Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Excursie Piatra Neamt

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Salutare! Am de gand ca pe la sfarsit de septembrie sa fac o escapada in Piatra Neamt. Un mic concediu de cateva zile... 5-7 maxim. As avea nevoie daca se poate cateva sfaturi in ceea ce priveste cazarea. Vreau ceva relaxant, o pensiune mai retrasa, cu priveliste frumoasa si gazde de calitate. Ideal ar fi daca ar avea si o piscina interioara, dar daca nu exista asa ceva, ma multumesc si fara, macar camera sa aiba baia cu cada.  :) Vreau ceva mai izolat dar nu prea departe de oras, ideal ar fi la marginea orasului. In acelasi timp, daca nu are piscina interioara, as dori cateva recomandari pentru o piscina interiora si/sau un spa. De asemenea, nu vreau sa fie nici prea scumpa camera, dar avand in vedere ca merg in afara sezonului, cred ca oricum o sa fie mai ieftin.  Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare sfaturile voastre!


P.S. Daca se poate si nu cer prea multe... as dori si cateva recomandari ale unor restaurante cu mancare buna dar nepretentioasa. Si daca se poate si cateva atractii, ca sa am si ceva de vizitat ar fi perfect!

#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Salutare!
Piscina exterioara- pe vremea asta- sincer nu m-as arunca, nu stiu daca se incalzeste "de la natura".
Pensiuni- sunt multe de la iesirea din oras (Ursuleti) si inca vreo cativa km inspre Bicaz.

#3
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Hai salut stimabile. Stiam eu ca mai bine te intrebam pe tine. :D Dar nu ai fost atent. Am spus interioara, ca doar nu sunt nebun sa inot afara. :D Pe mine ma intereseaza ceva aproape de oras, dar nu in oras. Sa se poata ajunge cu un autobuz, sau cu un taxi (fara sa coste si pielea de pe mine) dar in acelasi timp sa nu stau in zgomotul orasului, toata ziua. :)

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am inteles acum. Ziceai si de ext si de int.
Maine cred ca ma duc pana in oras, am ceva treaba si pe la Ursuleti, voi intreba pe acolo daca e ceva care sa corespunda cerintelor tale. Microbuze sunt cu droaia, deci nu se pune problema de transport.

Edited by Lucian_M, 07 September 2011 - 13:40.


#5
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
:)))))))) ma scuzati nu m-am putut abtine :))))))) gagici


btw: de ce vrei in oras daca tot te duci in zona de munte sa te relaxezi?

#6
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
1. @registermagister Daca nu ai ceva interesant de spus, eventual ceva care sa ma ajute, ce zici daca incetezi sa mai fi offtopic si eventual incetezi sa mai poluezi topicuri? E ok? Din cate stiam exista un regulament si nu suntem la aria de fun. Am adresat cateva intrebari serioase si astept raspunsuri la fel de serioase. Fara mistouri.

2. @v3lsatis Pentru ca am cateva lucruri de rezolvat in Piatra si apoi nu mai vreau sa mai irosesc alta zi ca sa ajung in alta destinatie. Am ajuns acolo? Acolo raman si imi fac concediul. :)

#7
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009
Locatii de cazare gasesti foarte multe si inspre Bacau, si inspre Bicaz. Preturile sunt intre 70 si 150 de lei, in functie de conditiile oferite. Una draguta e asta. Nu stiu de pensiuni cu piscine interioare, dar pot sa iti recomand piscina Vip, si spa-ul AnnaSpa, ambele in zone oarecum centrale, ca Piatra Neamtul nu e foarte mare. Mancare buna, traditional romaneasca gasesti la Terasa Gospodinelor sau Colibele Haiducilor, ambele pe muntele Cozla, pe care poti ajunge cu telegondola (8lei dus, 15 lei dus-intors). Daca e cald poti face o baie in aer liber la strand cu tarifele acestea. Pizza cea mai buna e la pizzeria Gondola, vis-a-vis de biserica Precista veche. Poti vizita manastirile din zona: Bistrita( aprox 8km, spre Bicaz), Pangarati(12km spre Bicaz), Varatec, Agapia (30km spre Targu Neamt), Neamt(40km, langa Targu Neamt), barajul de la Bicaz(27km), cetatea Neamtului(40km, in Targu Neamt), rezervatia de zimbri( aproape de manastirea Neamt), casa memoriala Ion Creanga si parcul tematic( 40 km, Humulesti, langa Targu Neamt), etc. Din pacate Teatrul Tineretului si Curtea Domneasca (cu Turnul lui Stefan cel Mare) se afla momentan in reabilitare si renovare.
Daca mai al alte intrebari, spune-mi!

#8
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
b0gdan14, pana acuma, iti multumesc din suflet pentru raspunsul cuprinzator. M-am uitat pe ce mi-ai sugerat si trebuie sa recunosc ca sunt impresionat. Totusi, cand m-am uitat pe harta la localizarea pensiunii, parca mi se pare departe de centru. Ai idee cam cati km sunt pana la pensiune si cum se ajunge? Avand in vedere ca nu am masina personala? :-S

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Aproape de centru nu gasesti nicio pensiune. Ai la dispozitie doar hotelul Ceahlau, Centralul fiind in renovare.
Ignora sfaturile anterioare cu pizzeria nu stiu care sau cu mancarea la Colibe. Te sfatuieste un om care mananca zilnic in oras, si mi-au trecut toate restaurantele "prin burta". Vrei sa mananci bine si ieftin mergi la Diesel. Vrei sa mananci deosebit si scump, mergi la Noir. Vrei sa mananci decent si bun alegi Laguna. Restul is restaurente ieftine (Don Nico, Andrea, Bachus) dar cu mancare civilizata. La Colibe e bataie de joc deoarece acolo nu mai mananca lumea de extrem de multa vreme, si in cel mai rau caz te alegi cu o toxiinfectie. La Gospodine e extrem de scump si nimic deosbit. Doar ca sa te uiti la oras de sus nu merita decat, poate, sa bei un suc acolo.
Revenind la cazare, daca vii cu masina stai la orice pensiune vrei tu. Daca nu, nu stiu sa te sfatuiesc vis-a-vis de transportul in comun ca nu-l folosesc.

Edited by December, 07 September 2011 - 14:30.


#10
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Oricum aveam de gand sa iau o masa si sus pe munte, asa ca o sa ajung si pe la gospodine. In rest multumesc din suflet pentru recomandarile din oras. Pana acum, am mancarea, relaxarea si eventual ceva plimbari asigurate multumita recomdarilor voastre! Daca ma mai ajuta cineva si cu cazarea, jur ca sunt fericit si aprind si o lumanare la biserica pentru toata lumea. :D

#11
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009

View PostHEFE, on 7th September 2011, 15:20, said:

b0gdan14, pana acuma, iti multumesc din suflet pentru raspunsul cuprinzator. M-am uitat pe ce mi-ai sugerat si trebuie sa recunosc ca sunt impresionat. Totusi, cand m-am uitat pe harta la localizarea pensiunii, parca mi se pare departe de centru. Ai idee cam cati km sunt pana la pensiune si cum se ajunge? Avand in vedere ca nu am masina personala? :-S
Pensiunea Ianis e la aproximativ 10km de Piatra Neamt, spre Bicaz. E mai dificil fara masina proprie, dar totusi sunt microbuze dinspre Bicaz sau spre Bicaz(plecarea din zona Garii), din 30 in 30 minute.
Cele mai convenabile, in cazul tau sunt cele din comuna Dimbrava Rosie, langa Piatra Neamt, spre Bacau, unde ca mijloace de transport ai troleibuzele si microbuzele firmei locale de transport. Pretul unei calatorii e 1,50 lei, dar la troleibuz, biletele trebuie cumparate de la automate. In functie de soferul troleu-lui, poti sa ii platesti si lui, fara ati da bilet. Dar cel mai bine e sa ai bilete. Ca locuri de cazare in zona aceasta vezi aici, aici, aici, si aici. Te mai uiti tu pe Google si afli mai multe informatii.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View PostHEFE, on 7th September 2011, 14:42, said:

aprind si o lumanare la biserica pentru toata lumea. :D
Vezi unde o aprinzi, grija mare. Pui la VII, ok?

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Eu pe softpedistii mei i-am cazat la Roua si la Alexia. Sa stii ca traficul prin Dumbrava e mai intens ca traficul pe la Ursuleti, deci zgomotul e mai ridicat. Spre Dumbrava insa is mai multe mijloace de transport. Grija mare insa sambata si duminica, la nunti :D

#14
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009

View PostDecember, on 7th September 2011, 15:30, said:

Aproape de centru nu gasesti nicio pensiune. Ai la dispozitie doar hotelul Ceahlau, Centralul fiind in renovare.
Toata stima December, dar exista in zona centrala pensiunea asta si vila asta. Doar ca interlocutorul voia ceva mai retras.
In alta ordine de idei, eu am fost in februarie in Piatra Neamt(orasul meu natal) si am mancat pizza Ripiena, la pizzeria Gondola, care mi-a placut mult, si am mancat si la Gospodine si nu am saracit deloc chiar. Intr-adevar si la Diesel se mananca bine si ieftin.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View Postb0gdan14, on 7th September 2011, 16:01, said:

Toata stima December, dar exista in zona centrala pensiunea asta si vila asta.
Eu trec de zeci de ori pe unde-s localizate pensiunile astea dar iti dai seama cat is de faimoase de n-am auzit de ele. Si crede-ma! Daca n-am auzit eu de ele, e naspa :)
Una vad ca-i pe langa liceul de arta iar ceallata...pe strada Calistrat Hogas sa innebunesc daca am vazut vreun picior de pensiune. Ma rog...o fi pus omul firma la casa lui si a facut-o pensiune.
Unde trimiti omul? La  Adresa:Piatra Neamt, jud. Neamt ?

Bogdane, Gondola aia e un fel de pizza fast-food, de aia la metru daca-mi aduc bine aminte si si-a mutat sediul de vreo 4 sau 5 ori. Nu cred ca mergi in vacanta sa mananci in picioare in statia de autobuz.

Edited by December, 07 September 2011 - 15:08.


#16
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009

View PostDecember, on 7th September 2011, 16:05, said:

Eu trec de zeci de ori pe unde-s localizate pensiunile astea dar iti dai seama cat is de faimoase de n-am auzit de ele. Si crede-ma! Daca n-am auzit eu de ele, e naspa :)
Una vad ca-i pe langa liceul de arta iar ceallata...pe strada Calistrat Hogas sa innebunesc daca am vazut vreun picior de pensiune. Ma rog...o fi pus omul firma la casa lui si a facut-o pensiune.
Unde trimiti omul? La  Adresa:Piatra Neamt, jud. Neamt ?

Bogdane, Gondola aia e un fel de pizza fast-food, de aia la metru daca-mi aduc bine aminte si si-a mutat sediul de vreo 4 sau 5 ori. Nu cred ca mergi in vacanta sa mananci in picioare in statia de autobuz.
Pizza aia e la metru, intr-adevar, dar eu am mancat in locatia lor, nu in statia de autobuz. Si mi-a placut. Iar de mancat poate sa manance la pensiunea unde se caseaza, asta in functie de serviciile ce le ofera gazdele. Oferisem o alternativa in caz ca vrea o pizza. Villa dór aia, e peste drum de Banca Romaneasca, sau cum s-o fi chemand, pe strada care duce la Posta Mare dinspre Teatrul Tineretului . E la 200 de metri de Prefectura, peste drum. Si o stiu personal. Am avut prieteni care au fost cazati acolo anul trecut, in toamna. Despre cealalta nu stiu prea multe. E drept ca eu nu sunt in Piatra Neamt acum. Tu poate stii mai bine. Ar mai fi la Lido, langa gara, dar nu stiu prea multe despre conditii.

Edited by b0gdan14, 07 September 2011 - 15:22.


#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Pfff....Lido e fostul Feroviarul. Ca si la Bulevard...n-as sta acolo nici daca mi-ar plati cineva diurna legala pentru SUA. Slava Domnului ca Bulevardul s-a inchis.

#18
b0gdan14

b0gdan14

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2009

View PostDecember, on 7th September 2011, 16:22, said:

Pfff....Lido e fostul Feroviarul. Ca si la Bulevard...n-as sta acolo nici daca mi-ar plati cineva diurna legala pentru SUA. Slava Domnului ca Bulevardul s-a inchis.
La Lido am fost vara trecuta la o nunta. Mancare buna, chiar foarte buna, locatia frumusica. Doar ca nunta a fost jos, in bar si a fost cam inghesuiala. Nu prea arata a salon de nunti. Am inteles ca sus ar fi mai mare salonul si mai frumos. Revenind, de asta nici nu am sustinut tare ca ar fi ceva de capul lui. Totusi sa speram ca il ajutam pe colegul de forum sa aleaga ceva si sa fie multumit de vacanta in "Perla Moldovei".  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate