Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#32329
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

View Postberserkr, on 29th September 2009, 03:16, said:

Da, argumente forte! Acum m-ai convins.... Prapaditule! Iti pierzi vremea incercand mici potlogarii pe-aici.
Si ce-mi spui mie?...Spune-le-o alora de la Inst."Dimitrie Gusti" ca se ocupa "cu mici potlogarii"!...Iar asta n-ar fi nici primul si nici ultimul  comentariu total idiot de-al tau.

Edited by Fabris, 29 September 2009 - 12:29.


#32330
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postberserkr, on 29th September 2009, 12:02, said:

Da vreau sa vad dar nu-i nimic din ce ai afirmat. Vad doua poze cu niste oameni intr-un port popular balcanic. Nu stiu ce obiceiuri sunt, si nu se vede c-ar fi romani. Oricum afirmatia ta e fara acoperire si excesiva. Sa spui ca "de multe ori..." si sa n-ai o poza care sa dovedeasca toate elementele afirmatiei (romani, din sud, calus)....Intre timp ca sa vezi si tu mai multe uite o poza si mai veche - 1903:

aici se vede portul autentic, acea CAMEShE lunga pana aproape de genunchi si gacii largi de dedesubt stransi in partea de jos langa glezna.

#32331
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006

View PostFabris, on 29th September 2009, 13:13, said:

Si ce-mi spui mie?...Spune-le-o alora de la Inst."Dimitrie Gusti" ca se ocupa "cu mici potlogarii"!...Iar asta n-ar fi nici primul si nici ultimul  comentariu total idiot de-al tau.

Iar afirmatii tembele, fara dovezi. Esti maestru la dat din burta. De la "De exemplu multe poze vechi cu calusari ii prezinta pe acestia purtand fesuri turcesti" ai ajuns sa te ratoiesti pe-o poza amarata careia nu-i dai sursa. Poate era un schimb de experienta bulgaro-roman. Ai tu exemple de port romanesc sa includa fesul turcesc?

#32332
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

View Postberserkr, on 29th September 2009, 04:56, said:

Iar afirmatii tembele, fara dovezi. Esti maestru la dat din burta. De la "De exemplu multe poze vechi cu calusari ii prezinta pe acestia purtand fesuri turcesti" ai ajuns sa te ratoiesti pe-o poza amarata careia nu-i dai sursa. Poate era un schimb de experienta bulgaro-roman. Ai tu exemple de port romanesc sa includa fesul turcesc?
Stiu mai multe ca tine, ignorantule, tu ce crezi?...

Iti mai dau o poza, nu asa de clara ca celelalte dpdv al portului sau al contextului (din alea mai am 12, toate editate de Inst. "Gusti"),  dar asta-n schimb are ceva scris pe ea. Uita-te la dansatorii din planul secund.

Loaza, m-ai plictisit...Cauta-ti alti fraieri care sa te bage-n seama... :wave:

Edited by Fabris, 29 September 2009 - 13:42.


#32333
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
Si alea sunt fesuri turcesti (nu ma refer la unul singur din spate care intr-adevar poarta ceva asemanator cu fesul)? Poarta denumirea de "pannonian cap" si sunt reprezentate inca din perioada primei tetrarhii la o statuie celebra. Si-mi spui mie ignorant....Vai de capul tau! Aia nici macar nu-s calusari, mai degraba arata ca arnautii, vad ca-s inarmati pana in dinti.

Edited by berserkr, 29 September 2009 - 13:49.


#32334
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
intrebarea e daca ceea ce noi numim "fes turcesc" e cu adevarat turcesc, pentru ca vedem ca asa ceva poarta si celebrii evzoni greci - spectaculosii membrii ai garzi prezidentiale. la cat sunt grecii de nationalisti si de anti-turci m-ar mira sa fi permis un element turcesc in uniforma acestei unitati de elita.
Attached File  greek_guard.jpg   94.85K   108 downloads

#32335
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
E o caciula din pasla raspandita sub diferite forme prin balcani. Nu stiu daca termenul "clop" va spune ceva. E varianta si mai primitiva.

Edited by alalaltu, 29 September 2009 - 20:04.


#32336
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postalalaltu, on 29th September 2009, 21:03, said:

E o caciula din pasla raspandita sub diferite forme prin balcani. Nu stiu daca termenul "clop" va spune ceva. E varianta si mai primitiva.
si atunci, calusarii aia ai lui fabris purtau fes turcesc sau clop balcanic?
turcii insisi poarta fes turcesc sau clop balcanic?

#32337
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Asta il poti intreba pe Fabris, nu pe mine. Cert e ca influentele reciproce au fost permanente. Eu nu ma bag la tampenia aia de discutie "cine au fost primii". Ma cam doare in cot cine a inventat micii, fesul etc.

Edited by alalaltu, 29 September 2009 - 20:21.


#32338
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

View Postego_zenovius, on 29th September 2009, 12:10, said:

si atunci, calusarii aia ai lui fabris purtau fes turcesc sau clop balcanic?
turcii insisi poarta fes turcesc sau clop balcanic?
Chiar are vreo importanta? Unii privesc aceste influente ca pe niste daruri, iar altii, semidocti care mai duhnesc si a nationalism ieftin, ca pe-o pacoste.

View Postalalaltu, on 29th September 2009, 12:21, said:

[...]Eu nu ma bag la tampenia aia de discutie "cine au fost primii". Ma cam doare in cot cine a inventat micii, fesul etc.
Pai principiului asta sanatos "ma doare-n cot care au fost primii" nu e contrazis de disertatia "clopul = o varianta si mai primitiva"?

Edited by Fabris, 29 September 2009 - 22:36.


#32339
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
"Calusarii" din a doua poza sunt din Galati. Nu-s calusari, se si vede asta, iar caciulile sunt specifice unei zone largi, si cazacii purtau ceva asemanator. Si romanii au variante. Prima poza n-are legenda si nu stim ce reprezinta si nici pe cine. Nu conteaza intr-adevar, dar daca avem teorii expuse cu emfaza si aer atotstiutor, macar sa avem niste argumente de bun simt. Sau o parere dar expusa ca atare, fara fitze de Buftea.

#32340
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

View Postberserkr, on 29th September 2009, 22:53, said:

"Calusarii" din a doua poza sunt din Galati. Nu-s calusari, se si vede asta, iar caciulile sunt specifice unei zone largi, si cazacii purtau ceva asemanator. Si romanii au variante. Prima poza n-are legenda si nu stim ce reprezinta si nici pe cine. Nu conteaza intr-adevar, dar daca avem teorii expuse cu emfaza si aer atotstiutor, macar sa avem niste argumente de bun simt. Sau o parere dar expusa ca atare, fara fitze de Buftea.
Te infunzi in ridicol!...Esti total pe dinafara, n-ai nici macar notiunile de baza, mai grav este ca nu ai nici bunul simt de a invata (sau macar de a pretinde asta) de la preopinentii mai bine informati. Daca te-ai fi uitat pe pagina mea de youtube, ai fi realizat (am mari indoieli ca te duce capu') ca nu sunt un afon in domeniu. Deci nu  trebuie sa dau note justificative/dovezi pe la toti zevzecii, care sa-mi insoteasca vreo afirmatie sau alta...

A doua poza este de la Bârca, Dolj (nu mai abera cu Galatiul, caci te-ai facut destul de ras, habar n-ai de specificul portului din sudul Olteniei), iar prima poza o gasesti si aici (pe la mijlocul paginii), pe site-ul Muzeului Taranului Roman, pe o pagina dedicata calusarilor. Vezi sa nu faci infarct, caci acolo sunt si alte  poze (mai putin clare) de calusari care poarta fesuri.

****
Folclor

Edited by Fabris, 30 September 2009 - 08:45.


#32341
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
Nu "ma infund" deloc. Uite mai jos de unde-i a doua poza, ia vezi, ce scrie acolo. Un adevarat profesionist nu face spume insultand, explica si stie sa-si sustina parerile. Dar tu procedezi ca unul care doar crede ca stie. Observi ca ma refer la actiunile tale si nu la persoana ta. Ceea ce tu inca nu stii sa faci intr-o discutie. Poti sa crezi orice despre tine, dar comportamentul nu te califica in ceea ce te pretinzi. Si ca atare ce spui despre mine e inept si neavenit. N-am nimic cu fesul ala numai ca nu-l gasesti nici in pozele indicate de tine cu explicatia ta. Si anume ca ar fi caracteristic sudului. Ceea ce-i o tampenie. De-aia la prezentarile facute de profesionisti se indica ce e in imagine si sursa imaginii.

Attached Files

  • Attached File  i1.jpg   34.78K   88 downloads

Edited by berserkr, 30 September 2009 - 08:48.


#32342
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postego_zenovius, on 29th September 2009, 20:35, said:

intrebarea e daca ceea ce noi numim "fes turcesc" e cu adevarat turcesc, pentru ca vedem ca asa ceva poarta si celebrii evzoni greci - spectaculosii membrii ai garzi prezidentiale. la cat sunt grecii de nationalisti si de anti-turci m-ar mira sa fi permis un element turcesc in uniforma acestei unitati de elita.
Attachment greek_guard.jpg

E turcesc toata ziua, caci inainte de otomani nu era raspandit !!!

De fapt si portul rusesc este tot turanic, desi rusii sunt anti-turanici prin excelenta.  ;)

#32343
berserkr

berserkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 11.09.2006
http://en.wikipedia.org/wiki/Fez_hat

Printre altele: "The fez was introduced into the Balkans initially during the Byzantine reign, and subsequently during the Ottoman period where various Slavs, mostly Bosniaks started using the fez."

Traditional la turci e asta:
http://en.wikipedia....Turkish_cap.jpg

Edited by berserkr, 30 September 2009 - 10:19.


#32344
Fabris

Fabris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 25.11.2007

View Postberserkr, on 30th September 2009, 00:44, said:

Nu "ma infund" deloc.
Nu ma intereseaza cum te vezi dumneata in oglinda. Parerea mea (deocamdata) despre dumneata este jalnica.

View Postberserkr, on 30th September 2009, 00:44, said:

Uite mai jos de unde-i a doua poza, ia vezi, ce scrie acolo.
Asta-i a treia poza, nu a doua...De la atelierul lui Wichmann din Galati mai am inca patru carti postale: doua din Banat, una cu sasi din Cisnadioara, si apoi o hora care pare a fi din Muscel. Dupa rationamentul tau, toti astia ar fi tot din Galati, ca deh, atelierul foto e de-acolo...Nu ar fi niciun bai ca grupul acela de calusari sa fi fost din Galati. Pe tarmul celalat al Dunarii a fost teritoriu Otoman pentru o buna bucata de timp, corolar si influentele respective. Iar la urma urmei putin imi pasa daca calusarii aia "cu fes" sunt din Valahia, Bucovina sau din Papua-Noua Guinee...

View Postberserkr, on 30th September 2009, 00:44, said:

N-am nimic cu fesul ala numai ca nu-l gasesti nici in pozele indicate de tine cu explicatia ta.
Ce mai vrei, domnule?!...Ti-am pus la dispozitie poze din colectia personala, apoi ti-am mai dat un link de la Muzeul Taranului Roman...Ce mai vrei, sa-i aduc de gat pe aia din poze?

Ai dovedit lipsa de tact inca de la prima replica, mai exact  vehementa, sofistica avocateasca "fara dubii" cu care ai contestat provenienta pozelor, de parca le-am postat/descris cu rea credinta. N-ar strica ceva mai multa incredere in replicile  preopenintilor tai....Incercam sa dezbatem, nu sa ne mintim ca niste lichele...

View Postberserkr, on 30th September 2009, 00:44, said:

Si anume ca ar fi caracteristic sudului. Ceea ce-i o tampenie.
Asta-i calomnie...Unde am afirmat aceasta? Hotarat lucru, nu meriti respect...

Apropo, am mari insatisfactii legate de sudul ala al vostru prafos si tiganos, dar asta-i alt topic de discutii.

View Postberserkr, on 30th September 2009, 00:44, said:

De-aia la prezentarile facute de profesionisti se indica ce e in imagine si sursa imaginii.
Gresesti, bicisnicul meu preopinent...Este un forum, in care opiniile noastre au valoare doar in cadrul sau...Referinte, bibliogarfii, etc au valoare in per-review-ul stiintific, simpozioane, conferinte, cat si in publicatiile aferente. Ceea ce nu este cazul pe-aici...

Edited by Fabris, 30 September 2009 - 12:37.


#32345
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Dimensiunea acestui topic este impresionanta, dar nepractica.

Continuati aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate