Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Licente vs crack

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

aia s-o crezi tu.am un prieten ce foloseste piratat NOD32 si beneficiaza si de antispyware.

Mai citeste odata. Am vorbit despre antivirusi free, nu despre antivirusi piratati.
P.S. foarte smecher prietenul tau, ca e si greu sa crackuiesti un Avast si sa te tina pana in 2050.

#38
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Si totusi incercind sa refaci sistemul de operare functional dupa ce a fost virusat e un foarte bun exercitiu de cunoastere a sistemului de operare si un prilej de  a invata in general sa lucrezi cu un computer si o modalitate de ate mentine in forma

#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,195
  • Înscris: 24.02.2007
Si cat e de greu de descarcat un antispyware free pe langa?

#40
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
E mai usor sa am o suita completa instalata, pe care o las in pace si isi face treaba, decat sa instalez separat antivirus, firewall, anti-spyware, si ce ar mai fi.

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
anti spywere = laba trista. tot felul de denumiri imbecile pentru a suge banii de la idioti. ce sa zic, nu ajunge ca iei antivirus, tre anti spywere. dar hei, nu ajunge, tre sa iei anti malwere. si fuck me, ca tot n-ajunge, tre un firewall. si apoi un cacat pentru PROTECTIA EMAILULUI. total security :first:

da ce ma distreaza cel mai mult la anticacatii astia este ca DACA te virusezi nu mai scapi de virus folosind programul. ai zice ca daca te trezesti virusat dai clean si gata. ihi, ti se prezinta o lista cu 45.000 de pasi care implica descarcari de alte tuluri, restartari in safe mode, rulari de alte cacaturi, alte descarcari de tuluri si pina la urma habar n-ai daca ai scapat si tot mai bine e sa reinstalezi sistemu :coolspeak:

#42
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Am fost oleaca plecat si acuma am venit acasa sa va lecturez. Concluzia...impart berea cu Julache :) Ma rog...eu iau doar 10% din six-pack pentru ca se pare ca doar atat am avut dreptate.

#43
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

anti spywere = laba trista. tot felul de denumiri imbecile pentru a suge banii de la idioti.

E o diferenta vizibila intre antivirus si antispyware. Restul poate sunt inutile...

#44
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007

View PostMosotti, on 10th September 2011, 14:40, said:

anti spywere = laba trista. tot felul de denumiri imbecile pentru a suge banii de la idioti. ce sa zic, nu ajunge ca iei antivirus, tre anti spywere. dar hei, nu ajunge, tre sa iei anti malwere. si fuck me, ca tot n-ajunge, tre un firewall. si apoi un cacat pentru PROTECTIA EMAILULUI. total security :first:

da ce ma distreaza cel mai mult la anticacatii astia este ca DACA te virusezi nu mai scapi de virus folosind programul. ai zice ca daca te trezesti virusat dai clean si gata. ihi, ti se prezinta o lista cu 45.000 de pasi care implica descarcari de alte tuluri, restartari in safe mode, rulari de alte cacaturi, alte descarcari de tuluri si pina la urma habar n-ai daca ai scapat si tot mai bine e sa reinstalezi sistemu :coolspeak:
Depinde despre ce virusi vorbim. Sunt unii, de care chiar scapi cu "remove", sau "clean" sau ce-o mai fi. Eu numai din astia am intalnit pana acuma.

#45
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
O intrebare.
Ce reprezinta asta http://forum.softped...howtopic=602351 ,doar ca poti downloada sau ca poti downloada si folosi windows 7 timp de 30 de zile LEGAL???
LE
Si am mai gasit ceva care spune ca e tot legal (nu am incercat) http://dev!rusare.co...0-zile-gratuit/ .
In locuiti ! cu "i"

Edited by ionutzradu, 10 September 2011 - 17:15.


#46
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
E ca si cum ai avea o comoara si ii spargi lacatul, te bucuri de comoara la fel de bine.  :greedy:

#47
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Da, te bucuri dar stai tot timpul cu frica, nu cumva sa te descopere politia (asta in cazul in care folosesti programul piratat la serviciu).

#48
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Sigur, toata magazinele  care au un calculator unde-si pastreaza istoria incasarilor, mai joaca ceva vanzatorul in timpul liber, numai la frica asta se gandesc si mai ales, in Romania!!!

#49
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
La magazine nu prea, dar cand iti soseste un control pe neasteptate la o firma de proiectari, centru de copiere, studio foto, nu cred ca-ti convine ca trebuie sa le platesti de la cateva mii de roni, pana la cateva zeci de mii de ron amenda pana si pentru un mp3 fara licenta.

Edited by Hider141, 11 September 2011 - 15:03.


#50
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Postionutzradu, on 10th September 2011, 18:11, said:

O intrebare.
Ce reprezinta asta http://forum.softped...howtopic=602351 ,doar ca poti downloada sau ca poti downloada si folosi windows 7 timp de 30 de zile LEGAL???
LE
Si am mai gasit ceva care spune ca e tot legal (nu am incercat) http://dev!rusare.co...0-zile-gratuit/ .
In locuiti ! cu "i"

Primul link - e scris cu rosu in primul post clarificarea dpdv al legalitatii.
Cel de-al doilea link e legal din parti, prin eula zice ceva de genul 'modificari bla bla aduse produsului si nu mai stiu cum' (chiar mi-e lene sa o citesc acum) deci, acel trick nu e "curat".

Acasa...faci ce vrei, e traba da, dar daca ai o firma micuta care aduce si ea ceva banuti, cum zice Hider si iti pica bajetii pe cap de tre' sa le dai o amenda de-alde venitul (nu profitul) firmei pe cateva luni...s-ar putea sa nu mai fii foarte vesel.

Edited by ear1976, 11 September 2011 - 15:53.


#51
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
:) sunteti amuzanti. speriati de bombe. traiti numai din auzite.

serios... lasati tampeniile si mai iesiti si voi din casa.

#52
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Cred că programele care fac copie după sistem ar trebui să fie promovate mai mult.
Unele programe durează enorm de mult, câteva ore, să fiu scuzat, dar în perioada asta mă culc cu o blondă, cu o brunetă, instalez un windows curat de la 0, un linux cu funcțiile de bază, apoi tot termin înaintea să termine un alt program de scanat, unde mai pun de forjarea pe care o primește hardul.
Am înțeles că pe aria asta este o regulă cu "fără reinstall", eu sunt un cititor fidel al subiectelor de pe devirusare, dar majoritatea sfaturilor primite nu rezolvă în nici un caz toate problemele, apoi atâta frecare hardului, ce rost are, mai simplu îi spui să reinstaleze sistemul de operare.
Mă uit la persoane care recomanda scanarea sistemului timp de ore bune, adică consum aiurea de resurse, frecă și hardul, mai bine îl pune să facă un reinstall, apoi îi baga un tutorial mic cu cea ce trebuie să facă să nu mai ajungă în situația asta.
Mama programelor de scanat nu poate să corecteze modificările făcute de vreun gândac, tot timpul rămâne ceva schimbat, apoi nu au nici măcar o garanție că au scăpat de orice fel de infecție, deci totul este frecție.
Știu că înainte era Deep Freeze, respectiv alte programe de genul ăsta, un utilizator normal cred că se înțelege mult mai bine cu un asemenea program Vs. Să scaneze toată ziua, apoi în caz că ceva nu merge bine = un program să facă copie după sistem, un 5/10 minute și are sistemul de operare cu toate programele NOU, fără scanat, fără frecat hardul timp de câteva ore.
Antivirus trebuie, firewall trebuie, dar astea pentru prevenție, făcut update când este totul nou în pc, făcut imagine, pe urma reinstall imagine, ce rost are să stai să pierzi timp aiurea cu scanat, oricum majoritatea au doar sistemul de operare pe C, nu pierd nimica.
Ex: Eu am dat peste sistem care aparent era totul O.K., antivirus își făcea update, totul normal, dar nu detecta nimica, adware tot așa, mi-a venit ideea să bag imaginea, mai are rost să spun că programele de protecție erau virusate, după reisntall au funcționat și totul a fost ok, dar până să vin eu = pierdere de timp cu scanat pc, diferite programe, mă uitam, cine naiba te chinuie să chinui la rândul tău un hard timp de câteva ore, să te chinui cu vreun cd (în caz că nu te lasă să descarci alt antivirus).

Edited by Aether, 12 September 2011 - 17:40.


#53
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
Aether - si ce te face sa crezi ca o simpla re-instalare de sistem ai scapat de virus !? sau toti virusi sant si afecteaza doar partitia sistemului de operare !? intra-devar pentru un home-user e mai simplu de formatat si reinstalat Windows (daca nu are nimic de pierdut) dar pentru o companie /firma  nu mai e la fel...

View PostDecember, on 10th September 2011, 14:51, said:

Am fost oleaca plecat si acuma am venit acasa sa va lecturez. Concluzia...impart berea cu Julache :) Ma rog...eu iau doar 10% din six-pack pentru ca se pare ca doar atat am avut dreptate.
intreaba-l pe prietenu tau cam cate beri cumperi din amenda pentru piraterie  :rolleyes: (sa nu se bazeze pe citatu - mie nu mi se poate intampla  :D sau Never Say Never  :P )

#54
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Mă refeream la modul în care acționează un program de backUp, nu la treabă ca infecția afectează doar partiția C, chiar am dat un exemplu în care s-a efectuat curățirea cu imaginea de pe partiția C, programele deja instalate + ce se instalau = erau ineficiente împotriva virusului care era deja în pc, așa s-au detectat repede fișierele infectat, s-a făcut o evaluare a documentelor aflate pe partițiile celelalte, s-a efectuat o curățenie la sânge, tot ce era program = OUȚ, oricum poți descărca altele, sau în caz că le ai cu licență = le copiezi iară în pc, asta în caz că nu sunt deja introduse în imagine, vorbim de situația în care îți șterge vreun program descoperit zilele alea.
Majoritatea utilizatorilor home ușer au programele piratate, sau în caz că nu sunt = le au pe cd, deci pierdere nu este, în rest poți salva repede pe stick ce date vrei, sunt izolate pe stick, apoi se efectuează curățenia la sânge, nu scanat cu programe care pot/nu pot să detecteze virusul respectiv.
Ex: Am spus pe forum că am scris de pe un calculator la care nu mai mergea click stânga pe desktop, acuma dacă doar eu am umblat pe el timp de câteva zile, cred că era clară treaba că nu aveam cum să virusez ceva, cât despre modifica ceva în el, doar eram eu la el, nu a umblat nimenea, mă gândeam: descarc acuma N... programe, mă apuc să scanez, asta durează, stresez hardul, scanatul ăsta ține procesorul ocupat, nu este productiv, am ales să bag repede imaginea, l-am rezolvat pe loc, nu stau să dau cu: CC Cleaner, Dr, MALWARE, ADWARE, antivirus, setările oricum așa rămâneau, deci pierdere de timp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate