Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Omul din Isaia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
În cartea lui Isaia scrie:
Isaia 28:2. Iată că vine de la Domnul, un om tare și puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari șuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ.
Și tot în acea carte scrie:

Isaia 46:11. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă, dintr-o țară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus, și Eu voi împlini; Eu am plănuit și Eu voi înfăptui.

Aștept păreri dacă este vorba despre aceiași persoană și cine este omul.

#2
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 dulgherul, on 18th September 2011, 15:12, said:

În cartea lui Isaia scrie:
Isaia 28:2. Iată că vine de la Domnul, un om tare și puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari șuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ.
Și tot în acea carte scrie:

Isaia 46:11. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă, dintr-o țară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus, și Eu voi împlini; Eu am plănuit și Eu voi înfăptui.

Aștept păreri dacă este vorba despre aceiași persoană și cine este omul.

Este vorba de modul prin care lucreaza Dumnezeu ,cheama un profet care sa-i implineasca planurile .Dumnezeu are un singur mod de a lucra .

#3
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 ady_maris, on 18th September 2011, 13:16, said:

Este vorba de modul prin care lucreaza Dumnezeu ,cheama un profet care sa-i implineasca planurile .Dumnezeu are un singur mod de a lucra .
Deci omul, profetul ăla pe care îl cheamă, este predestinat, nu?

#4
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 dulgherul, on 18th September 2011, 15:26, said:

Deci omul, profetul ăla pe care îl cheamă, este predestinat, nu?

Corect ,toti oamenii lui Dumnezeu sunt predestinati .Gloata poate alege sa asculte de profetul lui Dumnezeu sau nu .Caci Dumnezeu a ales sa vb doar prin profetii Lui .

#5
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Si cum este recunoscut un profet (orice om inteligent, carismatic si care se pricepe la manipulare, poate aburii prostimea)?

#6
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

 Sorin84k, on 18th September 2011, 15:53, said:

Si cum este recunoscut un profet (orice om inteligent, carismatic si care se pricepe la manipulare, poate aburii prostimea)?

Foarte buna intrebarea .Toți sunt convinși că fac o slujbă pentru Dumnezeu, chiar dacă nu sunt în voia Lui. Dar este posibil să faci lui Dumnezeu un “serviciu” din proprie inițiativă, fără ca acesta să fie în voia Lui. Toate celelalte sunt experiențe surogat introduse de oameni, prin care poporul are o experiență emoțională, dar sufletul nu este schimbat. Oamenii sunt unși, dar nu sunt născuți din nou.
Multe lucruri sunt făcut cu intenție bună, dar dacă nu sunt comparate cu Scriptura, se dovedesc a fi înșelătoare. Încă o dată ne este arătată poarta strâmtă și drumul îngust, ca la început. Tot ceea ce este strâmb trebuie îndreptat și tot ce este greșit trebuie corectat.

Având în vedere că mulți prooroci mincinoși și Hristoși mincinoși au pășit pe scena religioasă, așa cum a fost prezis de Domnul Isus Hristos, este important să subliniem caracteristicile unui prooroc adevărat conform Scripturilor. Sunt enumerate mai jos câteva caracteristici:
Ei sunt chemați direct de către Dumnezeu.
Ei sunt însărcinați în mod direct de către El.
Ei sunt trimiși în mod direct.
Ei au primit Cuvântul în mod direct.
Ei au apărut pe scena religioasă la porunca lui Dumnezeu.
Ei sunt văzători, ei au viziuni.
Ei au spus numai ceea ce a spus Dumnezeu.
Ei au făcut numai ce i-a însărcinat El să facă.
Ei au fost întotdeauna respinși și persecutați. Ei L-au cunoscut personal prin revelatie pe Singurul Dumnezeu, pe care L-au slujit.
Toate aceste caracteristici le lipsesc proorocilor falși. Ei nu au o chemare directă sau o însărcinare divină. Ei nu sunt trimiși de Dumnezeu, ei nu predică Cuvântul original, ci mai degrabă propriile lor interpretări și urmează propriile lor programe, fără să se supună planului de mântuire al lui Dumnezeu. Semnele și minunile în sine nu constituie o legitimare divină.


Nu-i așa că fiecare evanghelist și orator carismatic își prezintă propriile învățături, conform denominației din care face parte? Nu-i așa că unii profită de acest timp și își clădesc propriile împărății de milioane și miliarde de dolari în cadrul Împărăției lui Dumnezeu?
Dar unde și cum Își zidește Hristos Biserica? Nu-i așa că ei au succes cu școlile biblice, cu seminarele teologice și chiar cu universitățile lor? Nu-i așa că toți își construiesc rețele prin toată lumea, introducându-și propriile programe?
Nu-i așa că cei care depind de ei sunt prinși în astfel de organizații? Întotdeauna este bine să prezinți ceva din ce în ce mai spectaculos, ca să creezi entuziasm.

Edited by ady_maris, 18 September 2011 - 15:14.


#7
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Sorin84k, on 18th September 2011, 15:53, said:

Si cum este recunoscut un profet (orice om inteligent, carismatic si care se pricepe la manipulare, poate aburii prostimea)?
dupa barba

#8
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 dulgherul, on 18th September 2011, 14:12, said:

În cartea lui Isaia scrie:
Isaia 28:2. Iată că vine de la Domnul, un om tare și puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari șuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ.
Și tot în acea carte scrie:
Isaia 46:11. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă, dintr-o țară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus, și Eu voi împlini; Eu am plănuit și Eu voi înfăptui.
Aștept păreri dacă este vorba despre aceiași persoană și cine este omul.

Sunt contexte diferite. In primul caz e vorba despre Asiria, in al doilea despre Medo-Persia (Cirus).

#9
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 dulgherul, on 18th September 2011, 15:12, said:

În cartea lui Isaia scrie:
Isaia 28:2. Iată că vine de la Domnul, un om tare și puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari șuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ.
Și tot în acea carte scrie:

Isaia 46:11. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă, dintr-o țară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus, și Eu voi împlini; Eu am plănuit și Eu voi înfăptui.

Aștept păreri dacă este vorba despre aceiași persoană și cine este omul.

" Isaiah 46" " Isaiah 28"
Material ajutator:


Isaiah 28:2 Behold, the Lord hath a mighty and strong one, which as a tempest of hail and a destroying storm, as a flood of mighty waters overflowing, shall cast down to the earth with the hand.
Isaiah 46:11
Calling a ravenous bird from the east, the man that executeth my counsel from a far country: yea, I have spoken it, I will also bring it to pass; I have purposed it, I will also do it.
Isaiah 46 - 47
Final Revelations About Babylon
http://www.ao.net/~f...er/isa46-47.htm

Isaiah 28 - 29
Introduction to the Siege of Jerusalem
http://www.moellerha...om/isa28-29.htm




 logic1, on 18th September 2011, 20:25, said:

Sunt contexte diferite. In primul caz e vorba despre Asiria, in al doilea despre Medo-Persia (Cirus).


Final Revelations About Babylon
Introduction to the Siege of Jerusalem

#10
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Ben_Gal_1, on 18th September 2011, 18:13, said:

" Isaiah 46" " Isaiah 28"
Material ajutator:


Isaiah 28:2 Behold, the Lord hath a mighty and strong one, which as a tempest of hail and a destroying storm, as a flood of mighty waters overflowing, shall cast down to the earth with the hand.
Isaiah 46:11
Calling a ravenous bird from the east, the man that executeth my counsel from a far country: yea, I have spoken it, I will also bring it to pass; I have purposed it, I will also do it.
Isaiah 46 - 47
Final Revelations About Babylon
http://www.ao.net/~f...er/isa46-47.htm

Isaiah 28 - 29
Introduction to the Siege of Jerusalem
http://www.moellerha...om/isa28-29.htm








Final Revelations About Babylon
Introduction to the Siege of Jerusalem
Mă Galule,
Io cred că ar fi bine să și traduci.

#11
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 dulgherul, on 18th September 2011, 21:26, said:

Mă Galule,
Io cred că ar fi bine să și traduci.
Pai de aia nu am dat din ebraica - ca sa nu traduc. Doar se stie ca engleza e o romaneasca stricata. De altfel logic a spus in romaneste si are dreptate.

#12
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 logic1, on 18th September 2011, 18:25, said:

Sunt contexte diferite. In primul caz e vorba despre Asiria, in al doilea despre Medo-Persia (Cirus).
Deci Asirianul, din Mica, vine de la Domnul?

#13
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

 dulgherul, on 21st September 2011, 20:29, said:

Deci Asirianul, din Mica, vine de la Domnul?

Asirianul a fost un timp "nuiaua/securea" lui Dumnezeu impotriva Samariei (regatul de nord).
Dar el, vazand ca este sustinut de mana lui Dumnezeu, s-a ingamfat si a atacat si Ierusalimului (regatul de sud).
Motiv pentru care Dumnezeu l-a pedepsit/umilit (Isaia 10).

#14
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dulgherul, on 18th September 2011, 14:12, said:

În cartea lui Isaia scrie:
1.  Isaia 28:2. Iată că vine de la Domnul, un om tare și puternic, ca o furtună de piatră, ca o vijelie nimicitoare, ca o rupere de nori cu mari șuvoaie de ape, care o doboară cu putere la pământ.
Și tot în acea carte scrie:

2.  Isaia 46:11. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă, dintr-o țară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus, și Eu voi împlini; Eu am plănuit și Eu voi înfăptui.

Aștept păreri dacă este vorba despre aceiași persoană și cine este omul.

Nu sunt una și aceeași persoană.  Sunt diferiți unul de celălalt.  Sunt doar niște instrumente în mâna lui Iehova, pe care le folosește pentru a-și realiza scopul.

1.  Pe vremea Israelului din vechime acel „om tare și puternic“ era puternicul Imperiu Asirian. Această crudă și barbară putere mondială a venit asupra Israelului ca o vijelie distrugătoare cu mari șuvoaie de apă. Cu ce rezultat?
Isaia a spus: „Cununa îngîmfată a bețivilor lui Efraim va fi călcată în picioare; și floarea veștejită a podoabei ei strălucite care este pe culmea văii mănoase va fi ca o smochină timpurie care se vede înainte de culesul roadelor și pe care, abia o iei în mînă și îndată o și înghiți.“ (Isaia 28:3, 4) Capitala Israelului, Samaria, era ca o smochină coaptă pentru Asiria, gata să fie culeasă și înghițită. Diadema alianței Israelului cu Siria avea să fie călcată în picioare. Ea nu va avea să aibă nici o valoare la sosirea zilei răfuielii. Ba chiar mai rău, coroana gloriei independenței lui avea să fie călcată în picioare de către dușmanul asirian.


2.  Dumnezeu l-a folosit pe Cirus, conducătorul armatelor medo-persane pentru a cuceri Babilonul și pentru a-i elibera pe evreii care erau captivi în Babilon.  (Isaia 45:1) Iată ce i-a spus Iehova unsului său, Cirus, pe care l-am apucat de mâna dreaptă ca să supun națiunile înaintea lui și să dezleg astfel centura de pe șoldurile regilor, ca să deschid înaintea lui porțile cu două canaturi și, astfel, porțile să nu mai fie închise:

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Voi daca aveti eroare in planul salvarii, nu puteti merge mai departe. Proba biblica? Nexam?

Ieremia 25

9iată, voi trimete să aducă toate popoarele dela miazănoapte, zice Domnul; și voi trimete la robul Meu Nebucadnețar, împăratul Babilonului; îi voi aduce împotriva acestei țări și împotriva locuitorilor ei, și împotriva tuturor acestor neamuri de jur împrejur, ca să le nimicească cu desăvîrșire și să facă din ele un pustiu și o pricină de batjocură, niște dărîmături vecinice.

Isaia 14

    4atunci vei cînta cîntarea aceasta asupra împăratului Babilonului, și vei zice: ,,Iată, asupritorul nu mai este, asuprirea a încetat

    12Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborît la pămînt, tu, biruitorul neamurilor!

    13Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miază-noaptei;

    14mă voi sui pe vîrful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.`

Regele Babilonului este ROBUL trimis sa distruga bisericile. Ierusalimul este biserica vazuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate