Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum am renuntat la Apple

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#91
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Asta e o prostie. Folosesti banii astefel incit sa maximizezi utilitatea pe ban cheltuit (Ron, Euro etc). Daca folosesti calculatorul/telefonul zilnic si nu folosesti masina deloc, 200E in plus iti cumpara mult mai multa satisfactie decit ti-ar cumpara 20kE in plus dati pe masini.
Aditional, ce face Apple e foarte bun la pret pentru ce ofera (in special variantele de baza). Daca ar fi produs de lux nu ar putea avea un sector asa mare din piata.

Edited by vrajitoruldinoz, 19 March 2021 - 02:04.


#92
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In momentul in care suma platita este considerata cheltuiala, nu investitie, e clar ca produsul (serviciul) cumparat produce ceva (bani sau avantaje care aduc prosperitate).

Cand s-a lansat IPhone (atunci am inteles si pretul Mac-urilor) am zis ca e un produs foarte scump comparat cu un produs similar de la concurenta. Imi mentin afirmatia, dar contextul m-a facut sa inteleg ca nu doar fizicul conteaza, ci si implementarea softului, dar si convergenta cu produsele proprii.

Nu sunt fan Apple (desi folosesc IPhone), dar imi este clar ca atunci cand ai produse facute in casa (de la hard la soft, si invers), e normal sa ceri un ban in plus deoarece clientela iti va cere ca produsele vandute sa fie foarte fiabile. Nu cred ca ar avea sens sa spun ca marketingul ar fi cam 50% din pret si ca o comparatie intre IPhone si un Android cu hard similar ar fi cu un pas inainte inca de la punerea pe tejghea.

Daca as fi intrebat daca as renunta la IPhone, raspunsul ar fi DA, cu conditia ca inlocuitorul sa fie la acelasi nivel sau un Windows Phone pe care sa pot instala aplicatiile pe care le utilizez frecvent (si nu ma refer la facebook, ZEdge si cateva similare.

#93
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 19 martie 2021 - 01:52, said:

Aditional, ce face Apple e foarte bun la pret pentru ce ofera (in special variantele de baza). Daca ar fi produs de lux nu ar putea avea un sector asa mare din piata.
Dpdv strict al sumei, este de lux.

Faptul ca se vinde mult nu inseamna ca nu e de lux, inseamna ca oamenii cauta validare si se simt "bogati" facand abonamente scumpe, rate, credite pentru un telefon.
Si asta e valabil atat in US cat si in Romania sau alte tari. Si in US sunt atatia saraci dar maximizeaza un card de credit pe care nu-l pot plati ca sa ia noul iPhone.
Majoritatea nu-si permit sa dea 6000-7000lei pe un telefon, pentru ca a iti permite nu inseamna doar sa poti cumpara, ci ca suma respectiva sa nu insemne bani mai putini pentru alte utilitati, mancare, concediu, investitii, economii, etc. Plus cunoscuta "regula", daca nu ti-l permiti de doua ori, nu ti-l permiti.

Dar da, produsele lor desi scumpe, ofera mult din prisma stabilitatii, integrarii software/hardware, a mai multor dispozitive in ecosistem, suportul software care permite folosirea dispozitivelor mult timp, etc.

#94
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Atatea discutii filosofice a produs Apple prin tarile sarace, cred ca am putea dedica vreo 10 datacentere special pentru astea. Greu poti purta o discutie despre produsele Apple ca si utilizator fara sa mai atragi persoane care sa discute despre valoare lucrurilor in viata, spiritualitate si nevoile de baza umane. Moderator, ai microfonul.

#95
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Am spus-o de atatea ori ca m-am plictisit...

Cand dai 7000 de lei pe un aifon esti un imbacsit si vrei sa pari bogat care nu are 4 euro pentru reincarcare sa dea bip. Cand dai 7000 pe un samsung, esti doar un baiat educat, citit si cult care isi cumpara si el un telefon, nu ca fraierii aia de-si iau aifoane.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate