Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Licente vs crack

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
O intrebare.
Pe dvd-ul placii de baza am Norton antivirus la care spune ca "You have 90 days of subscription remaining".
Incalc cu ceva vreo lege daca eu reinstalez odata windowsul odata la 89 de zile sa zicem , refolosind aceea perioada de testare.
Sau prin "You have 90 days of subscription remaining" se refera la altceva.

Edited by ionutzradu, 09 September 2011 - 15:53.


#20
BlueStrut

BlueStrut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 27.11.2010

View Postionutzradu, on 9th September 2011, 16:51, said:

O intrebare.
Pe dvd-ul placii de baza am Norton antivirus la care spune ca "You have 90 days of subscription remaining".
Incarc cu ceva vreo lege daca eu reinstalez odata windowsul odata la 89 de zile sa zicem , refolosind aceea perioada de testare.
Sau prin "You have 90 days of subscription remaining" se refera la altceva.
Daca te referi strict la Norton inseamna ca ai licenta de 90 zile si nu o sa mearga dupa ce expira(activare online). Oricum exista cateva promotii si ajungi la 1 an cu ele.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
De variantele free ale solutiilor de securitate nu zice nimeni nimic?

#22
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
BlueStrut -  zi-mi si mie de cand lucrezi cu calculatorul. nu de alta... dar aici ai zis: 1.Si daca se viruseaza...treaba lor.Se sperie si reinstaleaza windowsu(sau isi pun linux) sau cheama pe cineva sa-l devirusaze. In caz ca a ajuns atat de rau sa nu mai functioneze normal(isi stabilesc ei criterii).

arata-mi si mie idiotul care abia se descurca cu windows-ul si care trece pe linux.
debitezi cam mult si degeaba.


@dani.user - nu, ca aici vorbim de licente vs crack :)

Edited by vladc, 09 September 2011 - 16:18.


#23
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Deci pana la urma, referitor la intrebarea mea, it-istul a avut dreptate? Programele piratate sunt la fel de sigure ca cele originale? Ca daca are dreptate tre sa dau un six-pack de bere :)

#24
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdani.user, on 9th September 2011, 16:16, said:

De variantele free ale solutiilor de securitate nu zice nimeni nimic?

Nu, ca alea nu sunt pentru firme. Doar home use.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDecember, on 9th September 2011, 17:21, said:

Deci pana la urma, referitor la intrebarea mea, it-istul a avut dreptate? Programele piratate sunt la fel de sigure ca cele originale? Ca daca are dreptate tre sa dau un six-pack de bere :)

in teoretie, da, programele sunt la fel.
in practica se intampla deseori sa apara diferente, fie din cauza ca hackerul e rauvoitor (si mai pune ceva "bunataturi" pe acolo) fie din cauza ca nu-i suficient de bun si scapa din vedere unele cazuri.

#26
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
@December:
Raspunsul corect este: depinde. Asa ca ti-as propune sa-i cumperi six pack-ul, sa va cinstiti, iar apoi sa cumpere el unul  :naughty:

#27
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostDecember, on 9th September 2011, 07:45, said:

Eu fac o comparatie oarecum fortata si-i spun asa: e ca si cum ai pune o bucsa de mercedes facuta de mercedes sau o bucsa de mercedes turnata de mine, dar care respecta caracteristicile.

O comparație nereușită.
Se poate multiplica un disc original, să zicem Windows, în N exemplare.
Și diferență de calitate între un disc cumpărat la cutie și copia lui nu va fi.
Pentru a-și proteja interesele financiare, Microsoft a introdus EULA și politica de activare a produselor.

Altceva sunt compilările Windows neoficiale, executate de amatori.

#28
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
December,IT-istul tau are dreptate.Din punct de vedere tehnic,teoretic si practic,
un produs software original functioneaza identic ca si unul crack-uit.Restul sunt povesti.

#29
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

View PostDecember, on 9th September 2011, 17:21, said:

Deci pana la urma, referitor la intrebarea mea, it-istul a avut dreptate? Programele piratate sunt la fel de sigure ca cele originale? Ca daca are dreptate tre sa dau un six-pack de bere :)
:rolleyes: da ... are foarte mare dreptate ... ce-a mai mare dreptate...mai ales cand i-ti "crapa" sistemul - sa vezi ce ajutor si assistenta on-line primesti de la producatori de software  :naughty:
Diferenta dintr-e un original si unul crak-uit - ai asigurarea ca poti fi ajutat

#30
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
depinde de ma cei care scriu astfel de softuri. daca crack-ul nu produce anomalitati in executia programului si nu "inchide" anumite facilitati, nu  exista nici o diferenta. singura problema este ca te aflii in ilegalitate.

#31
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

da ... are foarte mare dreptate ... ce-a mai mare dreptate...mai ales cand i-ti "crapa" sistemul - sa vezi ce ajutor si assistenta on-line primesti de la producatori de software naughty.gif
Diferenta dintr-e un original si unul crak-uit - ai asigurarea ca poti fi ajutat

De ce fel de asistenta crezi ca are nevoie tipul de la IT? Majoritatea crackurilor sunt bine facute, si nu exista diferente fata de original (exceptand suportul tehnic, online sau telefonic, desigur). In cazul serialelor nu exista absolut nicio diferenta.
Faptul ca un Windows piratat crapa, e poveste. Daca iei un windows a carui unica modificare fata de cel original e preactivat (sau nu e modificat deloc, si ti-l activezi tu ulterior), nu e nicio diferenta fata de cel original.

Ca lumea incearca sa o dea pe partea ocolita, si sa spuna ca ai multe dezavantaje folosind softuri crackuite, e partea a doua, si e o afirmatie falsa. Daca folosesti un serial piratat functionalitatea programului e absolut identica, teoretic si practic, cu originalul.
Referitor la crackuri, foarte putine sunt crackurile care fac probleme, fiindca sunt prost facute. Numarul crackurilor perfecte e infinit mai mare decat al crackurilor nefunctionale, sau ineficiente. Si in fond, daca nu merge, poti sa-l schimbi.

In ultima vreme se pune mult prea mult accent pe moralitate. A inceput lumea sa dispere pe Softpedia, ca sa primesti un raspuns la anumite intrebari trebuie neaparat sa le spui ca ai Windows original, ca altfel iti dau in cap.

Cred ca am explicat destul de clar.

P.S. poti sa-i trimiti six-packul

#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu e nici o diferenta intre un produs cumparat si unu piratat. in afara de pret, evident.

fazele alea cu securitatea redusa & shit au fost inventate de aia anti-piraterie pentru a-i speria pe imbecili. sau ma rog, ignoranti.

evident, poti lua un crack care sa fie chiar el un virus. dar asta numai daca esti complet imbecil

cit despre antivirusi, niciodata nu i-am inteles pe aia care ii cumpara in loc sa foloseasca unu free. e doar o impresie tembela de securitate daca ai instalat in calculator mega internet total security deluxe. la fel de bun e si un antivirus free atita timp cit nu esti complet imbecil, ca aia care se viruseaza cu crack-uri luate de pe saituri dubioase

#33
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
LA antivirusi free nu beneficiezi si de antispyware, de exemplu :)

#34
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
aprecieri pt The Kid si Mosotti (bine, si altii dar ei au pus punctul pe i).
Revenind, ce trebuie sa stii e ca la soft-urile piratate nu au asistenta / suport sau cum vrei tu sa ii zici. Acum, sunt 2 feluri de a pacali activarea unui program, depinde de cum a fost facut programul: prima prin serial (codul acela), a doua prin crack. Serialul nu influenteaza deloc functionalitatea, crack-ul in 90% din cazuri (parerea mea 90% ) la fel nu influenteaza, dar mai poti gasi si din restul de 10% unde crack-ul da rateuri.

ps.: Mosotti depinde un av free nu are atatea facilitati ca unul platit (firewall, protectie pt diferite protocoale etc), dar pt un home user e bine

#35
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 26.12.2010

View PostThe Kid, on 10th September 2011, 12:58, said:

LA antivirusi free nu beneficiezi si de antispyware, de exemplu :)

aia s-o crezi tu.am un prieten ce foloseste piratat NOD32 si beneficiaza si de antispyware.
cat despre aceasta tema,cum a zis Mosotti,singura diferenta e doar pretul.daca ai vre-o pila/cunostinta care lucreaza in domeniu,poate sa te scuteasca de 300-400 de lei si ii dai numai vreun bacsis de 40-50 lei.sau mai simplu,urmezi tutorialele de pe net si e gratis. :lol:

LE: amicul,beneficiaza si de firewall  -_-

Edited by catalin_2010, 10 September 2011 - 12:16.


#36
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Teoretic toate sunt bune, practic daca îti blocheaza licenta, te pomenesti cu protectia dezactivata, calculatorul expus, apoi sistemul de operare descarcat de pe internet = cine are garantia ca nu are nimica modificat în el, adica eu am stat mult timp pe un Xp Sp 2 cu licenta, asta fara sa fac macar un update, motivul este simplu: în momentul în care am instalat sistemul de operare + cele necesare - am alocat spatiu foarte putin, nu îmi încape sa fac update la tot ce apare de la Microsoft, pâna la urma am rezolvat problema, dar 2-3 ani asa am stat.
Problema este alta: De ce sa piratezi, ai destule alternative gratuite, înainte nu prea erau alternative pe partea de securitate, acuma se gasesc destule, unde mai pun ca te apuca pandaliile cu câte etape trebuie parcurse sa folosesti ceva piratat, mai simplu este sa mergi pe gratuite.
În schimb eu ma uit ca produsele de securitate devin inutile dupa ce infectia si-a facut treaba, a modificat prin regedit, nu mai are rost sa mai pierzi timpul, treci pe instalat windows, sau  folosesti o imagine, în orice caz: mult mai rapid termini de instalat windows, sau de aplicat o imagine Vs. sa stai sa scanezi totul, sa nu ai garantia ca ai scapat de virus.

Edited by Aether, 10 September 2011 - 12:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate