai buna?

Mi-am amintit de o alta "bijuterie"(a se citi porcarie) SF, filmul Cloverfield, m-a facut sa regret fiecare minut petrecut in fata televizorului cat timp a rulat, filmul are nota 7.3 pe IMDB dar as zice ca nu merita mai mult de un 4(a avut un buget de cca 25 de milioane).

Edited by Mr. Incredible, 23 September 2011 - 12:03.


#23
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View Postonlyone, on 21st September 2011, 15:00, said:

Efectele speciale din Harry Potter nu se pot compara cu cele din Avatar. De fapt nu cred ca exista vreun film facut pana acum ale carui efecte speciale sa se poata compara cu cele din Avatar.

Tron Legacy ? :)

#24
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

View Postchoppermaster, on 19th September 2011, 23:31, said:

Curiozitatea umana! una din cele mai importante calitati ale unui om.
Poate sa fie si un pas catre extinctie.

Edited by Al_Bundy, 10 October 2011 - 22:51.


#25
Q_Q

Q_Q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.11.2010
un film nasol pentru tocilari visatori

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Stii tu sigur ca e asa? Oricum tu nu faci parte dintre tocilari ca se vede clar ca nu ti-a placut scoala si nici limba romana nu ti-e prietena.

#27
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostA_shot_of_JB, on 10th October 2011, 23:47, said:

Tron Legacy ? :)
In nici un caz nu se compara...

#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View PostMr. Incredible, on 23rd September 2011, 12:52, said:

Mi-am amintit de o alta "bijuterie"(a se citi porcarie) SF, filmul Cloverfield, m-a facut sa regret fiecare minut petrecut in fata televizorului cat timp a rulat, filmul are nota 7.3 pe IMDB dar as zice ca nu merita mai mult de un 4(a avut un buget de cca 25 de milioane).

Aceeasi lucru pot sa spun si eu despre desenele astea animate cu strumfii . :console:

#29
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostMr. Incredible, on 23rd September 2011, 11:52, said:

Avatar a avut incasari incomparabil mai mari decat District 9, asa ca nu se poate spune despre el ca a fost "fail".
Logic ca a avut încasari uriase, bugetul de marketing se afla în jur la 200 de milioane de dolari. Filmul a fost arhi-promovat în întreaga lume...tin minte ca de prin luna noiembrie 2009 vedeam aproape peste tot afise cu Avatar - în ziare, reviste, TV, etc., s-a construit un hype - cel mai bun film al anului, cele mai grozave efecte, James Cameron regizeaza etc. etc., normal ca a stârnit curiozitatea. Pâna si maicamea si-a dorit sa-l vada, ea care nu suporta Sci-Fi-urile! :rolleyes:

Bineînteles ca pâna la urma a fost o mare dezamagire, mai ales d.p.d.v. al intrigii, compensând doar cu scenele de actiune si peisajele 3D.

Daca District 9 beneficia de o campanie de marketing asemanatoare, cu siguranta ca si încasarile sale ar fi fost mult mai mari.

Edited by SophistiKat, 18 October 2011 - 13:25.


#30
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostSophistiKat, on 18th October 2011, 14:19, said:

Logic ca a avut încasari uriase, bugetul de marketing se afla în jur la 200 de milioane de dolari. Filmul a fost arhi-promovat în întreaga lume...tin minte ca de prin luna noiembrie 2009 vedeam aproape peste tot afise cu Avatar - în ziare, reviste, TV, etc., s-a construit un hype - cel mai bun film al anului, cele mai grozave efecte, James Cameron regizeaza etc. etc., normal ca a stârnit curiozitatea. Pâna si maicamea si-a dorit sa-l vada, ea care nu suporta Sci-Fi-urile! :rolleyes:

Bineînteles ca pâna la urma a fost o mare dezamagire, mai ales d.p.d.v. al intrigii, compensând doar cu scenele de actiune si peisajele 3D.

Daca District 9 beneficia de o campanie de marketing asemanatoare, cu siguranta ca si încasarile sale ar fi fost mult mai mari.
Ba nu, ca la District 9 lumea nu s-ar mai fi dus a doua oara. Nu aveau de ce.
Si chestia asta cu marketingul e subtire...ajunge sa vezi trailerul ala o data si vezi ca e un film ce merita vazut (ma refer la Avatar) la cinema.
Sa compari District 9 cu Avatarul e o prostie...e ca si cum ai compara District 9 cu Matrixul sau cu Star Wars...nici o tangenta.
Daca ai vazut din noiembrie 2009 reclame inseamna ca e slab...filmu a aparut in decembrie. Doar o luna de promovare? S-au aruncat 200 de milioane pe geam. Ia mai baga ceva luni...poate din vara s-a inceput serios. Dar important e ca si-au recuperat banii si mult mai mult.
De District 9 lumea uita deja...Avatarul, desi e prost (la fel ca District 9, care a dus umanizarea extraterestrilor la o extrema hilara, evidenta si in Avatar) o sa fie amintit si o ramana mai viu in memoria spectatorilor...din cauze evidente.

Edited by M0n0, 20 October 2011 - 16:56.


#31
Q_Q

Q_Q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.11.2010

View PostMr. Incredible, on 15th October 2011, 10:30, said:

Stii tu sigur ca e asa? Oricum tu nu faci parte dintre tocilari ca se vede clar ca nu ti-a placut scoala si nici limba romana nu ti-e prietena.

din punct de vedere gramatical am scris corect. cat despre film tot la parerea aia raman ca e un film naspa.

#32
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Cred ca ideea din Distrinct9 nu a fost  exploatata corect ....iar continuarea filmului ar fi destul de interesanta !
Daca J. Cameron ar fi regizat  Distrinct 9 , ar fi avut cel putin castigurile Avatarului !

#33
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View PostM0n0, on 19th October 2011, 15:46, said:

Ba nu, ca la District 9 lumea nu s-ar mai fi dus a doua oara. Nu aveau de ce.
Exact aceeasi impresie am ajuns sa o am si eu, am decis sa-i mai dau o sansa si m-am uitat pana la sfarsit la District 9. Fata de prima vizionare cand nu am putut sa vad mai mult decat prima jumatate care mi s-a parut aiurea tare si m-a determinat sa renunt sa-l vad pana la sfarsit acum am rezistat sa-l vad tot. E drept ca in a doua jumatate devine mai interesant dar tot il consider un film banal, nu poate fi comparat sub nicio forma cu Avatar, sunt sigur ca nu voi dori sa-l mai revad vreodata(mie imi place sa revad de mai multe ori filmele preferate).

#34
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Mi-a placut Avatar foarte mult.
Acum sa lamurim notele de pe IMDB.
Ce opreste pe cineva sa inchirieze niste IP-uri cu 1-2$ IP-ul si sa voteze propriul film?
Ma gandesc ca nimic (doar nu or sta aia de pe imdb sa stearga voturile de IP-uri ce li se par suspecte).

Edited by Sorin84k, 19 December 2011 - 14:23.


#35
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostSorin84k, on 19th December 2011, 14:21, said:

Mi-a placut Avatar foarte mult.
Acum sa lamurim notele de pe IMDB.
Ce opreste pe cineva sa inchirieze niste IP-uri cu 1-2$ IP-ul si sa voteze propriul film?
Ma gandesc ca nimic (doar nu or sta aia de pe imdb sa stearga voturile de IP-uri ce li se par suspecte).
:lol: Nu ii iese nimic din asta!
Lumea o sa se ia dupa nota sa-l vada dar o sa-si spuna propria parere la final indiferent.
Esti mai S.F. decat filmul cu chestia asta...

#36
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Avatar mi se pare doar un business. Va fi retinut de istoria filmului doar prin prisma incasarilor record si a efectelor speciale.
District 9 a abordat niste teme mult mai delicate si nu este neaparat un film pentru mase. Daca intelegi despre ce e vorba (nu-i dificil deloc) si daca rezonezi cu problemele astea, iti place mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate