Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gramatica limbii române

- - - - -
  • Please log in to reply
1334 replies to this topic

#1
andreimm

andreimm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2005
Stie cineva resurse pe internet despre gramatica limbii romane?
Am nevoie de pagini unde sunt descrise cum sunt folosite corect si incorect unele cuvinte din limba romana.

Orice sfat este bine venit!

Multumesc!

Edited by maxy, 06 August 2007 - 12:19.


#2
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Corect/Gresit

#3
Tiesta

Tiesta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2005
Trateaza diferite probleme de gramatica, depinde ce cauti, daca vrei ceva mai "usurel" nu-ti va fi de prea mare ajutor. But...you never know.

http://www.unibuc.ro...an/cuprins.html

#4
Tiesta

Tiesta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2005
Si asta e de mare ajutor...dar se incarca pagina cam greu..insa cu putina rabdare si perseverenta...

http://www.unibuc.ro...-DGLR/index.htm

#5
Fufa

Fufa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2005
O lista cu 145 de greseli la cuvintele-titlu  :o  din DEX: [URL=http://www.scrabble.ro/dex.htm].

Daca doresti vocabularul desfasurat al limbii romane (cca 540.000 de forme flexionate) si tipul de flexiune pentru fiecare cuvant-titlu din DEX, descarca fisierele Fondul de cuvinte-titlu si Precizari de aici [URL=http://www.scrabble.ro/LOC3.htm].

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,937
  • Înscris: 02.09.2005
Trebuia sa stii cum se folosesc/scriu/pronunta corect cuvintele limbii romane....banuiesc ca esti baiat cu pretentii de liceu terminat, poate chiar facultate....na d-aici  :death:

#7
raynnor

raynnor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2007
Salut, am si eu o mica nelamurire (de fapt pt mine e destul de clar, pt persoana cu care ma contrazic e un pic difuza  :D ). Daca ma poate ajuta cineva (nu am gasit nimic relevant pe Google), ii multumesc. Problema mea e dupa cum urmeaza :

Sexul este femeiesc sau feminin? (eu sustin ca e femeiesc, deoarece genul este feminin)

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
sex e substantiv neutru.

#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Omul intreba daca se zice sex femeiesc sau sex feminin. Se zice si asa, si asa. "Femeiesc" e o forma usor invechita. Ambele sunt adjective care pot fi alaturate cu succes oricarui substantiv potrivit. Dar ce legatura are cu genul? Trebuie neaparat ca unul sa fie asa, si unul asa?
PS: Nici faza cu "difuza" n-am inteles-o.

Edited by LoveDemon, 22 May 2007 - 14:36.


#10
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View PostLoveDemon, on May 22 2007, 14:34, said:

PS: Nici faza cu "difuza" n-am inteles-o.
Ori e o persoana "imprastiata" ori omul voia sa spuna confuza... sau difuzata in confuzie  :lol:

#11
raynnor

raynnor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2007
scuze, 'difuza' am scris fara sa-mi dau seama. Eu stiam ca sexul e femeiesc si barbatesc (si se foloseste in general in propozitiile 'medicale') iar genul e feminin si masculin. Ms pt raspuns! Sanatate! :coolspeak:

#12
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006
Salut.Doresc cateva lamuriri in legatura cu cuvantul o data si odata.Cunosc semnificatia o data=12.04 de exemplu si odata=candva.Dar cand spun multumesc inca odata scriu legat??
Corect cum se spune ultimile sau ultimele???

#13
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007

View Postpussa, on May 26 2007, 19:07, said:

Salut.Doresc cateva lamuriri in legatura cu cuvantul o data si odata.Cunosc semnificatia o data=12.04 de exemplu si odata=candva.Dar cand spun multumesc inca odata scriu legat??
Corect cum se spune ultimile sau ultimele???
multumesc inca o data (deci se scrie dezlegat)
ultimele

#14
pussa

pussa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 12.11.2006
Multumesc(imi place poza de la avatar).

#15
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007

View Postpussa, on May 26 2007, 19:07, said:

Salut.Doresc cateva lamuriri in legatura cu cuvantul o data si odata.Cunosc semnificatia o data=12.04 de exemplu si odata=candva.Dar cand spun multumesc inca odata scriu legat??
Corect cum se spune ultimile sau ultimele???
A trecut ceva timp de la postul tau, dar am sa adaug ceva oricum: ca sa-ti dai seama care e forma corecta de genitiv sau de plural articulat, treci substantivul cu pricina la plural si apoi ii adaugi articolul potrivit. Spre exemplu: sarcina - sarcini, deci la genitiv sarcinii, plural articulat sarcinile. In nici un caz sarcinei sau sarcinele

#16
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postpussa, on May 26 2007, 19:07, said:

Salut.Doresc cateva lamuriri in legatura cu cuvantul o data si odata.Cunosc semnificatia o data=12.04 de exemplu si odata=candva.Dar cand spun multumesc inca odata scriu legat??
incearca sa te gandesti daca il poti inlocui pe acel "odata" cu "candva". si cum sper ca nu-ti va veni sa scrii "multumesc inca candva", e simplu, il desparti.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cat de groaznic e cand vad pe cineva spunand "X numai vine" sau "Numai vorbi tare..."
jesus...

#18
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 03.04.2007
nu la fel de groaznic precum cei care din exces de zel scriu: de cat, asa dar, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate